راهکارهایی برای داشتن سرعت ویندوز بالاتر

پایین آمدن سرعت ویندوز کامپیوتر گلایه مشترک بسیاری از کاربران است و خرید حافظه و یا SSD با سرعت بالاتر برای حل مشکل هزینه بر است. پس به دنبال راهی بدون هزینه باشید. در ادامه در ۹ گام به شما آموزش می دهیم که چگونه بدون صرف هزینه سرعت ویندوز  ۱۰ خود را بالا ببرید.
فقط به خاطر داشته باشید که این کار هزینه‌هایی هم دارد. مثلا ممکن است عمر باتری را کم کند و یا برنامه‌های مورد علاقه تان را حذف کند. باید مشخص کنید که چه هزینه ای را حاضرید در ازای بالا رفتن سرعت کامپیوترتان بدهید.

۱. کامپیوترتان را ری‌استارت کنید

اگر کامپیوترتان خیلی کند است ، آن را ری‌استارت کنید. با اینکه این راه حل خیلی پیش پا افتاده به نظر می رسد, خیلی‌ها از آن غافل‌اند.
کامپیوتر در حالت آماده‌باش (sleep) یا هایبرنیت (Hibernate)، انرژی باتری را ذخیره‌ می کند. اما فقط با راه‌اندازی مجدد می‌توانید ذهن ویندوز را از موارد مزاحم پاک کنید و سرعت را بالا ببرید. اگر سیستم شما خیلی کند است، هر روز این کار را انجام دهید.

۲. حالت High performance یا عملکرد بالا را فعال کنید

ویندوز در حالت پیش فرض خود به بهینه سازی انرژی اهمیت می‌دهد. ولی شما می توانید قبض برق و بازدهی باتری‌تان را فدای سرعت ویندوز بالاتر کنید.
روی دکمه‌ی Start راست کلیک کنید و از منو گزینه Power Options را انتخاب کنید.
در پنجره‌ی control Panel روی گزینه‌ی Show additional plans کلیک کنید و High performance را انتخاب کنید.
توجه داشته باشید که اگر سیستم شما قدیمی باشد, ممکن است این گزینه را نداشته باشد.

۳. از زیبایی ویندوز کم کنید

ویندوز تمام تلاش خود را می کند تا تصویری خوانا و شکیل بر روی صفحه نمایشگرتان ظاهر شود. اگر سرعت ویندوزتان پایین است می‌توانید زیبایی را فدای سرعت بالاتر کنید.
روی دکمه‌ی start راست کلیک کنید و گزینه System را انتخاب کنید تا پنجره‌ی کنترل پنل باز شود. در سمت چپ، روی Advanced system settings کلیک کنید.
این کار پنجره‌ی مربوط به System Properties و زبانه‌ی Advanced را پیش روی شما قرار خواهد داد. روی Settings در باکس Performance (اولین دکمه‌ی Settings موجود در این زبانه) کلیک کنید.
در باکس بازشده‌ی جدید، می‌توانید تیک برخی موارد را بردارید یا فقط تیک Adjust for best performance (تنظیم برای بهترین عملکرد) را بزنید.

