نصب و راه اندازی شبکه

هر آنچه لازم است برای نصب و راه اندازی یک شبکه کامپیوتری بدانید…

نصب و راه اندازی شبکه چطور باعث پیشرفت کسب و کارها میشه؟

وقتی احتیاج داریم که بین دو یا چند کامپیوتر اطلاعات رد و بدل بشه و این کارمپیوترها به هم متصل میشن، در واقع یک شبکه کامپیوتری تشکیل شده. ارتباط این کامپیوترها به نحوی که شبکه درست و بدون اختلال کار کنه رو نصب و راه اندازی شبکه میگن.

نصب و راه اندازی شبکه رو خیلی وقتها با عبارتهای دیگه‌ای مثل خدمات پشتیبانی شبکه می‌شناسن. ولی در عمل نصب و راه اندازی شبکه، خدمات شبکه و پشتیبانی شبکه فرق چندانی با هم ندارن.

وقتی شما شبکه کامپیوتری رو برای کسب و کار خودتون راه اندازی می‌کنین، احتیاج به خدمات و پشتیبانی اون هم دارین.

در واقع این عبارتها در عمل اونقدر به هم نزدیکن که در عمل از تعاریف جداگونه برای هر کدومشون صرفنظر میشه.

 • می‌خواهید سرعت اینترنتتون هیچوقت کم نشه یا قطع نشه؟

 • فکر می‌کنید امنیت اطلاعاتتون اونطور که باید و شاید تامین نمیشه؟

 • می‌خواهید هرکدوم از کارمندهاتون به اندازه مشخصی از اطلاعات سازمانی دسترسی داشته باشه؟

 • می‌خواهید نرم‌افزارهاتون همیشه بدون مشکل کار کنن؟

 • نمی‌خواهید ایمیل سازمانی تون اختلالی داشته باشه؟

 • نمی‌خواهید مشکلات دستگاه پرینتر، فکس، اسکنر و … وقت کارمندهاتون رو بگیره؟

 • نمی‌خواهید دغدغه‌ای بابت اینترنت و شبکه و کامپیوترهاتون داشته باشید؟

اینها مواردیه که نشون میده شما نیاز به نصب و راه اندازی شبکه کامپیوتری دارید.

اهمیت نصب و راه اندازی شبکه برای شرکتها چیه؟

یک ساعت قطعی شبکه یا کندی اینترنت یا کار نکردن کامپیوترها به معنای تعطیلی کسب و کار توی اون یک ساعته. خطرات عدم پشتیبان‌گیری و ویروسها هم که جای خودش رو داره و ممکنه حتی حیات کسب و کار رو به خطر بندازه.

شرکتها همه‌ی تلاش خودشون رو میکنن تا حتی برای یک دقیقه هم شبکه کامپیوتریشون اختلال نداشته باشه تا آسیبی متوجه کسب و کارشون نشه. به همین خاطره که شرکت‌ها نیاز دارن تا زیرساختی برای شبکه کامپیوتریشون داشته باشن.

نصب و راه اندازی شبکه را چه شرکتهایی انجام میدن؟

شرکتهایی مثل پیراسیس که خدمات پشتیبانی شبکه ارائه میدن، نصب و راه اندازی اون رو هم انجام میدن.

به طور کلی برون سپاری همه خدمات در حوزه IT به نفع شرکتهاست. یک مقاله مفصل در مورد مزایای برون سپاری خدمات شبکه توی این لینک داریم که توصیه می‌کنیم حتماً اون رو بخونین. احتمالاً دیدگاهتون رو کاملاً نسبت به مقوله برون سپاری عوض میکنه. ولی اگه وقت مطالعه کاملش رو ندارین اون مقاله رو میشه به این صورت خلاصه کرد:

 • با برون سپاری واحد IT واحدهای دیگه می‌تونن روی کار خودشون متمرکزتر باشن.

 • یک تیم متخصص خیلی بهتر از یک نفر می‌تونه امنیت اطلاعاتتون رو تضمین کنه.

 • با برون سپاری، خطر بی انگیزگی پرسنل بعد از مدتی کار رو نخواهید داشت.

 • وقتی برون سپاری می‌کنید کسب و کار شما وابسته به دانش یک نفر نیست. بلکه گروهی متخصص برای شما کار می‌کنن.

 • وقتی یک تیم به شما خدمات شبکه ارائه می‌کنن، خلاقیت بیشتره و همین خلاقیت به رشد کسب و کارتون کمک می‌کنه.

 • تیم متخصص با راهکارهایی که ارائه میده، رونق کسب و کارتون رو بیشتر میکنه.

