امنیت سایبری، یک مقولۀ بسیار مهم و جالب توجه است؛ زیرا هکرها، دائماً بنگاه های کسب و کار کوچک تا متوسط را قربانی حملات مخرب خود میکنند. حساب های کاربری شما به یک لایۀ امنیتی مضاعف نیاز دارند؛ و این لایۀ امنیتی باید به گونه ای عمل کند که داده ها و اطلاعات شرکتتان، به دست مهاجمان و افراد فاقد صلاحیت نیافتد. در این شرایط، سامانه های احراز هویت چندعاملی میتوانند ابزارهای بسیار کارآمد و سودمندی باشند. سامانه های احراز هویت چندعاملی ، پیش از اعطای امکان دسترسی به حساب کاربری، پوشه، سند یا دستگاه به کاربر، دو یا چند قطعۀ اطلاعاتی یا شاهد دیگر از کاربر درخواست میکنند. یکی از مصداق های بارز سامانۀ احراز هویت چندعاملی را در دستگاه های خودپرداز مشاهده میکنیم. در این دستگاه ها، کاربر باید هم کارت عابر بانک را وارد کند و هم گذرواژۀ صحیح را به دستگاه اعلام نماید.

اگر حساب های کاربری و پایگاه های دادۀ یک بنگاه کسب و کار، صرفاً توسط گذرواژه محافظت شده باشند، آسیب پذیری آن حساب ها و پایگاه ها بسیار بالا خواهد بود؛ ولوآنکه گذرواژه ها پیچیده باشند و دائماً، تغییر داده شوند. حتی در شرایطی که گذرواژه های دشوار و پیچیده برای حساب های کاربری انتخاب میشود، باز هم به یک لایۀ امنیتی مضاعف نیاز خواهد بود.

سامانۀ احراز هویت چندعاملی ، زحمت هکرها را چندین برابر میکند؛ و فرصت های بیشتری برای دفاع از شبکه در اختیار شما قرار میدهد. به عنوان مثال، اگر یک هکر قصد کند که به حساب کاربری ایمیل یکی از کارمندان وارد شود و گذرواژه را حدس بزند، در این مرحله باید یک کد تصادفی را که به تلفن همراه یا کامپیوتر شخصی آن کارمند ارسال میشود، در سیستم وارد نماید؛ و این فرآیند برای هکر بسیار پیچیده و دشوار است. به همین دلیل، هکرها معمولاً شبکه های فاقد امنیت را هدف قرار میدهند.

علاوه بر این، سامانه های احراز هویت چندعاملی ، به کارمند هدف اعلام میکنند که شخص دیگری، قصد دسترسی به حساب کاربری اش را داشته است و گذرواژۀ آن حساب کاربری باید عوض شود. این نوع از سامانه های احراز هویت، به شما اطمینان میدهند که تنها افراد واجد صلاحیت و شرایط، به داده های شبکه دسترسی خواهند داشت.

در حال حاضر، ابزارهای متعددی برای افزودن لایه های امنیتی مضاعف به یک شبکه در دسترس هستند. اما معرفی و تشریح تمام این ابزارها، بسیار وقت گیر و گیج کننده خواهد بود. در زمان استفاده از این ابزارها باید به فاکتورهای مختلف مثل محدودیت ها و مشکلات احتمالی آن ابزارها، تداخل آنها با دیگر سیستم ها و برنامه ها، فرهنگ شرکت، فرهنگ ارتباط و پیام رسانی و آموزش و تعلیم کاربران نهایی توجه داشت.

راه اندازی و استفاده از سامانه های احراز هویت چندعاملی ، مسائل و پیچیدگی های بسیاری به همراه خواهد داشت که متخصصان حرفه ای و ماهر حوزۀ فناوری اطلاعات میتوانند آنها را رفع و رجوع کنند. سرمایه گذاری بر ابزارهای دفاع در برابر حملات سایبری، از جمله وجوه تمایز یک شرکت با دیگر شرکت ها محسوب میشود و آن را در برابر حملات هکرها مقاوم تر میکند.