شمار زیادی از مدیران عامل و مدیران ارشد فناوری اطلاعات، بر سر دوراهی برون­‌سپاری یا استخدام برای بخش فناوری اطلاعات سازمان خود مانده­‌اند.

 

برخی مدیران بر این باورند که استخدام در بخش فناوری اطلاعات سازمان شان یک گزینه­ مناسب و کارآمد است؛ زیرا به زعم ایشان، توجه و علاقمندی گروه­ ها و کارمندان داخلی به فناوری اطلاعات سازمان بیشتر و جدی‌تر است و نتایج و پیامد ها، با سرعت بیشتری حاصل می­شوند. برخی دیگر نیز عقیده دارند که این گروه های داخلی کوچک، در زمان مواجهه با چالش ­های بزرگ و جدی فناوری اطلاعات، از واکنش باز می­‌مانند و نتیجه، قطعاً زیانبار خواهد بود.

 

اما پیش از آنکه تصمیم بگیرید یک گروه یا کارمند داخلی را به استخدام برای بخش فناوری اطلاعات سازمانتان در آورید ، ادامه­ این متن را بخوانید.

 

1. فضای کاری و حرفه ­ای متخصصان فناوری اطلاعات، محدود است.

به­‌رغم آنکه صنعت فناوری اطلاعات با سرعت بالایی در حال رشد و تکامل است، اما فضای کاری و حرفه ­ای این حوزه، آنقدرها که فکر می‌­کنید وسیع و بزرگ نیست! برطبق گزارش بنیاد دایس، نرخ بیکاری در میان متخصصان خدمات فناوری اطلاعات، تنها 2 درصد است. و سیل تبلیغات برای برگزاری جلسات و برنامه ­های آموزشی پیرامون فناوری اطلاعات، به سوی متقاضیان سرازیر می­‌باشد. اما استخدام یک متخصص کاردان و ماهر در زمینه­ فناوری اطلاعات که حاضر به پذیرش یک نقش ساده در یک بخش فناوری اطلاعات کوچک در یک سازمان باشد، امری دشوار و چالش‌برانگیز است. اما علت چیست؟ متخصصان امروزی فناوری اطلاعات که به تازگی به این حوزه وارد شده ­اند، درصدد هستند تا در شرکت های ارائه خدمات فناوری اطلاعات اشتغال پیدا کنند و از این طریق، سابقه­ حرفه ­ای و تجربیات خود را ارتقا ببخشند. بسیاری از متخصصان مجرّب، یا در حال کار در این شرکت ها هستند و یا شخصاً، اقدام به تأسیس و راه ­اندازی یک شرکت مشاوره ­ای در زمینه­ فناوری اطلاعات کرده ­اند.

 

اما شاید شانس در خانه­ شما را بزند و یک کاندید عالی برای استخدام پیدا کنید. صبر کنید! تا قبل از آنکه این متن را کامل نخوانده­ اید، به کاندید مذبور پیشنهاد استخدام ندهید.

 

2. حق­ الزحمه­ پیشنهادی کارکنان داخلی، بالاست!

برطبق گزارش بنیاد گلاس­دُر، میانگین مبلغ حق ­الزحمه برای یک متخصص فنی، حدوداً 50.000 تا 70.000 دلار است. اما این مبلغ، فقط مختص به حقوق ثابت است. حتماً و اکیداً، هزینه ­ها و مخارج کارکنان سازمان را فاکتور کنید. حق ­الزحمه­ پیشنهادی یک متخصص ارشد فناوری اطلاعات، سریعاً به سه برابر افزایش پیدا می­کند.

 

مبالغ بالای حق ­الزحمه در کنار هزینه ­های مربوط به پرداخت پاداش، مرخصی ­های استحقاقی، بیمه­ کارکنان و دیگر هزینه ­های کاری، از جمله عواملی هستند که هزینه­های ناشی از استخدام نیروهای داخلی در بخش فناوری اطلاعات سازمان را افزایش می­دهند.

 

به بیان مشخص، اگر تعداد 1 تا 3 کارمند در بخش فناوری اطلاعات سازمانتان مشغول به کار باشند، سالانه مبلغ 84000 تا 300.000 دلار باید به ایشان پرداخت کنید.

 

3. پیشنهادات اغوا کننده ، امنیت این سِمت حرفه ­ای را به خطر انداخته­ است.

همانطور که پیشتر عنوان کردیم، صنعت فناوری با سرعت بالایی در حال رشد و تکامل است. شرکت­ های ارائه کننده­ خدمات فناوری اطلاعات، به دنبال استخدام بهترین و هوشمندترین کارکنان هستند. این شرکت­ ها، برای جستجو به دنبال کاندیدهای برتر و ارائه پیشنهادات متقاعدکننده، از شرکت های کاریابی کمک می­گیرند!

