فهرست بندی موجودی سخت‌افزار و نرم‌افزار شبکه مشتری هم برای شما، هم برای آنها لازم و ارزشمند است. هنگامی که یک مشتری شما را استخدام می کند تا کامپیوترهایش را شبکه کنید یا اینکه شبکه مستقر و موجود را دوباره طراحی کنید، یکی از مهمترین وظایف شما ارزیابی سایت مشتری است. قبل از اینکه بتوانید شبکه مشتری را طراحی (یا بازطراحی کنید)، نیاز به درک کامل محیط محاسبات کنونی دارید و آنچه که مشتریان امیدوار هستند از شبکه جدید به دست آورند را نیز باید درک کنید. در این مقاله، اولین قدم مهم برای ارزیابی سایت مشتری را بررسی خواهیم کرد.

 

مزایای گردآوری موجودی سخت‌افزار و نرم‌افزار

گردآوری موجودی سخت‌افزار و نرم‌افزار اولین گام حیاتی در ارزیابی سایت مشتری است. بسیاری از سازمانها مستندات شبکه خود را حفظ می کنند و مطمئنا می‌توانید یک کپی از آن را درخواست کنید. با این حال، این اطلاعات ممکن است با اهداف شما منطبق نباشد. در واقع امکان دارد، تنها در موارد نادری، مستندات ارائه شده توسط مشتری برای نیازهای شما کافی باشد. در بعضی موارد، اطلاعات موجودی منسوخ شده اند. در موارد دیگر، این اطلاعات کامل نیستند، و در بهترین حالت فقط شامل شماره سریال بدون توضیح سخت افزار کامپیوتر است.

شماره های سریال در یک پروژه مشاوره تقریبا کاملا بی‌اهمیت‌اند. آنچه شما نیاز دارید اطلاعاتی مانند نوع CPU، مقدار حافظه، اندازه هارد دیسک و سیستم عامل است. این نوع اطلاعات در مقایسه با لیستی از شماره های سریال به شما دیدگاهی بهتر از دامنه پروژه ارائه می دهد. اگر واقع بینانه نگاه کنیم، یک لیست از شماره سریال تعداد ایستگاه کاری که باید شبکه شوند را نشان می دهند. همچنین اجازه تعیین اینکه چه تعداد مجوز دسترسی به سرویس گیرنده باید خریداری شود می دهد و نه چیز بیشتری. همانطور که خودتان می دانید، کامپیوترها می‌توانند ویندوز 3.11 را اجرا کنند. به همین دلیل مهم است که مجموعه ای از سخت‌افزار و نرم‌افزار موجود را جمع آوری کنید. موجودی دقیق به شما در یک نگاه نشان می دهد که آیا ایستگاه های کاری، نسخه فعلی و به روز ویندوز را اجرا می کنند یا خیر. اگر کامپیوترها نسخه قدیمی ویندوز را اجرا می کنند، موجودی نشان می دهد آیا سخت افزار موجود برای ارتقاء به نسخه فعلی کافی است یا خیر. ممکن است دریابید که باید ارتقاء سخت افزاری را انجام دهید یا به طور کامل برخی کامپیوترها را جایگزین کنید. تا زمانی که موجودی دقیق در اختیار شما نباشد نمی‌توانید محدوده کامل پروژه را قضاوت کنید.

حتی اگر مطمئن باشید که تمام سخت‌افزار و نرم‌افزار به روز هستند، یک موجودی دقیق هنوز هم مهم تلقی می شود. به عنوان مثال تصور کنید با یک مشتری روبرو هستید که می خواهد هزاران کامپیوتر تازه خریداری شده را شبکه کند. از آنجا که کامپیوترها نو هستند، می‌توانید مطمئن باشید که آخرین سیستم عامل ویندوز را اجرا می کنند. اگر برآورد هزینه خود را برای پروژه صرفا بر این فرض بنا کنید، می‌توانید حسابی شگفت زده شوید. برای مثال، بدون موجودی سخت افزاری دقیق، مطمئن نیستید که آیا کامپیوترهای مورد نظر کارت های شبکه را نصب کرده اند یا خیر. تصور کنید که اگر بعد از قیمت دادن به مشتری، مجبور شوید کارت شبکه خریداری کنید چقدر ضرر می کنید.

هرگز نباید قبل از اینکه دقیقا مطمئن شوید وارد چه وضعیتی می شوید یک پروژه مشاوره ای در مقیاس بزرگ را قبول کنید. بهترین روش برای تعیین وضعیت کنونی شبکه استفاده از فهرست جامع سخت‌افزار و نرم‌افزار است. این فهرست موجودی به سادگی شما را در برابر ضرر مالی مربوط به مفروضات بد محافظت می کند.

از آنجا که اکثر مشاوران بر اساس ساعات کاری پول می گیرند، ممکن است مشتریان شما تمایلی به پرداخت هزینه اضافی برای جمع آوری یک موجودی دقیق نداشته باشند. اما شاید بتوانید مشتریان خود را برای پرداخت هزینه در این مورد راضی کنید، اگر به آنها کمک کنید تا درک کنند تهیه فهرست موجودی جامع نیز برای آنها سودمند است.

 

 

مزایای گردآوری موجودی سخت‌افزار و نرم‌افزار برای مشتری

داشتن یک موجودی سخت‌افزار و نرم‌افزار جامع و به روز می تواند حداقل به سه طریق به نفع مشتری شما باشد. اول، می تواند مشتری خود را از شوک هزینه‌ها نجات دهد. همانطور که قبلا ذکر شد، با داشتن یک موجودی در اختیار، بهتر قادر خواهید بود هزینه دقیق پروژه را تخمین بزنید. اگر قیمت اعلامی خود را بر اساس موجودی غیر دقیق و به صورت تخمینی و حدودی بنویسید، ممکن است مجبور شوید چندین بار به مشتری خود بازگردید تا پول اضافی را برای حساب های مختلف برای پیش‌بینی‌های غیر ضروری درخواست کنید.

موجودی به روز به مشتری نیز برای انطباق مجوز های نرم افزاری موردنیاز کمک می کند. یک فهرست بندی کامل نرم افزار فهرست هر برنامه و سیستم عامل نصب شده در شبکه را نشان می دهد. مشتری شما قادر به مقایسه فهرست موجود در لیست مجوزهای خرید شده است. این امر به مشتریان فرصتی می دهد تا مراقب هرگونه عدم توافق باشند، به طوری که از این موضوع که باید ممیزی نرم افزار را دریافت کنند غافلگیر نشوند.

راه دیگری که فهرست موجودی سخت‌افزار و نرم‌افزار می تواند به نفع مشتری شما باشد از دیدگاه بازیابی فاجعه است. مشتری می تواند یک کپی از موجودی را به شرکت بیمه خود بدهد، و این امر باعث می شود که رسیدن به توافق آسان تر شود. بدون داشتن موجودی، متقاعد کردن شرکت بیمه از این که چند کامپیوتر در حین فاجعه از دست رفته‌اند، مشکل خواهد بود.

همانطور که می بینید، فهرست موجودی سخت‌افزار و نرم‌افزار کامل می‌تواند از شما و مشتری شما محافظت کند. به همین ترتیب، توصیه می‌کنیم در قدم اول در هر پروژه مشاوره‌ای عمده از همان ابتدای کار موجودی را فهرست بندی کنید.