۵ اشتباهی که نباید در هنگام انتخاب پیمانکار مرتکب شوید.

تمام صاحبین کسب و کار باید در مورد نحوه انتخاب یک پیمانکار که بتواند به آنها خدماتی با کیفیت بالا و قیمتی عادلانه ارائه دهد اطلاعات داشته باشند.

اشتباه اول: انتخاب شرکت پشتیبانی شبکه با یک تماس

ما قویا به شما توصیه می کنیم که حداقل از 5 پیمانکار شبکه دعوت کنید تا به دفتر کارتان بیایند و از آنها بخواهید تا پروپوزال کاملی به شما ارائه دهند.

در مورد آنچه انتظار دارید و همچنین مشکلاتی که می خواهید آنها برایتان حل کنند، کاملا شفاف صحبت کنید.

شرکت هایی که از آنها دعوت می کنید تا به شما پروپوزال دهند، باید به شما خدمات مشاوره و بررسی شبکه رایگان ارائه داده و سپس اقدام به ارائه پیشنهاد قیمت کنند. در واقع قیمت دادن قبل از بررسی کامل، شناخت نیازها و مشکلات کاملا غیرحرفه ای می باشد.

اشتباه دوم: انتخاب کردن یک سرویس دهنده بدون دریافت تضمین حسن انجام کار

از نگاه ما، یک شرکت پشتیبانی شبکه معتبر باید در قبال سرویس‌هایی که به شما ارائه می‌دهد مسئولیت پذیر باشد. آنها باید بتوانند مشکلات شما را به نحو احسن بر طرف کنند.

اگر به هر دلیلی شما نسبت به سرویسی که دریافت می‌کنید رضایت نداشته باشید و آنها نتوانند رضایت شما را جلب کنند، نباید صورت حساب آنها پرداخت شود.

به علاوه، این واقعیت که آنها با ارائه تضمین حسن انجام کار به دنبال رضایت شما هستند، می‌تواند به شما این حس را منتقل کند که با یک شرکت حرفه‌ای رو به رو هستید.

اشتباه سوم: انتخاب یک پیمانکار شبکه بدون اینکه با مشتریان آنها صحبت کنید.

با مشتریان پیمانکار مورد نظر صحبت کنید! تنها به حرف واحد فروش که ادعا می کند تیم خوبی در اختیار دارند اکتفا نکنید. با سه یا چهار مشتری که به لحاظ تعداد کارمند و حوزه کاری شبیه شما هستند صحبت کنید. اگر آنها نتوانند مقدمات تماس شما با مشتریان را فراهم کنند یا تعلل کردند، هرگز به آنها اعتماد نکنید.

نشانه خوب دیگری که شما می توانید به آنها اعتماد کنید، تجربه های موفق ثبت شده و همچنین تصدیق نامه از سوی مشتریانشان می‌باشد که در وب سایت آنها در دسترس باشد.

فقدان این نکته نشان دهنده این واقعیت است که مشتری آن ها از سرویس دریافتی رضایت نداشته و حاضر به ارائه تصدیق نامه نشده است.

اشتباه چهارم: انتخاب یک شرکت پشتیبانی شبکه که نتواند از راه دور سیستم شما را کنترل، پشتیبانی و یا به روزرسانی کند.

در عصر ارتباطات، وجود شرکت و یا خدمات دهنده ای که نتواند از راه دور پشتیبانی شبکه را انجام دهد، دور از تصور است.

شما قطعا به سرویس از راه دور نیاز دارید. زیرا در بسیاری از موارد باعث افزایش سرعت حل مشکلات شما می شود. البته این بدان معنی نیست که آنها در دفتر شما برای انجام وظایفشان حضور پیدا نکنند، بلکه صرفا جهت افزایش سرعت در خدمت رسانی و حل مشکلات در اولین فرصت می باشد.

شرکت پشتیبانی شبکه

اشتباه پنجم: انتخاب یک شرکت پشتیبانی شبکه که شرکای تجاری معتبری نداشته باشد.

این که شما بتوانید همه نیازها و خدمات حوزه فناوری اطلاعات را از یک شرکت تهیه کنید، مزایای بسیاری از جمله کاهش هزینه ها، افزایش سرعت حل مشکلات و کنترل بهتر را برای شما به ارمغان می آورد. این که خدمات سخت افزاری، نرم افزاری، شبکه و… را از کانال یک شرکت فراهم کنید، در بسیاری از موارد باعث افزایش سرعت پیشرفت شرکت شما خواهد شد.

حتما مطلب ۲۱ سوالی که قبل از انتخاب پیمانکار شبکه، باید از آنها بپرسید را مطالعه نمایید.

 مدیریت قراردادها با یک شرکت پشتیبانی شبکه

اگر حاکمیت استوار و پایدار در شرکت برقرار نباشد، حتی محتاطانه‌ترین مذاکرات و گفتگوها درباره‌ی حقوق و اختیارات در یک قرارداد با شرکت پشتیبانی شبکه می‌توانند بی‌اثر باشند و بدین ترتیب، احتمال و ریسک عدم اجرای شروط و ضوابط افزایش یابد و همچنین، روابط میان طرفین، اصلاً به آنچه که در ذهن شما بوده نباشند.

