امنیت اطلاعات

امنیت اطلاعات

 

امنیت اطلاعات

 

امنیت اطلاعات دیگر مقوله‌ای لوکس و اختیاری نیست! غفلت از تامین امنیت اطلاعات کسب و کار را تا مرحله نابودی پیش می‌برد.

به‌روز رسانی و امنیت اطلاعات چه کمکی به تداوم کسب و کار می‌کند

به‌روز رسانی از مهمترین مقوله‌هایی است که در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، در تمامی مراحل طراحی، پیاده سازی و نگهداری شبکه به صورت مستمر می‌بایست مد نظر قرار ‌گیرد. متاسفانه بسیاری از مدیران و صاحبان مشاغل به‌واسطه عدم تاثیر مستقیم این امر در افزایش بازدهی و بهبود عملکرد در فضای کسب و کارشان، اهمیت لازم و کافی را برای بروز رسانی و امنیت اطلاعات قائل نبوده و سازمان خود را متحمل خسارات بسیاری می‌کنند.
عدم شناخت از تهدیدهای بالقوه در فضای اطلاعاتی و ارتباطاتی و عدم اهمیت به مشاوره با متخصصین مجرب و مسلط در این حوزه نیز، از دیگر دلایل به خطر افتادن فضای کسب و کار است که این خود ناشی از فقدان برنامه ریزی درست در جهت بروز رسانی مستمر و تامین امنیت اطلاعات است.
امنیت اطلاعات

اهمیت به‌روز رسانی چیست؟

کلیه سیستم عامل های ایستگاه‌های کاری و سرویس دهنده‌ها و همچنین برنامه‌هایی که وظیفه ارائه سرویس خاصی را در شبکه بر عهده دارند، نیازمند به روز رسانی مستمر و تامین امنیت اطلاعات هستند. تجهیزات سخت افزاری مربوط به زیرساخت شبکه مانند روترها و سوییچ ها که خود دارای سیستم عامل هستند تیز از قاعده مستثتی نمی‌باشند. این بروز رسانی‌ها علاوه بر رفع بسیاری از مشکلات امنیتی، باعث بهبود عملکرد کل سیستم نیز می‌شوند.
به عنوان مثال یکی از ابزارهایی که وظیفه بروز رسانی سیستم عامل‌های ایستگاه‌های کاری و سرویس دهنده‌ها و سرویس‌هایی مانند Microsoft Exchange Serverو Microsoft Skype for Business را بر عهده دارد، ابزار مایکروسافت WSUS است که عضوی جدا نشدنی از شبکه‌هایی مبتنی بر محصولات شرکت مایکروسافت می‌باشد. ابزار WSUS شرکت مایکروسافت علاوه بر مدیریت مرکزی بروز رسانی‌ها، باعث صرفه‌جویی بسیار در مصرف پهنای باند اینترنت نیز می شود.

به‌روز رسانی و امنیت اطلاعات چه کمکی به تداوم کسب و کار می‌کند

تامین امنیت اطلاعات در هر سازمانی مستلزم شناخت کامل از زیرساخت شبکه موجود و سرویس‌های پیاده سازی شده است. در کنار این شناخت، آشنایی با تهدیدات بالقوه و نقاط ضعف موجود نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است. از آنجایی که تامین هر چه بیشتر امنیت اطلاعات باعث برخی از پیچیدگی‌ها در استفاده از سرویس‌ها و زیرساخت برای کاربران و بعضا باعث افت بسیار ناچیز در کیفیت سرویس‌ها می‌شود، برخی از مدیران این موارد را بهانه کرده و از پیاده‌سازی موارد حداقلی تامین امنیت نیز سرباز می‌زنند که این کوتاهی عواقب جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت. موارد زیر برخی از ابتدایی‌ترین فاکتورهای تامین امنیت اطلاعات می‌باشند:

  • یکی از ابتدایی‌ترین موارد در امنیت اطلاعات حفاظت از نقاط انتهایی شبکه (Endpoint Protection) همچون ایستگاه‌های کاری و سرورها می‌باشد. این مهم توسط ابزارهای مختلف همچون Symantec Endpoint Protection به دست می‌آید. این ابزارها وظایف متنوعی همچون Anti Virus، Anti Spyware، IDS/IPS، Network Threat Protection، Firewall و … را بر عهده دارند.
  • از دیگر موارد می‌توان به تامین امنیت درگاه‌های ورودی و خروجی اینترنت توسط راه کار مدیریت تهدید یکپارچه (UTM) اشاره کرد که به عنوان مثال راهکار مدیریت تهدید یکپارچه کریو کنترل علاوه بر تامین امنیت این درگاه ها، نظارت و کنترل کاملی نیز بر مصرف اینترنت کاربران فراهم می آورد.
  • پشتیبان گیری از اطلاعات نیز یکی دیگر از راهکارهای تامین امنیت اطلاعات در فضای کسب و کار است. تهیه بکاپ مستمر از اطلاعات امکان از دست رفتن اطلاعات توسط تهدیدهای Zero-Day و باج افزار ها را به حداقل می رساند.

شرکت فناوری اطلاعات پیراسیس با تجربه‌ای طولانی در شناخت، طراحی و نگهداری سرویس‌ها و زیرساخت فناوری اطلاعات و ارتباطات، و بهره بردن از توانایی کارشناسان خبره و مطلع از مسائل امنیتی، وظیفه بروز رسانی و تامین امنیت اطلاعات بسیاری از شرکت‌ها را بر عهده دارد.

مشاوره رایگان

به اطلاعات بیشتری نیاز دارید؟ از مشاوره رایگان کارشناسان ما بهره ببرید:

مشاوره رایگان