آماده سازی تیم فنی شبکه سازی در سازمان به منظور کسب بیشترین مزایا از ابزار و خدمات جدید به صبوری و درک فراوانی نیاز دارد. در این مطلب نحوه مفید بودن این آموزش ها در سازمان ها ارائه می‌شود. تکنولوژی‌های شبکه سازی در صنعت نگهداری و پشتیبانی شبکه به سرعت در حال پیشرفت هستند. نسل 4G امروز به زودی به  5G تبدیل شده و شبكه PSTN دیروزی به محیط IP امروزی بدل شده است.

امروزه مطلع نگه داشتن اعضای تیم فنی شبکه از روندهای کنونی و آماده سازی آنها برای جریان‌های کاری و مسئولیت‌های جدید به یکی از اولویت‌های تقریباً تمام مدیران در حوزه پشتیبانی و نگهداری شبکه تبدیل شده است.

آموزش مداوم در زمینه تکنولوژی‌های نوین و در حال ظهور ممکن است مهمترین برنامه استراتژیکی شرکت‌ها محسوب شود و هنگامی که شرکتی از این برنامه جا مانده باشد، در وضعیت بدی قرار می‌گیرد.

در واقع هیچ استدلالی برای عدم اولویت دادن به آموزش و تخصیص سرمایه‌گذاری به آن وجود ندارد. یافتن زمان مناسب برای انجام تمرین، بدون داشتن تداخل در فعالیت‌های اصلی کسب و کار، مسئله اصلی و حایز اهمیتی است. سازمان در صورت تعهد و برنامه ریزی برای نیل به تعهدات خود، از چالش‌های پیش رو سربلند بیرون خواهد آمد.

 

نیازهای حیاتی

حوزه نگهداری و پشتیبانی شبکه به سرعت در حال گذار به روندهایی است که تا همین چند سال پیش حتی قابل تصور نبودند. دیگر فقط مسئله سرعت مطرح نیست.

کریگ ویلیامز، نایب رییس و مدير اطلاعات‌ سیستم‌های شبکه، خدمات و ارائه دهنده نرم افزار Ciena، معتقد است: “اپراتورهای شبکه مسئول پشتیبانی از تحولات دیجیتال هستند.” “کارکنان باید همه چیز را از انواع ترافیک گرفته تا نحوه اجرای تجزیه و تحلیل، هماهنگ سازی و تصمیم گیری در زمان واقعی، حتی زمانی که متغیرها دائما در حال تغییر هستند را درک کنند.”

ویلیامز اشاره می‌کند که SD-WAN، محاسبات ابری، زمانبندی و هماهنگی و تجزیه و تحلیل، تنها بخشی از تکنولوژی‌هایی هستند که لازم است مدیران و کارکنان با آنها آشنا شوند؛ چرا که به گفته وی “این تکنولوژی‌های در حال ظهور به شرکت‌ها کمک می‌کنند تا بر شرایط دائما در حال تغییر امروزی غالب آیند.” آنگونه که ویلیامز بیان می‌کند تکامل و قابلیت کاربرد اپلیکیشن‌های مبتنی بر ابر محرک‌های بزرگ در شرکت های IT بوده و همچنان خواهد بود. بر اساس همین اظهارات خدمات شبکه امروز در سطح متفاوتی از گذشته باید ارائه شود.

از هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی تا گسترش IoT، انعطاف پذیری و قدرت ابر برای مدیریت اطلاعات و برای استفاده از این فناوری‌های پیشرفته لازم و بسیار مهم است. پی‌ریزی نسل جدیدی از ابزارهای پیچیده کسب و کار و قابلیت‌های پیشرفته امنیتی سایبری به ضرورتی فزاینده تبدیل شده است. استراتژی‌های امنیتی آینده به وسیله اتوماسیون با حمایت انسانی هدایت خواهد شد و با هجوم این تکنولوژی‌ها، نقش آموزش حیاتی خواهد بود.

 

 

زمان و مکان

ویلیامز به سازمان ها توصیه می‌کند “رویکرد چند جانبه‌ای را برای آموزش کارکنان در نظر بگیرند که شامل ترکیبی از خواندن، آموزش، حضور در کنفرانس‌ها و تجربه عملی، به عنوان مهم‌ترین جنبه آن، است.”

ویلیامز بر این باور است که اعضای تیم باید آموزش را بخشی از شرح شغلی خود دانسته و ابتکاراتی را به منظور یادگیری مداوم و فعالانه تغییرات صنعت، جستجوی فرصت‌ها و مشارکت اتخاذ کنند. به گفته وی در اغلب مواقع یادگیری مهارت‌های جدید و تجدید معلومات خود در زمینه آخرین تکنولوژی‌ها در هنگامی که حجم کار فشرده می‌شوند، اما آموزش باید از اولویت برخوردار باشد نادیده انگاشته می‌شود.

انعطاف‌پذیری در هنگام انتخاب نوع آموزش سودمند است. پائولا فردریک کسن، بنیانگذار شرکت Veras Partners، یک شرکت برون سپاری مدیریت برنامه، می گوید: “آموزش آنلاین و یا آموزش الکترونیکی کارکنان در برخی موارد می تواند کم هزینه تر و مناسب تر باشد، اما بر طبق تجارب گذشته، ارتباط رو در رو با مربی نتایج موفق تری به بار می آورد. به گفته وی تجزیه و تحلیل نیازها می تواند بهترین روش آموزش یک تکنولوژی در حال ظهور به اعضای تیم باشد. زمان بندی ارائه آموزش نیز مهم است؛ چرا که به عقیده وی آموزش باید همیشه قبل از به کار گیری و استقرار تکنولوژی جدید ارائه شود.”

پس از استقرار تکنولوژی، آموزش کارکنان تنها در صورتی ضروری است که تکنولوژی آپدیت شود، به شیوه ای دیگر مورد استفاده قرار گیرد یا در صورتی که آموزش اصلی موفق به ارائه دانش لازم در مورد یک موضوع خاص نگردد. فردریک کسن اذعان می کند که:”اغلب، کارکنان از ویژگی ها/ قابلیت های جدید بی خبر می مانند، زیرا هیچ کس آن ها را از آخرین به روز رسانی ها آگاه نکرده است.”

اعطای آزادی و منابع برای آزمایش فناوری های نوظهور، موضوعی است که اغلب در آموزش کارکنان مغفول مانده است.

استیون سالامون، یکی از بنیانگذاران و مدیران شرکت Arcutek، یک شرکت خدمات فناوری اطلاعات، معتقد است: “بررسی تکنولوژی‌های جایگزین می‌تواند به شدت برای یک سازمان سودمند بوده و تحولات مثبت کسب و کار ایجاد کند.”

 

سخن پایانی

در آموزش کارکنان، صبر و شکیبایی و درک آنها اهمیتی حیاتی دارد. کارکنان در صورتی که تحت فشار نباشند بهترین یادگیری را خواهند داشت. سرعت یادگیری کارکنان متفاوت است، زیرا یادگیری در مورد تبدیل چیزی غیر حسی به حسی است.

آموزش بدون شک نتایجی برد-برد برای کارفرمایان و کارکنان به همراه دارد. اگر شما تیم خود را در مسیر موفقیت قرار ندهید، کل سازمان ضرر خواهد کرد.

ما در پیراسیس برنامه مدونی برای آموزش پرسنل و حتی آموزش مشتریان خود داریم که نتایج بسیار خوبی برایمان به همراه داشته است.