پشتیبانی شبکه در یک نگاه

پشتیبانی شبکه یا همان خدمات شبکه اگرچه در عمل کار پیچیده‌ای است، در مفهوم بسیار ساده است.

بگذارید اول در مورد پشتیبانی صحبت کنیم. از روزمره‌ترین اعمال انسانی تا پیچیده‌ترین مفاهیم می‌توانند با پشتیبانیِ درست نتایج بهتری به دست آورند. از آن روزها که کنکور داشتیم و پشتیبان قلم‌چی هر روز با منزلمان تماس می‌گرفت تا چک کند که مطابق برنامه پیش می‌رویم تا روزهای جنگ که می‌گفتند گروهی که پشت جبهه‌ها کار می‌کنند هم دست‌کمی از آنهایی که در خط مقدم می‌جنگند ندارد، همه و همه فعل ساده‌ی پشتیبانی را انجام می‌دادند. این پشتیبانی هرچه قوی‌تر، نتایج نهاییِ کار بهتر.

پشتیبانی شبکه
شرکت پشتیبانی شبکه

به قطعیت می‌توان گفت سازمانهای امروزی، اگر از حدی بزرگتر شوند، بدون نگهداری شبکه به شدت لنگ خواهند زد، یا حداقل سرعت عمل و چابکی لازم را نخواهد داشت. شبکه کامپیوتری اگر درست و روتین کار کند کمک بزرگی به کسب و کار خواهد بود، ولی اگر درست کار نکند خودش می‌شود سنگی پیش پای حرکت سازمان. اینجاست که پشتیبانی شبکه یا خدمات شبکه اهمیت پیدا می‌کند.

پشتیبانی شبکه یا خدمات شبکه مجموعه عملیاتی است که به یک شرکت کمک می‌کند تا فعالیت‌های مربوط به کسب و کار خود را که به هر نحوی به کامپیوتر ، شبکه و نرم افزار مرتبط است، به سریعترین شکل ممکن و بدون اختلال انجام دهد.

تعریف ساده‌ترش این می‌شود که وقتی شرکتی خودش را به خدمات شبکه مجهز می‌کند،‌ صاحبین آن کسب و کار دیگر دغدغه‌ای بابت از دسترس خارج شدن سرویس‌های کامپیوتری و شبکه‌ای شان نخواهند داشت. سرویس‌هایی مثل اینترنت، ایمیل، نرم افزار مالی و نرم افزار فروش.

در واقع پشتیبانی شبکه، اتصال به شبکه و بهره بردن دائم از سرویس‌های خدمات شبکه را برای شما تضمین می‌کند.

همراه ما باشید تا زوایای کامل خدمات پشتیبانی شبکه را بشناسید

بهتر است با یک نگاه از بالا، اهمیت خدمات پشتیبانی شبکه را بازتر و روشن‌تر کنیم: دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم، عصر تکنولوژی و ارتباطات است. دنیایی که به جایی رسیده که دیگر راه برگشتی به قبل وجود ندارد. تکنولوژی و کامپیوتر چنان انقلابی در زندگی فردی و شغلی ما رقم زده‌اند که دوست نداریم به عقب برگردیم.

سوار قطار هیجان‌انگیزی شده‌ایم که با سرعت ما را پیش می‌برد، هر منظره‌ای را که بخواهیم به ما نشان می‌دهد و به ما امکان می‌دهد تمام دیده‌ها، تفکرات و تجربیاتمان را با هم به اشتراک بگذاریم. این دنیای جدید که محصول انقلاب دیجیتال است، شگفت‌انگیزترین بستری است که زندگی در این عصر برای ما به ارمغان آورده.

حتی شاید دیگر نتوانیم دنیای بدون ارتباطات و خالی از اینترنت را تصور کنیم.

پیگیری علایق ما، ارتباط با دوستان، آموزش و یادگیری، سلامتی، اشتغال و… همه و همه وابستگی شدیدی به اینترنت و ارتباطات کوچک و بزرگ، محلی و جهانی پیدا کرده‌اند.

