امروزه، شبکه ها ستون مهم دنیای کسب و فعالیت به شمار می‌آیند و برای گونه های متعدد مقاصد، از دسترسی به اینترنت یا چاپ کردن یک فایل گرفته تا دانلود کردن یک پیوست از ایمیل، مورد به کار گیری قرار میگیرند. یک شبکه قادر است مشتمل بر تعداد انگشت‌شماری دستگاه کامپیوتری در یک اتاق واحد باشد؛ یا از میلیون‌ها دستگاه که در اقصی نقاط جهان جای گرفته‌اند، تشکیل شده باشد. شبکه ها، بر مبنای کارکرد و یا اندازه‌شان تعریف میشوند. یک شرکت ارائه دهنده خدمات شبکه می تواند بستری آماده کند تا این شبکه به صحت و بدون دردسر، به طوری عمل کند که کمک بزرگی به رشد کسب و کار باشد. این فعالیت‌ها در قالب یک قرارداد پشتیبانی شبکه انجام میشوند و اگر این قرارداد، قرارداد کارآمد و کاملی باشد می تواند اکثری از مشکلاتی که در آینده قابلیت و امکان وقوع دارند را پیش از حادثه دوری کند. شبکه های کامپیوتری نیاز به پشتیبانی و انجام اعمال زیرساختی دارند تا به درستی عمل کنند. ما، در این نوشتار، گونه های متعدد شبکه ها را که در دنیای امروز کاربرد متداول دارا هستند، به شما معرفی می‌کنیم و کاربرد هر کدام را برایتان توضیح می‌دهیم.

شبکۀ شخصی (Personal Area Network یا PAN)

شبکه شخصی، معمولی‌ترین و مبنا‌ای‌ترین نوع شبکه می باشد که از یک مودم وایرلس، یک یا دو کامپیوتر، تلفن، پرینتر، تبلت و غیره ساخته شده است؛ و متعلق به یک شخص در یک ساختمان واحد است. این نوع از شبکه، معمولاً در دفترها اداری کوچک یا منازل مسکونی مشاهده می گردند و توسط یک شخص یا سازمان و با به کارگیری از یک دستگاه واحد رئیس میشوند.

شبکۀ محلی (Local Area Network یا LAN)

مطمئناً نام این شبکه قبلا بارها به گوشتان خورده است. شبکه های محلی یا LAN، یکی‌از پرطرفدارترین، پرکاربردترین، اصیل‌ترین و عادی‌ترین اشکال شبکه ها میباشد. شبکۀ محلی، از یک گروه از کامپیوترها و دستگاه‌های کم ولتاژ تاسیس شده است که در فاصله‌ای نزدیک از یکدیگر قرار گرفته‌اند (مثلاً در داخل یک ساختمان؛ یا در دو یا سه ساختمان هم محلی)؛ و اطلاعات و منابع را با هم تبادل می‌کنند. معمولاً در اکثر شرکت‌ها و سازمان‌ها از شبکۀ محلی به کار گیری میشود. در حالتی‌که در شبکه های محلی از روتر استعمال کنید، به سادگی می توانید به شبکه های بزرگ (یا WAN) متصل شوید و داده ها را با سرعت و سطح ایمنی بالا تبادل فرمایید. برای فعال سازی چنین شبکه ای نیاز به نصب و فعال‌سازی شبکه خواهید داشت تا از همان ابتدا این سرویس را سوای اختلال و کارآمد در دست شما قرار دهد.

شبکۀ محلی وایرلس (Wireless Local Area Network یا WLAN)

شبکه محلی وایرلس، کارکردی مشابه با شبکۀ محلی دارد؛ با این تفاوت که از فناوری شبکه وایرلس، مثل وای-فای بهره می‌برد. برای ساخت و توسعۀ شبکه محلی وایرلس نیازی نیست که دستگاه‌ها به صورت فیزیکی و با استفاده از کابل به شبکه متصل شوند.

شبکه شهری (Metropolitan Area Network یا MAN)

این نوع شبکه، از شبکه محلی بزرگتر و از شبکۀ پهناور (گسترده) کوچکتر است و عناصر آن با عناصر تشکیل دهندۀ هر دوی آن شبکه ها یکسان است. شبکه شهری، یک ناحیۀ جغرافیایی پهناور و گسترده (مثل یک شهر یا شهرستان) را پوشش می‌دهد. حق مالکیت و مسئولیت حفظ و نگهداری از این شبکه، به یک شخص یا شرکت (شورای محلی، شرکت بزرگ و …) اعطا می‌شود.

شبکۀ پهناور/ گسترده (Wide Area Network یا WAN)

شبکه وسیع یا این که پهناور، ساختاری پیچیده‌تر از شبکۀ محلی دارااست و دستگاه‌های متفاوت را در نواحی جغرافیایی دورتر پوشش می‌دهد. به این ترتیب، کامپیوترها و دستگاه‌های معدود ولتاژ متفاوت می توانند در درون یک شبکۀ وسیع، از رویکرد به دور به هم متصل شوند و از تعدادی مایل دورتر با هم رابطه برقرار نمایند.

وب، مسلّم ترین و اساسی ترین نمونه از یک شبکه پهناور میباشد که کل کامپیوترها را از اقصی نقاط عالم به هم متصل می‌نماید. از آنجایی که حوزۀ پوشش شبکه های پهناور بسیار پهناور میباشد، معمولاً حق مالکیت و مسئولیت نگهداشت آن به تعدادی ادمین یا این که ادله همگانی تفویض می‌گردد.

شبکه ذخیره سازی (Storage Area Network یا SAN)

شبکۀ ذخیره سازی، یک شبکۀ اختصاصی پرسرعت است که دستگاه‌هایی را که در نقش منابع ذخیرۀ داده کار می‌کنند، به سرورهای متفاوت متصل می‌سازند؛ این نوع از شبکه ها به شبکۀ محلی یا شبکۀ پهناور وابسته نیستند. این شبکه ها، منابع ذخیره را از شبکه به دور می‌کنند و آن‌ها در یک شبکۀ منحصر به فرد و کارآمد قرار می دهند. دسترسی به شبکه های ذخیره سازی، همانند دسترسی به یک درایو ملحق به یک سرور می باشد. بعضا از اشکال شبکه های ذخیره سازی عبارتند از شبکۀ همگرا، شبکۀ مجازی و شبکۀ واحد.

شبکه خصوصی مجازی (Virtual Private Network یا VPN)

یک شبکه خصوصی مجازی، یک شبکۀ خصوصی را در اینترنت بسط و توسعه می‌دهد و امکان ارسال و دریافت داده ‌ها را برای کاربران خود فراهم می‌آورد. در این حالت، چنین به لحاظ می‌آید که دستگاه‌های آن کاربران، به شبکۀ خصوصی متصل می باشد؛ ولو آنکه واقعاً چنین نباشد. در این معماری که یک اتصال نقطه به نقطه را فراهم میاورد، کاربران می توانند از طریق دور به یک شبکۀ محرمانه دسترسی پیدا کنند.