خیلی از افراد از اینکه هر روز ایمیلشان پر می‌شود از پیام‌های نامرتبط و آزاردهنده کلافه می‌شوند. بخصوص اگر جزو کسانی باشید که از ایمیل به عنوان یک ابزار کاری استفاده می‌کنید، هیچ‌چیز آزاردهنده‌تر از ایمیل‌های بی‌ربط نیست که بازشان می‌کنید و متوجه می‌شوید محتوایی به جز تبلیغاتی که هیچ دردی را از شما دوا نمی‎کنند، ندارند.

ارسال ایمیل به راحتی قابل دسترسی است، و همچنین ایمیل رایگان و سریع است. به این دلایل تبدیل به ابزاری بسیار مناسب برای بازاریابی یا تبلیغات شده است. ولی این تبلیغات باعث پر شدن صندوق اسپم ایمیل شما می‌شود. اسپمرهای حرفه‌ای، خیلی ساده یک لیست از آدرس‌های ایمیل را می‌خرند، و قربانیانشان را با لیست بلندبالایی از پیام‌های نامرتبط هدف قرار می‌دهند. البته راه‌هایی برای جلوگیری از این حملات وجود دارد، اما آنها هم مجهز به ابزارهای خودکاری هستند که به آنها کمک می‌کند حجم بالایی از ایمیل‌های اسپم را ارسال کنند و از فیلترها عبور کنند. این یک چرخه مستمر است، یعنی شما همچنان فیلترهایی را لحاظ می‌کنید، اما باز هم ایمیل‌های نامرتبطی دریافت می‌کنید. ولی مواردی وجود دارد که با رعایت کردن آنها می‌توانید از دریافت این ایمیل‌های اسپم و پر شدن صندوق ایمیل‌تان جلوگیری کنید.

در ادامه به چهار راهکار مفید در این زمینه می‌پردازیم:

  1. می‌توانید فیلتر اسپم را آموزش دهید

اکثر پلتفرم‌های ایمیل دارای نوعی قابلیت تشخیص اسپم هستند. پیام‌هایی که به نظر جعلی یا بی‌اهمیت بیایند، با علامت قرمز مشخص شده و به پوشه اسپم ارسال می‌شوند. بهترین موضوع در مورد این فیلترها این است که شما می‌توانید آنها را به تناسب صندوق ایمیل خود آموزش دهید. یعنی تنها با کلیک کردن روی یک دکمه می‌توانید تصمیم بگیرید که فیلتر تشخیص‌دهنده اسپم اشتباه کرده یا یک ایمیل اسپم را جا گذاشته است. در واقع می‌توانید تنظیمات و فعالیت‌های آن را طبق عملکرد موردنظرتان تعیین کنید.

به عنوان مثال، نگاهی به Gmail بیاندازید. هر بار که یک ایمیل را باز می‌کنید، دکمه گزارش اسپم که شبیه علامت تعجب است بالای ایمیل ظاهر می‌شود. اگر با پیامی مواجه شدید که به وضوح اسپم است و توانسته از فیلترهای اسپم عبور کند، روی این دکمه قرمز کلیک کنید و تنظیمات اسپم شما آن پیام و پیام‌های مشابه آن را به بانک حافظه خود سپرده و فیلتر خواهد کرد تا شما دیگر چنین چیزی دریافت نکنید. از سوی دیگر، اگر پیامی با محتوای مفید را در پوشه اسپم خود دیدید، آن را باز کنید و بر روی دکمه عدم اسپم در بالای صفحه کلیک کنید.

  1. از آدرس‌های ایمیل جایگزین استفاده کنید

یکی از راه‌های جلوگیری از دریافت اسپم ، ایجاد یک آدرس ایمیل جایگزین است که از آدرس ایمیل شخصی یا کاری شما جدا باشد. وقتی محصولی را سفارش می‌دهید، اغلب اوقات شرکت‌ ارسال کننده سفارش پس از دریافت اطلاعات و آدرس ایمیل شما شروع به بمباران صندوق ایمیل شما با مطالبی غیرمرتبط و غیرضروری می‌کند که هیچ ارتباطی با خریدتان هم ندارد. همچنین ممکن است اطلاعات به روز بازاریابی ناخواسته دریافت کنید یا اطلاعات تماس شما به بخش تبلیغات واگذار شده باشد و هر روز تعداد زیادی ایمیل تبلیغ دریافت کنید. با ساختن یک آدرس ایمیل ثانویه می‌توانید از ورود هر نوع ایمیل اسپمی به صندوق ایمیل مهم‌تان در آدرس ایمیل اصلی جلوگیری کنید. این آدرس جایگزین را می‌توان برای سفر، خرید آنلاین و غیره استفاده کرد. Gmail، Yahoo، Outlook ، و یا Mail.com خدمات ایمیل رایگان ارائه می‌دهند، بنابراین می‌توانید با آرامش ذهن و بدون هزینه یک ایمیل جایگزین بسازید.

با این وجود، هنگام ایجاد یک حساب کاربری جایگزین توجه به برخی جزئیات ضروری است. مثلا آدرس‌های Gmail علامت نقطه را در آدرس‌های ایمیل نادیده می‌گیرند، بنابراین ایمیل فرستاده شده به “johnsmith@gmail.com” و ایمیل به “j.ohnsm.ith@gmail.com” هر دو به یک صندوق ایمیل ارسال می‌شوند. درمورد آدرس‌های ایمیل حاوی علائم + هم همین طور است. یعنی پیام‌هایی که به «johnsmith@gmail.com» و «johnsmith+extra@gmail.com» ارسال می‌شوند، هر دو به یک صندوق ورودی فرستاده خواهند شد. خبر خوب اینکه این خصوصیت تاحدی مفید هم می‌تواند باشد! می‌پرسید چرا؟ چون یعنی شما می‌توانید چند نوع مختلف از آدرس ایمیل فعلی خود را هنگام ثبت نام و یا خرید چیزی وارد کنید و سپس در Gmail فیلتری برای قرار دادن تمام پیام‌های ارسال شده به آن آدرس در یک پوشه جداگانه، مجزا از زبانه اصلی Primary ایجاد کنید.

