چند وقت گذشته، مؤسسه­ ی کروسل سومین سمپوزیوم هر ساله ی “مدام با فناوری” را برگزار کرد. این سمپوزیوم، یک اتفاق 1روزه میباشد که به مدیران و متخصصان فناوری داده ها امداد می نماید تا جدیدترین و بی نقص ترین داده ها راجع به حالت الان و آینده ی فناوری داده ها را اکتساب کرده و در دست کارکنان خویش قرار دهند. در طی این رویداد، سخنران ها مستقیماً به تأثیر گرایشات و پروسه پیشرفت فناوری بر طرز  ریاست فناوری داده ها خواهند پرداخت.

اینجانب در صبح روز برگزاری سمپوزیوم که مقارن با ماه “دوراندیشی در باب امنیت سایبری ملی” نیز می‌باشد، ضمن اشاره به مقوله ی امنیت سایبری، برخی نکات مهم را درباره‌ی محافظت امنیت داده ها سازمانی و خصوصی در فضای پرآشوب و ناامن سایبری معرفی کردم.

از آنجاییکه نقش فناوری در معاش روزانه ی ما بیش تر از پیش پر رنگ شده‌است، پیچیدگی های پیرامون بهره‌برداری از آن نیز طبعاً به طوری تصاعدی ارتقا یافته اند. ما هرروز جدیدترین و شایسته ترین داده ها و رویکردها را درمورد چگونگی انجام کارها سازمانی شناسایی میکنیم. سرعت پرورش و بسط  فناوری بسیار بالاست؛ به همین علت، کسب داده ها و پیشنهاد های تازه درمورد مراقبت امنیت در سازمان می تواند امری بسیار طاقت فرسا و پردردسر باشد. به رغم آنکه معیارهای امنیت به ویژه امنیت داده ها بطور دایم در حالا تغییر تحول و تکامل می باشند، البته شماری کنش اساسی و بنیادین وجود دارند که برای محافظت و نگهداری از داده ها فردی و سازمانی، ضروری و حیاتی میباشند.

صرف لحاظ از آنکه از کدام مدل فناوری و در چه محیطی به کارگیری می کنید، به شما سفارش می کنم که برای محافظت امنیت داده ها، چهار راهکاری که در زیر گفته شده‌است را پیش بگیرید:

بر خودتان تمرکز نمائید

فناوری به تنهایی نمیتواند تماما از شما نگهداری نماید . جنایتکارها و خلاف کاران سایبری به‌این نتیجه رسیده اند که معمولی ترین رویه برای از کار انداختن توسعه یافته ترین سیستم های امنیتی، حمله به کاربران نهایی میباشد. در حالتی‌که آنان داده ها فردی، گذرواژه ها یا این که داده های کارت اعتباری شما‌را هدف گرفته باشند، به معمولی‌ترین نحوه ممکن کاری می کنند که خودتان این داده ها را در اختیارشان قرار دهید.

برای مثال، یکی‌از ترفندهای آنها این میباشد که با شما تماس می‌گیرند و خویش را پشتوانه بخش فناوری داده ها معرفی می نمایند. آن گاه می گویند که کامپیوتر شما ویروسی گردیده و نیاز به تعمیر دارد. یا این که اینکه یک نشانی اینترنتی به شما ارسال می نمایند و می‌گویند بسته ای برای شما ارسال کرده اند که هنوز به دستتان نرسیده و برای اخذ بسته، می بایست روی یک لینک و پیوند معلوم کلیک نمایید تا نشانی پستیتان را تأیید فرمایید.

مطرح ترین دیوار دفاعی در مقابل مهاجمان سایبری، خودتان میباشید. همواره به تمام چیزها تردید نمائید (به لطف طرحواره های فیشینگ، حتی در شرایطی‌که از یک آشنا هم بسته ی اطلاعاتی اخذ کردید، نباید به سادگی به آن اطمینان فرمایید) و با احتیاط فعالیت کنید؛ به این طرز می توانید از اکثر کلاهبرداری های سایبری مصون بمانید.

از اطلاعات بک آپ بگیرید

باتوجه به تقویت صحت فلسفه ی “فرض بر نفوذپذیری” در دنیای امروز، گهگاه ممکن میباشد شدیداً محتاط و ظریف فعالیت فرمائید ولی باز هم قربانی یک حمله ی سایبری گردید. در چنین قوانینی، صرفا راه و روش آنکه مطمئن گردید هرگونه تهدید و خطر از کامپیوتر یا این که تلفن همراهتان تمیز شده‌است، این میباشد که سیستم را از ابتدا تجدید بنا و نصب نمائید. در بعضی مواقع، شما حتی امکان دسترسی به سندها، تصاویر و پوشه های دیگر را نیز از دست خواهید بخشید؛ این رخداد معمولاً در حین حمله ی باج افزارها روی می دهد.

