قصد ندارید کارمندان خود را زیاد در مصرف اینترنت محدود فرمایید؟ اما شاید بهتر باشد فعالیت‌های کاربران خود را تا حدودی در اختیار بگیرید. این توصیه‌ها در یافتن راهی متعادل و متناسب با نیازهای شرکتتان به شما کمک می‌کند. در میان اعمال کنترل زیاد و دوری از هدر رفتن وقت کارکنان در اینترنت مرز باریکی وجود دارد. و همانطور که همگی می‌دانیم، راه‌های زیادی برای اتلاف وقت در اینترنت وجود دارد: فیسبوک، توییتر، چت، خرید، امتیازگیری و …. اما شما کارکنان خود را چه‌طور کنترل می‌کنید و این کنترل از چه نوعی است؟ در‌صورتی‌که کسب و کار شما نیاز به نوعی روابط عمومی و بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک و توییتر داشته باشد، مسائل پیچیده‌تر نیز می گردد. از آن‌جا که شرکت‌ها و مشاغل روز آپدیت بیشتر به تبلیغات رایگان به‌این روش روی می‌آورند، کنترل استفاده از اینترنت در سطح های مختلف ضروری است. برای چنین کاری میتوانید از یک شرکت پشتیبانی شبکه کمک بگیرید. شرکت ها پشتیبانی شبکه با امکاناتی که دارند میتوانند اینترنت مصرفی در شرکت شما را به گونه‌ای مدیریت کنند که از اتلاف هزینه ها دوری به عمل آید. در این نوشته‌علمی چند ابزار پیشنهاد شده است که می‌توانید با استعمال از آنها کنترل اینترنت را پیاده سازی و مدیریت فرمایید و جلوی اعتراض و شورش پرسنل خود را بگیرید.

ابزار Packetfence را امتحان نمائید.

Packetfence یکی از کار کشته ترین ابزار موجود برای کنترل دسترسی به شبکه می باشد. این ابزار اپن سورس (منبع باز) بوده و به راحتی به روی Red Hat Enterprise Linux یا CentOS نصب و اجرا می‌گردد. می توانید آن را روی Ubuntu یا Debian نیز نصب کنید، اما به اندازه قبلی ها آسوده نیست. با استفاده از این ابزار، می توانید مدیریت نمائید که چه افرادی، به چه چیزی، در چه زمانی و به چه مقدار دسترسی دارند. Packetfence همچنین شبکه شما را از دسترسی کاربران یا دستگاه‌های ناخواسته در امان می‌دارد. در‌صورتی‌که درباره‌ی کنترل شبکه خود مصمم هستید، این ابزار را میبایست در حق اولویت ابزارهایی که می خواهید امتحان فرمائید، قرار دهید.

ابزار OpenDNS را امتحان فرمایید.

OpenDNS یک ابزار پیشرو در صنعت محتوا/ امنیت/ DNS می باشد که کاملا مبتنی بر وب میباشد. با به کار گیری از OpenDNS می‌توانید محتوای مخرب را فیلتر و از فیشینگ (تلاش برای بدست آوردن اطلاعاتی مانند نام کاربری، گذرواژه، اطلاعات حساب بانکی و… از طریق جعل یک وب‌سایت، آدرس پست الکرونیکی و…) جلوگیری فرمائید، ورود کاربران به صفحه های بلاک شده را مسدود نمائید (فقط برای شرکت های (Enterprise)، از شبکه خود در عوض بدافزارها حفظ فرمائید (فقط برای شرکتها)، مدیریت کنترل دسترسی به اینترنت را به آن بسپارید (فقط برای موسسه ها) و هزاران فعالیت دیگر انجام دهید. شما گزارشات دقیق روزانه و همچنین آرشیویی از پرونده‌ها و آمار خواهید داشت. از طریق فیلتر کردن محتوا، میتوانید با انتخاب از بین بیش تر از 50 گروه، از بدور زدن فیلتر با استفاده از پروکسی جلوگیری نمایید. اپلیکیشن‌های مختلفی از نوع رایگان گرفته تا شرکتی Enterprise وجود دارد که قیمت آن‌ها‌را می‌توان در سایت OpenDNS روءیت کرد.

محاسبه بر به کار گیری از شبکه

درصورتی که قصد ندارید کاملا ترافیک بعضی وب سایت های خاص را مسدود فرمایید، می‌توانید ابزارهایی که بر مصرف شبکه آنالیز می‌کنند را به کار ببرید. از طریق ابزارهایی با این خصوصیت کارکشته خواهید بود بر آنچه کاربران شما به طور آنلاین بازدید می‌کنند، تحلیل نموده و بر اساس آن تصمیم گیری کنید. این شیوه برای مدیریت بر مطالبی که کارمندانتان در اینترنت جستجو می‌کنند، کمتر سختگیرانه و سر گروهی مدارانه میباشد. با اعمال کنترل بدین طرز، میتوانید میزان فرسودگی کارمندانی که مایل به کار کردن در محیطی محدود کننده نیستند را کاهش دهید. ابزاری مانند Net Spy Pro به شما امکان میدهد از استفاده اینترنت کارمند خود از یک کامپیوتر باخبر شوید. این ابزار خاص حتی بوک مارکها و علاقه مندی‌های کارمندان را به رئیس نشان می‌دهد. گرچه بعضی این روش را از پیاده سازی سیاست ها و پرهیز از دسترسی به بعضی از (یا همه) وب سایت‌های مشخص بهتر می‌دانند، اما بسیاری از افراد با آن مخالف می‌باشند. همان طور که قبلا گفتم، مرز باریکی بین این دو وجود دارد.

یک سیاست روشن درخصوص دسترسی کاربران داشته باشید.

به جای استعمال از یک نرم‌افزار کنترل کننده، بهتر است یک سیاست روشن و متناسب با اطراف و کارکنان درباره‌ی خودداری از بازدید تارنما‌های خاص طی سا‌عتها کاری داشته باشید. این شیوه منجر به پایه ریزی یک سیستم مورد احترام میگردد که به محیط کاری شما متانت میبخشد. ایراد این طرز وقتی می باشد که متوجه می شوید یک کارمند از این سیاست‌ها سواستفاده می‌کند و نسبت به آن برخورد نشان نمی‌دهید. درصورتی که یک سیاست روشن وضع فرمایید و عده ای که آن را نادیده می‌گیرند را تنبیه نکنید، به آن سیاست پشت و هر نوع کنترلی را فراموش کرده‌اید.