شرط ادامه حیات شرکت ها در ابعادی کوچکتر نسبت به شبکه جهانی اینترنت ولی با منطقی یک شکل، برقرار بودن ارتباط آنها با شبکه و در دسترس بودن سرویس‌های مرتبط با کسب و کار آن شرکت است.

همانگونه که وظیفه حفظ اتصال ارتباطات و اتصالات شبکه جهانی اینترنت بر عهده دولتها، سرویس دهنده ها و شرکت‌هایی در ابعاد بین المللی است، وظیفه نگهداری و در دسترس قرار دادن شبکه و منابع سخت‌افزاری و نرم‌افزاری شرکت‌ها بر عهده پیمانکار پشتیبانی شبکه است.

پس مثل هر چیز دیگری لازم داریم تا در کنار یاد گرفتن الفبای این زبان جدید، وظایف حرفه‌ای خدمات شبکه را به متخصصان بسپاریم.

۴ برداشت غلط

ببینید که ۴ برداشت غلط از خدمات پشتیبانی شبکه چه هست و چرا نباید مرتکب شد.

۴ برداشت غلط

تعریف دقیق پشتیبانی شبکه

پشتیبانی شبکه دقیقا چیست
با فراگیر شدن استفاده از ابزارها و راهکارهای حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، یعنی از زمانی که فناوری اطلاعات به تمامی لایه‌های یک کسب و کار نفوذ کرد، پیوند عمیق و محکمی بین کسب و کار و در دسترس بودن این سرویس‌ها و راهکارها ایجاد شد.
بسته به تنوعی که کسب و کارها از نظر نوع و اندازه دارند، سرویس‌ها و راهکارهای متناسب با آنها هم متفاوت هستند و نگهداری از این سرویس‌ها نیاز به دانش و تجربه کافی دارند.
با نگاهی واقع‌بینانه متوجه می‌شویم که این دانش و تجربه در قالب یک یا دو نفر قابل تصور نیست و انجام درست و کامل آن تنها در قالب یک تیم چند نفره امکان‌پذیر است. تیمی که اعضای آن برای پشتیبانی از یک کسب و کار، بتوانند پشتیبان یکدیگر هم باشند. علاوه بر روحیه تیمی و پوشش دادن همه ابزارها و روش‌ها، کارشناسان پیمانکار پشتیبانی شبکه باید توانایی به روز شدن با تکنولوژی‌های نوظهور و در حال تغییر را هم داشته باشد.
پس حالا بعد از خواندن این سطرها می‌دانیم که پشتیبان شبکه یک تیم تخصصی از کارشناسان فناوری اطلاعات و ارتباطات است که تخصص آنها طیف وسیعی از دانش حوزه در زمینه خدمات شبکه را در برمی‌گیرد.
تیم پشتیبانی شبکه دانش تخصصی خودش را شامل خدمات مناسب برای انواع مختلف کسب و کارها، در قالب خدمات پشتیبانی شبکه به شرکت‌های مخاطب خود ارائه می‌دهد.

پشتیبانی شبکه شامل چه خدماتی می‌شود؟

این موارد تنها خدماتی نیستند که پشتیبان شبکه ارائه می‌کند، اما مهمترین موارد آن به حساب می‌آیند:

سیستم‌های سخت افزاری و نیروی انسانی را نمی‌توان جدا از هم دید. وقتی سیستمی مختل می‌شود مانع ادامه کار کارمندان مجموعه می‌شود، زمان تلف می‌شود و قطار آن مجموعه برای مدتی از مسیر باز می‌ماند. زیرساخت شبکه ابتدایی‌ترین نیاز یک کسب و کار برای شروع و داشتن مداومت در انجام کارها است. کسی نمی تواند انکار کند که زیرساخت تأمین کننده حیاتی‌ترین نیازهای یک شرکت بوده و اگر اختلالی در آن پیش بیاید، صدمات جبران‌ناپذیری به همه مراحل کار وارد می‌شود. اتصال پایدار کامپیوترها و سرورها به شبکه، اتصال مطمئن به اینترنت و سرعت مناسب آن، پوشش مناسب شبکه وایرلس –بی سیم- و سرعت مناسب آن، از جمله موارد مهم در پایداری زیرساخت شبکه هستند و در قالب خدمات پشتیبانی شبکه می گنجند.