۴. جلوگیری از اجرای خودکار برنامه‌ها

زمانی که سیستم بالا می‌آید، بسیاری از برنامه‌ها خود به خود باز می‌شوند. بعضی از آنها سرعت ویندوز را کند می‌کنند و بعضی دیگر عملکرد سیستم را هم از سرعت می‌اندازند.
تمام این برنامه‌ها بد نیستند. مثلا بهتر است آنتی ویروس با روشن کردن سیستم و در ادامه فعال باشد. برخی برنامه‌های دیگر نظیر Onedrive که اجرای آن‌ها در پس‌زمینه لازم است نیز باید هنگام بوت بارگذاری شوند.
لازم نیست برنامه هایی که زیاد از آن ها استفاده می کنید همیشه باز باشد. لازم نیست آن ها را حذف کنید, فقط اجازه ندهید که خود به خود فعال شوند.
برای اینکه ببینید اوضاع چقدر وخیم است روی taskbar راست کلیک کنید و Task Manager را انتخاب کنید. وارد زبانه‌ی Startup شوید. (اگر در بالای پنجره‌ی حاضر هیچ زبانه‌ای مشاهده نمی‌کنید روی More details در گوشه‌ی پایین سمت چپ کلیک کنید.)
زبانه‌ استارتاپ، تمام برنامه‌هایی که به‌صورت خودکار اجرا می‌شوند را نمایش می‌دهد. موقع بررسی برنامه ها، به این فکر کنید که به کدام برنامه‌ها واقعا احتیاج ندارید یا نمی‌خواهید مدام اجرا شود. برای حذف این دسته از این برنامه‌ها کافی است روی آن راست‌کلیک کنید و گزینه Disable را انتخاب کنید.
اگر برنامه ای را نمی شناسید، کافی است روی برنامه راست کلیک کنید و گزینه Search online را انتخاب کنید تا بصورت آنلاین اطلاعاتی از آن کسب کنید.

5. برنامه‌هایی که قدرت CPU را می‌گیرند را ببندید

ممکن است برنامه‌ای بر روی کامپیوتر شما در حال اجرا باشد که به قدرت پردازشی بالایی احتیاج داشته باشد که می تواند از سرعت ویندوز شما بکاهد. برای اطلاع از این موضوع، روی taskbar راست کلیک کنید و Task Manager را انتخاب کنید. (اگر در بالای پنجره ای که باز شده زبانه‌ ای دیده نمی شود، روی More Details کلیک کنید.)
در زبانه‌ی Processes روی ستون CPU کلیک کنید تا برنامه‌ها بر اساس میزان استفاده‌ی آن‌ها از پردازنده مرتب شوند. برنامه‌هایی که در صدر قرار می‌گیرند، قدرت CPU را می گیرند. (در صورتیکه جلوی برنامه های ردیف بالا، صفر درصد نوشته شده باشد، مرتب‌سازی درست انجام نشده و باید مجددا روی قسمت بالایی ستون CPU کلیک کنید.)
گاهی برنامه‌هایی که در صدر قرار می گیرند ارزش کم کردن قدرت CPU را دارند. می‌توانید زمانی‌که کارتان با این برنامه ها تمام شد، آن‌ها را ببندید و یا با برنامه هایی که کم‌مصرف‌تر هستند جایگزین کنید.
می‌توانید برنامه را از داخل Task Manager ببندید. روی برنامه کلیک کنید و End task را بزنید و پیغام بازشده را تأیید کنید. پس از آن ستون Memory را نگاه کنید و همین کار را تکرار کنید.

۶. فهرست‌سازی در جستجو را غیر فعال کنید

اینکه وقتی از بین تمام فایل های Documents library کلمه‌ای را جستجو می‌کنید و همان لحظه نتایج آن جلوی شما ظاهر می شود خیلی خوب است ولی این قابلیت بهایی هم دارد. در واقع indexing service مایکروسافت باعث افزایش سرعت جستجو در محتوای فایل‌ها می‌شود ولی سرعت ویندوز شما را حتی زمانیکه جستجویی انجام نمی دهید، پایین می آورد.
برای خاموش کردن این قابلیت:
۱. Windows Explorer را باز کنید، روی درایو C راست کلیک کنید و Properties را انتخاب کنید.
۲. در زبانه‌ی General تیک گزینه‌ی Allow files on this drive to have contents indexed in addition to file properties را بردارید.
۳. در پنجره‌ی هشداری که پس از انجام مرحله‌ی ۲ نمایان می‌شود با انتخاب Apply changes to drive C:/, subfolders and files تغییر فوق را در در فایل‌ها و محتویات پوشه‌ها نیز اعمال کنید.
انجام این کار ممکن است کمی زمان ببرد؛ صبور باشید.
گزینه‌ی دیگری نیز وجود دارد که به شما این امکان را می‌دهد که به‌جای غیر فعال کردن کامل فهرست‌سازی، قسمتی از آن را غیر فعال کنید.
در Cortana عبارت indexing را تایپ کنید. Indexing Options را انتخاب کنید. در پنجره‌ی بازشده روی دکمه‌ی Modify موجود در پایین سمت چپ کلیک کنید.
پنچره‌ی دیگری با دو بخش ظاهر می‌شود. کمی گیج کننده است. از باکس پایینی پنجره یعنی باکس Summary of selected locations شروع کنید. بر روی هر کدام از گزینه های این باکس که کلیک کنید، محتوای باکس بالایی، Change selected locations، تغییر می کند.
اگر تیک گزینه های باکس بالا را بردارید، فهرست‌سازی در آن محل ها انجام نخواهد شد.

