قصد ندارید کارکنان خود را زیاد در مصرف اینترنت محدود کنید؟ اما شاید لازم باشد فعالیت‌های کاربران خود را تا حدودی کنترل نمایید. این توصیه‌ها در یافتن راهی متعادل و متناسب با نیازهای شرکتتان به شما کمک می‌کند.

بین اعمال کنترل زیاد و جلوگیری از هدر رفتن وقت کارکنان در اینترنت مرز باریکی وجود دارد. و همانطور که همه می‌دانیم، راه‌های بسیاری برای اتلاف وقت در اینترنت وجود دارد: فیسبوک، توییتر، چت، خرید، امتیازگیری و …. اما شما کارکنان خود را چگونه کنترل می‌کنید و این کنترل از چه نوعی است؟ اگر کسب و کار شما نیاز به نوعی روابط عمومی و بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک و توییتر داشته باشد، مسائل پیچیده‌تر نیز می‌گردد. از آنجا که شرکت‌ها و مشاغل روز به روز بیشتر به تبلیغات رایگان به این روش روی می آورند، کنترل استفاده از اینترنت در سطوح مختلف ضروری می‌باشد. برای چنین کاری می‌توانید از یک شرکت پشتیبانی شبکه کمک بگیرید. شرکت های پشتیبانی شبکه با امکاناتی که دارند می‌توانند اینترنت مصرفی در شرکت شما را به گونه‌ای مدیریت کنند که از اتلاف هزینه ها جلوگیری به عمل آید.

در این مقاله چند ابزار پیشنهاد شده است که می‌توانید با استفاده از آنها کنترل اینترنت را پیاده سازی و مدیریت کنید و جلوی اعتراض و شورش کارکنان خود را بگیرید.

Packetfence یکی از قوی ترین ابزار موجود برای کنترل دسترسی به شبکه می باشد. این ابزار اپن سورس (منبع باز) بوده و به راحتی به روی Red Hat Enterprise Linux یا CentOS نصب و اجرا می‌شود. می‌توانید آن را روی Ubuntu یا Debian نیز نصب نمایید، اما به اندازه قبلی ها آسان نیست. با استفاده از این ابزار، می توانید مدیریت کنید که چه کسانی، به چه  چیزی، در چه زمانی و به چه مقدار دسترسی دارند. Packetfence همچنین شبکه شما را از دسترسی کاربران یا دستگاه‌های ناخواسته در امان میدارد. اگر در خصوص کنترل شبکه خود مصمم هستید، این ابزار را میبایست در اولویت ابزارهایی که میخواهید امتحان کنید، قرار دهید.

  • ابزار OpenDNS را امتحان کنید.

OpenDNS یک ابزار پیشرو در صنعت محتوا/ امنیت/ DNS است که کاملا مبتنی بر وب می‌باشد. با استفاده از OpenDNS می‌توانید محتوای مخرب را فیلتر و از فیشینگ (تلاش برای بدست آوردن اطلاعاتی مانند نام کاربری، گذرواژه، اطلاعات حساب بانکی و… از طریق جعل یک وب‌سایت، آدرس ایمیل و…) جلوگیری کنید، ورود کاربران به صفحه های بلاک شده را مسدود نمائید (فقط برای شرکت ها (Enterprise)، از شبکه خود در برابر بدافزارها محافظت کنید (فقط برای شرکت ها)، مدیریت کنترل دسترسی به اینترنت را به آن بسپارید (فقط برای شرکت ها) و هزاران کار دیگر انجام دهید. شما گزارشات دقیق روزانه و همچنین آرشیویی از پرونده‌ها و آمار خواهید داشت. از طریق فیلتر کردن محتوا، می‌توانید با انتخاب از میان بیش از 50 گروه، از دور زدن فیلتر با استفاده از پروکسی جلوگیری کنید. برنامه‌های مختلفی از نوع رایگان گرفته تا شرکتی  Enterprise وجود دارد که قیمت آنها را می‌توان در وب سایت OpenDNS مشاهده کرد.

