قصد ندارید دسترسی کارمندان خود را به اینترنت  زیاد محدود فرمائید؟ ولی شاید موردنیاز باشد فعالیت‌های کاربران خود را تا حدودی در دست بگیرید. این توصیه‌ها در یافتن راهی متعادل و متناسب با نیازهای شرکتتان به شما کمک می‌کند.

در بین اعمال کنترل زیاد و هدر رفتن وقت کارمندان در اینترنت مرز باریکی وجود دارد. و همانگونه که میدانیم، راه‌های بزیادی برای اتلاف وقت در اینترنت وجود دارد: فیسبوک، توییتر، چت، خرید، امتیازگیری و …. اما شما نیروی کار خود را به چه شکل کنترل میکنید و این کنترل از چه نوعی می‌باشد؟ در‌حالتی که کسب و کار شما نیاز به نوعی رابطه ها عمومی و بازاریابی از طریق شبکه های مردمی مانند فیس بوک و توییتر داشته باشد، مسائل غامض‌تر نیز میشود. از‌آنجا‌که شرکت‌ها و مشاغل روز آپ تو دیت بیشتر به تبلیغات بدون‌پول به‌این شیوه روی می آورند، در دست گرفتن استعمال از اینترنت در سطوح گوناگون ضروری می‌باشد. برای چنین کاری می توانید از یک شرکت پشتیبانی شبکه کمک بگیرید. موسسات پشتیبانی شبکه با امکاناتی که دارا هستند میتوانند اینترنت مصرفی در شرکت شمارا به گونه‌ای مدیریت کنند که از اتلاف هزینه ها جلوگیری به عمل آید.

در‌این نوشته‌علمی چندین ابزار توصیه شده است که می‌توانید با به کارگیری از آن ها کنترل اینترنت را پیاده سازی و مدیریت فرمایید و جلوی اعتراض پرسنل خود را بگیرید.

ابزار Packetfence را امتحان فرمایید.

Packetfence یکی از قوی ترین ابزارها برای کنترل دسترسی کارمندان به شبکه میباشد. این ابزار اپن سورس (منبع باز) بوده و به راحتی به روی Red Hat Enterprise Linux یا CentOS نصب و اعمال می‌شود. میتوانید آن را روی Ubuntu یا Debian نیز نصب فرمایید، اما به اندازه قبلی ها ساده نیست. با استعمال از این ابزار، می توانید مدیریت نمائید که چه کارمندانی ، به چه چیزی، در چه زمانی و به چه مقدار دسترسی دارا‌هستند. Packetfence همچنین شبکه شما را از دسترسی کارمندان یا دستگاه‌های ناخواسته در امان میدارد. در شرایطی که در امر کنترل شبکه خود مصمم هستید، این ابزار را میبایست در اولویت ابزارهایی که می‌خواهید امتحان فرمائید، قرار دهید.

ابزار OpenDNS را امتحان نمایید.

OpenDNS یک ابزار پیشرو در صنعت محتوا/ امنیت/ DNS هست که تماما بر طبق وب میباشد. با به کارگیری از OpenDNS میتوانید محتوای مخرب را فیلتر و از فیشینگ (تلاش برای بدست آوردن اطلاعاتی مانند نام کاربری، گذرواژه، اطلاعات حساب بانکی و… از طریق جعل یک وب‌وبسایت، آدرس آدرس اینترنتی و…) دوری فرمائید، ورود کاربران به صفحه ها بلاک شده را مسدود کنید (صرفا برای شرکتهای (Enterprise)، از شبکه خود در عوض بدافزارها مراقبت فرمایید (تنها برای شرکت ها)، مدیر کنترل دسترسی به اینترنت را به آن بسپارید (فقط برای شرکت ها) و هزاران کار دیگر انجام دهید. شما گزارشات دقیق روزانه و همچنین آرشیویی از پرونده‌ها و آمار خواهید داشت. از طریق فیلتر کردن محتوا، میتوانید با انتخاب از میان بیش از 50 گروه، از دور زدن فیلتر با استفاده از پروکسی خودداری فرمائید. اپلیکیشن‌های مختلفی از نوع بدون پول گرفته تا شرکتی Enterprise وجود دارد که ارزش آنان را می‌اقتدار در تارنما OpenDNS روئت کرد.

یک سیاست روشن در امر دسترسی کارمندان داشته باشید.

به جای استعمال از یک اپ کنترل کننده، بهتر می‌باشد یک سیاست روشن و متناسب با فضا و کارمندان در مورد خودداری از بازدید سایت‌های خاص طی ساعات کاری داشته باشید. این نحوه منجر به پایه ریزی یک سیستم مورد احترام می گردد که به فضا کاری شما آرامش می‌بخشد. نقص‌ این شیوه زمانی است که متوجه می شوید یک کارمند از این سیاست‌ها سواستفاده می‌کند و نسبت به آن عکس العمل آرم نمی‌دهید. در صورتی یک سیاست روشن حال و روز نمایید و کسانی که آن را نادیده می‌گیرند را تنبیه نکنید، به آن سیاست پشت و هر نوع کنترلی را فراموش کرده‌اید.

برقراری تعادل

عبارت \\\”کلیه چیز ها نسبی هستند\\\” در اینجا صدق می کند. درست مانند \\\”داشتن تعادل در هر کاری خوب است\\\”. ایراد حقیقی وواقعی در رابطه با گشت و گذار نیروی کار در وب زمانی واقعه می‌افتد که با عمل اصلی‌شان تداخل پیدا می‌کند. این نقص‌ ممکن هست به کارگیری زیاد از اینترنت یا ورود به وب سایت‌های نامناسب و نا امن باشد. شما، به عنوان کارفرما (یا مدیر) بایستی مرز باریک مابین کنترل بیش از حد و بسیار اندک روی استفاده کارکنانتان از اینترنت را از هم تشخیص دهید.