در اکثر اوقات، صرفا رویکرد برای بازیابی تمام داده ها فردی، به کارگیری از بک آپ میباشد. در هر قوانینی، از داده ها مهم خویش بک آپ بگیرید و هرچندوقت یکبار، قابلیت و امکان بازیابی داده ها از ورژن های بک آپ را آزمون فرمایید. علاوه بر این، به شما پیشنهاد می کنم که ورژن های بک آپ را به طور آفلاین یا این که در یک فضای ابری ذخیره نمایید تا از حمله ها سایبری در امان باشند.در صورت نیاز به مشاوره رایگان در این باره میتوانید با پیراسیس تماس بگیرید

گذرواژه های سخت برای امنیت داده ها خویش تعیین فرمایید

تعیین گذرواژه های غیروابسته ی منحصربه شخص و غیرقابل حدس برای هرمورد از دستگاه ها و اکانت های کاربری، اولین لایه ی امنیتی مؤثر برای حفاظت از داده ها شما خواهد بود؛ اما این تاکتیک، چندان بدیع و نو نیست. هکرها و برنامه های اتوماتیکشان نمیتوانند گذرواژه های دشوار و هوشمندانه را حدس بزنند.

از گذرواژه هایی که به خاطر سپردنشان مشقت بار میباشد، فراری می‌باشید؟ تلاش نمایید به جای واژه و کلمه، از عبارات به کارگیری کنید. هرچه این عبارت‌ها، بیش تر باشد، حدس زدن و شناسایی آن دشوارتر خواهد بود. ما سفارش می کنیم که‌این عبارت از 12 کلمه یا این که بیش تر ساخته شده باشد. خواسته اینجانب از گذرواژه ی غیر وابسته ی مخصوص آن میباشد که برای هریک از دستگاه های هوشمند یا این که حسابهای کاربریتان، یک گذرواژه ی مستقل تعریف و تمجید فرمایید. دراین وضعیت، در صورتیکه یک کدام از گذرواژه های شما هک شود، دیگر اکانت های کاربری و دستگاه ها در امان خواهند ماند. اما به حافظه سپردن چند گذرواژه ی طاقت فرسا و یگانه، بسیار مشقت بار خواهد بود؛ به همین استدلال به شما سفارش می‌کنیم که از یک برنامه ی مدیریت گذرواژه استفاده نمایید. برنامه ی مدیریت گذرواژه، یک اپلیکیشن برای تلفن های هوشمند یا این که کامپیوترهاست که تمام گذرواژه های شمارا در یک فُرمت رمزگذاری گردیده، مدیریت و ذخیره می‌کند.

اما در دنیای امروز، گذرواژه ها به تنهایی کارآمد نیستند. یک کدام از دیگر از راهکارهای مؤثر برای حفاظت از داده ها اکانت های کاربری، فعالسازی آیتم احراز نام‌ و‌ نشان دو عامل میباشد. درصورتی که این آیتم را فعال فرمایید، علاوه بر واردسازی گذرواژه، یک مرحله ی دیگر برای احراز نام‌و‌نشان پیش روی شما قرار می‌گیرد که طی آن می بایست، اطلاعاتی از ویژگی ها بیولوژیک (بیومتریک) خویش یا این که ابزاری که در مشت دارید (مثل یک پیام متنی دربردارنده کُد تأیید که به تلفن همراهتان فرستاده می شود) را وارد سازید. این مرحله از احراز نام‌و‌نشان، یکی‌از مهمترین روند به حساب می آید و ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که از این قابلیت، برای تمام اکانت های کاربری خویش، علی الخصوص برنامه ی مدیریت گذرواژه، استفاده نمائید.

آپدیت کردن، آپ دیت کردن، آپ دیت کردن

به هر شیوه که می توانید، اطمینان پیدا نمایید که همواره جدیدترین ورژن های اپلیکیشن برروی کامپیوترها، نرم افزار ها، دستگاه های گوشی و دیگر ابزارهای هوشمندتان اجرا میگردند. مهاجمان سایبری، مدام در ادامه سوءاستفاده از نقاط شکننده نرم افزارها و دستگاه های هوشمند گزینه به کارگیری شما می‌باشند. و به محض آنکه آن نقاط شکننده را کشف نمایند، به آسانی می توانند دستگاه های هوشمندتان را هک کنند. شما می‌توانید ضمن آپ دیت رسانی دستگاه های موبایل و کامپیوترهای خویش، پروسه حمله و هک را برای مهاجمان دشوار و طاقت فرسا نمائید. در‌صورتی‌که دستگاه ها یا این که سیستم عامل‌های آنها قدیمی می باشند و دیگر آپدیت رسانی نمی‌شوند، به شما سفارش می کنیم که آن‌ها را عوض فرمایید و جدیدترین ورژن را جایگزین فرمایید.

نگهداری امنیت سایبری، یک مسئولیت پهناور و مشترک میباشد و شما، همواره اول خط دفاع دربرابر هجوم ها سایبری می باشید.

در صورت هرگونه سوال و مشاوره  با ما تماس بگیرید