نظرسنجی اخیر ESG درک سازمانی را در مورد زیرساخت‌های شبکه و ارزش سازمانی آن نشان می‌دهد.

آیا شَبکه به عنوان یک نقطه عطف برای یک سازمان در نظر گرفته می‌شود یا صرفا منبعی برای افزایش هزینه‌هاست؟ بعنوان یک نقطه عطف، شَبکه به سازمان در دستیابی به اهداف کلیدی مانند افزایش درآمد و یا بهره‌وری کمک می‌کند، اما به عنوان منبع افزایش هزینه‌ها صرفا منابع را تضعیف می‌کند. کدام تعریف برای شبکه مناسب‌تر است؟

شرکت Strategy Group یک نظرسنجی از 300 شرکت IT انجام داد تا بتواند به بینش درستی در زمینه نقطه نظر سازمان‌ها در مورد شبکه دست پیدا کند. 16 درصد از پاسخ دهندگان گفتند که شبکه برایشان مرکز افزایش هزینه به حساب می‌آید. به عبارت دیگر از نقطه نظر آنها شبکه بیشتر زیان آور است و صرف هزینه برای چنین چیز مضری باید تا حد ممکن کاهش یابد. البته، اگر مهندس شَبکه هستید، مطمئنا باعث تضعیف انگیزه‌تان خواهد شد. علاوه بر این، شبکه به طور سنتی بخش جزئی از کل هزینه‌های سرمایه گذاری IT است، بنابراین حتی اگر این بخش جزئی به طور قابل توجهی کاهش یابد، تاثیر چندانی بر کل هزینه‌های IT نخواهد گذاشت.

21٪ دیگر از پاسخ دهندگان گفتند که شبکه یک کانال بالقوه برای نقض امنیت است که مستلزم بررسی دقیق‌تر است. اگر واقعا می‌خواهید امنیت سیستم خود را حفظ کنید، باید آن را از شَبکه جدا کنید، اما این کار عملی نیست.

بیشتر بخوانید  کنترل اینترنت کاربران شبکه و سه دلیل قانع کننده برای پیاده سازی آن در سازمان شما

 

اما در نهایت بیشتر پاسخ دهندگان بررسی ESG دید مثبتی در مورد شبکه داشتند.

این گروه مزایا و معایب شبکه را مقایسه کردند، و به نتایج جالب توجهی دست یافتند. مهم‌ترین مزیت شبکه، انتقال بسته‌های داده از نقطه A به نقطه B است. بسیاری از متخصصان IT بر روی این قابلیت تمرکز دارند و در واقع همان قابلیتی است که بسیاری از گواهینامه‌های شبکه بر روی آن متمرکزند. اما علاوه بر مهم بودن، نقش شبکه کاملا بنیادی است.

قابلیت‌هایی که شبکه برای سازمان شما ممکن می‌سازد کاملا متفاوت است. شما باید مزایای آن را صرف نظر از موارد پایه برای کسب و کار خودتان بررسی کنید. مثلا، تاسیسات الکتریکی، برق (الکترون‌ها) خانه یا دفتر شما را تامین‌ می‌کنند. پس مزیت آن برای شما روشن شدن اتاق در تاریکی شب، گرم کردن اتاق‌ها و البته راه اندازی تجهیزات IT شماست.

از این گروه که دیدگاه مثبت‌تری نسبت به شَبکه داشتند، 23 درصد آنها شبکه را به عنوان یک دارایی استراتژیک در نظر گرفتند که می‌تواند منابع درآمد جدید برایشان داشته باشد. از بسیاری جهات این اتفاق ممکن است رخ دهد. به عنوان مثال، شبکه می‌تواند خدمات مبتنی بر مکان را به خرده فروشان ارائه دهد. برای بهبود بینش بازاریابی، شبکه می‌تواند الگوهای چگونگی حرکت مشتریان در فروشگاه، سالن و یا حتی در خیابان‌ها را هنگام نزدیک شدن به فروشگاه مشخص کند. مثال ساده‌تر، ارائه WiFi می‌تواند مشتریان بیشتری را به یک کافه جذب کند. ارتباطات پیشرفته درون شبکه می‌تواند خدمات تولید و کسب درآمد را بهبود و افزایش دهد. تعداد مثال‌های موجود بسیار زیاد است، نمونه‌هایی که می‌توانند روش‌های جدید همکاری بین کارمندان IT و واحدهای تجاری را بهتر تعریف کنند. این حوزه هیجان انگیز برای متخصصان IT بسیار بلند پروازانه است. راه‌های بسیار زیادی برای کاربرد IT در یک کسب و کار وجود دارد که مزایای بسیار به همراه خواهد داشت.

 

بیشتر بخوانید  برای امنیت شبکه و انتخاب ابزار متناسب با نیازهای سازمانتان با ما همراه باشید

 

27٪ دیگر از پاسخ دهندگان گفتند که شبکه می‌تواند شرایط تجزیه و تحلیل پیشرفته را برایشان فراهم کند، در نتیجه آنها هم می‌توانند خدمات بهتری به کاربرانشان ارائه دهند.

درک این مسئله کمی دشوار است، اما ارتباط مستقیمی با چگونگی مدیریت زیرساخت‌ها توسط متخصصان IT دارد. یادتان باشد شبکه مانند یک سیستم عصبی برای IT عمل می‌کند؛ تقریبا تمام داده‌ها از این طریق جریان دارند. این مثل قدیمی که “شبکه دروغ نمی‌گوید”، درست است. تجزیه و تحلیل از طریق شَبکه بینش دقیقی در مورد نحوه عملکرد سیستم فراهم می‌کند.

تجزیه و تحلیل شبکه به شما امکان درک الگوهای ترافیکی را می‌دهد و می‌توانید ببینید کدام بخش از شبکه برای پخش ویدئوهای YouTube در مقایسه با ویدیو کنفرانس‌هایی که برای کسب و کار حیاتی هستند استفاده می‌شود و به شما امکان سرمایه گذاری مناسب برای پهنای باند شبکه را می‌دهد. در مرکز داده، می‌توان ترافیک سرور به سرور یا “شرق-غرب” را مشاهده کرد، تا متوجه شوید آیا نیازی به ارتقاء ساختار CLOS مناسب دارید یا نه. شاید این موارد مانند مدیریت پایه شبکه به نظر برسد، اما درک اینکه کجا و چگونه عملکرد شبکه بر فعالیت‌های تجاری تاثیر خواهد گذاشت خود می‌تواند یک زیرساخت کلی بهتر برای حمایت از اهداف سازمان خلق کند. ابزارهای تجزیه و تحلیل سنتی، نگاهی اجمالی بر رفتار شبکه داشتند، اما ابزارهای مدرن تجزیه و تحلیل بینش گسترده‌تری ارائه می‌دهند.

متخصصان شبکه چه باید بکنند؟

سعی کنید به درک بهتری از مزایا و امکانات شبکه برای کسب و کارتان دست پیدا کنید، و بر طبق آن پیش بروید. با همکاران واحد تجاری خود بیشتر صحبت کنید تا بفهمید چگونه می‌توانید به آنها کمک کنید، و همچنین موقعیت خود را در سازمان به عنوان یک مشارکت کننده ارتقا دهید.