درایو خارجی برای تمام اشخاصی که از کامپیوتر به کارگیری میکنند، ضروری میباشد. با این وسیله می‌توانید علاوه بر ذخیره سازی و بکاپ گیری اطلاعات، آنها را از روی دسکتاپ کامپیوتر به دستگاه دیگری منتقل فرمایید.

یوزرهای Xbox One X one هم میتوانند با خرید درایو خارجی یاد داخلی کنسول بازی را ارتقاء دهند (درایو اکسترنال بایستی به USB 3.0 بخورد و وقتی که آن را به دستگاه وصل می‌کنید، فرمت شود).

حالا سوال اینجاست که شایسته ترین درایو خارجی برای ذخیره سازی داده ها شما کدام میباشد؟ برای پاسخ بدین سوال ما از در بین هارد دیسک های اکسترنال و SSD هایی که آزمایش کرده ایم, شایسته ترین ها را برای بکاپ گیری به شما معرفی می‌کنیم. علاوه بر این ما به شما نشان می‌دهیم که به چه درایو اکسترنالی نیاز دارید تا متناسب با نیاز خودتان خرید نمایید.

شایسته ترین درایوهای اکسترنال

شایسته ترین درایو اکسترنال برای بکاپ گیری

WD My Passport 4TB

گنجایش ذخیره سازی بالا, استایل دیدنی و تلاش خوب هنگام بک آپ گیری یا این که انتقال فولدر های کوچک, این هارد درایو قابل حمل USB 3.0 را پر رنگ می نماید. این یک خرید فوق العاده میباشد. تعیین ما برای شایسته ترین درایو بکاپ اکسترنال قابل حمل ۲۰۱۷ , درایو وسترن دیجیتال دسته My Passport 4TB میباشد. با اینکه نسبت به درایو بک آپ های دیگر (مثل درایو دومین که بدان اشاره خوا هیم کرد) در تایپ کردن (write) متوالی فیلم ها نماید میباشد اما پوشه های کوچک (مثل هزاران فولدر ورد و اکسل) را سریع بک آپ میگیرد. این درایو با اینکه چندان سریع فعالیت نمی نماید البته برای اشخاصی که هر یک سری وقت یکبار از آن به کارگیری می‌کنند مطلوب میباشد; چرا با این بها, یاد و همت قابل پذیرش مورد بهتری پیدا نمیکنند.

Seagate Backup Plus Portable

در صورتیکه بیش تر از هرچیز به یک هارد درایو با گنجایش بالا و امکان حمل آسوده نیاز دارد, Seagate با اندازه ۲.۵ اینچ و گنجایش ۵ ترابایتی شایسته ترین مورد میباشد. این هارد درایو پوشه های وسیع را سریع انتقال می‌دهد البته کارایی خیر و خوبی در انتقال پوشه های کوچک ندارد. با این حال , مزیت فوق العاده آن این میباشد که فضای بیشتری برای ذخیره فیلم و عکس به شما میدهد.

دو‌مین توصیه ما برای شایسته ترین درایو بک آپ اکسترنال Seagate میباشد که از قبل مقداری بزرگتر و پاره ای در بک آپ گیری سریع تر کار می‌نماید. مثل WD بالا, از روش USB 3.1 Gen 1 با سرعت ۵ گیگابایت در ثانیه به دستگاه های دیگر وصل میشود. می‌تواند تا ۵ ترابایت گنجایش داشته باشد. نوع های های گوناگون آن ۱ و ۲ و ۴ ترابایت گنجایش دارند. از نمونه تولیدهای اختصاصی Seagate می شود به نوع ۴ ترابایتی سرعت بالا این موسسه اشاره نمود که از دو هارد درایو به طور RAID برای پیشرفت در عملکرد استعمال می‌نماید. با انجام تست روی نوع ۴ ترابایتی, متوجه شدیم که Seagate پوشه های وسیع را پاره ای سریعتر انتقال میدهد اما در انتقال پوشه های کوچک بسیار کند میباشد. اما به هر حال تحت عنوان مورد دوم این بخش تعیین خوبی میباشد.

شایسته ترین USB درایو فرنگی از نگاه کارایی

Samsung T5 SSD

دسته T5 سامسونگ مطمئنا سریعترین USB SSD قابل حمل غیر RAID میباشد که تا بحال آزمایش کرده ایم. آن سکانس فیلم Office Space که در آن Peter Gibbons ناامیدانه همت میکرد فولدر ها را پیش از ترک دفتر در دیسکی ذخیره نماید را بخاطر می‌آورید؟ آری؟ درصورتی که می‌خواهید درایوی با سرعت بالا مدام در جیبتان باشد, آیتمی بهتر از Samsung’s new T5 پیدا نمیکنید. بعد های آن مقداری از قوطی کبریت بزرگ تر میباشد و ظرفیتی دربین ۵۰۰ گیگابایت تا ۲ ترابایت داراست. مهمترین خصوصیت آن سرعت بالای آن میباشد. درایو با USB نوع C به درگاه (USB 3.1 Gen 2 (10Gbps پیوند میخورد. سرعت این درایو فوق العاده میباشد به طوریکه ۲۰ گیگ پوشه را در ۱۱۰ ثانیه منتقل می‌نماید و در حالتی که این ۲۰ گیگ یک فولدر باشد در ۵۸ ثانیه انتقال می یابد.

