شمار متعددی از مدیران ، بر سر دوراهی برون­‌سپاری یا این که استخدام برای بخش فناوری داده ها سازمان خویش هستند.

برخی مدیران بر این باورند که استخدام در بخش فناوری داده ها سازمان شان یک مورد­ مطلوب و کارآمد می‌باشد ؛ چون به زعم ایشان، دقت و علاقمندی گروه­ ها و کارمندان داخلی به فناوری داده های سازمان بیش تر و دورازشوخی‌ میباشد و نتایج و پیامد ها، با سرعت بیشتری نتیجه می­شوند. برخی دیگر نیز معتقدند که‌این تیم های داخلی کوچک، در طول مواجهه با معضل ­های بزرگ و دور از شوخی فناوری داده ها، از برخورد گشوده می­‌مانند و سود، صد رد صدً زیانبار خواهد بود.

ولی پیش از آنکه تصمیم بگیرید یک تیم یا این که کارمند داخلی را به استخدام برای بخش فناوری داده ها سازمانتان در آورید ، ادامه­ این متن را بخوانید.

1. فضای کاری و فنی متخصصان فناوری داده ها، محدود میباشد .

به­‌رغم آنکه صنعت فناوری داده ها با سرعت بالایی در در حال رویش و تکامل میباشد ، اما فضای کاری و رشته ­ای این حوزه، آنقدرها که تفکر می‌­نمایید پهناور و وسیع نیست! برطبق گزارش بنیاد دایس، نرخ بیکاری دربین متخصصان سرویس ها فناوری داده ها، تنها 2 درصد میباشد . و سیل تبلیغات برای برگزاری جلسات و برنامه ­های آموزشی پیرامون فناوری داده ها، به سوی درخواست کنندگان روان می­‌باشد. البته استخدام یک کارشناس کارآزموده و حرفه ای در قضیه­ فناوری داده ها که حاضر به قبول یک نقش بی آلایش در یک قسمت فناوری داده ها کوچک در یک سازمان باشد، امری سخت و معضل‌برانگیز می‌باشد . علت چه میباشد؟ متخصصان مدرن فناوری داده ها که اخیرا به‌این حوزه آمده ­اند، درصدد میباشند تا در شرکت ها ارائه سرویس ها فناوری داده ها اشتغال پیدا نمایند و از این‌شیوه، سوابق­ فن ­ای و تجربیات خویش را ارتقا ببخشند. اکثری از متخصصان مجرّب، یا این که در حالا کار در این مجموعه ها میباشند و یا این که شخصاً، مبادرت به تأسیس یک کمپانی مشاوره ­ای در قضیه­ فناوری داده ها کرده ­اند.

البته شاید شما خوش شانس باشید و یک کاندید عالی برای استخدام پیدا کنید. صبر کنید! قبل از آنکه این متن را با دقت نخوانده­ اید، به کاندید مذبور توصیه استخدام ندهید.

2. حق­ الزحمه­ پیشنهادی پرسنل داخلی، بالاست!

برطبق گزارش بنیاد گلاس­دُر، معدل مبلغ حق ­الزحمه برای یک کارشناس فنی، حدوداً 50.000 تا 70.000 دلار می‌باشد . ولی این مبلغ، تنها مختص به حقوق ثابت نمیباشد . حتماً و اکیداً، هزینه های کارمندان سازمان را فاکتور کنید. حق الزحمه­ پیشنهادی یک کارشناس ارشد فناوری داده ها، سریعاً به سه برابر ارتقاء پیدا می­نماید.

مبالغ بالای حق ­الزحمه در کنار هزینه ­های مرتبط با پرداخت پاداش، مرخصی ­های استحقاقی، بیمه­ کارمندان و دیگر هزینه ­های کاری، از گزاره عواملی می باشند که هزینه‌­های ناشی از استخدام نیروهای داخلی در بخش فناوری داده ها سازمان را ارتقاء می­دهند.

به بیان دقیق، در صورتی تعداد 1 تا 3 کارمند در بخش فناوری داده ها سازمانتان مشغول باشند، هر ساله مبلغ 84000 تا 300.000 دلار می بایست به ایشان پرداخت نمائید.

3. پیشنهادات اغوا کننده ، امنیت این سِمت فنی را به خطر انداخته­ اند .

همان طور که پیشتر خواندید، صنعت فناوری با سرعت بالایی در حال رشد و تکامل می‌باشد . کمپانی­ های ارائه کننده­ سرویس ها فناوری داده ها، به دنبال استخدام شایسته ترین و هوشمندترین کارکنان میباشند. این موسسه­ ها، برای کاوش درپی کاندیدهای برتر و ارائه پیشنهادات متقاعدکننده، از موسسه ها شغل یابی امداد می­گیرند!

