برای برتری در حیطه پشتیبانی و نگهداری شبکه، نیاز به طیف گسترده‌ای از مهارت‌های مدیریت ابر، امنیت شبکه، نصب و راه اندازی شبکه به گونه‌ای صحیح و یک قرارداد پشتیبانی شبکه که به دقت و موشکافانه نوشته شده باشد، دارید.
رشد و نفوذ سریع فناوری شبکه های کامپیوتری در تمامی کسب و کارها موجب شده است که کلیه مجموعه‌ها از جمله شرکت‌ها و سازمان‌ها برای حفظ و نگهداری سیستم‌های کامپیوتری و تجهیزات شبکه خود با مشکلات و دغدغه‌های بسیاری مواجه شوند. آن‌ها توانایی و دانش حل مشکلات خود را در این خصوص ندارند و از طرفی امکان استخدام نیروی متخصص و ماهر به صورت کارمند به دلایل مختلف از جمله کم بودن نیروی کار متخصص و یا هزینه بالای آن را ندارند. از این رو نیاز به کارفرمایان و شرکت‌های پشتیبانی شبکه و ارائه دهنده خدمات IT به شدت احساس می‌شود. این شرکت‌ها به صورت قراردادهای پشتیبانی بلند مدت و کوتاه مدت، در بخش پشتیبانی شبکه می‌توانند بسیاری از مشکلات شرکت‌ها را در این خصوص بر طرف کنند. با وجود چنین قراردادی دیگر نیازی نیست که بابت ایجاد اختلال در عملکرد شبکه و تجهیزات کامپیوتری نگران باشید.
در دنیای IT به سرعت در حال پیشرفت کنونی، متخصصان همیشه باید در جستجوی مهارت‌های جدیدی باشند که کارفرمایان نیاز دارند. برای کسانی که در ارتباط با شبکه کار می‌کنند، نوع مهارت‌های مورد تقاضای شرکت‌ها در سال 2018 تغییر خواهد کرد. پیشتر یک مدیر شبکه فقط لازم بود پس‌زمینه تنظیم و مدیریت روتر و سوئیچ سخت افزاری را بداند. اما امروزه از متخصصان  مدیریت شبکه انتظار می‌رود طیف وسیعی از مهارت‌های IT را داشته باشند و بتوانند با انواع ابزارهای پیشرفته کار کنند. در اینجا به پنج مهارت پیشرفته‌ای که احتمالاً در سال جاری تقاضای بالایی خواهد داشت می‌پردازیم.

تحلیل اپلیکیشن

سابقا تنها نگرانی مدیران، لایه‌های 1-4 مدل OSI بود. آنها توجه کمتری به اطلاعات پروتکل لایه بالاتر داشتند زیرا شبکه هیچ ارتباطی با تفکیک بین جریان داده بیشتر نداشت.
با این حال، شبکه‌های مدرن مشاهده می‌شوند و می‌توانند تصمیمات مسیریابی را بر اساس اطلاعات جمع آوری شده تا لایه 7 انجام دهند. در حال حاضر، مهندسان وظیفه تجزیه و تحلیل رفتار اپلیکیشن هنگام گردش داده از شبکه را به‌عهده دارند. داشتن این اطلاعات هنگام انجام وظایفی مانند مسیردهی وابستگی‌های اپلیکیشن، شناسایی محدودیت‌های عملکرد انتقال و ایجاد سیاست‌های شبکه پیچیده مفید است.

اجرای سیاست دسترسی شبکه

یک استراتژی امنیتی دقیق در ابتدای کار آغاز می‌شود. شناسایی، تأیید اعتبار و اجازه دادن به کاربران بهتر است در سطح شبکه مدیریت شود. سالهاست برخی از سازمان‌ها عمدتا این پلتفرم‌های امنیتی را نادیده گرفته‌اند. اخیرا، رهبران IT نیازهای خود و الزامات بودجه بندی مناسب را آغاز کردند. این امر مخصوصا درمورد کسب و کارهایی صدق می‌کند که باید به قوانین سفت و سخت فزاینده‌ای وفادار بمانند. انتظار می‌رود اجرا و مدیریت ابزاری مانند مدیریت پویایی سازمانی (EMM) یا مدیریت هویت و دسترسی (IAM) طی چهار تا پنج سال آینده رشد چشمگیری داشته باشد. یعنی مهارت‌هایی در این زمینه احتمالا تقاضای بیشتری خواهند داشت.

طراحان ابر چندگانه

یکی از بزرگترین گرایش‌های تکنولوژی که درطول چند سال گذشته شبکه‌های سازمانی را مختل کرده، بکارگیری گسترده خدمات رایانش ابری است. در حقیقت، خیلی از سازمان‌ها بسیار با ابر راحت کار می‌کنند و استراتژی جدیدی را برای تولید و طراحی یک ابر چندگانه پیش گرفتند. هدف این کار توسعه اپلیکیشن‌ها، خدمات و سایر منابع محاسباتی در میان ارائه دهندگان خدمات مختلف بمنظور بهبود عملکرد، صرفه جویی در هزینه و انعطاف پذیری بیشتر است. مسئولیت ایجاد موثرترین جریان داده بین خدمات ابر و کاربر نهایی به عهده مهندس شبکه است. این امر نیازمند طراحی مناسب روش‌های حشو داده، بازیابی مشکلات و درک گزینه‌های اتصال مستقیم ارائه شده توسط ارائه دهندگان خدمات ابری است.

امنیت شبکه اینترنت اشیاء (IoT)

تلاش‌های اولیه برای حفاظت از دستگاه‌های IoT بر روی سخت افزار IoT انجام شد. متأسفانه نتیجه تلاش‌ها ناکارآمد بود چرا که مدیریت و اطمینان از پچ شدن سفت افزار روی صدها هزار دستگاه بسیار سخت است. طراحان امنیتی جدید مسئولیت امنیت IoT را مستقیما روی شبکه قرار می‌دهند. این امر شامل تکنیک‌های مجازی سازی و تقسیم شبکه‌های IoT از دیگران و همچنین تمرکز مدیریت IoT با استفاده از فن آوری پیشرفته نرم افزار تعریف شده است.

نظارت شبکه SaaS

از زمان آغاز محاسبات ابری، مهندسین شبکه وظیفه نظارت بر عملکرد شبکه ارتباطی بین شرکت و ارائه دهندگان خدمات IaaS یا PaaS را بعهده داشتند. با این حال، ابزار نظارت بر عملکرد شبکه جدید، مهندسان  را قادر به نظارت بر دسترسی ارائه دهندگان SaaS کرده است. مهارت‌های متخصصان آشنا با این نوع ابزارها مورد توجه بیشتری قرار خواهد گرفت.
ابزارهای نظارت بر عملکرد SaaS مانند Solarwinds NetPath و ThousandEyes Cloud Agents می‌توانند تصویر سازی و تجزیه و تحلیل دقیق را در مورد احتمال ایجاد مشکل تاخیر و یا تنظیمات غلط بین کارکنان شما و ارائه دهنده خدمات عمومی ارائه دهند. این ابزار همچنین برای ایجاد پایگاه‌های عملکردی در طول زمان عالی است چون می‌تواند در شناسایی سریع نقطه‌ای که در آن مشکلی رخ داده مفید باشد.