شبکه، مسئول انتقال بسته‌های داده از یک رایانه به رایانه دیگر است. فرقی نمی‌کند یک ایمیل ساده باشد یا یک سری فایل دوازده قسمتی. تمام داده‌ها باید طریق یک کابل شبکه مشابه منتقل شوند. به علاوه، به دلیل بکارگیری گسترده صدا روی پروتکل انتقال صدا از طریق اینترنت (VoIP)، حتی خطوط تلفن ما هم با همان WAN و LANهایی ادغام شده‌ که انواع دیگر داده را منتقل می‌کنند. با پهنای باند محدود برای کار و انتقال حجم زیاد داده، مدیران شبکه کیفیت مختلفی از پروتکل‌های خدمات ایجاد کردند تا بتواند به تنظیم شبکه‌ها و اطمینان از اینکه همه قادر به دریافت اطلاعات موردنیازشان هستند کمک کند.

بیشتر بخوانید  چرا باید از تلفن اینترنتی (VOIP) برای کسب و کار خود استفاده کنید؟

ویژگی شبکه

کیفیت خدمات IT شامل ویژگی شبکه است که در روترها، سوئیچ‌ها و سایر سخت افزارهای شبکه‌ای به منظور افزایش کارایی شبکه یافت می‌شود. در ابتدا، به اولویت بندی اپلیکیشن‌ها و ترافیک داده کمک می‌کند تا امکان پهنای باند بیشتر برای داده‌های ضروری فراهم شود.

به عنوان مثال، کسب و کاری که دارای یک مرکز تماس/تلفنی است احتمالا درصد قابل توجهی از درآمد خود را از طریق عملیات مرکز تماس خود بدست می‌آورد. در چنین موردی، سرپرست شبکه ممکن است بجای استفاده از کاربری‌های غیر ضروری مانند داده بدست آمده از یوتیوب یا لیست پایگاه داده بایگانی شده، از ویژگی کیفیت خدمات IT برای اولویت بندی تمام اپلیکیشن‌های مرتبط با مرکز تماس استفاده کند. نه اطلاعات یوتیوب و نه بایگانی پایگاه‌های داده نمی‌توانند به اندازه سیستم‌های صوتی و تلفنی بر درآمد کسب و کار تاثیر مستقیم بگذارند.

مدیران شبکه می‌توانند اولویت‌های کاربرد برنامه‌ها را طبق نیازشان تغییر دهند. با این کار اطمینان حاصل می‌کنند که زیرساخت‌های شبکه برای برآوردن نیازهای خاص‌شان مناسبند.

صرفه جویی در هزینه

فعالیت شبکه‌ها فراز و نشیب بسیاری دارد. 9:00 صبح روز دوشنبه برای آنها شلوغ‌تر از 11:00 شب شنبه خواهد بود. بدون کیفیت خدمات IT ، تنها راه برای اطمینان از کیفیت سرعت شبکه در طول هفته، فراهم کردن پهنای باند کافی شبکه برای بالاترین حد ممکن در طول هفته است. سایر زمان‌ها، پهنای باند اضافی به هدر می‌رود.

درعوض با کیفیت خدمات IT ، شرکت قادر به خرید پهنای باند کلی بسیار کوچک‌تر خواهد شد و در عین حال از کارکرد بدون تاخیر و بدون خدشه در اجرای برنامه‌های ضروری مطمئن می‌شود. درواقع بهترین گزینه را برای هر دو مورد فراهم می‌کند.

کیفیت خدمات IT ، مولفه ضروری شبکه برای امروز و آینده

از آنجایی که آینده فناوری کسب و کار همچنان درحال پیشرفت است، به نظر می‌رسد دیدگاه زیرساخت‌های شبکه همیشه همراه با کیفیت خدمات IT درنظر گرفته خواهد شد. اندازه داده‌های مورد استفاده ما همواره درحال رشد است و درنتیجه اندازه داده‌های مورد نیاز برای به اشتراک گذاری‌مان هم همراه با آن رشد می‌کند. تا چند سال قبل، پخش ویدئو بسیار پیچیده بود، اما در حال حاضر براحتی فیلم‌های طولانی را می‌توان در انواع مختلف پلتفرم‌ها مشاهده کرد. عوض کردن کابل‌های قدیمی شبکه هر چند سال یک بار برای افزایش ترافیک شبکه بسیار وقت گیر است. به همین دلیل، در ادامه تلاش ما برای استفاده از پهنای باند کارآمد‌تر و عاقلانه‌تر، کیفیت خدمات IT خود را ثابت خواهد کرد.