 

یک کاندید ماهر و توانمند، در کانون هدف نهادهای استخدام نیرو واقع است و احتمالاً فرصت­ های جدی­ تر و بهتر را ارجح می­داند. و اگر پیشنهاد متقاعدکننده­ای برای نیروی خود نداشته باشید، خیلی زودتر از آنچه فکرش را بکنید باید به دنبال جایگزین برای او بگردید.

 

4. آمار تَرک محیط کار در میان متخصصان فناوری اطلاعات، بالاست!

نرخ ترک محیط کار در میان متخصصان صنعت فناوری اطلاعات، شدیداً بالاست. و علت آن، اساساً به رقابت‌گرایی در این صنعت و تمایل شرکت ­ها و سازمان های مختلف به استخدام نیروهای ماهر در این زمینه نسبت داده می­شود.

 

اما، شخصیت و ویژگی­های فردی یک متخصص ماهر فناوری اطلاعات نیز یکی دیگر از دلایل و عامل­های مؤثر بر افزایش نرخ ترک­ محیط کار در میان این افراد به شمار می­آید.

 

صنعت فناوری اطلاعات، با سرعت بالایی در حال تغییر و تکامل است. آن دسته از متخصصان فناوری اطلاعات که در جریان این تغییرات و تکامل ­ها قرار دارند، مشتاقانه به دنبال فرصتی برای اکتشاف جدیدترین دستاوردهای آن حوزه می­باشند.

 

متأسفانه، اشتغال در بخش فناوری اطلاعات یک شرکت یا سازمان، فرصت اکتشاف ایده ­های نوین فناورانه را از متخصص آن بخش می­گیرد. افرادی که صرفاً به عنوان متخصص فناوری اطلاعات در یک سازمان فعالیت می‌کنند، معمولاً خیلی سریع از شغل خود خسته می­شوند و درصدد بر می­ آیند وارد محیط ­هایی شوند که در آن­جا، امکان به­ کار بَستن جدیدترین اطلاعات و آموزه­ های فناوری اطلاعات در کار میسّر باشد.

 

5. استعفای متخصص فناوری اطلاعات، با تهدید امنیت سازمان و پرداخت سرمایه ­های مالی و زمانی گزاف برای آموزش نیروهای آتی همراه است!

اگر متخصص فناوری اطلاعات شما تصمیم بگیرد به امید کشف “فرصت­های بهتر” از سازمان شما خارج شود، چطور با مسائل مربوط به امنیت اطلاعات سازمان کنار خواهید آمد؟ در شرایط ایده ­آل، آن متخصص تمام نکات و توصیه ­های لازم را در اختیار شما قرار می­دهد و زیر و بَم کار را به شما می­آموزد. اما همیشه این­قدر خوش‌شانس نیستید! و دو موضوع نگران­کننده، پیش روی شما هستند:

 

نخست آنکه، زمانی­که یک نیروی کاری از سِمت خود استعفا می­دهد، رویه ­های طولانی و خاصی برای حفظ تمدید امنیت گذرواژه ­ها (که معمولاً در حیطه­ وظایف متخصص فناوری اطلاعات بوده­است) باید طی شوند. بعلاوه، اگر سازمان از نقاط ضعف و حساسیت­ های خاصی برخوردار باشد، امکان نشت اطلاعات در پی خروج نیرو از سازمان وجود خواهد داشت.

 

ثانیاً، خروج یک متخصص فناوری اطلاعات از سازمان، مصداق بارز و مبرهن فرار یک مغز است. شما باید از اجرای تمام رویه ­ها و فرآیندهای حفظ ایمنی گذرواژه­ ها و اطلاعات، اطمینان حاصل کنید؛ باید یک راه­ حل موقت برای جایگزین کردن آن نیرو در اختیار داشته باشید؛ و باید هزینه­ مجدد برای آموزش نیروهای جدید و به کارگیری فناوری­های جدید پرداخت نمایید.

 

6. گستره­ اطلاعات و دانش نیروهای داخلی در مورد فناوری، محدود است.

زمانی­که یک گروه یا کارمند داخلی را در بخش فناوری اطلاعات سازمان استخدام می­کنید، ایشان یک دانش سازمانی در مورد سیستم­های فعال در سازمان، کارکنان دیگر و فرآیندهای جاری کسب خواهند کرد.

