اینترنت اشیا امروز به شدت مورد دقت قرار گرفته میباشد و بسیار هم نقش پررنگی در مسئله صنعت فناوری داده ها دارااست.

سیستم‌های اینترنتی و شبکۀ ما، در قبال تهاجم ها هکرهایی که قصد دارند یک شبه پول متعددی به جیب بزنند، آسیب‌پذیر میباشد. دزدان اینترنتی، شبکه های کامپیوتری بی‌دفاع را علامت می گیرند تا از داده های فردی در سمت دستیابی به امیال مجرمانۀ خویش سوء‌به کارگیری نمایند. اینترنت شی ءها، بر نحوۀ معاش روزمرۀ ما در محیط فعالیت و خانه تأثیر میگذارد و آن را دستخوش تغییر تحول می‌سازد. ما می بایست کل کنش‌های معاش روزمرۀ خویش را بر مبنای این مدل معاش تازه تهیه کنیم. همچنین ما می بایست اطلاعاتمان را از دسترس هکرها و دزدان اینترنتی بدور نگه داریم. کمپانی گارتنر (یکی‌از موسسات پیشگام در عرصۀ تحقیق و مشورت)، جدیداً یک نظرسنجی را به اجرا رسانده که طی آن کشف کننده به کار آمده میباشد که 20 درصد از اشخاص و موسسات، طی سه سال اخیر، مورد هجوم های مبنی بر اینترنت شی ها قرار گرفته‌اند.

اینترنت اشیا چه چیزی است؟

اینترنت شی ءها، تبدیل به یک پدیدۀ پرسروصدا در دنیای کسب و عمل و بیرون از آن شده‌است. این پدیده، بر نحوۀ معاش فردی و فنی ما تأثیرات جدی گذارده میباشد. از‌آنجا که ساختار وب اشیا بسیار پیچیده میباشد، در‌این نوشتار آن را به تفصیل مورد تجزیه و آنالیز قرار می دهیم تا آشنایی بیشتری از آن بیابیم.

اینترنت اشیا، بر پایه ی متصل کردن یک دستگاه به اینترنت یا این که دستگاه دیگر میباشد. این بدان معناست که اینترنت شی ها میتواند بازۀ عظیمی از کار‌ها و کنش‌هایی را که طی معاش روزمره انجام میدهیم، در بر بگیرد. مثل برقراری ارتباط تلفنی با موبایل، تماشای تلویزیون، به کار گیری از لپ‌تاپ، به کار گیری از مایکروویو و غیره. ما به‌تدریج متوجه گردیده‌ایم که وب شی ءها، در اکثری از گجت‌های بی آلایش و پیش‌پاافتاده‌ای که هر روز از آن‌ها به کار گیری می کنیم، نقش دارد؛ مثل: قهوه‌ساز، ماشین لباسشویی، هدفون و حتی سردخانه. در صورتیکه با هواپیما مهاجرت می کنید، می بایست بدانید که موتور هواپیما نیز با استعمال از اینترنت شی ءها فعال و هدایت می‌گردد. گارتنر ادعا نموده است که تا انتهای امسال، نسبتاًً 26 میلیارد دستگاه با استناد به اینترنت شی ها عمل می‌نمایند.

تأثیر اینترنت شی ها بر اینجانب چه میباشد؟

با دقت به آنکه تعداد بسیار متعددی از دستگاه های الکترونیکی به اینترنت متصل می باشند، به آسانی می توانیم اهمیت اینترنت شی ءها در دنیای امروز را بفهمیم. این دستگاه ها که به اینترنت و به یکدیگر متصل می‌باشند، در قبال هکرها بسیار شکننده می باشند. ولی شما بایستی از چه روشی مطمئن گردید که اطلاعاتتان در امنیت بدون نقص میباشند؟ آیا حقیقتاً کسی می تواند مایکروویو شمارا هک کرده و به مجموع شبکۀ شما دسترسی پیدا نماید؟ اینترنت شی ها، منزل و محیط  فعالیت را در معرض تهدیدهای امنیتی زیادی قرار داده میباشد که دهه پیش، هیچ کس به آن ها تامل نمی‌کرد.

