در این مقاله می‌خواهیم در مورد یکی از راهکارهای ساده، اما مفید در زمینه امنیت سایبری صحبت کنیم. راهکاری که می‌تواند تا حد زیادی امنیت اطلاعات سازمانی شما را تامین کند. این راهکار را در ایران به نام سامانه احراز هویت چندعاملی می‌شناسند. البته برخلاف اسم پیچیده‌اش منطق خیلی سختی ندارد. ولی بسیار مفید و کاربردی است.

امنیت سایبری، یک مقولۀ بسیار مهم و جالب توجه است؛ زیرا هکرها، دائماً شرکت های کوچک تا متوسط را قربانی حملات مخرب خود می‌کنند. حساب‌های کاربری شما به یک لایۀ امنیتی مضاعف نیاز دارند. این لایۀ امنیتی باید به گونه‌ای عمل کند که داده‌ها و اطلاعات شرکتتان، به دست مهاجمان و افراد فاقد صلاحیت نیفتد. در این شرایط، سامانه‌های احراز هویت چندعاملی می‌توانند ابزارهای بسیار کارآمد و سودمندی باشند. سامانه‌های احراز هویت چندعاملی ، پیش از اعطای امکان دسترسی به حساب کاربری، پوشه، سند یا دستگاه به کاربر، دو یا چند قطعۀ اطلاعاتی یا شاهد دیگر از کاربر درخواست می‌کنند. یکی از مصداق‌های بارز سامانۀ احراز هویت چندعاملی را در دستگاه‌های خودپرداز مشاهده می‌کنیم. در این دستگاه‌ها، کاربر باید هم کارت عابر بانک را وارد کند و هم گذرواژۀ صحیح را به دستگاه اعلام نماید.

اگر حساب‌های کاربری و پایگاه‌های دادۀ یک شرکت، صرفاً توسط گذرواژه (پسورد) محافظت شده باشند، آسیب‌پذیری آن حساب‌ها و پایگاه‌ها بسیار بالا خواهد بود. ولو آنکه گذرواژه‌ها پیچیده باشند و دائماً، تغییر داده شوند. حتی در شرایطی که گذرواژه‌های دشوار و پیچیده برای حساب‌های کاربری انتخاب می‌شود، باز هم به یک لایۀ امنیتی مضاعف نیاز خواهد بود.

سامانۀ احراز هویت چندعاملی، زحمت هکرها را چندین برابر می‌کند و فرصت‌های بیشتری برای دفاع از شبکه کامپیوتری را در اختیار شما قرار می‌دهد. به عنوان مثال، اگر یک هکر قصد کند که به حساب کاربری ایمیل یکی از کارمندان وارد شود و گذرواژه را حدس بزند، در این مرحله باید یک کد تصادفی را که به تلفن همراه یا کامپیوتر شخصی آن کارمند ارسال می‌شود، در سیستم وارد نماید. این فرآیند برای هکر بسیار پیچیده و دشوار است. به همین دلیل، هکرها معمولاً شبکه‌های فاقد امنیت را هدف قرار می‌دهند.

علاوه بر این، سامانه‌های احراز هویت چندعاملی، به کارمند هدف اعلام می‌کنند که شخص دیگری، قصد دسترسی به حساب کاربری‌اش را داشته است و گذرواژۀ آن حساب کاربری باید عوض شود. این نوع از سامانه‌های احراز هویت، به شما اطمینان می‌دهند که تنها افراد واجد صلاحیت و شرایط، به داده‌های شبکه دسترسی خواهند داشت.

در حال حاضر، ابزارهای متعددی برای افزودن لایه‌های امنیتی مضاعف به یک شبکه در دسترس هستند. اما معرفی و تشریح تمام این ابزارها، بسیار وقت‌گیر و گیج‌کننده خواهد بود. در زمان استفاده از این ابزارها باید به فاکتورهای مختلف مثل محدودیت‌ها و مشکلات احتمالی آن ابزارها، تداخل آنها با دیگر سیستم‌ها و برنامه‌ها، فرهنگ شرکت، فرهنگ ارتباط و پیام‌رسانی و آموزش و تعلیم کاربران نهایی توجه داشت.

نصب و راه‌اندازی شبکه و استفاده از سامانه‌های احراز هویت چندعاملی ، مسائل و پیچیدگی‌های بسیاری به همراه خواهد داشت که متخصصان حرفه‌ای و ماهر حوزۀ پشتیبانی شبکه می‌توانند آنها را رفع و رجوع کنند. سرمایه‌گذاری بر ابزارهای دفاع در برابر حملات سایبری، از جمله وجوه تمایز یک شرکت با دیگر شرکت‌ها محسوب می‌شود و آن را در برابر حملات هکرها مقاوم‌تر می‌کند. یکی از مهمترین وظایف یک شرکت پشتیبانی شبکه ارائه راهکارهای و برنامه‌هایی برای دفاع در برابر همین حملات سایبری است.