کامپیوترها، میلیون‌ها کارکرد دارا‌هستند؛ اما به شرط آنکه سلامت باشند! ولی هنگامی که در گیر ایراد و نقص میشوند، میلیون‌ها پروسه با مشکل مواجه خواهد شد. وقتی که با بخش پشتیبانی شبکه سازمان خویش تماس میگیرید و به ایشان اطلاع می‌دهید که می بایست کامپیوترتان را تعمیر نمایند، نیمی از پروسه به شناسایی نقص‌ اصلی اختصاص خواهد یافت. این کارمندان، تنها بعد از شناسایی خلل میتوانند نسبت به تعمیر کامپیوتر شما مبادرت نمایند.

درین نوشته‌ی‌علمی تلاش خوا‌هیم کرد تا باز‌نگری کنیم که چطور میتوانیم امداد کنیم که کامپیوترها سریعتر تعمیر شود.

اکثری از اشخاص، تجربیاتی از عکس العمل با پرسنل پشتیبانی شبکه داشته‌اند. شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد. شما نقص‌ را مطرح میکنید. غرض شما تنها این میباشد که کامپیوترتان هرچه سریعتر تعمیر شود و شما بتوانید به روال معمولی فعالیت خویش بازگردید. با عنوان کردن این ایراد، با فهرست بی‌انتهایی از اصطلاحات مرتبط با شبکه و کامپیوتر و کلمات تخصصی در خصوص فناوری داده ها روبرو خواهید شد که هیچکدام از آن‌ها را نمی‌شناسید. ما در پیراسیس تحت عنوان یک کمپانی سرویس های شبکه، به نیکی میدانیم که‌این حالت تا چه اندازه طاقت فرسا میباشد. به همین برهان میباشد که گروه فنی ما به طور شبانه‌روزی به تلفن‌ها جواب میدهند و با متقاضی ها گفتمان میکنند. ما به عبارتی از اولین روزی که نصب و راه اندازی شبکه را انجام میدهیم تا آخرین روزی که با یک کمپانی قرارداد داریم بپشتیبانی شبکه را به طور شبانه‌روزی انجام می دهیم.

در‌این حالت، متخصص کانال روبروی کامپیوتر شما ننشسته میباشد. بلکه شما به جای وی روبروی کامپیوتر قرار گرفته‌اید. درحال حاضر دقیقاً میدانید و میبینید که دارید با کامپیوترتان چه می کنید. صرف حیث از اینکه پیشتر استفاده کننده کامپیوتر بوده‌اید یا این که نه، شما شایسته ترین منشاء این کارشناسان برای شناسایی نقص‌ کامپیوتری میباشید. در صورتیکه تا حد قابلیت و امکان، داده های ظریف و مفصل را در مشت تکنسین‌های شبکه قرار دهید، آنان میتوانند اختلال را هرچه سریعتر شناسایی و حل نمایند.

متخصص کانال، برای شناسایی نقص‌ کامپیوتر به چه اطلاعاتی نیاز خواهد داشت؟

فرایند عیب‌یابی و شناسایی نواقص فناوری داده ها، بر اساس اصل حذف فرضیات میباشد. متخصص فناوری داده ها، تمام آیتم‌هایی را که احتمال وجودشان ضعیف میباشد، از فهرست اشتباهات و نواقص احتمالی حذف مینمایند. در وهله‌ی نخستین، صرفا چیزی که ایشان می دانند آن میباشد که “کامپیوتر شما نقص دارد”؛ و این پاراگراف، داده های چندانی در چنگ ایشان قرار نخواهد بخشید.

هنگامی که با متخصص IT صحبت میکنید، به ایشان بگویید که چه مشکلی اتفاق افتاده؛ چه زمان این نقص‌ اتفاق افتاده؛ و آیا اشخاص دیگری از تیم نیز این نقص‌ را تجربه کرده‌اند یا این که نه.