دستگاه‌های کاربران، سرورها، زیرساخت شبکه، منابع شبکه و اینترنت باید سرعت مناسب و بازدهی بالایی جهت انجام کارهای مربوط به کسب و کار داشته باشند. سرعت و بازدهی معیارهایی نسبی هستند و بر اساس نیاز و بودجه یک کسب و کار و توسط تیم پشتیبانی ارزیابی می شوند.

از وقتی پای حافظه‌های کامپیوتری و نرم‌افزارها به زندگی ما باز شد، سر و کله ترس از دست رفتن اطلاعات و در نتیجه اصطلاح نسخه پشتیبان هم پیدا شد. شرکت‌ها برای روی آوردن به کامپیوتر و تغییر رویه‌شان هزینه‌های گزافی کرده بودند و واضح است که بخواهند از امنیت اطلاعات خود مطمئن شوند.

یکی از عواملی که در حفظ این اطلاعات مؤثر بود و همچنان با وجود پیشرفت مواد سازنده و الگوریتم‌ها مؤثر است، حفظ اطلاعات در چند نسخه مختلف است. به خصوص اطلاعات حیاتی باید همیشه در دسترس باشند و ضروری است با تکیه بر راهکارهای پشتیبان گیری از اطلاعات کاری کنیم که نگرانی بابت از دست رفتن و یا خرابی اطلاعات به کمترین حد ممکن برسد.

اینکه از چه اطلاعاتی بکاپ (پشتیبان) گرفته شود و در چه بازه‌های زمانی این عملیات صورت پذیرد و به چه صورت نسخه پشتیبان بازیابی شود، بخشی از خدمات پشتیبانی شبکه است.

سیستم‌ها و برنامه‌های کاری مثل نرم‌افزارهای مالی، اتوماسیون اداری، نرم افزار فروش، سیستم ایمیل و ارتباط با شبکه وایرلس، باید همیشه در دسترس باشند. به علاوه اینکه حتماً راهکار یا راهکارهای جایگزین در زمان اتفاقات احتمالی و از دسترس خارج شدن اطلاعات حیاتی شرکت، سرویس‌ها و یا اینترنت، پیش بینی شده باشد.
خوب است بدانید پشتیبان شبکه، کانال ارتباطی میان شرکت‌ها و تامین کنندگان اینترنت و شرکت‌های تولید کننده نرم‌افزارهای مورد نیاز شرکت است، به طوری که بدون شک حافظ منافع شرکت در تعامل با تامین کنندگان ثالث است.

مخاطب پشتیبانی شبکه می‌تواند خیالشان از بابت امنیت اطلاعاتش راحت باشد. با حضور و خدمات رسانی شرکت پشتیبانی شبکه، نباید دغدغه‌ای در مورد تامین امنیت اطلاعات شرکت مانند نشت اطلاعات محرمانه سازمان، ویروسی شدن ایستگاه‌های کاری و سرورها، و امنیت در تبادل اطلاعات، داشته باشد. حفاظت از درگاه اینترنت توسط فایروال (مانند فایروال‌های سیسکو) جهت ورود و خروج اطلاعات به شرکت، حفاظت از اطلاعات شرکت در مقابل ویروسی شدن توسط آنتی ویروس، به روز رسانی مداوم نرم‌افزارها و سیستم عامل‌ها و… جزو وظایف پشتیبان شبکه در رابطه با حفظ امنیت اطلاعات شرکت‌ها است.

پشتیبانی شبکه شامل چه خدماتی نمی‌شود؟

انتظار خدمات زیر را از پشتیبان شبکه نداشته باشید !