سازمان‌ها و شرکت‌ های پیمانکار شبکه ، به عقد قراردادهای برون سپاری گرایش پیدا کرده اند؛ اما این قراردادها و توافقنامه‌ها، ضرورتاً حصول بازده و خروجی مثبت را تضمین نمی‌کنند. گاهی اوقات، پس از عقد قرارداد ، مسئولیت‌ها به یک گروه مدیریتی تفویض می‌شوند که اصلاً به عنوان یک طرف در قرارداد حضور نداشته است و غالباً نمی‌تواند امور را آن طور که شایسته و بایسته است به اجرا برساند. آن دسته از متخصصان و کارشناسان که مسئولیت مدیریت قراردادها را برعهده دارند، غالباً از نحوه ی تأثیرگذاری کنش‌ها و ارتباط‌ها بر حقوق قانونی شرکت ناآگاه هستند؛ و همین مسئله، موجب بروز انواع مشکلات و منازعات خواهد شد. در ذیل توصیه‌هایی درباره‌ی چگونگی اعمال حاکمیت بر قرارداد با شرکت پشتیبانی شبکه را مطرح می کنیم.

ارتباطات را کنترل و مدیریت کنید.

اگر یک نفر از گروه مشتریان پیشتر در قرارداد لحاظ نشده است، در همان دوران اولیه‌ی عقد قرارداد باید به تأمین کننده اطلاع دهید و یک اعلامیه مبنی بر معرفی یک کارمند مختار جهت سخنگویی از طرف مشتری ارسال نمایید. شرکت‌ های پیمانکار شبکه ، بسیار زیرک و دانا هستند. اگر ایشان قصد و نیت به اِعمال تغییر در رویکردها یا اسناد داشته باشند، احتمالاً آن کارمند مانع خواهد شد.

از تأمین کننده بخواهید که درخواست ها و شکایات را ثبت کند.

در بسیاری از موارد، تنها مسئولیت مشتری آن است که بهای خدمات را به پیمانکار شبکه بپردازد. اما در بخش فناوری اطلاعات، چنین نیست؛ زیرا ثبت قرارداد برون سپاری فناوری اطلاعات، مستلزم مشارکت یا همکاری مشتری می‌باشد. مشتری، وظایف و مسئولیت‌هایی برعهده دارد؛ و عدم تعهد وی به آن مسئولیت ها و وظایف، بهانه ای برای قصور تأمین کننده در خدمات رسانی خواهد شد.

مسائل مبهم را شفاف سازی کنید.

شما باید پیرامون مفاد و شروط قرارداد با پیمانکار شبکه ، اسناد و سوابق مکتوب، شفاف، کامل و صحیح تهیه کنید. اگر به پروژه ها یا موقعیت هایی برخورد کردید که مشخصاً در قرارداد لحاظ نشده اند، مشتری باید در اسرع وقت قضیه را شفاف سازی کند و مراتب را کتباً اعلام نماید. این موقع، بهترین زمان برای حصول توافق است؛ زیرا طرفین قرارداد، بیشترین ظرفیت را برای پذیرش شرایط و همکاری و مشارکت دارند.

موارد نقض تعهد را سریعاً گزارش کنید.

برخی از مشتریان، مشکلات مربوط به روابط برون سپاری را چندین و چند سال تحمل می‌کنند؛ اما هیچ سند و مدرکی از آنها تهیه نمی‌نمایند و براین عقیده اند که اعلام شکایت به شرکت پشتیبانی شبکه ، منجر به بروز تنش و منازعه خواهد شد. این تصور و تفکر، کاملاً اشتباه است. مشتری باید به محض مشاهده یا شناسایی هرگونه نقض تعهد یا قصور، مراتب را سریعاً و کتباً گزارش کند.

هیچ گاه پیش از درخواست از تأمین کننده، وظیفه ی او را خودتان انجام ندهید!

زمانی که یک پروژه پشتیبانی شبکه به مشکل برمیخورد، تأمین کننده از تحقق اهداف باز می ماند یا یک سیستم از عملکرد باز می ایستد، مشتری وسوسه می شود که پا به میان بگذارد و امور را خودش پیش ببرد. اما مشتری باید پیش از انجام این کار، تصمیم خود را کتباً به تأمین کننده اعلام کند و مشخصاً اظهار نماید که مسئولیت تأمین منابع جهت پیشبرد امور برعهده ی تأمین کننده است؛ در غیر اینصورت، مسئولیت پرداخت مبالغ و هزینه های مربوط به منابع به گردن مشتری خواهد افتاد.

مشاوره رایگان

برای رفع نیازهای خود به هرکسی اعتماد نکنید، اطلاعات حیاتی و روش های اجرایی هر سازمان جزء اموال و دارایی های حساس به حساب می آیند. از مشاوره رایگان کارشناسان ما بهره ببرید:

مشاوره رایگان