شناسایی “رایانه های معیوب”

آیا فرد دیگری در گروه‌ی شما نیز این اختلال کامپیوتری را دارد؟

در حالتی که شما فقط کسی میباشید که‌ کامپیوترتان نقص دارد یا این که در صورتیکه کامپیوترهای دیگر نیز نقص دارند، به متخصص IT اطلاع دهید. در‌این‌صورت‌، متخصص تصمیم میگیرد که اختلال را تنها در کامپیوتر شما شناسایی نماید یا این که آنکه موضوع را در سطح یک شبکه‌ی بزرگتر گزینه رسیدگی و تعمیر قرار دهد.

آیا این ایراد را بر روی کامپیوترها، دستگاه‌ها یا این که شبکه های دیگر نیز تجربه کرده‌اید؟

مجدداً، شما می بایست به متخصص حامی اطلاع دهید که آیا این نقص، محلی میباشد یا این که نه. فرایند رفع اختلال‌های مرتبط با یک دستگاه یگانه، متعدد از روند رفع نقص در شبکه ها یا این که ارتباطات بین دستگاه‌های متفاوت خواهد بود.

شناسایی “زمان وقوع نقص”

به متخصص حامی اطلاع دهید که‌این نقص‌، دقیقاً صبح آن روز کاری به وجود آمده؛ یا این که اینکه یک هفته میباشد که با آن نقص سَر میکنید. براین اساس، زمان برای تحقیق و پژوهش راجع به آن نقص، به اندازه‌ی قابل مراعاتی محدود خواهد شد. به‌علاوه، قابلیت شناسایی رویدادهایی که سبب به وقوع آن نقص گردیده‌اند نیز مهیا خواهد آمد. شاید خلل شما، مرتبط با جدا شدن برق یا این که نیاز به بروزرسانی نرم باشد؛ که بر کارایی کامپیوترتان تأثیر نهاده میباشد.

آیا این ایراد، پیش از این هم اتفاق افتاده میباشد؟ در شرایطی که جواب مثبت میباشد، چه موقع؟

مشکلاتی که فقط یک دفعه به وجود می آیند، نقص هایی ساده و تصادفی می‌باشند؛ ولی در شرایطی که یک نقص بارها تکرار شده‌است، معمولاً علامتی از یک نقص بسیار عمیق‌تر و وسیع‌تر میباشد. برای مثال فرض فرمایید که کامپیوترتان یک دفعه خاموش می‌گردد. در شرایطی که این حادثه فقط یک دفعه اتفاق افتاده باشد، شاید نقص‌ ازقطع و وصل برق باشد؛ یا این که دکمه‌ی پاور بر اثر ضربه تکان خورده میباشد. اما درصورتی که این نقص‌ چند دفعه تکرار شده باشد، این احتمال موجود هست که کامپیوترتان مبتلا به اُوِرهیت (گرم شدگی افراطی) گردیده یا این که یکی از قطعات سخت‌افزاری، از فعالیت افتاده باشد.

شناسایی “شرایط وقوع نقص”

هنگامی که‌این نقص پدیدآمد، شما دقیقاً چه کاری انجام می‌دادید؟

هم اکنون، به اصل قصه رسیدیم. شما می بایست دقیقاً توضیح دهید که در طول وقوع نقص، چه کاری با کامپیوتر انجام می‌داده‌اید؛ حتی چنانچه تصور می کنید که برخی داده ها بسیار بی‌اهمیت میباشند، می بایست آن ها را هم با متخصص حمایت کننده درمیان بگذارید و تاحد قابلیت و امکان، مفصل و ظریف اطلاع‌رسانی نمایید. شما نباید فقط بگویید: “پرینتر اینجانب عمل نمی‌نماید!”. برای مثال توضیح دهید که برگه‌ی وُرد را باز کردید؛ از منوی پرینت، یک پرینتر را گزینش کردید؛ روی آیتم‌ پرینت کلیک نمودید و به سمت پرینتر رفتید؛ البته پرینتر عمل نکرد و در عین حال، هیچ پیام خطایی بر روی کامپیوتر ظاهر نشد. در این‌حالت، متخصص پشتیبانی داده ها بخش اعظمی در باب اختلال احتمالی به دست خواهد آورد و سؤال هایی منطقی و تخصصی تر از شما خواهد پرسید که نقص را دقیقاً پیگیری و تعمیر نماید.

