بازار ارائه دهندگان خدمات ایمیل سازمانی (ESP) همچنان در حال تکامل بوده و رقابت همانند گذشته بسیار شدید است. مرور کلی معایب و مزایای انواع مختلف ارائه دهندگان خدمات ایمیل سازمانی می تواند کمک بزرگی برای کسانی که گزینه های متعددی را در نظر دارند، باشد.

به طور کلی، بازار فعلی را می توان به شرح زیر طبقه بندی کرد:

ارائه دهندگان خدمات ایمیل سازمانی سلف سرویس سنتی

این ارائه دهندگان خدمات ایمیل در حال حاضر مبنای “خدمات ابری بازاریابی” مختلفی را شکل می دهند -خدمات ابری بازاریابی آی بی ام (Silverpop)، خدمات ابری بازاریابی اوراکل (Responsys، Eloqua)، خدمات ابری بازاریابی نیروی فروش (ExactTarget، Pardot)، و خدمات ابری بازاریابی ادوبی (Neolane).

  • مزایا: این پلتفرم ها از گسترده ترین قابلیتها و کاربردهایی، از جمله ابزارهای هماهنگ کردن کمپین های بازاریابی در کانال های دیجیتال، برخوردار بوده و دارای پیشرفته ترین برنامه های آموزش و همچنین منابع مالی و انسانی قابل توجهی برای بسط مجموعه محصول خود هستند.
  • معایب: پیشینه طولانی موفقیت آنها به این معنی است که به بسیاری از کارشناسان خدمت کرده اند و به همین دلیل روش های مختلفی برای انجام هر کاری پیشنهاد می دهند که می تواند به تعیین بهترین مسیر کمک کند. تیم های حرفه ای خدمات اغلب رو به ضعف هستند، بنابراین جلب توجه و یا “رویکرد ویژه” آنها نیز می تواند یک چالش باشد.

 

 

ارائه دهندگان خدمات ایمیل سازمانی سنتی فول سرویس

شرکت هایی از قبیل Acxiom، Experian Cheetahmail، اپسیلون و Yesmail که در طی سالیان متمادی در حوزه برنامه های سازمانی مشغول به کار هستند.

  • مزایا: مجموعه نرم افزارهای قوی با تیم های خدمات مشتری بسیار پاسخگو و کارامد. این پلتفرم ها جزو برنامه های بازاریابی ایمیلی بسیار پیشرفته به شمار می روند و می توانند یک محصول نهایی شگفت انگیز ایجاد کنند.
  • معایب: برنامه های پیچیده تر به طور عمده به استفاده از خدمات حرفه ای و پیشرفته این برنامه ها که گران قیمتند وابسته هستند. برای پرداخت هزینه همیشه آماده باشید (و گاهی اوقات هم باید مدتی صبر کنید)، حتی زمانی که درخواستهای شما نسبتا ساده به نظر می رسد. علاوه بر این، اگر بدشانس بوده و با یک تیم خدمات مشتری درجه 2 روبرو شوید، ممکن است به مشکلات فراوانی بخورید.  

نسل دوم ارائه دهندگان خدمات ایمیل سازمانی

گروهی از شرکت های نسبتا جوان از قبیل Cordial، Maropost و Sailthru به ارائه دهندگان سنتی خدمات ایمیل در ازای شانس درس گرفتن از آنها و تلاش برای تجدید نظر در مورد چگونگی انجام این کارها، مبالغی می پردازند.

  • مزایا: عدم نیاز به مشغول کردن خود با legacy client به این شرکت ها اجازه می دهد تا ابزار جدیدی را که بر اساس آخرین فن آوری های ابری ساخته شده و دارای ویژگی های بسیار جذاب هستند را توسعه دهند.
  • معایب: نرم افزارهایی همانند ESP هاي سنتي ارائه نمی دهند و منابع مشابهي براي اموری مانند آموزش ندارند. انتظار خدمات بسیار قابل لمس اما سطح پایین را داشته باشید.

 

 

ارائه دهندگان خدمات ایمیل سازمانی غیر امریکایی

برخی شرکت های غیر آمریکایی مانند Adestra، DotMailer و Emarsys اخیرا دفاتر خود در ایالات متحده را به دنبال تحکیم جایگاه ارائه دهندگان سرویس ایمیل سنتی افتتاح کرده اند.

  • مزایا: این پلتفرم ها ثابت شده اند، و کاربران با تجربه خود را در بازار دارند. این شرکت ها مجموعه نرم افزارهای مناسبی دارند که اغلب بازارهای خاصی که محصولاتشان به خوبی به نیازهای خاص آن بازارها پاسخ می دهد را هدف قرار داده اند.
  • معایب: پشتيباني غيرقابل اعتماد در بازار آمريكا. علاوه بر این، این شرکت ها به اندازه ESP های سنتی ثروتمند نیستند، به این معنی که نرم افزارها و نقشه های توسعه آن ها محدود تر است. از این رو مهم است که از سازگاری برنامه های توسعه بلندمدت آن ها با برنامه های رشد سازمان خود اطمینان یابید.

ارائه دهندگان خدمات ایمیل سازمانی با محوریت توسعه دهندگان

برای آن دسته از شرکتهایی که مایلند ایمیلها را به طور عمده از پلتفرم خود اجرا کنند (مثلا شرکتهای برنامه یا شرکتهای فناوری پیشرفته با منابع توسعه زیاد)، شرکتهایی مانند Mailgun و Sendgrid پلت‌فرمهایی ارائه میدهند که عمدتا از طریق API ها قابل دسترسی است.

  • مزایا: رقابت اصلی این شرکت ها در رابطه با هزینه ها است. نرم افزارهای آنها به طور قابل ملاحظه ای ارزان تر از سایر پلتفرم های مناسب برای برنامه های ایمیل سازمانی است.
  • معایب: بازاریابان باید از قبل بدانند که در هنگام نیاز به کمک، به منابع توسعه ای نیاز خواهد بود. این موضوع اغلب هنگامی که تغییرات یا گزارش ساده خلاق مورد نیاز است، بسیار ناامید کننده است، که به نوبه خود چیزهایی مانند آزمایش و بهینه سازی را دشوار می کند. به طور خلاصه، بدون پشتيبانی آی تی اختصاصی، پیشبرد یک برنامه ایمیلی دشوار است. بنابراین به سازمان ها توصیه می کنیم در هنگام دنبال کردن این مسیر توازنی بین هزینه های فرصت های از دست رفته و صرفه جویی در هزینه های بالقوه برقرار کنند.

رقابت بین ارائه دهندگان خدمات ایمیل سازمانی از نظر ما مزیت است؛ چرا که رقابت به پیشرفت منتهی می شود. اما توصیه می کنیم که ارزیابی خود را با شناسایی نوع شرکت پلتفرمی که قادر به برآورده کردن نیازهای شما در دراز مدت است آغاز نمایید. غالبا مشخص کردن اینکه آیا فلسفه کلی شما با چشم انداز ارائه دهندگان پلتفرمی که شما در حال بررسی آن هستید همراستا است، مهمتر از صرف هزینه برای ویژگی ها و قابلیت های خاص است.