پیمانکار پشتیبانی شبکه تخصص تولید و تعمیر سخت افزار کامپیوترها،‌ سرورها، پرینترها و یا تجهیزات شبکه را ندارد، اما با این وجود، با اشراف به نحوه عملکرد آنها، ایرادهای دستگاه را پیدا کرده و برای تعمیر و یا تعویض قطعه معیوب هماهنگی لازم را انجام می دهد.

پیمانکار پشتیبانی شبکه تامین کننده اینترنت نیست و قطعی و کندی اینترنت ناشی از تامین کننده (ISP) بر عهده او نیست. اما پشتیبان شبکه با پیش بینی موارد خارج از کنترل، بر اساس اولویت های شرکت، پرسرعت ترین و پایدارترین تامین کننده‌های اینترنت را انتخاب می کند و همچنین بر نحوه تقسیم بندی پهنای باند در شرکت و با تایید مدیران نظارت دارد.

پشتیبان شبکه برنامه نویس نیست و تولید نرم افزارهای مالی و اداری و فروش را بر عهده ندارد، اما بستری را فراهم می کند تا این نرم افزارها به بهترین شکل ممکن عمل کنند و همچنین با داشتن توانایی در زمینه رفع مشکلات اولیه این نرم افزارها، سرعت رفع مشکلات را بیشتر می کند.

 چرا شرکتها به خدمات شبکه نیاز دارند؟

هر شرکتی به دنبال بقا در دنیای کسب و کار و به موازات آن پیشرفت و ترقی است. در سالیان نه چندان دور این تداوم و پیشرفت ارتباط چندانی به کامپیوتر، اینترنت، ایمیل و یا نرم افزار مالی نداشت، اما امروز دیگر نمی‌توانیم هیچ کسب و کار با ثبات و مترقی را بدون اتکا به ابزارها و سرویس‌های فناوری اطلاعات، تصور کنیم.

با پیشرفت روزافزون حوزه فناوری اطلاعات، روز به روز کارها و وظایف بیشتری به دامنه استفاده از هدایای این حوزه اضافه می‌شوند. مشاغل زیادی را می‌توان پیدا کرد که به طور کامل وابسته به فناوری اطلاعات هستند. شرکت‌های نوگرا، آنهایی که فهمیده‌اند جوامع امروزی به کدام سمت راهی شده‌اند، روش کارشان را با جامعه جهانی وفق داده‌اند.

نزدیک به تمامی شرکت‌های نوپا و استارت آپ ها سیستم عرضه محصول و خدمات خود را به طور کامل مبتنی بر ارتباطات و فناوری‌های کامپیوتری پایه گذاری کرده‌اند. ادارات و سیستم‌های سنتی هم از این قافله عقب نمانده‌اند و قدم به قدم کارهای خود را بر همین عرصه مبتنی کرده‌اند.

اهمیت پشتیبانی شبکه
۵ اشتباه

اگر قصد انتخاب پیمانکار خدمات پشتیبانی شبکه را دارید، این پنج اشتباه را مرتکب نشوید!

۵ اشتباه

در این شرایط باید بگوییم موج عظیمی که فناوری اطلاعات در کشورهای مختلف به راه انداخته آنقدر قدرتمند است که ذائقه نسل‌های مختلف افراد در نقاط مختلف دنیا را کاملاً به سمت خود برده و نسلی از مخاطبان و مشتریان را تربیت کرده که نمی‌توان توقعشان را به شیوه دیگری برطرف کرد.

رضایت همه جوامع پیوستن هر چه بیشتر و کاملتر به موج بزرگ سرعت و تکنولوژی است. ما هم در هر شغل و مجموعه‌ای که هستیم، باید با رفع تمام نواقص، لحظه به لحظه آماده قدم برداشتن در این راه باشیم.

