اینکه تصادفا چیزی را پاک فرمائید یا این که خلل هارد درایو بوجود بیاید فرقی نمی‌نماید، احتمال از دست رفتن داده ها بسیار از آنچه فکرش را بکنید پیش میاید. شایسته ترین راه برای خودداری از این حادثه داشتن یک برنامه پشتیبان آنلاین میباشد. در‌این متن خدمت‌های برتر معرفی می گردند تا به شما در تصمیم‌گیری و تعیین شایسته ترین سرویس های آنلاین پشتیبانی داده ها یاری کنیم.

با پشتیبانی داده ها به طور آنلاین از آن ها مراقبت نمایید

دو وضعیت موجود است: یا این که هنگام تلف کردن داده ها با ضجه و مویه به غم از دست آنان پایان می‌دهید یا این که قیل از صورت گرفتن چنین اتفاقی خودتان را مهیا میکنید. بهرحال حواستان باشد این فاجعه در غایت رخ خواهد داد و خدمت حامی آنلاین یکی‌از شایسته ترین شیوه های نگهداری دربرابر از دست رفتن داده‌های با ارزش میباشد، فرقی نمی‌نماید هاردتان خراب گردیده و تصادفا پاک گردیده باشند. وقوع بلایای طبیعی مثل آتش گرفتن، سیل و زمین لرزه هم قادر است به معنای وداع با داده های دیجیتال باشد. حتی چنانچه جزو آن نوع از کسانی می‌باشید که به صورت منظم بک‌آپ میگیرند، در حالتی‌که بک‌آپ را جای دیگری ذخیره نکرده باشید بازهم احتمال از بین رفتن داده‌ها وجود خواهد داشت.

سرویس های پشتیبانی آنلاین هارد دیسک شما‌را نسخه برداری می‌نماید و برای حفاظت از پوشه‌های با ارزش‌تان، آنان را رمزگذاری کرده و به ابر می‌فرستد. ولی جایی به اسم \”ابر\” وجود خارجی ندارد؛ ولی به معنای سرورهای راه‌دور متصل به وب توانمند، امن و با گنجایش ذخیره سازی بالا و با اتصال سریع میباشد. با ذخیره شدن پوشه‌ها در آن سرورهای آنلاین، قابلیت دسترسی و ذخیره دوباره داده‌های‌تان را از هرکجا خواهید داشت، اکثر این سرویس ها به شما اذن مشاهده و دانلود پوشه‌های‌تان را با مرورگر اینترنت یا این که تلفن همراه موبایل‌تان را میدهند.

اما اشتباه نگیرید، خدمت‌های پشتیبانی آنلاین با ذخیره‌سازی ابر و سرویس های همگام‌سازی پوشه‌ها مثل ox،   Dropbox، Google Drive و OneDrive متفاوت است. آن سرویس ها فولدر‌ها را در ابر ذخیره می کنند، البته برای مراقبت خودکار از تمام اوراق و پوشه‌های رسانه‌ای مهم پباده سازی نشده‌اند، یعنی به طور رسمی با فولدر‌های سیستم کاری ندارند. استراتژی آنان عموما صرفا برای همگام‌سازی یک فایل با تمام زیرپوشه‌های دیگر آن در ابر و در برخی مورد ها ارائه قابلیت بازنویسی جمعی سندها بصورت آنلاین میباشد. اینک بخش اعظمی از سرویس ها پشتیبانی داده قابلیتی شبیه همگام‌سازی فولدر‌ها ارائه میدهند، ولی کلیه خدمت‌های همگام‌سازی دارنده تلاش پشتیبانی بدون نقص نیستند.

طرح‌های بها‌گذاری پشتیبان‌گیری از داده ها

از آن‌جا که می بایست چند سال برای سرویس ها پشتیبانی پولی را بپردازید، پس پیش از نام نویسی هزینه‌های آن‌را بازبینی فرمائید. تمامی آن ها بر پایه ی اشتراک می‌باشند، البته هر سرویسی برمبنای خصوصیت‌ها و هزینه‌های یگانه خودش جور‌بندی میشود، پس عاقلانه‌ترین عمل مقایسه برنامه هزینه‌های آن‌ها پیش از ورود است. معمولا بها‌گذاری بر طبق میزان فضای بکار رفته برای ذخیره‌سازی ابر یا این که تعداد دستگاه‌های متصل به اکانت کاربری انجام می‌گردد.

برخی از این سرویس های پشتیبانی لیست بها پایینی برای مصرف ماهانه ارائه می دهند، البته این نرخ‌ها اکثر وقت ها فقط درصورت بستن قرارداد یک یا این که دو ساله اعمال میشوند. بعضا دیگر اکانت کاربری مجانی ارائه میدهند، البته درکنارش محدودیت ذخیره سازی بی نقص دارا ‌هستند و یا این که دسترسی به چندتا از خصوصیت‌های کلیدی را صرفا برای ورژن‌های مبلغی ارائه میدهند.