  • نظارت بر استفاده از شبکه

اگر قصد ندارید به طور کامل ترافیک بعضی وب سایت های خاص را مسدود کنید، می‌توانید ابزارهایی که بر مصرف شبکه نظارت می‌کنند را به کار ببرید. از طریق ابزارهایی با این خصوصیت قادر خواهید بود بر آنچه کاربران شما به طور آنلاین بازدید می‌کنند، نظارت نموده و بر اساس آن تصمیم گیری کنید. این رویکرد برای مدیریت بر مطالبی که کارمندانتان در اینترنت جستجو می‌کنند، کمتر سختگیرانه و ریاست مدارانه می‌باشد. با اعمال کنترل به این روش، می‌توانید میزان فرسودگی کارمندانی که مایل به کار کردن در محیطی محدود کننده نیستند را کاهش دهید. ابزاری مانند Net Spy Pro به شما امکان می‌دهد از استفاده اینترنت کارمند خود از یک کامپیوتر با خبر شوید. این ابزار خاص حتی بوک مارکها و علاقه مندی‌های کارمندان را به مدیر نشان می‌دهد. اگر چه بعضی این رویکرد را از پیاده سازی سیاست ها و جلوگیری از دسترسی به برخی از (یا همه) وب سایت‌های معین بهتر می‌دانند، اما بسیاری از افراد با آن مخالف هستند. همانطور که قبلا گفتم، مرز باریکی بین این دو وجود دارد.

  • یک سیاست روشن در خصوص دسترسی کاربران داشته باشید.

به جای استفاده از یک نرم افزار کنترل کننده، بهتر است یک سیاست روشن و متناسب با محیط و کارکنان در خصوص جلوگیری از بازدید وب سایت‌های خاص طی ساعات کاری داشته باشید. این روش منجر به پایه ریزی یک سیستم مورد احترام می‌گردد که به محیط کاری شما آرامش می‌بخشد. مشکل این روش زمانی است که متوجه می‌شوید یک کارمند از این سیاست‌ها سواستفاده می‌کند و نسبت به آن واکنش نشان نمی‌دهید. اگر یک سیاست روشن وضع نمائید و کسانی که آن را نادیده می‌گیرند را تنبیه نکنید، به آن سیاست پشت و هر نوع کنترلی را فراموش کرده‌اید.

  • گاهی نسبت به قوانین انطعاف به خرج دهید.

شما می‌بایست در راستای اعمال سیاست های روشن در کنترل اینترنت ، کمی انعطاف پذیر نیز باشید. در فصل تعطیلات، کارکنان به صورت آنلاین خرید می‌کنند. آنها طی مسابقات بسکتبال (March Madness) در ماه مارس، امتیازات را چک می‌کنند. باید انعطاف به خرج دهید، وگرنه با کارکنان ناراحت مواجه می‌گردید. اگر در خصوص سیاست های خود هرگز کوتاه نیایید، میزان فرسودگی در بعضی زمان های سال یا در بخشی از کارکنان افزایش می‌یابد. (کارکنان قدیمی‌تر نسبت به جدیدها کمتر با این نوع سیاست‌ها کنار می‌آیند.)

برقراری تعادل

عبارت “همه چیز نسبی است” در اینجا صدق می کند. درست مانند “داشتن تعادل در هر کاری خوب است”. مشکل واقعی در رابطه با گشت و گذار کارکنان در وب زمانی اتفاق می‌افتد که با کار اصلی‌شان تداخل پیدا می‌کند. این مشکل ممکن است استفاده زیاد از اینترنت یا ورود به سایت‌های نامناسب و نا امن باشد. شما، به عنوان کارفرما (یا مدیر) باید مرز باریک بین کنترل بیش از حد و بسیار اندک روی استفاده کارکنانتان از اینترنت را از هم تشخیص دهید.