خریدهای اینترنتی روز به روز در حال گسترش هستند و در ایام شلوغ سال مثل روزهای پایانی سال یا روزهایی مانند Cyber Monday  و جمعه سیاه (Black Friday) بر تعدادشان افزوده می شود و طرفداران بیشتری هم پیدا می کند. کسب و کارهای تجارت الکترونیک در پی راه هایی هستند تا توجه تعداد بیشتری از مردم را بدست آورند و هرروز بیشتر به وب سایت ها و اپلیکیشن های موبایل روی می آورند.

در حالی که مشتریان و کسب و کارها به این نوع خرید علاقمندتر شده اند و فعالیتشان در این راستا بیشتر شده است، کلاهبرداران و مجرمان سایبری نیز هرروز فعال تر میشوند تا بتوانند با استفاده از کلاهبرداری های استثنایی، از مشتریان اینترنتی سواستفاده کنند. همه ما بارها شاهد بوده ایم که بسیاری از فعالان عرصه تجارت الکترونیک قربانی اهداف مخرب هکرها شده اند.

این سو استفاده ها در بیشتر موارد منجر به لو رفتن اطلاعات کارت ها و حساب های بانکی شما می شود ، لذا همواره در فضای آنلاین باید مراقب کلیه اعمال خود باشد.

داشتن یک استراتژی امنیت برای فروشگاه های آنلاین مهم و حیاتی است. میتوانید برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد حفاظت از امنیت مشتریان آنلاین، با متخصصان در این زمینه تماس گرفته و از آنها مشاوره بگیرید.تماس با پیراسیس

در این مطلب 7 توصیه سایبری برای حفظ امنیت در خریدهای اینترنتی به شما ارائه میدهیم:

با پروتکل HTTPS از امنیت سایت مورد نظر اطمینان حاصل کنید

اطمینان حاصل کنید که وب سایت های تجارت الکترونیک دارای پروتکل انتقال امن یا همان (HTTPS: Hypertext Transfer Protocol Secure) با یک گواهی رمزنگاری معتبر داشته باشند. پروتکل HTTPS نسخه امن پروتکل HTTP است، و همه ارتباطات از طریق آن به طور ایمن و رمزگذاری شده اند.

قبل از هر کلیک جوانب را بررسی کنید

هنگام کلیک بر روی هر لینک ناشناخته، احتیاط کنید. تمام ایمیل هایی که مشکوک به نظر می رسند یا از منابع نا آشنا هستند را حذف کنید. مجرمان سایبری از آدرس ایمیل شما برای ارسال پیشنهادات خرید و یا کوپن های تخفیف غیر واقعی استفاده می کنند.

استفاده از کلمات عبور مختلف

از کلمه عبورهای مختلف برای وب سایت ها و اپلیکیشن های تلفن همراه استفاده کنید. استفاده از یک رمز عبور برای همه جا یکی از پر خطرترین کارهایی است که می توانید انجام دهید.

کلمه عبوری انتخاب کنید که پیچیده و منحصر به فرد باشد. بهترین حالت این است که رمز شما حداقل 8 کاراکتر بوده و شامل حروف بزرگ ، حروف کوچک ، عدد و کاراکتر هایی مانند (-_!@#$%^&*) باشد.

مراقب پیشنهادات اغوا کننده باشید

خیلی خوب است که برنده شدن شما در یک قرعه کشی حقیقت داشته باشد؛ بله اما بیایید با این حقیقت روبرو شویم، هیچ چیز رایگانی (مانند یک آیفون X رایگان) وجود ندارد. ما همیشه اینقدر خوش شانس نیستیم! لطفا مواظب چیزهایی که به نظرتان خیلی خوب میرسند باشید. چرا که احتمال اینکه در دام یک کلاهبردار بیافتید زیاد است.

یک ضرب المثل قدیمی می گوید:

It’s too good to be true

یعنی

برای واقعی بودن زیادی خوبه

مجرمان سایبری وانمود می کنند که فروشندگان آنلاین معتبری هستند و با استفاده از وب سایت های جعلی و یا ارسال تبلیغات جعلی که به زیبایی طراحی شده اند، سعی میکنند جوری وسوسه انگیز باشند که نتوانید در مقابلشان مقاومت کنید.

هنگام استفاده از شبکه های وای فای عمومی مراقب باشید

فعالیت های حساس مانند عملیات بانکی آنلاین یا خرید اینترنتی را هنگام اتصال به یک شبکه وای فای عمومی به هیچ وجه نباید انجام دهید. این شبکه های باز خطر بزرگی برای امنیت شما دارند و بهشتی برای مجرمان و کلاهبرداران سایبری در جهت سرقت اطلاعات شما محسوب می شوند.

هنگام دانلود و نصب اپلیکیشن های موبایل احتیاط کنید

بهترین راه دانلود اپلیکیشن های موبایل، دانلود از فروشگاه رسمی اپلیکیشن و یا وب سایتهای رسمی است. همچنین قبل از اینکه بر روی دکمه دانلود و در ادامه نصب کلیک کنید، دقت کنید که اپلیکیشن چه اطلاعات یا مجوزهایی از شما میخواهد. از هر 10 اپلیکیشن  تلفن همراه که به عنوان نتیجه جستجو برای “جمعه سیاه” یا “Cyber Monday” یافت می شود، یک اپلیکیشن نرم افزار مخرب است که میتواند اطلاعات شما را به سرقت ببرد.

همچنین اپلیکیشین هایی که از طریق پیامرسان به ویژه تلگرام در گروه ها و کانال های تلگرامی با عناوین و تبلیغات جذاب ارائه می شوند ، عمدتا نرم افزارهای مخربی هستند که در بهترین حالت با ارسال پیامک بدون اطلاع شما ، شما در سرویس های ارزش افزوده ای عضو می کنند که روزانه مبالغی را به قبض شما اضافه می کنند.

همه چیز را بروز نگاه دارید

همیشه اطمینان حاصل کنید که از آخرین نسخه سیستم عامل، مرورگر اینترنت و تمام نرم افزارهای نصب شده به ویژه نرم افزار آنتی ویروس و فایروال استفاده می کنید.

به روز رسانی آنها از شما محافظت میکند و میتوانید با خیال راحت از طریق اینترنت خرید کنید.

نکاتی که در این راهنمایی به آن اشاره شد حداقل کارهایی است که می تواند امنیت شما را در فضای آنلاین تضمین کند!

در صورتی که نیاز به اطلاعات تخصصی تر و راهکارهایی برای امنیت سایبری در سطح شرکت و یا سازمان خود دارید، با کارشناسان امنیت ما در شرکت پیراسیس تماس بگیرید.