مجازی سازی یا این که Virtualization به استعمال از سخت افزار و منابع سخت افزاری دربرگیرنده حافظه، پردازنده، دیسک، کارت شبکه و … در یک سیستم کامپیوتری برای فعال‌سازی و به کار گیری (میزبانی) بیش تر از یک سیستم عامل به طور هم‌زمان میگویند. مجازی سازی یکی از شیوه‌های اثر گذار در کاهش هزینه‌های IT میباشد که منفعت‌وری را به شدت ارتقاء می دهد. اگر می خواهید داده ها بیشتری راجع‌به هزینه ها و تعرفه های سرویس ها شبکه داشته باشید میتوانید نوشته ی علمی‌ای که در این باره داریم و به تفصیل در زمینه ی آن توضیح داده‌ایم را مطالعه نمائید.

راهکار مجازی سازی یا این که Virtualization دو دستاورد عمده داشته است: اول اینکه اصولاً به شما این توان را می دهد که گروهی از سرورها را تحت عنوان مخزن یکتای منابع محاسباتی به سیستم دست اندرکاران بشناسانید، دوم اینکه این راهکار به شما اجازه فعال‌ساز‌ی چندین سیستم عامل بر روی یک سرور بطور به طور همزمان را می دهد.

مجازی سازی  کمک متعددی به کمپانی سرویس های شبکه شما هم می کند. با این طریق آنان دیگر مجبور نیستند تمام مدت در محل کمپانی شما حضور داشته باشند و میتوانند بخش اعظم ایرادات شبکه را از راه  دور حل نمایند. پشتیبانی شبکه خدماتی نیست که محدود به سا‌عتهای اداری یا این که بخشی از ساعت ها روز و هفته باشد.

مزایای مجازی سازی (Virtualization)

مجازی سازی سیستم‌ها باعث به ارتقا راندمان‌، انعطاف و مقیاس پذیری IT و نیز کاهش هزینه‌های هنگفت ذخیره سازی داده ها خواهد شد. اما مزیت‌های مجازی سازی به عنوان های فوق ختم نمی شود و پویایی کاری طولانی تر، ارتقاء تلاش و در دسترس بودن بیشتر منابع و در پایان خودکار شدن سیستم عامل‌ها را به همراه خواهد داشت. این مزایا پلتفرم IT را به محیطی معمولی‌تر تبدیل می‌نماید که مدیریت آن معمولی‌تر گردیده و هزینه‌ی مراقبت و محافظت آن کمتر هست.

 

چگونگی کارکرد مجازی سازی (Virtualization)

مجازی سازی ۱۰۱

محدودیت سرورهای x86 سبب شده‌است که اکثری از سازمان‌های کامپیوتری از سرورهای چندگانه‌ که هر یک گنجایش‌های محدودی دارا‌هستند به کار گیری نمایند تا بتوانند همگام با تقاضای زیاد یوزرها مدرن برای حافظه طولانی تر و پردازش‌های سریع‌تر پیش بیایند. اما متاسفانه نتیجه آن فرمان خوشایندی وجود ندارد، به دلیل آنکه سبب به بی راندمان شدن بسیار زیاد سیستم‌ها و نیز تقبل هزینه‌های فعال سازی هنگفت شده‌است.

مجازی سازی شبکه

مجازی سازی شبکه به نرم‌افزارهایی متعلق میباشد که کارایی سخت‌‌افزارها را شبیهه سازی ‌و سیستم‌های کامپیوتری مجازی را ساخت میکند. بنابراین سازمان‌های کامیپوتری قوی به فعال‌سازی سیستم‌های مجازی متفاوت نظیر سیستم عامل‌ها و نرم افزار‌های چندگانه صرفا در یک سرور تکی میشوند که نتیجه‌ی آن در مقیاس‌های اقتصادی و بازدهی طولانی تر سازمان‌ به دست میاید.

ماشین‌های مجازی چه میباشد؟

سیستم‌های کامپیوتری مجازی عمدتا با اسم \”ماشین‌های مجازی\” یا این که و با حروف اختصاری VM شناخته گردیده‌اند. این ماشین‌ها نرم‌افزارهای فشرده و مجزایی می‌باشند که مجهز به سیستم عامل و نرم افزار های درونی میباشند. هر VM، به طور ماشینی جامعی میباشد که تماما جدا از دستگاه‌های کمکی دیگر می باشد، به این ترتیب به کارگیری هم‌زمان از یک سری VM در یک سیستم کامپیوتری، فعال سازی سیستم‌ عامل‌ها‌ و نرم افزار‌های متفاوت را فقط در یک سرور فیزیکی یا این که «صاحب خانه» ممکن می‌نماید. خوب میباشد بدانید که مهمترین بخش Virtualization یا این که مجازی سازی \”hypervisor\” نامیده میشود. «هایپر وایزور» یک واسطه نرم افزاری میباشد که در بین سخت افزار و سیستم عامل‌های مهمان وظیفه مدیریت و مانیتورینگ منابع را به عهده داراست.