دستورالعمل: برای ایجاد یک فیلتر در رابط کاربری وب، روی دکمه Options در بالا سمت راست کلیک کنید و سپس Settings را دنبال کنید و سپس Filters و آدرس‌های مسدود شده را انتخاب کنید. روی ایجاد یک فیلتر جدید کلیک کنید، آدرس مورد نظر خود را در قسمت To وارد کنید، سپس تصمیم بگیرید با این نوع ایمیل‌ها چه کاری می‌خواهید انجام دهید.

  1. افزونه‌های شخص ثالث را دانلود کنید

در اینترنت برای هر چیزی راه حلی وجود دارد. اگر متوجه شدید تعداد زیادی ایمیل اسپم از فیلترها عبور کرده و وارد صندوق ایمیل‌تان می‌شوند، سعی کنید یک افزونه‌ شخص ثالث برای تکمیل آن پیدا و نصب کنید. این نوع خدمات پیام‌های ارسالی بین سرور ایمیل (ابری که پیام‌ها در آن ذخیره می‌شوند) و ایمیل شما را متوقف می‌کند.

Mailwasher هم یک امتیاز همیشه رایگان است که می‌توانید امتحان کنید. وارد جزئیات ایمیل خود شوید و با Mailwasher یک سری از فیلترها را برای شناسایی پیام‌های ناخواسته اعمال کنید. با این کار، اگر بخواهید می‌توانید ایمیل‌های متوقف شده آنلاین را قبل از اینکه در صندوق ایمیل مشاهده شوند بررسی کنید.

سرویس رایگان SpamCop هم وجود دارد که مثل یک ایستگاه پلیس کوچک عمل می‌کند و به شما اجازه گزارش فعالیت‌های نامناسب را به ارائه دهندگان خدمات اینترنت (ISP) می‌دهد، در اینصورت آنها می‌توانند این پیام‌ها را از منبع مسدود کنند. این کار نه تنها به مختصر و مفید بودن صندوق ایمیل شما کمک می‌کند، بلکه به دیگران هم کمک خواهد کرد، چون شما یک سری از پیام‌های اسپم و نامرتبط را به کلی مسدود می‌کنید.

  1. از آدرس ایمیل خود محافظت کنید

هدف شما باید حفظ و نگهداری از آدرس اصلی‌تان باشد و تا جای ممکن آن را محرمانه نگه دارید. آن را در صفحات عمومی مانند رسانه‌های اجتماعی یا وب سایت شخصی نمایش ندهید. برای این کار باید یک آدرس ایمیل کاملا جداگانه داشته باشید. چون چنین نقاطی اولین جایی است که بات‌ها و اسپم‌ها به سراغشان می‌روند.

اگر نمی‌خواهید آدرس‌های ایمیل زیادی داشته باشید و چک کردن چند صندوق ایمیل برایتان مشکل است، اما در عین حال نیاز دارید آدرس ایمیل‌تان را در دسترس قرار دهید، سعی کنید آن را به شکل طولانی‌تری بنویسید. یا مثلا، در وب قید کنید John Smith در سرویس ایمیل Google. شاید برای یک انسان منطقی به نظر برسد و خودش بتواند آدرس ایمیل شما را روی Gmail حدس بزند، اما یک ربات قادر به پردازش آن نخواهد بود.

علاوه بر این، برخی از بازاریابان ایمیل هم از پیکسل ردیابی یا چیزی مشابه آن استفاده می‌کنند تا آدرس‌های ایمیل واقعی و غیرواقعی را تفکیک کنند. آنها پیام‌ها را به آدرس‌های مختلف ارسال می‌کنند و به محض اینکه فردی یکی از پیام‌ها را باز کند، آنها تأییدیه‌ای دریافت می‌کنند مبنی بر اینکه این آدرس واقعی است و مورد استفاده قرار می‌گیرد. به منظور جلوگیری از چنین مواردی، فقط کافیست ایمیل اسپم را باز نکنید. مطمئنا تاکنون بخوبی متوجه شده‌اید ظاهر یا موضوع یک پیام اسپم چگونه است، پس فقط بلافاصله آن را پاک یا فیلتر کنید.

اگر از تاکتیک‌های مناسب برای جلوگیری از دریافت اسپم استفاده نکنید، مشاهده چنین پیام‌هایی در صندوق ایمیل‌تان اجتناب‌ناپذیر است. امیدواریم اجرای راه‌حل‌های ارائه شده بتواند به جلوگیری از دریافت چنین پیام‌های نامناسب و غیرمرتبطی کمک کند.
ما در وبسایت پیراسیس مقالات زیادی در مورد امنیت اطلاعات داریم که اگر علاقمند باشید می‌توانید آنها را مطالعه کنید. ضمن آن شرکت ما در زمینه خدمات شبکه به شرکت ها فعالیت می‌کند که بخش عمده‌ای از این خدمات، خدمات امنیت اطلاعات هستند. شما می‌توانید در صورت نیاز با همکاران ما تماس بگیرید و مشکلات مربوط به شبکه و یا امنیت اطلاعات خود را مطرح کنید. ما شرایطی را فراهم کرده‌ایم تا شرکتها بتوانند با استفاده از آنالیز رایگان ما از وضعیت شبکه کامپیوتری خود مطلع شوند.