مجازی سازی یا Virtualization به استعمال از سخت افزار و منابع سخت افزاری مشتمل بر حافظه، پردازنده، دیسک، کارت شبکه و … در یک سیستم کامپیوتری برای راه‌اندازی و استعمال (میزبانی) بیشتراز یک سیستم عامل به صورت هم زمان می‌گویند. مجازی سازی یکی‌از‌از روش‌های مفید در کاهش هزینه‌های IT می باشد که منفعت‌وری را به شدت افزایش می‌دهد. در شرایطی‌که می خواهید اطلاعات بیشتری در زمینه ی هزینه ها و تعرفه های خدمات شبکه داشته باشید می توانید نوشته‌ای که دراین مورد داریم و به تفصیل راجع‌به آن توضیح داده‌ایم را مطالعه کنید.

Virtualization دو دستاورد عمده داشته : اول اینکه اصولاً به شما این توانایی را میدهد که گروهی از سرورها را به عنوان مخزن یکتای منابع محاسباتی به سیستم دست اندرکاران بشناسانید، دوم اینکه این راهکار به شما اجازه‌ی فعال‌سازی یکسری سیستم عامل بر روی یک سرور بطور همزمان را می‌دهد.

مجازی سازی کمک زیادی به شرکت خدمات شبکه شما هم می‌کند. با این روش آنها دیگر مجبور نیستند همیشه در محل شرکت شما حضور داشته باشند و می توانند بخش اعظم خطاها شبکه را از دور حل کنند. پشتیبانی شبکه خدماتی نیست که محدود به ساعتها اداری یا بخشی از ساعتها روز و هفته باشد.

مزایای Virtualization

مجازی سازی سیستم‌ها باعث ارتقاء بازده‌، انعطاف و مقیاس پذیری IT و نیز کاهش هزینه‌های هنگفت ذخیره سازی اطلاعات شود. ولی مزیت‌های مجازی سازی به عناوین فوق خاتمه نمی گیرد و پویایی کاری بیشتر، افزایش همت و در دسترس بودن بیشتر منابع و در نقطه پایان خود کار شدن سیستم عامل‌ها را به همپا خواهد داشت. این مزایا پلتفرم IT را به محیطی بی آلایش‌تر تبدیل میکند که مدیریت آن ساده‌تر شده و هزینه‌ی حفظ و نگهداری آن کمتر می باشد.

چگونگی کار Virtualization

مجازی سازی ۱۰۱

محدودیت سرورهای x86 سبب ساز شد‌ه‌است که بسیاری از سازمان‌های کامپیوتری از سرورهای چندگانه‌ که هر یک ظرفیت‌های محدودی دارا‌هستند استفاده کنند تا بتوانند همگام با تقاضای زیاد کاربران امروزی برای حافظه بیشتر و پردازش‌های سریع‌تر پیش بیایند. ولی متاسفانه بهره‌ی آن امر خوشایندی نیست، به دلیل آن که سبب به بی بازده شدن بسیار زیاد سیستم‌ها و نیز تقبل هزینه‌های فعال‌سازی هنگفت شده است.

مجازی سازی شبکه

مجازی سازی شبکه به نرم‌افزارهایی وابسته می‌باشد که کارایی طاقت فرسا‌افزارها را شبیهه سازی ‌و سیستم‌های کامپیوتری مجازی را ایجاد کرد می‌کند. بنابراین سازمان‌های کامیپوتری قادر به فعال‌سازی سیستم‌های مجازی مختلف نظیر سیستم برهان‌ها و اپ‌های چندگانه صرفا در یک سرور تکی می‌شوند که فایده‌ی آن در مقیاس‌های اقتصادی و بازدهی بیشتر سازمان‌ به دست می آید.