 • با برون‌سپاری شما از شرکت پیمانکار خدمات شبکه تضمین میگیرید که کارش رو به درستی انجام بده و در صورتی که این اتفاق نیفته موظفه به شما جریمه بپردازه.

چرا نصب و راه اندازی شبکه کامپیوتریمون رو به پیراسیس بسپاریم؟

 • تَعدد پروژه‌ها: بیش از ۲۰۰ پروژه موفق اجرا کردیم.

 • قدمت ما: همین چند روز پیش ده‌سالگیمون رو جشن گرفتیم. یک دهه تجربه داریم.

 • تَعدد کارشناسان: ۲۸ کارشناس شبکه با گرایشهای مختلف داریم که باعث میشه برای هر مشکلی راهکاری داشته باشیم. درباره ما

 • دانش فنی: چون می‌دونیم دانش IT هر روز در حال پیشرفته، هر روز و هر لحظه در حال یادگیری هستیم.

 • تنوع مشتریانمون: درک دقیقی از مشکلات انواع کسب و کارها داشته باشیم، چون مشتریهامون چه از نظر اندازه و چه از نظر نوع کسب و کار بسیار متنوع هستن. داستان مشتریان

 • قانونمندی: رتبه ۴ شورای عالی انفورماتیک رو داریم و عضو نظام صنفی رایانه‌ای کشور هستیم.

 • همکاران تجاری: با بهترین تامین‌کننده‌های نرم‌افزارهای مالی و اداری، سخت افزارها و سرویس‌دهنده‌های اینترنت همکاری داریم، که باعث میشه خیالتون از لحاظ انتخاب نرم افزارها و سرویس‌دهنده‌ها راحت باشه.

 • گزارش ماهیانه (KPI): بوسیله گزارش (KPI)، هر ماه شفاف و واضح گزارش کارمون رو در اختیارتون قرار میدیم تا دقیقاً وضعیت شبکه کامپیوتری تون رو بدونید و متوجه بشید ما چه کارهایی انجام دادیم و چقدر در کارمون موفق یا ناموفق بودیم.

 • تضمین کیفیت سرویس: با شما توافق نامه SLA (Service Level Agreement) امضا میکنیم. SLA در واقع تضمین می‌کنه که سطح کیفیت خدماتمون از حدودی که تعهد کردیم پایین‌تر نیاد، و اگر این اتفاق افتاد طبق SLA موظف به پرداخت جریمه خواهیم بود. نمونه قرارداد پشتیبانی شبکه

 • شفافیت مالی: در هر لحظه که خواستید می‌تونید ترازهای مالی ما و گردش حسابهامون رو از ما بخواهید.

 • مستندسازی: اطلاعات شما شامل پسوردها، تنظیمات، نکات کلیدی و همه جزئیات دیگه ای که به واسطه خدمات ما در اختیارمون قرار می‌گیره رو مستند در اختیارتون می‌ذاریم.

 • عدم افشای اطلاعات: توی قراردادهامون بند NDA (Non-Disclosure Agreement) داریم که تضمین میکنه اطلاعات کسب و کار شما هیچ‌ وقت از جانب ما افشا نمیشن.

 • مانیتورینگ مداوم: سیستمی داریم که به صورت پیوسته،مداوم و همیشگی شبکه کامپیوتری شما رو مانیتور می‌کنیم، به این ترتیب قبل از هر مشکلی از به وجود اومدنش جلوگیری خواهیم کرد.

 • قرارداد حقوقی: با مشتریهامون قرارداد حقوقی می‌بندیم تا تعهداتمون کاملاً شفاف بیان بشه و مطمئن باشید که کارمون رو درست و دقیق انجام میدیم.

 • سامانه جامع ثبت مشکلات: مشکلاتتون در سیستم تیکتینگ ثبت میشه. تیکتینگ کمک میکنه تا اولاً مشکلاتتون در کمترین زمان حل بشن و ثانیاً به وسیله گزارشها سطح کیفی خدمات روز به روز بهتر بشه.

نصب و راه اندازی شبکه مناسب چه شرکت‌هاییه؟

اگه در سازمانتون به هر طریقی از کامپیوتر، اینترنت و شبکه استفاده می‌کنید، خدمات شبکه می‌تونه کارتون رو تسهیل کنه. بنابراین نیاز به نصب و راه اندازی شبکه خواهید داشت.

فقط یک استثناء وجود داره و اون اینه که سازمان شما اونقدر بزرگ باشه که بیش از ۵۰۰ کامپیوتر در اون استفاده بشه. اگر اینطور هست بهتره خودتون در سازمان دپارتمان IT داشته باشید. البته در دنیا حتی سازمانهای به این بزرگی هم خدمات شبکه رو برون سپاری میکنن، ولی در ایران متاسفانه هنوز شرکت خدمات شبکه ای وجود نداره که بتونه به این سازمان‌ها خدمات مناسب ارائه بده.

