کامپیوتر و اینترنت امروز در تقریباً در تمام شرکت ها وجود دارد و هرجا که اینترنت و کامپیوتر هست حتماً به سطحی از خدمات کامپیوتری به آن شرکت نیاز داریم. اما اینترنت و کامپیوتر در کنار تمام مزایای ریز و درشتش ممکن است گاهی مایه دردسر هم باشد. به خصوص وقتی از یک شرکت صحبت می‌کنیم.

با وجود همه بررسی‌ها و گزارش‌های منتشر شده، ممکن است باز هم شرکت ها قادر به درک تاثیر اینترنت کنترل نشده نباشند. کسانی که سطح آگاهی بالاتری دارند، هنوز هم نگران هستند که هرگونه تلاش برای نظارت بر کارهایی که کارمندان انجام می‌دهند می‌تواند منجر به مسائل مربوط به حقوق حریم خصوصی آنها و شکایات کارکنان شود.

یک کسب و کار حق دارد بداند چه اتفاقی در داخل شرکتش رخ می‌دهد، چه کسی زمان را هدر می‌دهد و یا به وسیله کامپیوترش مشغول تماشای محتوای نامناسب در اینترنت است. همه کارکنان این ایده را که فعالیت آنلاینشان تحت نظارت قرار بگیرد، نمی‌پذیرند. اما اغلب اوقات، شاکیان کسانی هستند که چیزی برای پنهان کردن دارند. کارکنانی که به خوبی کار خود را انجام می‌دهند، نیازی به نظارت ندارند، اما کسانی که از کامپیوتر سوء‌استفاده می‌کنند باید کنترل شوند.

در پایان، اگر شهرت کسب و کار در معرض خطر قرار گیرد، شرکت حق دارد کاری در مورد آن انجام دهد.

 

 

پنج دلیل برای اینکه دسترسی به اینترنت و استفاده از آن در یک سازمان باید مورد نظارت قرار گیرد، وجود دارد که آنها را در زیر فهرست کرده‌ایم.

 

  1. سوء‌استفاده

بسیاری از کارکنان دسترسی به اینترنت در محل کار را حق مسلم خود می‌دانند و در نتیجه همانگونه که در منزل از آن استفاده می‌کنند، در محل کار نیز به همان شکل از آن استفاده می‌کنند. دانلود نرم‌افزارهای غیرقانونی، بازدید از سایت‌های ممنوعه یا با محتوای غیراخلاقی، خرید آنلاین و قمار کردن آنلاین، نمونه‌هایی از نحوه سوء‌استفاده کارمندان از اینترنت و کامپیوتر هستند. همچنین برخی از کارکنان زمان زیادی را صرف مرور وبسایت‌های غیرمرتبط با کار مانند اخبار و شبکه‌های اجتماعی می‌کنند. نتیجه این امر تاثیر قابل‌توجهی در بهره‌وری و منابع، مانند اتلاف پهنای باند، دارد. و می‌دانیم که این پهنای باند جزو هزینه‌های سازمان است.

 

  1. آلودگی به بدافزارها

هنگامی که کارمندان توجهی به نوع وبسایت‌هایی که بازدید می‌کنند ندارند، احتمال آلودگی سیستم به بدافزارها افزایش می‌یابد. برخی وب‌سایت‌ها ممکن است به نوعی ربوده شده باشند و حاوی نرم‌افزارهای مخرب باشند. مانند تروجان‌های هدفمند، که به شبکه دسترسی پیدا کنند، و غالباً با روش‌های خاصی برنامه‌های ضدویروس را دور می‌زنند. یک کامپیوتر آلوده، همه چیزی است که آن نرم افزار مخرب در اختیار می‌گیرد. کلیک کردن بر روی لینک‌ها و دانلود نرم‌افزار (که غالباً به یک کد مخرب ارجاع می‌شود) یک خطر امنیتی جدی است که ممکن است در هر کامپیوتری که به اینترنت متصل است پدیدار شود.

 

  1. سوء‌استفاده از دسترسی به ایمیل

دسترسی به پست الکترونیکی می‌تواند یک روش برای فریب باشد تا کارکنان اطلاعات شرکت را مبادله کنند، یا مطالب نامناسب را دانلود و تبادل کنند یا با دوستان خود در در زمان کاری ارتباط برقرار کنند. ایمیل ممکن است حاوی مطالب دروغینی باشد که می تواند به طور جدی به شهرت شرکت آسیب برساند. دلایل موجه زیادی برای اجازه دسترسی به پست الکترونیکی در کسب و کار وجود دارد، اما دلایلی هم برای مسدود کردن آن وجود دارد.

 

  1. بی توجهی

کارکنان زیادی وجود دارند که خطرات امنیتی را درک نمی کنند. حتی کسانی که اهداف خوبی دارند ممکن است روی لینک ایمیل های کلاهبرداری کلیک کنند، وبسایت هایی را باز کنند که واقعی نیستند، اطلاعات شخصی و آدرس ایمیل خود را بدون هیچ دلیلی وارد کنند، فایل های مشکوک را باز کنند و غیره. اگر آموزش مناسب و یا سیاست های امنیتی درستی وجود نداشته باشد، نظارت و مدیریت اینترنت توسط یک مدیر فناوری اطلاعات تنها انتخاب ممکن می باشد.

 

  1. مسئولیت قانونی

وجود موارد غیرقانونی، ممنوعه و نامناسب در کامپیوتر کاربران موجب ایجاد مسئولیت های قانونی برای شرکت می شود. حقیقت این است که از کسب و کارها حتی به دلایل نامعقول شکایت می شود، اما آنها نمی توانند هزینه های زیادی را صرف این موضوع کنند. نظارت بر اینترنت و فیلتر کردن وب به صاحبان کسب و کار ابزار لازم جهت مقابله با هر گونه ادعا از طرف کاربران و یا کارمندان را به آنها می دهد. به عنوان مثال، در یک اختلاف کاری، ممکن است یک شرکت گزارش فعالیت های اینترنتی کارمندی که شکایت کرده که به طور غیر منصفانه برکنار شده را نیاز داشته باشد. اگر آنها بتوانند ثابت کنند که آن کارمند هنگام کار، زمان زیادی در اینترنت گذرانده یا به سایت های نامناسب دسترسی پیدا کرده، آنها پرونده را برده اند. اما بدون این شواهد، شرکت شانس ضعیفی دارد. این نیز مسئولیت اداری مدیریت است که این اطلاعات را زمانی که مورد نیاز است، داشته باشد.

تعدادی از شرکت‌ها ممکن است خطرات بالا را بپذیرند. برای آنها آرزوی موفقیت داریم.

به هر حال، اگر صاحب یک کسب و کار گزارشی از لیست فعالیت‌های کارمندان در اینترنت مثل قمار کردن آنلاین و یا تماشای سایت‌های مستهجن در دفتر کار را داشته باشد، احساس راحتی بیشتری می‌کند و سپس در موقعیتی قرار می‌گیرد که می‌تواند اقدامات لازم را انجام دهد.

برای انجام چنین کاری و نظارت دقیق بر عملکرد کارکنان، سازمان‌ها می‎توانند قراردادهایی با شرکت‌های پشتیبانی شبکه ببندند و از تجربیات این شرکت ها در امنیت اطلاعات استفاده کنند. یک نمونه از قرارداد پشتیبانی شبکه را هم می‌توانید در سایت ما پیدا کنید که حاوی مطالب کاملی برای عقد یک قرارداد منصفانه است.