۷. گزینه‌ Windows tips را غیر فعال کنید

ویندوز ۱۰ هر از چندگاهی نکاتی را برای استفاده بهتر از سیستم‌عامل به شما نشان می‌دهد. مشکل اینجا است که برای این کار باید مدام نحوه‌ی کار کردن‌تان با سیستم را زیر نظر بگیرد.
جدا از اینکه از نظر امنیتی این مسئله نگران کننده است، سرعت ویندوزتان را نیز کم می‌کند.
برای غیرفعال کردن این قابلیت از منوی استارت وارد Settings شوید. ابتدا System و سپس Notifications & actions را در منوی سمت چپ انتخاب کنید.
در قسمت پایینی بخش Notifications گزینه‌ی Get tips, tricks, and suggestions as you use windows را غیر فعال کنید.
اگر مایلید می توانید، سایر گزینه‌های نوتیفیکیشن را نیز بررسی کنید. البته بعید است سایر موارد تداخلی در سرعت عملکرد ویندوز ایجاد کنند؛ اما اگر دوست دارید می‌توانید چند مورد دیگر را غیر فعال کنید تا مزاحم کار شما نشوند.

۸. حافظه داخلی کامپیوترتان را کم کنید

اگر حافظه -چه هارد درایو باشد چه از نوع SSD- کامپیوترتان جای خالی دارد که هیچ ولی اگر تقریبا پر است بعضی از فایل ها را حذف کنید تا سرعت ویندوز بالا برود.
با Cleanup tool ویندوز شروع کنید. در Cortana کلمه disk را تایپ کنید و Disk Cleanup را انتخاب کنید.
صبر کنید تا برنامه محتویات درایو شما را مورد بررسی قرار دهد. روی دکمه‌ی Cleanup system files کلیک کنید.(در این قسمت نیاز به پسورد administrator دارید.) پس از انجام این کار، برای بررسی مجدد منتظر بمانید.
گزینه‌های موجود را بررسی کنید. اگر گزینه‌ی (Previous Windows installation(s را مشاهده کردید، حتما آن را تیک‌ بزنید؛ چرا که با فعال کردن این گزینه و کلیک روی OK احتمالا مقدار زیادی فضا در حافظه‌ی سیستم شما آزاد خواهد شد. سایر گزینه‌ها را نیز در صورت لزوم امتحان کنید.
نکته ی دیگر اینکه از اینجا می توانید برنامه هایی که نیاز ندارید را لغو کنید.

9. به دنبال بدافزارها باشید

فکر نمی کنم که ویروس ها برای پایین آوردن سرعت ویندوز شما، محیط کامپیوتر را آلوده کنند؛ چرا که برایشان سودی ندارد. از انواع و اقسام آنتی‌ویروس‌ها و جستجوگرهای بدافزار موجود استفاده کنید.
به هر حال بعضی از بدافزارها بدون اینکه بخواهند سرعت ویندوز تان را پایین می آورند.
اگر هیچ کدام از این روش ها افاقه نکرد، شاید بهتر باشد از نظر سخت افزاری کامپیوترتان را ارتقا دهید.