ما توی صفحه تعرفه خدمات پشتیبانی شبکه به طور کامل در مورد تعرفه‌ها و اینکه در چه صورت برون سپاری براتون به صرفه خواهد بود توضیحات کاملی دادیم که به احتمال زیاد بیشتر سوالات شما در این خصوص رو جواب میده.

سوالات متداول در مورد خدمات شبکه و نصب و راه اندازی اون:

جواب: بله، تقریباً هیچ محدودیتی در این زمینه وجود نداره. میشه به هر کارمند مقدار خاصی از اینترنت رو اختصاص داد… میشه میزان دانلودها رو مشخص کرد… میشه کاری کرد که سرعت دانلود شخص خاصی از یک مقدار معین پایینتر نیاد… و هر کار دیگه‌ای در این زمینه که فکرش رو بکنید.

جواب: نرم افزارهایی مثل حسابداری و انبار هر کدوم پشتیبانی خودشون رو دارند. به طور کلی پشتیبانی از این نرم افزارها جزو وظایف شرکت خدمات شبکه نیست. با این حال کارشناسان پیراسیس سعی میکنن با تعامل با شرکت ارائه‌دهنده نرم افزار، مشکلات اون رو هم حل کنن.

جواب: معمولاً قراردادهای پشتیبانی شبکه یک ساله هستن. ما توی پیراسیس با مشتریهای جدیدمون ابتدا برای یک دوره سه ماهه قرارداد امضا می‌کنیم تا جزئیات همکاری بهتر و بیشتر مشخص بشه و بعد از اون این قرارداد رو برای نه ماه آینده تمدید می‌کنیم. ولی در هر زمان از قرارداد که مشتری بخواد اون رو فسخ کنه هیچ مانعی وجود نداره. ولی اگه قراردادی فقط برای راه اندازی یا نصب امکانات خاصی مثل تلفن VOIP، ایمیل سازمانی، نرم افزار سازمانی، دوربین مداربسته، پیام رسان سازمانی …. باشد، بسته به بزرگی سازمان می‌تواند از یک روز تا یک هفته طول بکشد. البته پروژه‌های اینچنینی در حیطه کاری پیراسیس نیستن.

جواب: کاملاً بستگی به پیچیدگی مشکل پیش آمده و میزان اهمیت اون داره. توافقنامه SLA  کمک می‌کنه تا زمان انتظار برای حل مشکلات شبکه شما کمترین مقدار ممکن باشه تا اختلالی در روند کاریتون ایجاد نشه.

جواب: شماره تماس کارشناس شبکه در اختیار شما قرار می‌گیره تا اگر خارج از ساعات اداری هم مشکلی پیش اومد بتونید به سرعت به کارشناس دسترسی داشته باشید و در کمترین زمان مشکل حل بشه.

جمع‌بندی:

هر شرکتی که بیش از دو کامپیوتر داشته باشه، قطعاً به سطحی از خدمات پشتیبانی شبکه نیاز داره. ولی قبل از هر کاری باید بررسی کاملی نسبت به وضعیت کنونی کسب و کار انجام بشه تا نصب و راه اندازی شبکه به بهترین و کارآمدترین نحو انجام بشه.

ما توی پیراسیس برای اینکه بتونیم خدمات مناسب با نیازهای هر مشتری رو بهش ارائه بدیم و زیرساخت شبکه رو طوری مهیا کنیم که در آینده به کمترین مشکل بر بخورید، یک مرحله آنالیز شبکه کامپیوتری داریم که کاملاً رایگانه. چه با ما قرارداد ببندید و چه قرارداد نبندید نتایج این آنالیز رایگان در اختیارتون قرار می‌گیره تا چشم‌اندازی از وضعیت کلی شبکه کامپیوتری شما رو در اختیارتون بذاره.

ضمن اینکه تیم فنی و فروش ما آماده هستن تا هر زمانی احساس نیاز کردین بهتون مشاوره رایگان بدن. می‌تونید با ما تماس بگیرید یا شماره‌ تلفنتون رو برامون بذارید تا ما با شما تماس بگیریم.

تلاش ما این بود تا هر آنچه در مورد خدمات پشتیبانی شبکه نیاز داشتید رو در این صفحه در اختیارتون قرار بدیم، اما اگه به اطلاعات جامع‌تری لازم دارید، به صفحه ۲ بروید: