نصب و راه اندازی شبکه

هر آنچه لازم است برای نصب و راه اندازی یک شبکه کامپیوتری بدانید…

بیایید اول ببینیم شبکه چیست!

تعاریف پیچیده را کنار بگذاریم. هرجایی که بیش از یک سیستم کامپیوتری وجود داشته باشد به معنای آن است که می‌شود آنها را به هم وصل کرد.
تعریف شبکه به همین راحتی است ولی امروز مفهومِ به همین سادگی کسب و کارها را متحول کرده است.

شبکه کامپیوتری چیست ؟

فناوری شبکه کامپیوتری مربوط به راه و روش‌های مهندسی است که باعث پیوند و ارتباط 2 یا چند سیستم کامپیوتری با یکدیگر می‌شود. به عبارت ساده‌تر، شبکه یک مجموعه از سخت افزار، نرم افزار و کامپیوترهاست که می‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. این فناوری با استفاده از یک پروتکل خدماتی اینترنت این امکان را فراهم می‌سازد.

برای درک بهتر این مطلب باید بگوییم که شبکه دیتا همان چیزی است که به دو کامپیوتر اجازه می‌دهد با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و بتوانند فایل‌ها و پوشه‌هایی مانند عکس، فیلم و غیره را با یکدیگر تبادل کنند.

شبکه‌ها بسته به نیاز شما می‌توانند ساده یا پیچیده باشند. امروزه با توجه به پیشرفت‌های دنیای تکنولوژی و فناوری شما می‌توانید به راحتی یک شبکه را بر روی سیستم کامپیوتری خود راه‌اندازی کنید.

شبکه یک سازمان یا شرکت، در نقش سیستم عصبی و ارتباطی اصلی شرکت به شمار می‌رود. بنابراین توقف و یا اختلال در شبکه حتی برای چند ثانیه نیز می‌تواند خسارت‌های جبران‌ناپذیری به کسب و کار و سازمان بزند.

هدف ما از راه اندازی شبکه این است که با یکدیگر ارتباط برقرار کنیم و پس از آن بتوانیم منابع خود را به اشتراک بگذاریم .

۴ برداشت غلط

ببینید که ۴ برداشت غلط از خدمات پشتیبانی شبکه چه هست و چرا نباید مرتکب شد.

۴ برداشت غلط

ویژگی های شبکه کدام‌اند؟

پشتیبانی شبکه دقیقا چیست

شبکه‌های کامپیوتری می‌توانند زیر شاخه علوم مختلفی مانند مهندسی برق، علوم رایانه، فناوری اطلاعات و … قرار بگیرد.

شبکه‌های کامپیوتری به اندازه‌ای وسیع شده‌اند که در تمامی مکان‌های تجاری و غیرتجاری قابل استفاده‌اند. می‌توانیم ادعا کنیم که امروزه تقریباً کسب و کاری وجود ندارد که از شبکه‌های کامپیوتری استفاده نکند. مؤسسات، مراکز آموزشی، درمانی، صنعتی و … همه و همه به نوعی از شبکه کامپیوتری متناسب با کسب و کار خود را پیاده‌سازی می‌کنند.

فناوری شبکه همواره در حال رشد و پیشرفت است و کارکرد آن روز به روز گسترش می‌یابد. از جمله اولین ویژگی‌های شبکه ها این است که ارتباطات بین فردی را تسهیل می‌کنند و باعث می‌شوند تا افراد به روش‌های ساده‌تر و سریع‌تری با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

ویژگی بعدی شبکه های کامپیوتری این است که به ما این اجازه را می‌دهد تا منابع سخت‌افزاری و نرم‌افزاری و فایلها را بین استفاده‌کنندگان مختلف آن به اشتراک بگذاریم. مثلاً همه نفرات قسمت مالی از یک نرم‌افزار استفاده کنند، یا همه کارمندان حاضر در یک طبقه از یک پرینتر استفاده کنند.