حالا چطور می‌توانیم آمادگی خود را به طور مداوم حفظ کنیم؟

بهترین راه، شناسایی اختلالات و مشکل‌ها و رفع آنهاست. مشکلات متفاوتی در مشاغل مختلف پیش می‌آید که ما را عقب می‌اندازد. مثلاً از دسترس خارج شدن اینترنت و ایمیل کسب و کار یک شرکت بازرگانی که اختلال مهمی به شمار می‌آید؛ همچنین در دسترس نبودن نرم افزار مالی یک شرکت خدماتی، فروش آن را تحت تاثیر قرار می‌دهد؛ همین مشکل به انواع دیگری در مورد نرم‌افزار مالی دیگر شرکت‌ها پیش می‌آید؛ ویروسی شدن اطلاعات، می‌تواند فرمولاسیون تولید یک شرکت تولید مواد غذایی را از بین ببرد؛ اختلال در ارتباط انبار با دفتر مرکزی، سیستم پخش یک شرکت تولیدی را دچار مشکل و حتی بحران می‌کند؛ و دهها مثال دیگر که وابستگی کسب و کارها را به فناوری اطلاعات نشان می‌دهد و اهمیت جایگاه پشتیبانی شبکه را پررنگ‌تر می‌کند.

شرکت‌ها به خدمات پشتیبانی شبکه نیاز دارند چون تداوم کسب و کارشان به حضور و خدمات‌رسانی آن وابسته است.

مثال‌های بالا را تا این مرحله تصور کنید که مشکلات اینترنتی و ارتباطی صدمات جبران‌ناپذیری به بخش‌های مختلف شرکت‌ها وارد کنند و در ادامه آن هزینه‌های انسانی، زمانی و البته مالی زیادی به بار بیاورند. یادآوری اصطلاح «پیشگیری بهتر از درمان است» در این موقعیت خالی از لطف نیست!

چرا پشتیبانی شبکه مهم است

پشتیبانی شبکه را از چه کسی بخواهیم؟

خدمات پشتیبانی شبکه شامل طیف گسترده‌ای از تخصص‌ها و تعهدات است و ارائه سریع و صحیح این خدمات تنها از جانب یک شرکت تخصصی قابل انجام است.

شرکتی که به میزان مناسبی نیروی انسانی با تخصص و مهارت کافی را در یک مجموعه گرد هم آورده باشد و یک تیم قابل اتکا از تخصص و تعهد ساخته باشد.

اگر شخص یا شرکتی به دنبال این است که در این زمینه اطمینان خاطری پیدا کند، بهترین کار شروع همکاری با شرکتی با عنوان پشتیبان شبکه و سپردن کارها به تیم حرفه‌ای آن مجموعه است. شرکتهای پشتیبان با گرد هم آوردن تیمی از کارشناسان فناوری اطلاعات که هم از نظر فنی و هم از نظر رفتاری سطحی بسیار بالا و حرفه‌ای دارند، خدمات شبکه را ارائه می‌دهند.

ابزارها، روش‌ها و روال‌هایی که شرکت‌های خدمات پشتیبانی شبکه با استفاده از آنها خدمات خود را ارائه می‌دهند، نه تنها باعث ماندگاری کسب و کار مشتریان می‌شوند، بلکه بستری فراهم می‌کنند تا سرعت پیشرفت آنها به طور چشمگیری بالا برود.
از چه کسی پشتیبانی شبکه بخواهیم
زوایای پشتیبانی شبکه چیست
خدمات شبکه در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات زوایای بسیاری دارد و ارائه این خدمات به دانش و تجربه زیاد در زمینه پشتیبانی شبکه نیاز دارد.
 • کنار هم آوردن کارشناسانی که تخصص آنها در زمینه خدمات شبکه مکمل هم است
 • نحوه رسیدگی به درخواست‌های مشتریان به صورت حضوری، تلفنی و از راه دور
 • سیستم اولویت‌دهی به سرویس‌های حیاتی در کسب و کار شرکت‌ها
 • شفافیت در نوع و هزینه خدمات شبکه
 • تضمین کیفیت خدمات ارائه شده
 • پیش‌بینی و جلوگیری از اتفاقاتی که کسب و کار مشتریان را متضرر می‌کند
 • تجربه رفع سریع مشکلات در مواقع بحرانی و در مرحله راه اندازی شبکه

و بسیاری از نکات دیگر از جمله مواردی است که با در نظر گرفتن آنها، ارائه‌دهنده خدمات پشتیبانی شبکه را تنها در قالب یک شرکت حقوقی قرار می‌دهد.