(SanDisk Extreme Portable SSD (1TB

درایو The Extreme Portable SSD به خاطر تلاش مناسبش توانسته از Samsung T5 پیشی بگیرد و اینک SSD قابل حمل دوست داستنی ماست. با اینکه این درایو در اینجا پس از گونه T5 سامسونگ آورده شده‌است اما در برخی موردها بهتر از حریف سرشناسش کار نموده است. SanDisk با وجود (USB 3.1 Gen 2 (10Gbps حقیقتا سریع میباشد البته نه به اندازه Samsung T5 SSD. با حال زیرا Sandisk به پورت های USB-C و USB Type A می خورد, ممکن میباشد باز هم جزو مورد‌های خرید شما باشد. درایو The Sandisk Extreme Portable جایگزین Sandisk Extreme 900 شده‌است که به خاطر ارزش بالای Sandisk Extreme 900 گزینش خوبی به حیث می رسد.

شایسته ترین درایو تاندربولت ۳ قابل حمل

Samsung Portable SSD X5

اسم درایو تاندربولت ۳ قابل حمل مجدد با فرآورده تازه سامسونگ, Portable SSD X5 معروف شد. به صورت خلاصه محصول نو سامسونگ بی غایت سریع میباشد و انگار به عبارتی Samsung 970 میباشد که در جیب جا گردیده و به هیچ عنوان عملکردش زیر نیامده میباشد.

توجه نمائید که محصول برای این مال تیتر \”شایسته ترین درایو تاندربولت ۳ قابل حمل\” را تعیین نکرده ایم به این دلیل که هنوز جای پیشرفت متعددی دارد. و صرفا دلیلی که‌این فرآورده را به همگی توصیه نمیکنیم این میباشد که پورت Thunderbolt 3 کم کم به کامپیوترها می‌خورد.

 

چه چیزهایی نیاز میباشد پیش از خرید بدانید

ظرفیت و قیمت

مغازه هایی که درایو خارجی میفروشند به شما توضیحات مفصلی درباره خصوصیت های جنس میدهند البته به هر حال دو رقمی که برای مشتریان مهم میباشد, واحد سنجش قیمت میباشد. تصور همگانی بر این میباشد که با خرید درایوهایی که بها کمتری دارا هستند بهره برده اند در حالی که‌این طور نیست.

پس در شرایطی که میخواهید درایو بخرید بایستی بابت حافظه کمتر پول بیشتری بدهید. البته این بدان شکل نیست که مسلما درایو ۴ ترابایتی را بخرید در حالی که به هیچ عنوان به‌این حجم نیازی ندارید. در‌این مواقع بهتر میباشد تفاوت ارزش درایو ۱ و ۴ ترابایتی را صرف چیزی نمائید که حقیقتا به آن احتیاج دارید.

رابط

بخش اعظمی از درایوها امروزه یو اس بی درایو میباشند و به همین استدلال ممکن میباشد شما‌را گیج نمایند. دوست داشتنی ترین آنها USB 3.0,USB SuperSpeed,(USB 3.1 Gen 1 (USB 3.0 و USB 3.1 Gen 2 میباشند. در بخش اعظمی از مورد ها چندان خیلی مهم نیست که شما کدام یک را گزینش می‌کنید (هر یک‌سری که USB 2 به هر حال کهن تر از سایر میباشد ). سرعت انتقال USB 3.0, تا ۵ گیگابایت در ثانیه و USB 3.1 Gen 1 و USB 3.1 Gen 2 که سریع ترین آنان میباشند, تا ۱۰ گیگابایت در ثانیه ارتقا می‌یابد. با این درحال هیچ کدام از آن ها سرعت USB 3.1 Gen 1 را ندارند. متوجه زرنگی فروشنده ها باشید در‌صورتی‌که USB 3.1 را فارغ از ذکر این که Gen 1 یا این که Gen 2, به شما معرفی مینمایند.

درایو Gen 2 تنها در SSD ها به عمل میایند. خبر خوش اینکه با اینکه در قبل SSD به صورت عجیبی بها بالایی داشت, امروزه با پرداخت صرفا ۱۲۵ دلار می‌توانید Sandisk Extreme Portable SSD که به شما معرفی کرده ایم را تنظیم نمائید.

