اگر شما صرفا احتیاج به بازیابی رمز عبور ویندوز خویش دارید و آن را فراموش نموده اید . هنوز هم می‌توانید به رایانه فردی- حتی در حالتی‌که صرفا یک اکانت ادمین برای ویندوزتان ساخته باشید، وارد گردید.
از نگاه امنیتی این خبر نگران کننده میباشد اما راهکار ذیل اصلا غیررسمی نیست و سوای سمع و نظر شما به سایر افراد اجازه دسترسی به رایانه فردی ( بازیابی رمز عبور سوای اینکه معین خواهد شد اعمال می‌گردد) و یا این که دیتاهای قفل گردیده شمارا نمی دهد (پوشه های حساس تان را کد گذاری نموده اید، نه؟) .
در اینجا ترفندهایی را برای یوزرها ویندوز 7 و 10 مهیا کردیم. یوزرها ویندوز 8 نیز می‌توانند دستور کار های ویندوز 10 را به فعالیت ببرند.

بازیابی سر عبور در ویندوز 7

ابتدا به ریکاوری درایو ویندوز 7 (Windows 7 System Repair Disc) نیاز دارید. برای این عمل میتوانید از کامپیوتری دیگر که Windows 7 روی آن نصب میباشد، به کار گیری نمایید. صرفا مطمئن باشید که در صورتی سیستم شما 32-bit میباشد، بایستی از یک ویندوز 32-bit دیگر کمک بگیرید و در شرایطی که 64 میباشد از ویندوز 64-bit یاری بگیرید. ( آموزش تشخیص سیستم 32 بیتی و یا 64 بیتی .)
برای تغییر و بازیابی رمز عبور ، از System Repair Disc بوت فرمائید. زمانی که سیستم آماده تایید ورودی کیبورد شد، کلیدی را فشار دهید تا به صفحه System Recovery Options هدایت گردید. در لحاظ داشته باشید که محل ریکاوری سیستم می‌تواند بر روی درایو C:یا این که D: یا این که هر درایو دیگری باشد. روی Next کلید نمایید.
در صفحه بعدی مورد Command Prompt را تعیین فرمایید.
آن‌گاه دستورهای پایین را تایپ فرمایید و پس از تایپ کردن هر سطر کلید Enter را فشار دهید. به جای x خط نخستین، اسم درایوی که ویندوز را روی آن نصب کرده‌اید، را وارد نمایید.
x:
cd windows\\\\system32
ren utilman.exe utilhold.exe
copy cmd.exe utilman.exe
exit
دیسک را بیرون نمایید و مجدد بوت نمائید.
در صفحه log-on، بر روی آیکون Ease of access در قسمت پایین سمت چپ کلید فرمایید تا به command prompt مجدد وارد گردید.
در command prompt اینبار \\\”net user username newpassword\\\” را تایپ فرمایید. به‌جای واژه‌ی «username»، اسم کاربری و به‌جای واژه و کلمه‌ی «newpassword»، رمزعبور نو را وارد فرمایید. آن گاه Enter را بزنید، Command Prompt را بسته و بعد از بازیابی رمز عبور نو به ویندوز وارد گردید.

بازیابی سر عبور در ویندوز 10

از آنجایی که اکانت کاربری ویندوز 10 به سرورهای اینترنت‌وب سایت مایکروسافت (Microsoft.com) متصل میباشد؛ بازیابی رمز عبور فراموش‌گردیده امن تر و آسوده‌تر خواهد بود.
با یک کامپیوتر دیگر آدرس اینترنتی خویش را در صفحه Sign in مایکروسافت وارد نمایید و آن گاه روی مورد‌ی \\\”Can’t access your account\\\” کلیک فرمایید.
در پروسه بعد از آن از روش شماره تلفن و سوالاتی که پیش از این به آن‌ها جواب داده اید می بایست اثبات نمایید که‌این اکانت وابسته به شماست.
بعداز ثابت نام و نشان، ‌در غایت مایکروسافت به شما اذن می دهد که بازیابی راز عبور را اعمال دهید.
این تکنیک هنگامی پاسخ میدهد که شما اکانت کاربری تان را به وب سایت مایکروسافت متصل کرده باشید، در غیر این شکل مجبورید از راهبرد مرتبط با ویندوز 7 که در ابتدا توضیح دادیم به کارگیری نمایید با یک‌سری تفاوت:
* از Windows 10 Recovery Drive بوت فرمایید تا به صفحه Command Prompt وارد گردید. برای شناخت بیشتر میتوانید از مقاله‌ها آموزشی با تیتر Windows 10 Safe Mode article استعمال فرمائید.
* آیکون ease of access دربین آیکون‌های Power و Connect to Internet، در صدر سمت راست قراردارد.