یک کاندید حرفه ای و توانا، در کانون انگیزه نهادهای استخدام نیرو واقع می‌باشد و احتمالاً زمان­ های جدی­ تر و بهتر را ارجح می­داند. و در صورتی که پیشنهاد متقاعدکننده‌­ای برای نیروی خویش نداشته باشید، خیلی زودتر از آنچه فکرش را بکنید باید در‌پی جایگزین برای وی بگردید.

4. آمار تَرک کار در میان متخصصان فناوری داده ها، بالاست!

نرخ ترک کار در میان متخصصان صنعت فناوری داده ها، شدیداً بالاست. و علت آن، در اصل به رقابت‌گرایی در این صنعت و رغبت کمپانی ­ها و سازمان های متفاوت به استخدام نیروهای حرفه ای در این زمینه نسبت داده می­شود.

اما، شخصیت و خصوصیت­های شخصی یک کارشناس حرفه ای فناوری داده ها نیز یکی از دیگر از عارضه ها و عامل­های مؤثر بر افزایش نرخ رخنه‌­ محیط کار در میان این اشخاص به شمار می­آید.

صنعت فناوری داده ها، با سرعت بالایی در حالا تغییر و تکامل میباشد . آن سیرتکامل از متخصصان فناوری داده ها که در جریان این تغییرات و تکامل ­ها قرار دارا هستند، مشتاقانه در پی فرصتی برای اکتشاف جدیدترین دستاوردهای آن حوزه می­باشند.

متأسفانه، اشتغال در بخش فناوری داده ها یک کمپانی یا این که سازمان، زمان اکتشاف ایده ­های نوین فناورانه را از کارشناس آن بخش می­گیرد. اشخاصی که صرفاً تحت عنوان کارشناس فناوری داده ها در یک سازمان عمل می‌کنند، معمولاً خیلی سریع از شغل خویش خسته می­شوند و درصدد بر می­ آیند وارد مکان‌­هایی شوند که در آن­جا، امکان به­ فعالیت در جدیدترین داده ها و آموزه­ های فناوری داده ها میسّر باشد.

5. استعفای کارشناس فناوری داده ها، با تهدید امنیت سازمان و پرداخت سرمایه ­های مالی و وقتی گزاف برای یادگرفتن نیروهای آتی!

در صورتی کارشناس فناوری داده ها شما تصمیم بگیرد به آرزو کشف “زمان­های بهتر” از سازمان شما بیرون شود، چطور با مسائل مرتبط با امنیت داده ها سازمان کنار خواهید آمد؟ در موقعیت ایده ­آل، آن کارشناس تمام نکات و سفارش ­های لازم را در دست شما قرار می­دهد و ذیل و بَم فعالیت را به شما می­آموزد. اما اکثرا این­قدر خوش‌اقبال نیستید! و دو گزینه نگران­کننده، پیش روی شما می‌باشند:

نخست آنکه، وقتی­که یک نیروی کاری از سِمت خویش استعفا می­دهد، خط مش ­های طولانی و خاصی برای محافظت تمدید امنیت گذرواژه ­ها (که معمولاً در حوزه‌­ وظایف کارشناس فناوری داده ها بوده­است ) باید طی شوند. بعلاوه، در صورتی‌که سازمان از نقاط ضعف و آلرژی­ های خاصی برخوردار باشد، قابلیت نشت داده ها به دنبال خروج نیرو از سازمان وجود خواهد داشت.

ثانیاً، خروج یک کارشناس فناوری داده ها از سازمان، مصداق بارز و مبرهن گریز یک مغز میباشد . شما باید از اجرای تمام شیوه ها و فرآیندهای نگهداری ایمنی گذرواژه­ ها و داده ها، اطمینان نتایج نمائید؛ باید یک طرز­ حل موقت برای جایگزین کردن آن نیرو در اختیار داشته باشید؛ و می بایست هزینه­ دوباره برای یادگرفتن نیروهای نو و استعمال فناوری­های نو پرداخت فرمائید.

6. گستره­ داده ها و علم نیروهای داخلی درباره ی فناوری، محدود می‌باشد .

زمانی­که یک تیم یا این که کارمند داخلی را در بخش فناوری داده ها سازمان استخدام می­فرمائید، ایشان یک علم سازمانی راجع به سیستم­های فعال در سازمان، پرسنل دیگر و فرآیندهای جاری کسب خواهند کرد.

ولی اتکا و اعتماد بر علم و مهارت یک نفر یا این که حتی یک گروه کوچک، احتمالاً حاصل چندان خوشایندی یار و همدم نخواهد داشت. شما به یک کارشناس فناوری داده ها احتیاج دارید که در کنار اکتساب علم­ و داده ها سازمانی، سطح تخصص خویش در حوزه فناوری را نیز ارتقاء دهد.