از ویژگی‌های دیگر شبکه‌های کامپیوتری که شاید مهم‌ترین آنها باشد می‌توانیم به سهولت در تبادل فایل‌ها و اطلاعات اشاره کنیم. شبکه کامپیوتری به ما این امکان را می‌دهد که با ایجاد دسترسی مجازی برای هر کاربر به سیستم، اطلاعات و دیتاها و فایل‌های مورد نیاز را با آن‌ها به اشتراک بگذاریم.

انواع شبکه ها از نظر نوع تنظيمات کامپيوتر در شبکه و نحوه دسترسي آن ها به اطلاعات کدامند ؟

شبکه ها از نظر نوع تنظیمات و نحوه دسترسی آن ها به اطلاعات به 3 دسته Peer to Peer وClient / Server و Specialized servers تقسیم میشوند.

در این نوع شبکه ها سیستم درختی بین کامپیوتر ها وجود ندارد و تمامی آن ها در یک سطح یکسان هستند. علت نامگذاری آن ها با عنوان Peer to Peer ( همتا) همین مورد است. در این روش بک کامپیوتر هم به عنوان client  و هم به عنوان server شناخته میشودو فرد خاصی به عنوان مدير شبکه مسوول نگهداري شبکه در سازمان وجود ندارد. این نوع شبکه ها معمولا برای کسب و کار ها و سازمان هایی کاربرد دارند که کمتر از 10 سیستم کامپیوتری داشته باشند و در ضمن مساله امنیت، مساله مهمی نباشد . همچنین از آن جایی که این نوع شبکه ها جای پیشرفت و ارتقا زیادی ندارند معمولا برای سازمان هایی به کار می آیند که احتمال پیشرفت و رشد زیادی نداشته باشند.

واژه Client و  Server دارای معانی یک کامپیوتر سرویس گیرنده و سرویس دهنده است. این نوع شبکه بیشتر برای شبکه هایی با تعداد کامپیوتر بالای ۱۰ عدد تا استفاده می شوند. با توجه به توسعه شبکه ها، تعدد سیستم ها، بيشتر شدن مسافت هاي فيزيکي بین کامپيوتر ها ، افزايش ترافيک و حجم انتقال اطلاعات ، سیستم شبکه Peer to Peer نمیتواند پاسخگوی نیازهای شبکه باشد. امروزه شبکه های Client / Server به عنوان روش استاندارد راه اندازی شبکه شناخته شده اند.

در این مورد از شبکه ها، مدیریت مرکزی وجود دارد و مدیر میتواند بر تمامی اطلاعات و دیتا های به اشتراک گذاشته شده نظارت و کنترل داشته باشد . همچنین عمل بک آپ گیری یا همان داشتن پشتیبان گیری در این شبکه ها بسیار راحت انجام میشود .

زیرا تمام اطلاعات بر خلاف شبکه Peer to Peer که اطلاعات پخش هستند و هرکدام بر روی یک سیستم ذخیره شده اند؛ در یک فضا جمع شده اند. همچنین این شبکه ها به علت داشتن یک مدیریت مرکزی از امنیت بسیار بالاتری نسبت به شبکه های دیگر بر خور دارند .

انواع شبکه های کامپیوتری از نظر وسعت و محدوده

شبکه های کامپیوتری بر اساس معیار های زیادی به گروه های مختلفی تقسیم میشوند اما علمی ترین تقسیم بندی، آن ها را به 5 دسته کلی تقسیم میکند.

این دسته از شبکه های کامپیوتری کوچک ترین نوع آن ها به حساب می آیند و در واقع به اتصال رایانه های درون یک خانه یا دفتر کار یا حتی یک ساختمان چند طبقه اطلاق میشود که نوع بی سیم آن ها همان شبکه وایرلس است.

این گروه از شبکه ها ، شبکه های محلی بزرگتر هستند. در واقع میتوانیم بگوییم که این نوع شبکه ها از اتصال تعدادی LAN تشکیل شده اند که اتصال بین دفاتر مختلف یک شرکت در محل های جغرافیایی متفاوت را برقرار می کند.

این گروه، بزرگترین و پیچیده ترین نوع شبکه های کامپیوتری هستند که محدوده تحت پوشش آن ها می تواند به وسعت یک قاره باشد و برای دسترسی به آن باید مجوز های خاصی گرفت و غالبا این نوع شبکه ها در اختیار دولت ها و شرکت های بسیار بزرگ هستند. سرعت انتقال داده ها در این شبکه ها از 2 شبکه قبلی پایین تر است اما محدوده تبادل اطلاعات آن ها بسیار وسیع است.