 

اما اتکا و اعتماد بر دانش و مهارت یک نفر یا حتی یک گروه کوچک، احتمالاً نتایج چندان خوشایندی همراه نخواهد داشت. شما به یک متخصص فناوری اطلاعات احتیاج دارید که در کنار اکتساب دانش­ و اطلاعات سازمانی، سطح تخصص خود در حوزه فناوری را نیز ارتقاء دهد.

 

زمانی­که سیستم­ های سازمانتان از کار می­افتند یا هک می­شوید و یا در شرایطی­ که خود را برای ورود به سیستمهای ابری آماده می­کنید، دانش و اطلاعات سازمانی متخصص فناوری اطلاعات به دردتان نخواهد خورد. گروهی که مسئولیت رسیدگی به بخش فناوری اطلاعات سازمان شما را پذیرفت ه­است، باید از مهارت و تجربه­ کافی در زمینه­ آخرین و بهترین راه ­حل ­های فناورانه برخوردار باشد تا بتواند از کسب ­و کار شما مراقبت نماید. اگر این افراد هیچ تجربه ­ای از مواجهه با سیستم­های هَک ­شده نداشته ­باشند، فقدان تجربه و تخصصشان به مثابه تداوم هرچه ­طولانی­ تر اختلال در سیستم خواهد بود.

 

7. هرگاه که کارمند فناوری اطلاعات در دفترش حضور نداشته­ باشد، روال کار مختل می­شود.

تاریخ، ثابت کرده ­است که فجایع و حوادث فناورانه دقیقاً در نامناسب­ترین زمان­ ها اتفاق می­افتند (یا حداقل چنین به نظر می­رسد!).

 

سرویس ایمیل شما دقیقاً یک روز پیش از برگزاری یک کنفرانس مهم، از کار می­افتد. زمانی­که در حال تدوین و به ­روزرسانی فهرست اموال و دارایی­های سازمان هستید، کامپیوتر هَنگ می­کند. و در همین زمان، متخصص ارشد فناوری اطلاعات سازمان در سفر است!

 

در شرایطی که تمام شبکه­ سازمان و متعلقاتش در اختیار یک نفر باشد، چه کسی می­تواند برای حل این مشکلات پا پیش بگذارد؟

 

اینکه کل بنگاه کسب­‌وکارتان را در دستان یک نفر قرار دهید، مثل آن است که تمام تخم ­مرغ­ هایتان را در یک سبد کوچک گذاشته باشید. اگر در غیاب آن فرد متخصص، مشکل و اتفاقی رخ دهد، حل آن مشکل به سادگی میسّر نخواهد بود.

 

استخدام یک شرکت ارائه خدمات فناوری اطلاعات به جای نیروهای داخلی، نرخ بازگشت سرمایه را افزایش خواهد داد.

شرکت های مجرّب و معتبر ارائه کننده­ خدمات فناوری اطلاعات برخلاف نیروها و گروه ­های داخلی بخش فناوری اطلاعات، قادرند فرآیندهای کاری سازمان را به ثبات و پایداری برسانند؛ مزایای رقابتی سازمان را افزایش دهند؛ و تخصص و مهارت یک گروه بزرگ از متخصصان را در اختیار شما بگذارند.

 

حضور یک شرکت ارائه دهنده خدمات فناوری اطلاعات در سازمان، امکانات و امتیازهای زیر را برایتان به همراه دارد:

 

این شرکت ها، با استناد به نیازمندی­ها و بودجه­ سازمان شما، یک بسته­ خدماتی برای بخش فناوری اطلاعات ارائه می­دهند؛ بدین طریق، هزینه­ ها و مخارج کلی سازمان کاهش پیدا کرده و دیگر نیازی به پرداخت حق ­الزحمه های تمام وقت نیست.

شرکت های مذکور، ضمن بهره­مندی از مهارت و تخصص افراد حرفه­ ای و مجرّب در عرصه­ فناوری اطلاعات، مشکلات را با سرعت بالا حل و فصل می­کنند.

این شرکت های خدمات­ رسان، رویکردهای مبتنی بر پیشگیری از بروز مشکل را به راهکارهای حل مسئله ترجیح می­دهند و از این طریق، کسب­ و کار شما را تماماً تحت مراقبت می­گیرند.

البته، این شرکت ها نیز با مشکل پیشنهادات اغوا کننده دیگر شرکت ها مواجه هستند؛ اما قادرند امتیازات و فرصت­هایی حرفه­ای برای پیشرفت کارکنان در اختیار ایشان قرار بدهند و بدین ترتیب، از خروج ایشان از سازمان جلوگیری کنند. این شرکت ها از پروتکل­های امنیتی و اطلاعاتی ویژه ­ای برخوردار هستند و در زمان مواجهه با استعفای کارکنان، راهکارهایی مناسب و کارآمد اتخاذ می­کنند.