آیا اسباب الکترونیکی هوشمند اینجانب حقیقتاً می توانند اطلاعاتم را فاش نمایند؟

کلی کانووی، سخنگوی اسبق دولت ترامپ، اعلام نموده است که بعضی ارگان های دولتی می توانند از مایکروویوها تحت عنوان دوربین های جاسوسی به کارگیری نمایند. مایکروویوها هنوز به‌این امکان مجهز نیستند، البته به نیکی می دانیم که تلویزیون ها مطلقاً این امکان را دارا‌هستند. در بعضی اوراق سازمان سیا که به وسیله ویکیلیکس (Wikileaks) منتشر گردیده، آمده میباشد که بعضی از سبک های تلویزیون های سامسونگ، به وسیله این سازمان هک گردیده اند و مکالمات داخل خانه را رصد و مخابره میکرده اند. موسسات تولیدکنندۀ تلویزیون نیز تأیید کرده اند که تلویزیون های هوشمند، امکان جاسوسی دارند؛ و عادت های تماشای تلویزیون در مشتریان را رصد میکنند تا تولیدکننده بتواند به نحو بهتری به نیازهای مشتریان جواب دهد.

چطور می توانم خودم را از تهاجم های سایبری بر طبق اینترنت شی ءها حفظ کنم؟

در طول به کار گیری از مجموع این دستگاه های هوشمند، چطور می بایست از خودتان نگهداری فرمائید؟

به دنبال، برخی از استراتژی های کاربردی جهت تأمین امنیت خویش و خانواده را معرفی می کنیم:

  1. در طول گزینش فروشنده برای خرید دستگاه های هوشمند نو، غایت اعتنا و احتیاط را به عمل بگیرید. حتی مانیتورهای کودک مجهز به فناوری هوشمند را می بایست از فروشنده هایی تنظیم نمائید که اعتبار آن ها به اثبات رسیده میباشد.
  2. در صورت ممکن، دستگاه های خویش را ایمن سازی فرمائید. بعلاوه، نرم افزارهایتان را نیز بطور منظم بروزرسانی کنید. استعمال از غربال و فایروال های امنیتی را نیز فراموش نکنید. عادت های اینترنتی درست و نحوۀ شناسایی طعمه های فیشینگ در سایت ها و پست الکرونیکی ها را به اعضای خانواده و پرسنل خویش یادگرفتن دهید. در شکل قابلیت، کل دستگاه ها را ذیل حفاظت گذرواژه درآورید.
  3. از صحت شبکۀ مورد استفادۀ خویش اطمینان نتیجه فرمایید؛ شبکه ها نباید داده ها و داده های شما‌را فارغ از اطلاعتان به فرد دیگری ارسال نمایند. گذرواژه هایتان را مغایر میل هکرها پباده سازی و گزینش نمائید و آنها‌را بدور از دسترس دیگرافراد مراقبت نمائید.
  4. برروی روتر خویش، از یک شبکۀ محرمانه مجازی (vpn) به کارگیری نمائید؛ این شبکه، یک فایروال به ترافیک داخل اینترنت اضافه میکند. شبکۀ محرمانه مجازی، از تهاجم ها مبنی بر نفوذ به اینترنت پیشگیری میکند.
  5. از ابزار تفکیک اینترنت در گوشه و کنار فعالیت و خانه خویش به کارگیری نمائید. این ابزار، یک اینترنت را به دو شبکۀ محلی (LAN) تقسیم میکند؛ کامپیوترهای غیرمطمئن را در یک اینترنت نگه می‌دارد؛ و کامپیوترهایی را که قصد حفاظت از آن‌ها را دارید، به یک شبکۀ امن غیر وابسته انتقال می دهد. ابزار تفکیک اینترنت ، با روترهای دی اس ال/ انتری لول کابل (Entry Level Cable) همپا میباشد.