کنترل اینترنت کاربران شبکه برای همه مشاغل به منظور کار بهتر بسیار مهم است. اینترنت یک ابزار ضروری برای بسیاری از کارکنان شماست، بنابراین مسدود کردن آن امکان پذیر نمی باشد. در عوض، می بایست برای جلوگیری از تهدیداتی مانند استفاده بیش از حد از پهنای باند (bandwidth hogging)، استفاده شخصی از اینترنتِ محل کار (cyber-slacking)، و خطرات مرتبط با محتوای مخرب، برنامه کنترل اینترنت کاربران شبکه را پیاده سازی کنید:

 

  • استفاده بیش از حد از پهنای باند (bandwidth hogging)

اخیرا ارباب رجوعی داشتم که با پهنای باند اینترنت خود مشکل داشت. هر روز صبح سرعت اینترنت به پایین‌ترین حد می رسید و بعد از ظهر بهبود می یافت. پس از نظارت شبکه به مدت کوتاه، متوجه شدم که منشی نیمه وقتش در طول شیفت صبح یک شبکه آنلاین رادیویی را روشن می نمود و پهنای باند محدود موجود را کند می کرد. این موضوع در کسب و کارها بسیار رایج است و هنگامی که کارکنان متعدد تصمیم به دانلود محتوای ویدیویی و صوتی زنده (streaming content) می کنند، این مشکل حادتر می شود. محتواهایی مانند فیلم های یوتیوب و رادیوی آنلاین حجم بالایی دارند و پهنای باند را به میزان زیادی مصرف می کنند. این امر می تواند بر کل شرکت تأثیر بگذارد، زیرا سایر کارکنانی که نیاز به دسترسی به اینترنت دارند، ممکن است نتوانند کار خود را به طور موثر انجام دهند و در نتیجه سیستم های مهم تحت تاثیر قرار گیرند.

هنگام پیاده سازی کنترل اینترنت کاربران شبکه ، حتما راهکاری را انتخاب نمایید که بتواند محتوای ویدیویی و صوتی زنده را از سایر ترافیک ها تشخیص دهد. این کار به شما این امکان را می دهد که به صورت انتخابی ترافیک را بر اساس الزامات پهنای باند مسدود کنید.

 

 

  • استفاده شخصی از اینترنت محل کار (cyber-slacking)

اینترنت یک ابزار فوق العاده، و نیز وسوسه انگیز است، کارکنان همیشه دلیلی برای هدر دادن زمان خود به طور آنلاین، به جای انجام کارشان دارند. شبکه های اجتماعی، پورتال های خبری و وب سایت های سرگرمی ممکن است ساعات زیادی از وقت کارکنان شما را هدر دهند. علاوه بر این، پیام سریع (IM) می تواند به طور مداوم گردش کار روزانه را مختل کند.

برای مقابله با اینها، باید برنامه ای دقیق برای کنترل اینترنت کاربران شبکه داشته باشید. گرچه ممکن است هزینه بر باشد. کنترل سخت اینترنت ممکن است مانع بهره وری برخی از کارکنانی شود که نیاز به دسترسی نامحدود به اینترنت دارند. جهت برقراری تعادل، برخی از بسته های نرم افزار کنترل اینترنت باید دارای قابلیت ” Soft Blocking” (مسدودی سازی نرم) باشند که به شما امکان می دهد تا اینترنت برخی از کاربران یا گروه های مورد اعتماد را مسدود نکنید.

برای مقابله با تهدید کاربران IM، حتما راهکاری را انتخاب نمایید که دارای قابلیت IM client-aware (تشخیص مکالمات IM کاربر) می باشد. این ویژگی ترافیک اینترنت معمولی و مکالمات IM کاربر را از هم متمایز نموده و به صورت انتخابی این نوع مکالمات را مسدود میکند.

 

 

  • محتوای مخرب

در یک جهان ایده آل، شما می توانید به تمام کارکنان خود اعتماد کنید و اجازه دهید بدون محدودیت در اینترنت جستجو نمایند. در یک جهان ایده آل، کارکنان مراقب هستند که بی رویه نه از حجم اینترنت استفاده نمایند و نه به جای کار کردن، زمان خود را هدر دهند و با دوستان خود چت کنند. در یک جهان ایده آل، هنوز هم کنترل اینترنت کاربران شبکه لازم است. اگرچه می توانید به کارکنان خود اعتماد کنید، ولی هرگز نمی توانید به وب سایت هایی که بازدید می کنند، اعتماد کنید.

وب یک مکان خطرناک برای افراد ناآگاه میباشد. بدافزارها در انواع مختلف وجود دارند: ویروس ها، تروجان ها، کرم های رایانه، جاسوس افزارها، کی لاگرها و سایر محتواهای مخرب. یکی از مطالعات اخیر نشان داد که بیش از 60 هزار نوع بدافزار هر روز وارد دنیا شده و باعث آسیب به کارمندان شما هنگام مرور اینترنت میگردند.

یک نرم افزار سودمند کنترل اینترنت کاربران شبکه به طور خودکار وب سایت های حاوی محتوای مخرب را مسدود میکند. این نرم افزار خطرات جدید را دنبال و لیست بلاک شما را هر روز به روز رسانی مینماید، از این رو دیگر نیاز به مداخله دستی شما نیست.