وقتی­که سیستم­ های سازمانتان از کار می­افتند یا این که هک می­گردید و یا این که در قوانینی­ که خویش را برای ورود به سیستمهای ابری آماده می­نمائید، علم و داده ها سازمانی کارشناس فناوری داده ها به دردتان نخواهد خورد. گروهی که مسئولیت رسیدگی به بخش فناوری داده ها سازمان شمارا عهده دار شد ه­است ، بایستی از مهارت و تجربه­ کافی در قضیه­ پایانی و شایسته ترین رویه ­حل ­های فناورانه برخوردار باشد تا بتواند از کسب ­و عمل شما نگهداری کند. در شرایطی که این اشخاص هیچ تجربه ­ای از مواجهه با سیستم­های هَک ­گردیده نداشته ­باشند، فقدان تجربه و تخصصشان به مثابه تداوم هرچه ­طولانی­ تر نقص‌ در سیستم خواهد بود.

7. هرگاه که کارمند فناوری داده ها در دفترش حضور نداشته­ باشد، روال فعالیت مختل می­شود.

زمان، اثبات کرده ­است که فجایع و حادثه ها فناورانه دقیقاً در نامناسب­ترین موقع‌ها اتفاق می­افتند.

خدمت پست الکرونیکی شما دقیقاً یک روز پیش از برگزاری یک کنفرانس مهم، از عمل می­افتد. وقتی­که در حال تدوین و به ­روزرسانی فهرست اموال و دارایی­های سازمان میباشید، کامپیوتر هَنگ می­نماید. و در همین حال، کارشناس ارشد فناوری داده ها سازمان در شرکت نمیباشد !

در حالتی‌که تمام شبکه­ سازمان و متعلقاتش در مشت یک نفر باشد، چه کسی می­تواند برای حل این خطاها پا پیش بگذارد؟

اینکه کل بنگاه کسب­‌وکارتان را در دستان یک نفر قرار دهید، مثل آن میباشد که تمام تخم ­مرغ­ هایتان را در یک سبد کوچک گذاشته باشید. در‌صورتی‌که در غیاب آن شخص کارشناس، نقص‌ و اتفاقی صورت دهد، حل آن مشکل به آسانی میسّر نخواهد بود.

استخدام یک کمپانی ارائه سرویس ها فناوری داده ها به جای نیروهای داخلی، نرخ برگشت سرمایه را ارتقاء خواهد داد.

موسسات مجرّب و دارای اعتبار ارائه کننده­ سرویس ها فناوری داده ها برخلاف نیروها و مجموعه ­های داخلی بخش فناوری داده ها، قادرند فرآیندهای کاری سازمان را به ثبات و پایداری برسانند؛ مزایای رقابتی سازمان را ارتقاء دهند؛ و تخصص و مهارت یک تیم بزرگ از متخصصان را در اختیار شما بگذارند.

حضور یک کمپانی پشتیبانی سرویس های فناوری داده ها در سازمان، تجهیزات و امتیازهای زیر را برایتان به ارمغان میاورد:

این مجموعه ها، با استناد به نیازمندی­ها و میزان دارایی­ سازمان شما، یک بسته­ خدماتی برای بخش فناوری داده ها ارائه می­دهند؛ بدین طریق، هزینه­ ها و هزینه های کلی سازمان کاهش یافته و دیگر نیازی به پرداخت حق ­الزحمه های تمام وقت وجود ندارد.

موسسات ذکر شده، ضمن فایده­‌مندی از مهارت و تخصص اشخاص رشته­ ای و مجرّب در عرصه­ فناوری داده ها، ایرادات را با سرعت بالا حل و فصل می­نمایند.

این موسسه های سرویس رسان، رویکردهای بر طبق پیشگیری از بروز نقص‌ را به راهکارهای حل مورد ترجیح می­دهند و از این طرز، کسب­ و کار شما‌را به طور کامل تحت نگهداری می­گیرند.

ولی، این موسسه ها نیز با نقص‌ پیشنهادات اغوا کننده دیگر موسسات مواجه میباشند؛ اما قادرند امتیازات و دوره­هایی فن­ی برای پیشرفت کارمندان در دست ایشان قرار بدهند و بدین ترتیب، از خروج ایشان از سازمان دوری نمایند. این موسسه ها از پروتکل­های امنیتی و اطلاعاتی ویژه ­ای برخوردار میباشند و در حین مواجهه با استعفای پرسنل، راهکارهایی مطلوب و کارآمد اتخاذ می­نمایند.