تعیین کنید از چه داده‌ای و چه هنگامی بک‌آپ بگیرید

سرویس های پشتیبانی تفاوت عمده‌ای از دید شیوه پیکربندی و اجرای بک‌آپ دارا هستند. مثلا، سرویس ها مجانی و آزاد Backblaze بطور خود کار تمام پوشه‌های مهم را فارغ از هیچ سیرتکامل محل ورود رمزگذاری و آپلود می‌نماید. از سوی دیگر، خدماتی مثل IDrive و SpiderOak ONE، به شما اجازه گزینش پوشه‌های یگانه را میدهند.

برخی سرویس ها قابلیت تصاحب کردن بک‌آپ از پوشه‌های مختص یا این که استعمال از منابع یگانه را محدود می نمایند، برای مثال، پوشه‌های سیستم و برنامه‌ها؛ اما شاید بعضی دیگر اذن بک‌آپ به دست آوردن از یک درایو یا این که کانال خارجی را ندهند. چنانچه نیاز به انجام هر مورد از این موردها دارید، نخست مطمئن گردید خدماتی که گزینش میکنید قطعا از آنان پشتیبانی نماید. به عنوان مثال، Acronis True Image قادر است از کل هاردتان و هر درایو خارجی بک‌آپ بگیرد- پس می تواند شایسته ترین حفظ در قبال فساد کلی سیستم یا این که هر دسته فاجعه محلی باشد که سخت افزار را از فعالیت می‌اندازد.

دو راه عمده موجود هست برای گزینش اینکه یک خدمت بایستی چه وقتی پوشه‌ها را به سرورهایش بفرستد. اول، با به کار گیری از یک برنامه‌ریزی ثابت، برای مثال یک نوبت در روز، در هفته یا این که در ماه. دوم، که بنظر بهتر می آید، برطبق یک پیکربندی منظم میباشد، هر تغییراتی که در پوشه‌ها ساخت فرمایید را آپلود می نماید. طبق این سیستم، خدمت پشتیبانی داده صرفا فولدر‌های اصلاحیه را منتقل میکند، آنهم طوری که فشار مازاد به اتصال وب‌تان وارد نشود. روش سوم اینست که به آسانی پوشه‌ها را طبق نیازتان آپلود نمایید. بعضی ها ممکن است داشتن این حد از در اختیار گرفتن را ترجیح بدهند، البته بایستی حواس‌تان باشد مرتبا فولدر‌های مهم را بک‌آپ بگیرید، که انجام این عمل برای اکثر ما چندان راحت نیست.

امنیت اجرایی پشتیبان‌گیری داده ها

اکثرا اینگونه سرویس ها پیش از پست کردن داده ها به سرورها، فولدر‌های شما‌را با سیستم‌های توانا مثل AES 256 رمزگذاری میکنند. البته نکته متمایز اصلی آنست که چطور کلید‌های رمزگذاری تولید میشوند. یک سری خدمت مثل SpiderOak ONE، آیتم امنیت حریم سری را ارائه می دهند که در آن تنها شما پسورد را دارید و هیچ گاه در کامپیوترهای سرور سرویس ها ذخیره نمیشود. برخی دیگر مثل SOS Online به شما اجازه گزینش یکسری رمزعبور جدا برای اکانت اصلی‌تان و مراحل رمزگذاری را می دهند.

نکته لازم به ذکر درمورد این سطح بالای امنیت اطراف محرمانه اینست که در صورتی گذرواژه رمزگذاری خویش را فراموش نمائید، دیگر برای بازگرداندن داده ها کاری از دست کسی برنمی‌آید. یعنی حتی با پیگیری رسمی هم نمی‌توانید پرسنل تامین کننده سرویس ها را ناچار بدین عمل نمائید. با وجود چنین ریسکی، هنوز هم می بایست گذرواژه‌ای کارکشته و طاقت فرسا گزینش نمایید، زیرا قرار میباشد از کل معاش دیجیتالی شما حفاظت نماید. شایسته ترین فعالیت به کار گیری از یک برنامه مدیر راز عبور میباشد تا مطمئن گردید شایسته ترین مورد را گزینش کرده‌اید.

سرعت سرویس ها آنلاین پشتیبانی داده بستگی به میزان سرعت آن برای فراهم سازی فولدر‌ها (به طور کلی رمزگذاری و فشرده سازی آن‌ها) و انتقال آنان به سرورهای خویش دارد. چنانچه نیاز به بک‌آپ  (یا این که بازیابی) مقدار متعددی داده دارید احتمالا کارتان بسیار دشوار خواهد شد. شایسته ترین مزیت یک خدمت بک‌آپ‌گیری با تلاش بالا تاثیر کمتر بر منابع کانال میباشد. در باز بینی‌های‌تان برای اطمینان اضافه حتما آزمایش سرعت بگیرید.