ماشین‌های مجازی چه میباشد؟

سیستم‌های کامپیوتری مجازی عمدتا با نام \\\”ماشین‌های مجازی\\\” یا و با حروف اختصاری VM شناخته شده‌اند. این ماشین‌ها نرم‌افزارهای فشرده و مجزایی هستند که مجهز به سیستم ادله و اپ های درونی میباشند. هر VM، به صورت ماشینی کاملی می باشد که کاملا غیروابسته از دستگاه‌های کمکی دیگر می‌باشد، به این ترتیب به کارگیری همزمان از چند VM در یک سیستم کامپیوتری، راه اندازی سیستم‌ عامل‌ها‌ و برنامه‌های متعدد را تنها در یک سرور فیزیکی یا «میزبان» ممکن می‌کند. خوب می‌باشد بدانید که مهم‌ترین بخش Virtualization یا مجازی سازی \\\”hypervisor\\\” نامیده می‌گردد. «هایپر وایزور» یک واسطه نرم افزاری هست که دربین سخت افزار و سیستم عامل‌های مهمان وظیفه مدیر و مانیتورینگ منابع را به عهده دارد.

ویژگی‌های کلیدی ماشین‌های مجازی

‏VMها عمدتا خواص زیر را دارا‌هستند که هر کدام از آن‌ها مزایایی را ارائه می‌دهند:

تقسیم کردن (Partitioning)

– راه‌اندازی سیستم‌ عامل‌های چندگانه در یک ماشین فیزیکی.

– تقسیم کردن منابع سیستم دربین ماشین‌های مجازی گوناگون.

مجزا سازی (Isolation)

– منقطع سازی ایمن و بی نقص سخت‌افزارها.

– کنترل پیشرفته منابع و در نتیجه ارائه همت بهتر.

کپسوله سازی (Encapsulation)

– سازگار کردن تحت ایجاد کرد فیزیکی و تحت تشکیل داد مجازی شبکه.

– ذخیره موقعیت کلی ماشین‌های مجازی در یک پوشه.

– انتقال و اسکن ماشین‌های مجازی، به سادگی و آسانی انتقال و کپی پوشه‌ها.

عدم وابستگی شبکه به سخت افزار (hardware Independence)

– مهیا آوری زیرساخت قابل گسترش شبکه.

 

انواع مجازی‌ سازی

۱- مجازی سازی سرورها

مجازی سازی سرورها زیرساخت راه‌اندازی سیستم‌ ادله‌های متفاوت را فقط روی یک سرور فیزیکی فراهم کرده و آن را تبدیل به ماشین مجازی بسیار پربازده می‌کند. این نوع مجازی سازی مزیت‌های ذیل را شامل میگردد:

* افزایش کارائی IT

* کاهش هزینه‌های اجرایی

* ارتقاء سریع‌تر راندمان

* افزایش عملکرد نرم‌افزار‌ها

* دسترسی به سرورهای برتر

* رفع بهم ریختگی و عدم وضوح سرور‌

۲- مجازی سازی شبکه

هم زمان با ساخت مجدد شبکه‌های فیزیکی، مجازی سازی شبکه به گونه‌ای فعال سازی شده است که در شبکه‌‌های مجازی نیز مانند شبکه‌های فیزیکی به خوبی عمل کند، اما مزیت‌های شبکه‌های مجازی بسیار بیشتر می باشد و از نگاه مجازی بودن هیچ وابستگی به مشقت بار‌افزارها ندارند.

۳-مجازی سازی دسکتاپ

بسط دسکتاپ‌ها بعنوان سرویس‌های مدیریتی، امکان پاسخگویی سریع‌تر به تغییرات نیازهای کاری و نیز ظهور فرصت‌ها را برای سازمان‌های کامپیوتری آماده کرده است. همچنین مجازی سازی دسکتاپ و اپ‌ها به سرعت و به راحتی در اختیار شعب مختلف دفترها، کارمندان درون مرزی و برون مرزی قرار گرفته می‌باشد و حتی برای کاربران گوشی‌ها، آی‌پدها و تبلت‌های اندروییدی در دسترس می‌باشد.