بی پرده صحبت کنیم! تاکنون پیش روی واحد فناوری اطلاعات شرکت شما چه تعداد پروژه ثمربخش و آینده دار قرار گرفته اما هرگز شروع نشده است؟ شاید هم پروژه هایی بوده‌اند که استارت خوردند اما هرگز به پایان نرسیدند! این وضعیت برایتان آشناست؟

در گذشته، کارکرد فناوری اطلاعات، تسریع در فرآیندهای کاری بوده است؛ و تغییر و تحول چندانی در کسب و کار یا حاصل نمی شده یا اصلا مد نظر نبوده.

پیاده‌سازی و اجرای یک سیستم، صرفاً به مثابه یک نقطه شروع است. مدیران و متخصصان فناوری اطلاعات باید ضمن چشم پوشی از پروژه‌های نیمه کاره و آمال و آرزوهای دست نیافته، تمرکز خود را بر شناسایی اهداف شرکت به منظور استفاده از فناوری‌های جدید معطوف دارند. رویه های سنگین و مداوم اجرا و بروزرسانی سیستم ها باید جای خود را به بازده ها و منافع حداکثری بدهند. برخی از شرکت ها، ترقی و نوآوری را در صدر فهرست اولویت هایشان قرار داده اند و در نتیجه، منافع و بازده های قابل ملاحظه ای از سرمایه گذاری بر فناوری اطلاعات به دست می‌آورند. این شرکت ها، اِعمال تغییر و تحول در فناوری اطلاعات را به مثابه یک مأموریت و تکلیف مهم تلقی می‌کنند؛ شاید بد نباشد که شما نیز همین رویکرد را پیش بگیرید.

شناسایی نقش فناوری‌های مختلف در پشتیبانی از اهداف استراتژیک یک سازمان، از جمله اقدامات کلیدی و مهم به شمار می‌آید. به عنوان مثال، فرض کنید که مدیر فروش قصد دارد که ضمن اجرای فرآیند داده کاوی، میزان فروش را تا ۱۰ درصد افزایش دهد. این هدف، صرفاً بواسطه پیاده سازی و اجرای یک سیستم مدیریت ارتباط با مشتری، محقق نخواهد شد. آیا اعضای گروه فروش، به نیاز سیستم مذکور به بروزرسانی، توجه می‌کنند؟ یا اصلاً امکان پیگیری روند افزایش فروش را دارند؟ برای آنکه واحدهای کسب و کار بتوانند هرآنچه از فناوری توقع دارند را اکتساب کنند، فناوری اطلاعات باید از نقش دیرین خود فاصله بگیرد و از یک “کنش گر” به یک “توانمندساز” تبدیل شود. این تحول، چه تأثیری بر داده کاوی خواهد داشت و سازمان ها چطور میتوانند از این سیستم جدید، سود کسب کنند؟

وقوع این تغییر و تحول در رویکردها، مستلزم آن است که نقش و تکلیف فناوری اطلاعات تغییر پیدا کند و یک جایگاه استراتژیک تر در سازمان برای آن منظور شود. یکی از راهکارهای مؤثر جهت حصول این هدف، همکاری با تأمین کنندگان خدمات کامپیوتری و پشتیبانی شبکه است. این تأمین کننده ها، ضمن واگذاری امور به دستان توانمند فروشندگان و متخصصان فناوری اطلاعات، در جهت تخصیص زمان و تخصص وافر به شناخت مهم ترین اندیکاتورهای عملیاتی و دیگر متریک ها در سازمان اقدام می کنند. ایشان از تخصص و دانش خود در جهت تحلیل اوضاع جاری در شرکت استفاده کرده و در نتیجه، فروش را به حدی که پیشتر مورد انتظار بوده است، افزایش می‌دهند. علاوه بر این، فناوری اطلاعات می‌تواند به منظور پیگیری روال پیشبُرد اهداف (مثل پیاده‌سازی و راه‌اندازی سیستم های جدید؛ آموزش سیستم ها؛ و کمک به کاربران در جهت ادغام فناوری در جریان کاری) نیز مورد استفاده قرار گیرد و این اطمینان را به دست دهد که تمام اقدامات و عملیات های سازمانی به موفقیت ختم خواهند شد.

شرکت ها و دپارتمان های فناوری اطلاعات آن ها، در محیط کاری‌شان با چالش هایی روبرو هستند که باید رفع و رجوع شوند. بسیاری از سازمان‌ها، حدود بیست سال یک روال ثابت را پیش گرفته‌اند و هنوز از علت ضرورت تغییر و تحول آگاه نیستند. تجربه نیز یک چالش دیگر است. اگر تمام دانش و مهارت شما به حل مسائل و مشکلات روزانه محدود باشد، آیا اعضای تیم کاری شما می‌توانند یک تعامل مؤثر و معنادار با مدیران و متخصصان عرصه کسب و کار برقرار کنند و در جهت پیشبرد اهداف تلاش نمایند؟ برقراری تعامل و مکالمه حضوری با مدیران و سرپرستان بخش های مختلف سازمان، ساده ترین و سهل العبورترین مانع پیش روی شماست. فرار کردن از اکتساب آگاهی، از نحوه همیشگی به اجرا رسیدن امور، دشوارتر است! اما مدیران و متخصصان فناوری اطلاعات نمی‌توانند زمان کافی به هیچکدام از این دو کار اختصاص بدهند؛ مگر آنکه جریان های کاری، کمتر حول محور امور روزمره و دیگر مراتب عملیاتی عادی باشند و بیش از هرچیز دیگری، بر دستیابی به ارزش ها و امتیازهای راهبردی با استفاده از راه حل های فناورانه متمرکز شوند. اگر از نیروی محرک یک تأمین کننده خدمات کامپیوتری و پشتیبانی شبکه استفاده کنید، اعضای گروه فناوری اطلاعات می‌توانند پیش از آنکه امور، بغرنج تر و پیچیده تر شوند، تغییر و تحولات لازم را پدید آورند.

شرکت پیراسیس با یک دهه سابقه پشتیبانی شبکه و ارائه خدمات کامپیوتری به سازمان ها و شرکت های معتبر ، می تواند ثبات سیستم های رایانه ای و زیر ساخت های شبکه ای شرکت یا سازمان شما را تامین و تضمین نماید، تا مدیران فناوری اطلاعات بتوانند فارغ از امور روزمره به گسترش و تسهیل فرایندها و افزایش بهره وری سازمان بپردازند.