برای برتری در منطقه پشتیبانی و حفظ شبکه، نیاز به طیف گسترده‌ای از مهارت‌های مدیریت ابر، امنیت شبکه، نصب و فعال سازی شبکه به صورت درست و یک قرارداد پشتیبانی شبکه که به توجه و موشکافانه مندرج باشد، دارید.
پرورش و نفوذ سریع فناوری شبکه های کامپیوتری در کلیه کسب و امور موجب شده‌است که همه گروه‌ها از گزاره کمپانی‌ها و سازمان‌ها برای نگهداری و محافظت سیستم‌های کامپیوتری و امکانات شبکه خویش با خطاها و گرفتاری‌های زیادی مواجه شوند. آنان بضاعت و توان و علم حل اشتباهات خویش را در‌این خصوص ندارند و از طرفی قابلیت استخدام نیروی کارشناس و حرفه ای به طور کارمند به علت های متعدد مثل معدود بودن نیروی فعالیت کارشناس و یا این که هزینه بالای آن را ندارند. از این رو نیاز به کارفرمایان و کمپانی‌های پشتیبانی شبکه و ارائه دهنده سرویس ها IT به شدت شم می شود. این مجموعه‌ها به طور قراردادهای پشتیبانی بلند مدت و کوتاه بازه، در بخش پشتیبانی شبکه میتوانند اکثری از ایرادات کمپانی‌ها را در‌این خصوص بر طرف نمایند. با وجود چنین قراردادی دیگر نیازی وجود ندارد که بابت ساخت مشکل در کارایی شبکه و امکانات کامپیوتری نگران باشید.
در دنیای IT به‌سرعت در حال پیشرفت کنونی، متخصصان مدام بایستی در جستجوی مهارت‌های جدیدی باشند که کارفرمایان نیاز دارند. برای افرادی که در رابطه با شبکه عمل می نمایند، گونه مهارت‌های مورد تقاضای کمپانی‌ها در سال های اخیر تغییر و تحول خواهد کرد. پیشتر یک مدیریت شبکه تنها لازم بود تا ‌قضیه تهیه و تنظیم و مدیریت روتر و سوئیچ سخت افزاری را بداند. ولی امروزه از متخصصان مدیریت شبکه انتظار می‌رود طیف وسیعی از مهارت‌های IT را داشته باشند و بتوانند با اشکال ابزارهای توسعه یافته فعالیت نمایند. در اینجا به پنج مهارت توسعه یافته‌ای که احتمالاً در امسال تقاضای بالایی خواهد داشت می پردازیم.

محاسبه نرم افزار

سابقا صرفا نگرانی مدیران، لایه‌های 1-4 نوع OSI بود. آنان دقت کمتری به داده ها پروتکل لایه فراتر داشتند چون شبکه هیچ ارتباطی با تفکیک در بین جریان داده اضافه نداشت.
با این درحال حاضر، کانال‌های امروزی مشاهده میگردند و میتوانند تصمیمات مسیریابی را بر طبق داده ها گردآوری گردیده تا لایه 7 انجام دهند. اینک، مهندسان وظیفه تجزیه و نظارت خلق و خوی نرم افزار هنگام گردش داده از شبکه را به‌عهده دارند. داشتن این داده ها هنگام انجام وظایفی مانند مسیردهی تعلق‌های نرم افزار، شناسایی محدودیت‌ها انتقال و تولید سیاست‌های شبکه پیچیده موثر میباشد.

اجرای سیاست دسترسی شبکه

یک استراتژی امنیتی ظریف در اولِ فعالیت شروع می شود. شناسایی، تأیید اعتبار و اذن دادن به یوزرها بهتر میباشد در سطح شبکه مدیریت شود. سالهاست بعضی از سازمان‌ها عمدتا این پلتفرم‌های امنیتی را نادیده گرفته‌اند. جدیدا، رهبران IT نیازهای خویش و لازمات میزان دارایی بندی مطلوب را شروع کردند. این فرمان مخصوصا درمورد کسب و کارهایی درستی می نماید که بایستی به مقررات محکم و مشقت بار متعهد بمانند. انتظار می‌رود اجرا و مدیریت ابزاری مانند مدیریت پویایی سازمانی (EMM) یا این که مدیریت نام‌و‌نشان و دسترسی (IAM) طی چهار تا پنج سال آینده رویش چشمگیری داشته باشد. یعنی مهارت‌هایی دراین مورد احتمالا تقاضای بیشتری خواهند داشت.

طراحان ابر چندگانه

یکی‌از اصلی ترین گرایش‌های تکنولوژی که درطول چند‌ سال قبلی شبکه‌های سازمانی را مختل کرده، بکارگیری گسترده سرویس ها رایانش ابری میباشد. در واقعیت، خیلی از سازمان‌ها بسیار با ابر راحت تر فعالیت میکنند و استراتژی جدیدی را برای ایجاد و پباده سازی یک ابر چندگانه پیش گرفتند. انگیزه این فعالیت بسط نرم افزار‌ها، سرویس ها و بقیه منابع محاسباتی بین ارائه دهندگان سرویس های گوناگون بمنظور افزایش عملکرد، صرفه جویی در هزینه و انعطاف پذیری اضافه میباشد. مسئولیت ساخت موثرترین جریان داده دربین سرویس ها ابر و استفاده کننده نهایی به عهده مهندس شبکه میباشد. این فرمان مستلزم پباده سازی مطلوب طرز‌های حشو داده، بازیابی خطاها و فهم آیتم‌های اتصال بدون واسطه ارائه گردیده بوسیله ارائه دهندگان سرویس ها ابری میباشد.

امنیت شبکه وب اشیا (IoT)

کارایی‌های نخستین برای حفاظت از دستگاه‌های IoT بر روی سخت افزار IoT انجام شد. متأسفانه فیض کارایی‌ها ناکارآمد بود به این دلیل‌که مدیریت و اطمینان از پچ شدن سخت افزار روی صدها هزار دستگاه بسیار طاقت فرسا میباشد. طراحان امنیتی جدید مسئولیت امنیت IoT را مستقیما روی شبکه قرار می دهند. این فرمان دربرگیرنده تکنیک‌های مجازی سازی و تقسیم شبکه هایIoT از دیگرافراد و همینطور تمرکز مدیر IoT با استعمال از فن آوری توسعه یافته اپلیکیشن تعریف شده‌است.

تحلیل شبکه SaaS

از زمان شروع محاسبات ابری، مهندسین شبکه وظیفه ارزیابی بر کارایی شبکه ارتباطی میان کمپانی و ارائه دهندگان سرویس ها IaaS یا این که PaaS را بعهده داشتند. با این حال، ابزار چک بر کارایی شبکه تازه، مهندسان را قدرتمند به تحلیل بر دسترسی ارائه دهندگان SaaS نموده است. مهارت‌های متخصصان آشنا با این جور ابزارها آیتم اعتنا بیشتری قرار خواهد گرفت.
ابزارهای بررسی بر همت SaaS مانند Solarwinds NetPath و ThousandEyes Cloud Agents میتوانند تصویر سازی و تجزیه و بررسی ظریف را در باب احتمال تولید اختلال تاخیر و یا این که پیکربندی خطا دربین کارمندان شما و ارائه دهنده سرویس ها همگانی ارائه دهند. این ابزار همینطور برای تولید مقر‌های عملکردی در طول زمان عالی میباشد زیرا می تواند در شناسایی سریع نقطه‌ای که در آن مشکلی صورت داده اثرگذار باشد.