 • سابقه کافی فعالیت یک شرکت ارائه دهنده خدمات پشتیبانی شبکه روشن کننده این نکته است که آن شرکت در خدمات خود موفقیت نسبی داشته که توان حضور در بازار را برای یک برهه طولانی دارا بوده است. تعداد شرکت‌های پشتیبانی شبکه که بعد از یک یا دو سال از گردونه حذف شده اند، بیشمار است.

 • خدمات پشتیبانی شبکه برای کسب و کار شما هیچ ابعاد پنهانی ندارد، پس به طور جد به دنبال شرکتی باشید که خدمات شبکه خود را کاملا شفاف بیان می کند و در قالب قرارداد حقوقی ارائه این خدمات را تضمین می کند.

 • هرچه رزومه قابل استناد یک شرکت ارائه دهنده خدمات پشتیبانی شبکه وزین تر باشد، اعتماد به آن شرکت درست تر است. حال اگر این رزومه طیف متنوعی از کسب و کارها را پوشش دهد، چه بهتر.

 • بدون تردید شرکت پشتیبان شبکه باید عضو نظام صنفی یارانه ای کشور باشد و همچنین رتبه ای مناسب در شورای عالی انفورماتیک داشته باشد.

 • کارشناسان آن شرکت می‌بایست در استخدام خود شرکت باشند و سوابق بیمه ای آنها در شرکت مزبور در دسترس باشد.

 • نوشتن قرارداد حقوقی برای شروع همکاری بسیار مهم است و لازم است زمان و دقت کافی برای آن در نظر گرفته شود. یکی از مفاد قرارداد مربوط به تعهدات شرکت مورد نظر می بایست به رازداری و عدم افشای اطلاعات مشتری اشاره کند.

 • در قرارداد باید ماده‌ای لحاظ شود که در صورت کوتاهی از انجام وظایف، جرایمی متناسب در نظر گرفته می شود.

 • و همچنین تضمین‌های مالی که یک شرکت پشتیبانی شبکه در قالب چک و یا تضمین بانکی ارائه می‌دهد، جزو مواردی است که خاطر شما را از دریافت خدماتی بی‌عیب و نقص آسوده می‌سازد.

به علاوه اینکه ارائه مشاوره رایگان از جانب خود شرکت پشتیبان شبکه نیز می‌تواند در جهت موفقیت برون سپاری خدمات پشتیبانی شبکه به شما کمک بزرگی کند.

پس در جلسات مشاوره سعی کنید با صراحت و شفافیت تمامی مواردی را که ذهن شما را درگیر کرده با مشاوران در میان بگذارید و درباره ارائه هر چه بهتر خدمات گفت و گو کنید. مطمئناً از دل این تعامل‌ها شناخت بیشتری نسبت به طرز فکر و انتظارات مخاطبان برای شرکت پشتیبان فراهم می‌شود که بسیار ارزشمند و در رشد شرکت تأثیرگذار است.

در پایان گفتن این نکته خالی از لطف نیست که مشتریان بالفعل شرکت‌های ارائه دهنده خدمات پشتیبانی شبکه، مشاوران قابل اعتمادی جهت انتخاب آن پیمانکار هستند که بی‌طرفانه تجربه خود را از دریافت خدمات پشتیبانی برای شما بازگو می کنند و از جنبه های مختلفی که ممکن است برای شما نقطه سؤال و ابهام باشد، راهنما باشند.
مشاوره رایگان

ما دغدغه شما را درک می کنیم و می‌دانیم انتخاب یک شرکت به عنوان پشتیبان شبکه و اطلاعات شما تصمیم بسیار مهمی است، چرا که پشتیبانی از شبکه شما، پشتیبانی از آرامش، زمان و پیشرفت شماست.

مشاوره رایگان