در شرایطی که پیشتر خودتان شخصاً درصدد عیب یابی برآمده اید، به متخصص بگویید که دقیقاً چه کارهایی انجام داده اید. تکرار پاراگراف هایی مثل “آنالیز نمائید مشاهده کنید به برق وصل میباشد؟”؛ یا این که “کامپیوتر را ریبوت فرمایید”، برایتان بسیار خسته کننده خواهند بود؛ و ما این را بخوبی می‌دانیم. ولی باید بدانید که اکثر نقص های کامپیوتری، ناشی از همین علل معمولی و پیش پا افتاده میباشند. براین اساس، بازبینی این علت های معمولی و بنیادین، تماماً منطقی خواهد بود؛ مگرآنکه پیشتر خودتان آنان‌را ارزیابی کرده باشید.

پیام های نادرست را یادداشت فرمائید یا این که از آن ها اسکرین شات بگیرید.

پیام های اشتباه، لهجه کامپیوتر می‌باشند و به شما می گویند که ایراد چه است. این پیام ها، متخصص پشتیبان فناوری را در مورد شناسایی نقص‌ کمک خواهند کرد. در‌صورتی‌که با یک پیام نادرست یا این که برگه ی آبی رنگ مواجه شدید، تمام کدها و پیام ها را نکته به نکته یادداشت فرمائید.

درصورتی که می توانید، از ورقه اسکرین شات بگیرید؛ این راهکار، صد در صد بهتر میباشد. به این ترتیب، متخصص حمایت کننده دقیقاً آنچه را که شما دیده اید، خواهد روءیت کرد. ویندوز 7 و ورژن های بعداز آن، یک ابزار قیچی (برش) دارا‌هستند که می توانید از آن برای تنظیم اسکرین شات فوری به کارگیری نمایید.

یک نمونه از ابزار قیچی یا برش ویندوز:

از طریق زیر می‌توانید ابزار برش یا این که قیچی ویندوز را پیدا فرمایید:

ویندوز 10: روی آیکون شروع Start کلیک فرمایید؛ عبارت snipping tool را در بخش کاوش تایپ فرمائید؛ و از فهرست حاصل، آیتم  Snipping Tool را گزینش فرمائید.

ویندوز 8.1/ ویندوز RT 8.1: کناره ی سمت راست ورقه را به داخل بکشید؛ روی Search ضربه بزنید (چنانچه از موس استعمال می‌کنید، کناره ی زیر و سمت راست ورقه را تعیین کرده و نشانگر موس را به بالا بکشید؛ آنگاه روی Search کلیک نمائید)؛ عبارت snipping tool را در بخش کاوش تایپ فرمایید؛ و از فهرست حاصل، آیتم ی Snipping Tool را گزینش نمائید.

ویندوز 7: آیکون Start را گزینش نمایید؛ عبارت snipping tool را در بخش کاوش تایپ فرمائید؛ و از فهرست حاصل، آیتم  Snipping Tool را گزینش فرمایید.

وظایف و مسئولیت های تأمین کننده

زمانیکه یک نقص یا این که خلل کامپیوتری برایتان پیش می آید و از متخصص حامی شبکه یاری می خواهید، وی می بایست فرض ها را تا حدی تقلیل دهد که بتواند نقص‌ را شناسایی و آن را تعمیر نماید. شما می توانید ضمن ارائه‌ی داده ها مفصل و ظریف، اورا در شناسایی هرچه سریعتر نقص‌ امداد دهید؛ البته در غایت، مسئولیت شناسایی و رفع نقص‌ به عهده‌ی اوست. به علاوه، کارشناسان شبکه مکلف میباشند تا در کمال احترام و حسن نیت، شمارا در طی کل پروسه شناسایی و رفع نقص‌، پشتیبانی نمایند.