خصوصیت‌های کلیدی ماشین‌های مجازی

‏VMها عمدتا خاصیت زیر را دارا‌هستند که هر یک از آن ها مزایای اکثری را ارائه می دهند:

جدا کننده بندی کردن (Partitioning)

– فعال سازی سیستم‌ عامل‌های چندگانه در یک ماشین فیزیکی.

– تقسیم کردن منابع سیستم در بین ماشین‌های مجازی مختلف.

جدا سازی (Isolation)

– جدا از هم سازی ایمن و بی نقص سخت‌افزارها.

– در دست گرفتن توسعه یافته منابع و در سود ارائه کارایی بهتر.

کپسوله سازی (Encapsulation)

– سازگار کردن زیرساخت فیزیکی و زیرساخت مجازی شبکه.

– ذخیره شرایط کلی ماشین‌های مجازی در یک فولدر.

– انتقال و نسخه برداری ماشین‌های مجازی، به آسانی و سادگی انتقال و اسکن فولدر‌ها.

عدم تعلق شبکه به سخت افزار (Hardware Independence)

– مهیا آوری زیرساخت قابل توسعه و گسترش شبکه.

اشکال مجازی‌ سازی

۱- مجازی سازی سرورها

مجازی سازی سرورها زیرساخت فعال‌ساز‌ی سیستم‌ عامل های متعدد را صرفا روی یک سرور فیزیکی مهیا کرده و آن را تبدیل به ماشین مجازی بسیار پربازده میکند. این جور مجازی سازی مزیت‌های پایین را دربرگیرنده میگردد:

* ارتقا کارائی IT

* کاهش هزینه‌های اجرایی

* ارتقا سریع‌تر بازده

* بهبود عملکرد نرم افزار‌ها

* دسترسی به سرورهای برتر

* رفع بهم ریختگی و پیچیدگی سرور‌

۲- مجازی سازی شبکه

به طور همزمان با ایجاد دوباره شبکه‌های فیزیکی، مجازی سازی شبکه به سیرتکاملی فعال‌سازی شده‌است که در شبکه‌‌های مجازی نیز مانند شبکه‌های فیزیکی به خوبی فعالیت نماید، ولی مزیت‌های شبکه‌های مجازی بسیار بیش تر میباشد و از نظر مجازی بودن هیچ تعلق بهسخت‌افزارها ندارند.

۳-مجازی سازی دسکتاپ

بسط دسکتاپ‌ها بعنوان خدمت‌های مدیریتی، قابلیت پاسخگویی سریع‌تر به تغییرات نیازهای کاری و نیز ظهور زمان‌ها را برای سازمان‌های کامپیوتری آماده نموده است. همینطور مجازی سازی دسکتاپ و نرم افزار‌ها به سرعت و به راحتی در مشت شعب گوناگون دفتر ها، کارکنان داخل مرزی و برون مرزی قرار گرفته میباشد و حتی برای یوزرها گوشی‌ها، آی‌پدها و تبلت‌های اندروییدی در دسترس میباشد.

مقایسه مجازی سازی‌ (Virtualization) و خدمات ابری

اگرچه که هردو فناوری ‌ مجازی سازی‌ و خدمت‌های ابری به یک اندازه با ارزش هست، البته با یکدیگر قابل مقایسه نیستند. مجازی ساز‌ ها اپلیکیشن‌هایی میباشند که محیط کامپیوتری را از زیرساخت‌های فیزیکی غیر وابسته می نماید، در حالی که خدمت‌های ابری قابلیت و امکان اشتراک گذاری منابع کامپیوتری را در وب مهیا می‌نماید. سفارش ما به کار گیری کامل کننده هردوی آن ها در سازمان‌ها می باشد، به سیرتکاملی که سازمان‌ها در آغاز سرورهای خویش را مجازی نمایند و آن گاه با انتقال ذخایر کامپیوتری روی خدمت‌های ابری، مهارت خویش یاوری را در خویش ارتقا دهند.