در حال حاضر، ما شاهد وقوع یک تکامل و تغییر جدی در عرصه ی فناوری اطلاعات هستیم که پیروِ آن، بخش فناوری اطلاعات، از یک نهاد منزوی و ایزوله تغییر موضع داده و به نهادی تبدیل می­شود که فناوری را در تمام کنش ها و فعالیت های کسب و کار خود به کار می بندد. بخش عمده ی این فرآیند تغییر و تکامل، متأثر از رواج و نفوذ ابزارهای ارتباطی و همکاری (مثل Everything as a Service (XaaS) ) و همچنین فناوری های هیبرید بوده است. شایان ذکر است که فناوری های هیبرید، رهبران و متخصصان فناوری اطلاعات را بر آن می دارند تا تمرکز و توجه را بر پیشبُرد هدف تکامل و رشد درون سازمانی معطوف کنند.

از ما بپرسید! آیا در مورد فناوری، سؤال دارید؟ روی این لینک کلیک کنید و با یکی از متخصصان پیراسیس تماس بگیرید تا از مشاوره ­ی ایشان در حوزه ­ی فناوری بهره­مند شوید. 

 ابزارهای مدیریت ارتباط با مشتری و پلتفرم های اتوماسیون بازاریابی گرفته تا تجهیزات مراکز ارتباط که متشکل از ابزارهای ارسال پیام کوتاه و چت آنلاین هستند، ابزارهای فناورانه ی بسیاری تعبیه شده اند که در دسترس رهبران و مدیران بخش فناوری اطلاعات امروز می باشند و ایشان می توانند ضمن استفاده از تمام آن ها، به سطوح بالاتری از بهره وری و بازده برسند. فناوری اطلاعات، نقش قاطع و به سزایی در تنظیم و معرفی راهبردهای مقتضی جهت اجرا و پیاده سازی این فناوری ها دارد و نتیجتاً، می تواند سطح تأثیرپذیری و نفوذ فناوری در سازمان را به میزان قابل ملاحظه ای افزایش دهد. فناوری اطلاعات، به سه طریق می تواند رهبران را در امر اِعمال تغییر و اصلاح در سازمان یاری دهد. این سه طریق به شرح زیر هستند:

1. افزایش و ارتقای بهره وری

فناوری اطلاعات، توصیه ­ها و راهبردهایی در مورد چگونگی اجرا و پیاده سازی فناوری، نصب و راه اندازی شبکه و دستیابی به بالاترین سطح بازده و بهره وری در اختیار ما قرار می دهد. فرآیند پیاده سازی قالب ها و پلتفرم های مشارکت محور و اقدامات مبتنی بر تشویق و انگیزش اعضای گروه به همیاری هرچه بیشتر جهت استفاده ی بهینه از ابزارهای مرکز ارتباطات و ارتقای کیفیت تجربه ی مشتریان را در نظر بگیرید؛ فناوری اطلاعات باید برای تمام این فعالیت ها و فرآیندها، ابزارهای فناورانه ی بدیع و کارآمد فراهم آورد و پیشرفت و ارتقا را برای همگان، از سهام داران داخلی گرفته تا کاربران نهایی، میسّر سازد.

پیامد: رهبران و متخصصان فناوری اطلاعات باید به گونه ای فعالانه، با تمام دپارتمان ها و بخش های فناوری اطلاعات در سازمان در تعامل و تماس باشند و نسبت به شناسایی و برآوردن نیازهای آن بخش ها به فناوری اقدام نمایند تا بدین طریق، امکان و فرصت ارتقای کیفیت امور در اختیار آن بخش ها قرار گیرد؛ در نتیجه ی این عمل، سطح کیفیت تجربه ی مشتریان نیز ارتقا خواهد یافت. در هر شرایط، گزینه های متعددی برای به روز رسانی و ارتقای امکانات و نتیجتاً، افزایش بهره­وری و کارآمدی امور وجود دارد؛ که از میان آن ها میتوانیم به ارتقای امکانات و ابزارهای مبتنی بر مشارکت داخلی و همچنین تجهیزات مرکز ارتباطات نظیر اسپارک Spark و متون پیام کوتاه یا چت آنلاین و وب اِکس WebEx اشاره کنیم. ضمن ارتقا و به روز رسانی این تجهیزات و ابزارها، امکان رفع خلاءهای میان کلیه ی کارکنان در اقصی نقاط جهان فراهم خواهد آمد.