ذخیره دوباره فولدر‌ها و داه ها

در حالتی که سرویس های پشتیبانی آنلاین داده مراحل ذخیره دوباره یا این که بازیابی سریع و بی آلایش داده ها را نداشته باشد چندان کاربردی نخواهد داشت. پس مدام در‌پی خدماتی باشید که ابزار کاوش برای یافتن یک پوشه یگانه ارائه دهند. بعلاوه سرویس های مناسب آنست که بتواند تمام ساختار فارغ از فولدر‌بندی را برگرداند تا درواقع بتواند به از دست رفتن داده‌های بزرگتر هم یاری دهد. بعلاوه دقت داشته باشید درصورتی‌که برنامه ای با پوشش تنها یک کامپیوتر بخرید، در صورتی‌که نیاز به تغییر‌و تحول کامپیوتر یا این که بازیابی داده از یک کامپیوتر مجروح دیگر داشته باشید کارتان مشقت بار میشود زیرا مجبور میشوید اکانت کاربری‌تان را کلا به یک کامپیوتر تازه انتقال دهید.

بخش اعظمی از سرویس های پشتیبانی داده دارنده یک خصوصیت به اسم نسخه برداری هستند. این امکان به شما اجازه دسترسی به ورژن‌های قبل یک فولدر را در صورت اعمال اصلاحات ناخواسته خواهد اعطا کرد. این سرویس ها تفاوت عمده‌ای از حیث تعداد ورژن‌ها و برهه زمانی دوره مراقبت ورژن‌های قبل دارا‌هستند. برای مثال IDrive و SOS Online Backup، کلیه ورژن‌های مو جود را برای مدام ذخیره می نمایند. این دو آیتم حتی پوشه‌هایی که از کامپیوتر مرجع به صورت تصادفی و یا این که درهرحالت دیگری تمیز گردیده را بطور مستمر ذخیره می‌نمایند. از طرف دیگر Livedrive، به شما اذن نگهداشتن حداکثر 30 ورژن گذشته داده ها را تا هر وقتی که خودتان معین فرمائید میدهد. درعوض بعضی دیگر این عمل را تحت عنوان همت بک‌آپ آنلاین درنظر نمی‌گیرند، بلکه آن‌را زیرمجموعه امکان‌های آرشیو می دانند. البته چه چیزی قادر است بهتر از این باشد که بدانید فایلی که به نادرست پاک کردید بدون شک جایی ذخیره شده‌است.

بک‌آپ اینترنت و تلفن همراه از داده ها

یکی از بهترین مزایای به کارگیری از سرویس های پشتیبانی آنلاین داده قابلیت و امکان داشتن دسترسی به اطلاعاتتان از هر کجا که بخواهید میباشد. اکثر ارائه دهندگان سرویس های پشتیبانی آنلاین قابلیت مشاهده و دانلود فولدر‌ها را از مرورگر اینترنت ارائه میدهند، چنین قابلیتی در کمترین موقعیت ممکن هم می تواند بسیار اثر گذار باشد. رابط‌های توسعه یافته‌تر اینترنت حتی اجازه مشاهده ورقه ها و عکس‌ها و حتی پخش موسیقی و فیلم را هم میدهند. اکثری از آنان قابلیت اشتراک گذاری پوشه را هم دارا هستند، و حتی میتوانید برای دسترسی به آن گذرواژه و یا این که زمان محدود معین نمایید.

اکثر آن ها نرم افزار‌های Android و iOS هم ارائه میدهند، که اما کیفیت و سعی این برنامه‌ها بسیار متعدد میباشد. برخی از آن‌ها صرفا اذن دانلود سندها و فولدر‌های رسانه‌ای معمولی را میدهند، بدون نقص‌ترین خصوصیت‌های آن ها دربرگیرنده رئیس بک‌آپ از راه و روش به دور و بک‌آپ خود کار عکس و کلیپ می گردد. بعلاوه اکثری قابلیت و امکان اشتراک گذاری داده ها را در گوشی صحیح همانگونه که در اینترنت موجود است ارائه میدهند.

نکات دیگر درمورد پشتیبانی آنلاین داده ها

برخی از این سرویس ها بالاتر از امکان‌های ساده رفته‌اند، و توان‌های بیشتری برای بهبود تجربه استفاده کننده ارائه داده‌اند. برای مثال بعضا از آن‌ها سرویس های ویژه‌ دیسک برای لود و بازیابی داده‌های حجیم از هر درایو خارجی را ارائه میدهند که کمپانی مدیریت و انتقال آن‌را بعهده دارد. یکسری دیگر از این سرویس ها مرتبط با مولفه بک‌آپ داخلی میشوند. دیگر خصوصیت‌ها دربرگیرنده یافتن مکان دستگاه و ردیابی از رویکرد بدور آن در رخ سرقت کردن آن میگردند.

درصورت داشتن هرگونه سوال در این خصوص میتوانید با پیراسیس تماس بگیرید یا نظر خود را برای ما ارسال فرمایید