در این مقاله سعی خواهیم کرد لزوم مستندسازی شبکه را در خدماتی که برای شبکه کامپیوتری شما ارائه می‌شود بررسی کنیم. دلایل زیادی برای مستندسازی شبکه وجود دارد. به عنوان مثال، مجموعه‌ای مثل پیراسیس که کار خدمات شبکه ارائه می‌دهد، می‌داند که مستندسازی به اجرای وظایف مهم خدمات شبکه مانند عیب‌یابی و مدیریت نرم افزار کمک می‌کند. همچنین شبکه های خود را با هدف فهم و درک طرح های اساسی آن و نگهداری توپولوژی‌های پایه به عنوان مرجعی برای پروژه‌های جدید، مستند می‌کنیم. ما از مستندسازی برای گرفتن اطلاعاتی که بعداً مورد استفاده قرار می‌گیرد و اجرای بهترین اقدامات و جهت آموزش نیروهای جدید استفاده می‌کنیم. در نهایت، ما از مستندسازی شبکه برای اثبات پیروی از قوانین مربوطه استفاده می‌کنیم.

در عمل، بسیاری از اقدامات مستندسازی به علت ناکافی بودن ابزارهای فعلی و خسته کننده بودن این وظایف به درستی انجام نمی‌شود. از مجموعه کارهایی که برای پشتیبانی و نگهداری شبکه انجام می‌شود می‌توان به مستندسازی اشاره کرد. این مستندسازی برای عملکرد صحیح شبکه فوق‌العاده مفید و ضروری است، اما کار جذابی نیست و معمولاً در پایان لیست کارهایی که باید انجام شود قرار می‌گیرد.

فراتر از مشكلات آشكاری كه در روش سنتي وجود دارد (غیر سیستمی بودن، مشکلات در به روز بودن این اقدامات، ناقص بودن آن و غيره)، با مجموعه‌ای ديگر از مشکلات مستندسازی به روش سنتی در تيم‌هايي كه می‌خواهند موثر، جامع و عملی آن را پیاده کنند مواجه هستیم. ما اذعان می‌کنیم که هر یک از عناصری که در این مقاله معرفی می‌کنیم، در پازل مستندسازی شبکه ارزشمند هستند، اما همانطور که اکثر کارشناسان شبکه به آن اشاره می‌کنند، با تعریفی که ما از مستندسازی شبکه توصیه می‌کنیم سازگار نیستند. بنابراین می‌خواهیم با نگاهی دیگر این مفاهیم را بررسی کنیم:

قابلیت مشاهده

مشاهده‌پذیری برای تیم‌های مختلف معانی متفاوتی دارد.  اما به طور کلی، مشاهده‌پذیری اتفاقاتی که در شبکه در بازه‌ای از زمان رخ می‌دهد را، به تیم‌ها اطلاع می‌دهد (مثلاً عملکرد رابط‌های کاربری، جریان بسته‌ها و غیره). قابلیت مشاهده شبکه به معنای مستندسازی شبکه نیست. زیرا بدون داشتن پایه‌ای برای مقایسه عملکرد داده‌ها، میزان مشاهده‌پذیری محدود می‌شود. در عوض سوال واقعی باید این چنین باشد “آیا این عملکرد طبیعی است؟” برای پاسخ به این سوال نیاز به قابلیت مشاهده و وجود نقطه‌ای برای مقایسه داریم.

 

“بدون وجود پایه و اساسی برای مقایسه، مشاهده شبکه، مستندسازی شبکه نیست.”

موجودی

در پروسه نصب و راه اندازی شبکه داشتن یک لیست کامل از دارایی‌های شبکه برای پروژه های خاص ضروری است، اما این تنها نشان دهنده بخش کوچکی از دامنه دانش سازمان است (دانش منحصر به فرد سازمان شامل این موارد می‌شود: چگونه شبکه سازمان متصل است، برنامه‌های کاربردی حساس، عملکرد پایه، طراحی شبکه، توپولوژی، و غیره…).

تیم های شبکه برای اینکه قادر به اجرای کارهای روزمره به طور موثرتری باشند، نیاز به اطلاعات بیشتر در مورد دستگاه‌ها، اتصالات و داده های شبکه به طور زنده دارند و تنها لیست بلندی از دارایی‌ها برای آنها کافی نیست. به عنوان مثال، فهرست موجودی، فاقد توضیحات لازم در مورد نیت طرح اصلی شبکه که یک مهندس را در زمان عیب‌یابی راهنمایی می کند، می‌باشد. به همین دلیل، لیست دارایی‌ها یا موجودی، ظاهری ناقص از مستندسازی شبکه را نشان می‌دهد.

 

پیکربندی

یک مستندسازی خوب از طراحی شبکه باید شامل توضیح در مورد ارتباط دستگاه ها با هم، پروتکل ها، و غیره باشد تا برای تیم شبکه مفید باشد. برای مثال، طراحی BGP چگونه به نظر می‌آید؟ بازتابنده‌های مسیر کجا هستند؟ پیکربندی BGP مربوطه چگونه است؟ چگونه می‌توانم این نمونه خاص BGP را عیب‌یابی کنم؟ بدون این همبستگی به هم مرتبط، پیکربندی، داده‌هایی خام بدون بیان نیت پشت آن است. این یکی دیگر از بخش‌های مهم این پازل است، اما به تنهایی به عنوان مستندسازی قابل اجرای شبکه به حساب نمی‌آید.

قابلیت مشاهده، لیست دارایی یا موجودی و پیکربندی، نقاطی حیاتی هستند که در حوزه کلی مستندسازی شبکه جای دارند، اما آنها نیاز به یک سیستم مستندسازی دارند که آنها را هنگام نیاز فراخوانی کند، مانند زمان انجام وظایف روزمره در شبکه.

” قابلیت مشاهده، موجودی و پیکربندی برای اینکه مفید باشند، نیاز به یک سیستم مستندسازی دارند که آنها را هنگام نیاز فراخوانی کند، مانند اجرای وظایف روزمره شبکه.”

نتیجه

شبکه ها همچنان به تکامل و تغییر ادامه خواهند داد، و به همین ترتیب، آنها نیاز به چابکی بیشتر از سوی تیم های شبکه دارند. برای دستیابی به این چابکی، مجموعه‌ای جدید از مهارت‌ها و ابزار و همچنین تغییر اندیشه در مورد مستندسازی شبکه نیاز است. یک سیستم هوشمند می‌تواند به طور موثر موارد غیر لازم از مستندسازی را حذف کرده و با شیوه‌ای جدید و کارآمد به دریافت دانش فنی شبکه کمک کند. توسط ابزاری قول می‌دهند تا قابلیت مشاهده را بدون نقاط مشخص، لیست موجودی‌ها و پیکربندی دستگاه‌ها، بدون توضیحات و متن‌های لازم را برای شما فراهم کنند، احاطه نشوید. این عناصر حساس تنها زمانی می‌توانند به شما کمک کنند که در کنار یکدیگر به کار گرفته شوند.