این نوع شبکه به دلیل پیچیدگی زیاد، مشکلات خاص و پیچیده تری نیز به نسبت سایر شبکه ها دارد.

این شبکه از شبکه LAN گسترده تر است اما از MAN کوچک تر است دقیقا مانند شبکه موجود در یک دانشگاه .

این نوع از شبکه، سرور ها را با استفاده از فیبر نوری به محل یا دیتا سنترها متصل میکند .

انواع شبکه های کامپیوتری بر اساس توپولوژی یا چیدمان هندسی کدام اند ؟

3 نوع توپولوژی یا چیدمان هندسی پر استفاده در ساختار شبکه ها را با یکدیگر بررسی می‌کنیم:

 • 1.توپولوژی اتوبوسی (BUS): این چیدمان ، رایح‌ترین نوع توپولوژی است. در این چیدمان یک شبکه به عنوان ستون و مهره اصلی قرار داده می‌شود و سایر سیستم‌ها به آن متصل می‌شوند .

از مزایای این نوع توپولوژی می‌توان به کم بودن طول کابل‌های بین سیستم‌ها، ساختار فوق ساده‌ی آن و امکان توسعه و اضافه کردن راحت یک سیستم دیگر به شبکه اشاره کرد. عیب‌یابی دشوار و پخش شدن خطا یا اختلال در سیستم به علت متصل بودن ساده سیستم‌ها به یکدیگر از جمله معایبی است که این نوع توپولوژی به همراه دارد.

 • 2.توپولوژی ستاره ای (STAR) : در این شبکه همانطور که از اسم آن واضح است ، یک سیستم به عنوان هاب قرار گرفته و سایر سیستم‌ها به آن متصل خواهند شد.

از مزایای این نوع شبکه سادگی ، عیب یابی آسان و اینکه هر سیستم فقط یک نقطه اتصال دارد را می‌توان نام برد.

طول زیاد کابل‌های اتصال، مشکل بودن توسعه و اضافه کردن سیستم به این شبکه، از جمله ایرادات این نوع توپولوژی است.

 • 3.توپولوژی حلقه ای (RING) : در این چیدمان ، سیستم ها به صورت حلقه به یکدیگر متصل می‌شوند و اطلاعات از یک سیستم به سیستم مجاورش انتقال داده شده و این روند ادامه پیدا می‌کند.

مزایای این توپولوژی طول کم کابل مورد استفاده و همچنین قابلیت استفاده آن برای فیبر نوری است. البته این نوع چیدمان نیز مانند سایر چیدمان‌ها ایرادات خود را دارد. از جمله آنها می‌توان به این موضوع اشاره کرد که ایجاد تغییر در آن بسیار دشوار است و همچنین اختلال در یک سیستم باعث از کار افتادگی تمام شبکه خواهد شد.

اهمیت پشتیبانی شبکه
۵ اشتباه

اگر قصد انتخاب پیمانکار خدمات پشتیبانی شبکه را دارید، این پنج اشتباه را مرتکب نشوید!

۵ اشتباه

راه اندازی شبکه چیست ؟

به اقدامات اولیه و پایه ای که جهت تشکیل بستر شبکه انجام میشود، راه اندازی شبکه گویند.

چه کسانی به راه اندازی شبکه نیاز دارند ؟

چه در منزل و چه در محل کار، در صورتی که بیش از یک سیستم کامپیوتری وجود دارد استفاده از شبکه رایانه ای می تواند مؤثر باشد. با توجه به وسعت کسب و کار و نیاز خود یکی از شبکه های بالا را انتخاب کنید تا در امر تبادل اطللاعات و فایل ها راحت باشید.

برای راه اندازی شبکه چه نکاتی را باید در نظر گرفت ؟

اولین چیزی که باید در راه اندازی شبکه در نظر بگیرید اندازه سازمان شماست. در هنگام راه اندازی شبکه این نکته که کسب و کار شما کوچک یا بزرگ باشد تاثیر به سزایی دارد.

نوع فعالیت شما در سازمان نیز بسیار مهم است. این که شما چه هدفی را در راه اندازی شبکه دنبال میکنید باید مشخص باشد.

نکته مهم بعدی نوع مدیریت حاکم بر سازمان است که این مورد در سیاست های طراحی و راه اندازی شبکه شما موثر است.

مقدار ترافیک موجود و در دسترس سازمان نیز چه در زمان حال و چه در آینده نقش تعیین کننده ای در طراحی و راه اندازی شبکه دارد.

علاوه بر تمامی موارد، از اهمیت بودجه در راه اندازی شبکه نمیتوان غافل شد. نبود یا کمبود بودجه در طراحی شبکه میتواند تاثیر منفی در اهداف سازمان بگذارد.

اهمیت امنیت در راه اندازی شبکه :

در کنار تمامی این نکات، حفظ امنیت شبکه و تمامی سیستم ها و کاربرانی که به آن متصل اند همواره باید تامین گردد.

اگر بتوانیم شبکه را به بخش های کوچک تری تبدیل کنیم ، راحت تر میتوانیم امنیت هر یک از بخش هارا تامین کنیم و از بروز مشکلات عمدی با سهوی جلوگیری کنیم.

به این منظور بهتر است برای کاربران مختلف ، رمزگذاری های متفاوتی در نظر گرفته شود. برای مدیران ارشد و میانی ، رمزگذاری پیچیده و برای کاربران عادی، رمزگذاری های ساده تری باید در نظر گرفته شود.

از چه کسی پشتیبانی شبکه بخواهیم

مزایای راه اندازی شبکه :

 • استفاده از منابع مشترک ( نرم افزاری و سخت افزاری ) : زمانی که صحبت از شبکه و راه اندازی شبکه می شود اولین هدفی که به ذهنمان میرسد، تبادل اطلاعات و استفاده همزمان چندین سیستم از یک منبع است که این کار بدون محدودیت جغرافیایی انجام میشود. این به اشتراک گذاری را حتی در سخت افزار ها هم میتوان دید. به طور مثال زمانی که چند کامپیوتر به یک پرینتر متصل میشوند در واقع یک شبکه تشکیل شده است.
 • اطمینان خاطر در شرایط بحران : با استفاده از شبکه و سیستم های پشتیبانی آن میتوان اطمینان حاصل کرد که در صورت پاک شدن و از بین رفتن اطلاعات یک سیستم، میتوان آن ها را از طریق سایر سیستم ها بازیابی کرد.
 • کاهش هزینه ها : استفاده مشترک از منابع و پخش نبودن آن ها تاثیر به سزایی در کاهش هزینه های سازمان دارد.
 • بهینه سازی زمان : راه اندازی شبکه باعث افزایش سرعت تبادل اطلاعات و انتقال فایل ها میشود.
 • گسترش ارتباطات : با راه اندازی شبکه و استفاده از قابلیت های آن که محدود به موقعیت جغرافیایی نیستند، امکان برقراری ارتباط راحت و آزاد به کاربران داده میشود.
 • توسعه پذیری : شما به راحتی میتوانید شبکه های کوچک و محلی را به شبکه های بزرگ تبدیل کنید.
 • خدمات : راه اندازی شبکه باعث خدمات رسانی بهتر و سریع تر به کاربران میشود.
 • رشد : گسترش و رشد شبکه ها خواه ناخواه باعث پیشرفت زمینه های بازاریابی ، کارآفرینی ،آموزشی و اقتصادی در سازمان ها میشود.
 • دوستدار محیط زیست : تا پیش از همه گیر شدن شبکه های کامپیوتری، مفدار زیادی کاغذ برای تبادل و جا به جایی اطلاعات استفاده میشد که با راه اندازی شیکه ها، این اطلاعات بدون اتلاف کاغذ و به راحتی جا به جا میشوند.
 • اشتراک فایل : ممکن است برای هرکدام از ما پیش آمده باشد که احتیاج به فایلی داشته باشیم که بر روی سیستم دیگری ذخیره شده است. شبکه این امکان را به ما میدهد تا بتوانیم به فایل های ذخیره شده در سایر سیستم ها دسترسی داشته بشیم.
 • اشتراک پرینتر : شبکه از طریق اشتراک گذاری منابع سخت افزاری مانند پرینتر یا همان چاپگر، باعث صرفه جویی در هزینه ها میشود. طبیعتا بسیار به صرفه تر است که از یک پرینتر برای چند سیستم استفاده کنید.
 • دسترسی از راه دور : شما و کارمندانتان میتوانید بدون حضور فیزیکی در شرکت، کارهارا تا حدی مدیریت کنید و با یه عبارتی دور کاری کنید.
 • امنیت : مدیر شبکه میتواند با اختصاصی کردن شبکه برای مدیران و کاربران از ورود افراد غیر مجاز و دسترسی آن ها به اطلاعات شبکه جلوگیری کنند.
 • نظارت : شبکه این امکان را به مدیران میدهد که بر عملکرد کاربران نظارت آسان تری داشته باشند.

معایب راه اندازی شبکه :

 • در کنار تمامی مزایا، شبکه نیز مانند هر چیز دیگری معایب خود را نیز دارد.
 • شبکه میتواند باعث کاهش امنیت شود. در صورتی که امنیت شبکه به دستی تامین نشود ، امنیت اطلاعات و فایل های انتقالی میتواند در خطر بیافتد.
 • اگر شبکه از پشتیبانی بهره مند نباشد، در صورت ایجاد اختلال و خرابی تمامی اطلاعات از دسترس خارج خواهند شد.
 • ممکن است کاربران از پهنای باند به صورت تماشای فیلم یا گوش دادن به موزیک با … سو استفاده کنند.
 • هرچه شبکه شما بزرگ تر باشد، طبیعتا هزینه های آن نیز بیشتر خواهد بود. چه هزینه نگهداری و چه هزینه تعمیر و رفع مشکل شبکه، بسته وسعت و پیچیدگی شبکه ها، متغیر خواهد بود.
 • به علت تعدد سیستم ها در شبکه، احتمال بروز مشکل در آن ها نیز بیشتر است.
 • در آخر باید بدانیم که مهارت های فنی ای که یک شبکه دارد بسیار وسیع تر از چیزی است که مااز آن بهره میگیریم.

اقدامات اولیه جهت راه اندازی شبکه کدام اند؟

 • در اولین گام باید زیر ساخت های مرتبط با شبکه بررسی و تحلیل شوند . سپس باید نیاز های شرکت و سازمان به شبکه را پیدا کرد تا بتوان شبکه سازی مناسب با نیازهارا فراهم آورد.
 • پس از آن ، همان طور که پیشتر در مورد اهمیت بودجه گفتیم، باید هزینه های راه اندازی شبکه را برآورد کنیم.
 • گام بعدی تجهیز کردن شبکه های کامپیوتری شرکت متناسب با نیاز های پیش بینی شده است.
 • در آخر باید بدانیم که راه اندازی شبکه نیز مانند هر کار دیگری در سازمان میتواند نواقص، اختلالات و مشکلات خود را داشته باشد که ما باید آن ها را بشناسیم و خود را برای مواجهه با آن ها آماده کنیم.
 • شبکه ها،از خانگی تا اداری و سازمانی و محلی همگی بر یک اصل ساخته و راه اندازی میشوند که البته در شبکه های گسترده تر باید موارد امنیتی بیشتری را رعایت کرد.

تجهیزات شبکه چیست؟

به یک مجموعه از ابزارآلات و تجهیزاتی که برای راه اندازی شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرند، تجهیزات شبکه می‌گوییم.

تجهیزات شبکه را از نظر نوع فعالیت می‌توانیم به 2 دسته زیر تقسیم کنیم:

1.تجهیزات فعال یا اکتیو

2.تجهیزات غیرفعال یا پسیو

حال به تعریف هریک می‌پردازیم:

تجهیزات فعال (Active) : به آن دسته از تجهیزاتی گفته می‌شود که فعالیت الکترونیکی انجام می‌دهند و اطلاعات و دیتاهای داده شده بین آنها پردازش و رد و بدل می‌شوند. سوئیچ شبکه (switch)، مودم و روتر جزو این دسته از تجهیزات هستند.

از جمله به نام ترین تولیدکنندگان تجهیزات اکتیو یا فعال می‌توان به سیسکو (Cisco)، دی لینک (D-link) و تیپی لینک (TP-link) اشاره کرد که به احتمال زیاد نام آنها را حداقل بر روی مودم های وایرلس خود دیده‌اید.

تجهیزات غیر فعال (Passive) : دسته دیگری از تجهیزات هستند که بدون برق و تنظیمات الکترونیکی درون شبکه مشغول فعالیت هستند. این تجهیزات غیرقابل‌برنامه‌ریزی هستنند و به هیج عنوان به اطلاعات و دیتا ها دسترسی ندارند و نمی‌توانند در آنها تغییری ایجاد کنند. اجزای سخت افزاری یک شبکه در این دسته قرار می‌گیرند. از جمله تجهیزاتی که در این دسته قرار می‌گیرند عبارتند از: کابل شبکه، پچ پنل، فیبر نوری و نگه دارنده کابل.

از تولیدکنندگان مطرح تجهیزات پسیو می‌توان به امپ (AMP)، نگزنس (Nexans) و بلدن (Belden) اشاره کرد.

برای شروع و راه‌اندازی شبکه‌ها معمولاً به 3 مورد اساسی نیاز داریم. این 3 مورد شامل کارت شبکه، کابل شبکه و سوئیچ است.

در اولین مرحله راه اندازی شبکه به سراغ کارت شبکه می‌رویم. این کارت مانند کارت گرافیک، بر روی مادربورد سیستم شما نصب و به شبکه متصل می‌شود.

کارت شبکه را می‌توانید خودتان تهیه کنید، ولی در سیستم‌های به روز امروزی، این کارت به صورت پیش فرض بر روی مادر بورد تعبیه شده است. کارت شبکه در واقع همان رابط شبکه است.

پس از آن که از وجود یا نصب کارت شبکه اطمینان حاصل کردید به سراغ مرحله بعدی که کنترل کابل های شبکه است می‌رویم.

کابل شبکه، در سیستم راه اندازی شبکه برای انتقال داده‌های دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد که انواع مختلفی دارد و به راحتی قابل تهیه است.

در صورتی که فرض کنیم کارت شبکه شما و تمامی کابل های شبکه به سیستم متصل و آماده هستند، وارد مرحله بعدی راه اندازی شبکه می‌شویم که بررسی سوئیچ است.

سوئیچ مانند چند راهی های توزیع برق است. با این تفاوت که به جای برق اطلاعات را به پورت مورد نظر هدایت می کند. سوئیچ پورت های متعددی دارد که وظیفه توزیع و تقسیم داده های شبکه بین سیستم‌ها را بر عهده دارند.

تعداد پورت های سوئیچ، تعداد سیستم های مرتبط به هم را تعیین میکند. اگر تعداد سیستم های مورد استفاده شما از تعداد پورت های یک سوئیچ بیشتر بود میتوانید از دو یا چند سوئیچ استفاده کنید.

در این مقاله سعی کردیم که شما را تا حدودی با معایب و مزایای شبکه آشنا کنیم. همانطور که گفته شد، موضوع امنیت شبکه بسیار در راه اندازی شبکه حائز اهمیت است. بنابراین بهتر است برای اطمینان خاطر خودتان و همچنین حفظ کارایی و امنیت شبکه راه اندازی آن را  به یک تیم متخصص واگذار کنید.

اگر قصد راه اندازی شبکه ای را برای کسب و کار خود دارید یا در حال حاضر شبکه ای دارید که دچار اختلال است و نیاز به پشتیبانی دارد می‌توانید با کارشناسان ما در  پیراسیس تماس بگیرید.

مشاوره رایگان

ما دغدغه شما را درک می کنیم و می‌دانیم انتخاب یک شرکت به عنوان پشتیبان شبکه و اطلاعات شما تصمیم بسیار مهمی است، چرا که پشتیبانی از شبکه شما، پشتیبانی از آرامش، زمان و پیشرفت شماست.

مشاوره رایگان