2. افزایش امنیت

برطبق گزارشات شرکت سیمانتِک (Symantec)، از هر 131 ایمیل، یک مورد حاوی بدافزار است؛ این آمار، بالاترین رقم در پنج سال اخیر را نشان میدهد. باتوجه به آنکه اکثر ما بخش اعظم زندگی خود را در صندوق های پیام خود سپری میکنیم (و آن صندوق ها هم همواره مملوء از پیام های مختلف هستند)، این آمار باید به مثابه یک حقیقت واقعاً وحشتناک تلقی شود. رهبران و متخصصان فناوری اطلاعات میتوانند از تمام جوانب و امکانات امنیتی در سازمان مانند آگاهی رسانی، آموزش و فناوری استفاده کرده و توانایی دفاع را در اقصی نقاط سازمان تقویت نماید؛ خواه با معرفی ابزارهای رمزگذاری کارآمدتر برای ایمیل رسانی خارجی یا اتخاذ یک رویکرد مبتنی بر امنیت لایه ای در سازمان.

پیامد: رویکردها و تدابیر امنیتی، سلامت تمام تراکنش های جاری در عملیات های سازمانی را تضمین میکنند و به همین دلیل، بنگاه های کسب و کار (و بخش های فناوری اطلاعات) باید عملیات و فعالیت های خود را برمبنای نگرش “اولویت امنیت” طراحی و اجرا نمایند. گسترش کارکرد اینترنت اشیاء (IoT) و دستگاه های تلفن همراه و متعاقباً، افزایش خطرات و تهدیدهای ناشی از آن (مثل باج افزارها، تکنیک های کلاهبرداری فیشینگ و رُبات ها) میتوانند به مثابه یک طوفان عظیم، امنیت سازمان را در هم بکوبند و فاجعه ای بی سابقه به بار آورند. رهبران و متخصصان فناوری اطلاعات و همچنین اعضای گروه های امنیت در سازمان باید ضمن توجه به اولویت حریم شخصی سازمان و حاکمیت اطلاعات، تدابیر و رویکردهای دفاع از شبکه ها و عملیات سازمانی را طراحی و تنظیم کرده و بطور مداوم، سیاست های عملیاتی و فناوری های ایمن سازی را بازبینی نمایند

3. رشد استراتژیک پیشرونده

دنیای کسب و کار، مسیر خود را به سوی سیستم های ابری و روش های مختلف دیگر برای مصرف فناوری (خواه عمومی، خواه خصوصی یا ترکیبی از آن دو) تغییر داده است و به همین دلیل، رهبران و متخصصان فناوری اطلاعات باید از توانایی سازمان برای استفاده از امکانات ابری اطمینان حاصل کنند. تصمیم گیری در مورد اینکه چه اطلاعاتی باید در کدام محیط ذخیره شوند، برای رهبران و مدیران سازمان بسیار بغرنج و گیج کننده است. متخصصان فناوری اطلاعات باید به مثابه یک مشاور و راهنمای استراتژیک در سازمان عمل کنند که همواره بهترین گزینه های عملیاتی و اجرایی را برای ذخیره سازی و مصرف اطلاعات در آستین دارد. در این صورت است که آن متخصص میتواند سطح کارآمدی و بهره وری اطلاعات در سازمان را به بالاترین حد برساند.

پیامد: ذخیره سازی اطلاعات و برنامه ها در یک فضای ابری مناسب، به مثابه ارتقای کیفیت تجربه ی مشتریان، افزایش کارکرد اقدامات و تدابیر ایمن سازی اطلاعات و بهبود قابلیت های بک آپ گیری/ بازیابی اطلاعات خواهد بود. علاوه بر این، سازمان ها میتوانند با بهره گیری از سرعت و چابکی محاسبات ابری، روند دستیابی به بازده ها و دستاوردهای سازمانی را تسریع کنند. رهبران و متخصصان فناوری اطلاعات میتوانند از یک شخص یا گروه ثالث نیز برای انتقال برنامه ها و اطلاعات به یک فضای ابری مناسب، کمک بگیرند و بدین طریق، عمل انتقال اطلاعات را تسهیل کرده و در عین حال، از وقوع اختلالات و ازکارافتادگی های احتمالی جلوگیری به عمل آورند.

در پیِ تغییر و دگرگونی سریع دنیای فناوری، نقش و مسئولیت های متخصصان و رهبران فناوری اطلاعات نیز دستخوش تغییر میشود. شما برای مدیریت و اجرای تغییر و دگرگونی در سازمان یا شرکت چه برنامه ای دارید؟

برای مشاوره با متخصصان پیراسیس جهت ارائه راهکارهای ارتقاء بهره وری ، امنیت و رشد مبتنی بر فناوری اطلاعات (IT) سازمانتان همین حالا تماس بگیرید.

تماس با ما