پورت ها

اشکال و اقسام پورت هایی که همراه درایوهای اکسترنال به عمل میرود, گیج کننده میباشند. چیزهایی که بایستی بدانید به شرح زیر میباشد:

پورت USB 3.0 Micro B امروزه در درایو بک آپ های قابل حمل بسیار به چشم می خورد. در واقع این پورت به عبارتی Micro USB تلفن همراه های گوشی میباشد که برای رقابت با USB 3.0 در سرعت اضافه با کانکتورهای (connectors) بیشتری تقویت شده‌است. سرعتش تا ۵ گیگابایت در ثانیه رسیده اما هنوز هم ایده آل نیست. پورت USB 3.0 Type B نسخه بزرگتر از USB 3.0 Micro B میباشد که معمولا به درایو اکسترنال های سایز بزرگتر می‌خورد. همان طور که از اسمش پیداست از USB 3.0 پیشی گرفته و سرعتش تا ۵ گیگابایت در ثانیه ارتقاء یافته میباشد.

پورت USB Type C, پباده سازی دقیق تری داراست و به موبایل, تبلت و کامپیوتر می‌خورد. مهم‌ترین خصوصیت اش سرعتش میباشد که به ۱۰ گیگابایت در ثانیه می‌رسد. نکته کلیدی اینجاست که سرعتش \”تا\” ۱۰ گیگابایت در ثانیه ارتقاء می‌یابد. USB Type C تنها یک کانکتور یا این که پورت برای درایو (یا این که موبایل) میباشد و بضاعت و توان این را دارد از USB 2.0 با سرعت ۴۸۰ مگابایت در ثانیه, USB 3.0 با سرعت ۵ گیگابایت در ثانیه تا USB 3.1 با سرعت ۱۰ گیگابایت در ثانیه پشتیبانی نماید. تاءمل نکنید ظواهر دقیق USB Type C به شما سرعت فوق العاده ای می‌دهد. خرید USB Type C برای هارد درایو به هوای سرعت فراتر هیچ چیزی را تغییر‌ نمی دهد.

از داستان سرعت که بگذریم قدرت انتقال USB Type C بسیار ارتقاء یافته که‌این موضوع برای درایوهای که حافظه ذخیره سازی بالایی دارا‌هستند و تشنه انرژی الکتریکی می باشند بسیار اثرگذار میباشد. یک USB Type C استاندارد متصل به لب تاپ بایستی دست کم ۱۵ وات انرژی الکتریکی منتقل نماید.

تاندربولت ۳ با این انگیزه ساخته شد که بتواند به تمام محل ورود ها بخورد ولی به تدریج هم دارد این مقام را بدست می‌آورد. تاندربولت مشابه به پورت USB Type C و بقیه کانکتورها درست شده و می‌تواند PCIe مادربرد را تا سرعت ۴۰ گیگابایت در ثانیه به رویه بیندازد. نکته منفی تاندربولت ارزش بالای آن میباشد. Samsung Portable SSD X5 که در ابتدا توصیه شد با ۱ ترابایت یاد ۶۹۷ دلار میباشد در حالیکه Samsung T5 که به جای یو اس بی پیوند میخورد و همان حافظه را دارد, ۲۷۸ دلار میباشد. هیچ دلیلی جز سرعت بالا برای خرید تاندربولت ۳ نیست. خرید تاندربولت برای اکثری از اشخاص هدر دادن پول و زمان میباشد.

تاندربولت ۲ اینک دیگر پورت مرده محسوب می‌شود. این پورت وقتی با کامپیوترهای مک شهرتی به هم زد اما اینک دیگر جایگاهی ندارد. در حالتی که کامپیوتر مک ندارید حقیقتا نیازی به دست آوردن پورت یا این که درایو تاندربولت ۲ ندارید.

پورت eSATA هم دیگر در بازار نیست. این پورت مثال تازه eSATA و SATA میباشد که قرار بود سرعت USB 2.0 و USB 3.0 را بیش تر از ۶۰ مگابیت بر ثانیه بالا برنده شود. مثل تاندربولت ۲ تنها در شرایطی‌که که از کامپیوتر دیرین استعمال میکنید, eSATA قادر است جزو آیتم های خریدتان باشد, در غیر این صورت می‌توانید از آن دیده پوشی فرمائید.

آیا لازم میباشد دو درایو بخریم؟

از همان نخست درایوهای خارجی به‌این خواسته ساخته شد تا بتوانید عکس های گران بها خویش را از روی کامپیوتر پاک نمائید و بر روی حافظه خارجی ذخیره فرمایید; که در واقع این فعالیت بکاپ گیری نیست زیرا در حالتی که به هر دلیلی درایو از دست برود, تمامی داده ها باهم نابود می‌شوند. در‌حالتی که از همچین اتفاقی ترس دارید بهتر میباشد دو درایو با رنگ های متفاوت تهیه و تنظیم فرمائید و هر یک چند وقت یکبار فولدر هایتان را بر روی آن‌ها ذخیره سازی فرمائید.