اینکه تصادفا چیزی را پاک کنید یا مشکل هارد درایو بوجود بیاید فرقی نمی‌کند، احتمال از دست رفتن اطلاعات بیشتر از آنچه فکرش را بکنید اتفاق می‌افتد. بهترین روش برای جلوگیری از این رخداد داشتن یک برنامه پشتیبان آنلاین است. در این متن سرویس‌های برتر معرفی می‌شوند تا به شما در تصمیم‌گیری و انتخاب بهترین خدمات آنلاین پشتیبانی اطلاعات کمک کنیم.

 

با پشتیبانی اطلاعات تان به صورت آنلاین از آنها محافظت کنید

دو حالت وجود دارد: یا هنگام از دست دادن اطلاعات با ضجه و مویه به غم از دست آنها پایان می‌دهید یا قبل از رخ دادن چنین اتفاقی خودتان را آماده می‌کنید. بهرحال حواستان باشد این فاجعه در نهایت اتفاق خواهد افتاد و سرویس پشتیبان آنلاین یکی از بهترین راه‌های محافظت دربرابر از دست رفتن داده‌های ارزشمند است، فرقی نمی‌کند هاردتان خراب شده و تصادفا پاک شده باشند. وقوع بلایای طبیعی چون آتش‌سوزی، سیل و زلزله هم می‌تواند به معنای وداع با اطلاعات و اسناد دیجیتال باشد. حتی اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که به طور منظم بک‌آپ می‌گیرند، اگر خود بک‌آپ را جای دیگری ذخیره نکرده باشید بازهم احتمال از دست دادن داده‌ها وجود خواهد داشت.

خدمات پشتیبانی آنلاین هارد دیسک شما را اسکن می‌کند و برای حفاظت از فایل‌های ارزشمند‌تان، آنها را رمزگذاری کرده و به ابر می‌فرستد. البته جایی به نام “ابر” وجود خارجی ندارد؛ اما به معنای سرورهای راه دور متصل به اینترنت قدرتمند، امن و با ظرفیت ذخیره سازی بالا و با اتصال سریع است. با ذخیره شدن فایل‌ها در آن سرورهای آنلاین، امکان دسترسی و ذخیره مجدد داده‌های‌تان را از هرکجا خواهید داشت، اکثر این خدمات به شما اجازه مشاهده و دانلود فایل‌های‌تان را با مرورگر وب یا گوشی تلفن همراه‌تان را می‌دهند.

البته اشتباه نگیرید، سرویس‌های پشتیبانی آنلاین با ذخیره‌سازی ابر و خدمات همگام‌سازی فایل‌ها مثل ox، Dropbox، Google Drive و OneDrive فرق دارد. آن خدمات فایل‌ها را در ابر ذخیره می‌کنند، اما برای محافظت خودکار از تمام اسناد و فایل‌های رسانه‌ای مهم طراحی نشده‌اند، یعنی رسما با فایل‌های سیستم کاری ندارند. استراتژی آنها عموما فقط برای همگام‌سازی یک پوشه با تمام زیرپوشه‌های دیگر آن در ابر و در بعضی موارد ارائه امکان ویرایش جمعی اسناد بصورت آنلاین است. اکنون بسیاری از خدمات پشتیبانی داده قابلیتی مشابه همگام‌سازی فایل‌ها ارائه می‌دهند، اما همه سرویس‌های همگام‌سازی دارای عملکرد پشتیبانی کامل نیستند.

 

طرح‌های قیمت‌گذاری

از آنجا که باید چندین سال برای خدمات پشتیبانی مبلغی را بپردازید، پس قبل از ثبت نام هزینه‌های آن‌را بررسی کنید. همه آنها مبتنی بر اشتراک هستند، اما هر سرویسی برمبنای ویژگی‌ها و هزینه‌های خاص خودش دسته‌بندی می‌شود، پس به نظر می‌رسد عاقلانه‌ترین کار مقایسه برنامه هزینه‌های آنها پیش از ورود باشد. معمولا قیمت‌گذاری بر اساس میزان فضای بکار رفته برای ذخیره‌سازی ابر یا تعداد دستگاه‌های متصل به حساب کاربری انجام می‌شود.

برخی از این خدمات پشتیبانی لیست قیمت پایینی برای مصرف ماهانه ارائه می‌دهند، اما این نرخ‌ها اغلب تنها درصورت بستن قرارداد  یک یا دو ساله اعمال می شوند. برخی دیگر حساب کاربری رایگان ارائه می‌دهند، اما درکنارش محدودیت ذخیره سازی کامل دارند و یا دسترسی به تعدادی از ویژگی‌های کلیدی را فقط برای نسخه‌های پولی ارائه می‌دهند.

 

انتخاب کنید از چه چیزی و چه زمانی بک‌آپ بگیرید

خدمات پشتیبانی تفاوت عمده‌ای از نظر نحوه تنظیمات و اجرای بک‌آپ دارند. به عنوان مثال، خدمات رایگان و آزاد Backblaze بطور خودکار تمام فایل‌های مهم را بدون هیچ گونه ورودی رمزگذاری و آپلود می‌کند. از سوی دیگر، خدماتی چون IDrive و SpiderOak ONE، به شما اجازه انتخاب فایل‌های خاص را می‌دهند.

برخی خدمات امکان گرفتن بک‌آپ از فایل‌های خاص یا استفاده از منابع خاص را محدود می‌کنند، مثلا، فایل‌های سیستم و برنامه‌ها؛ ولی شاید برخی دیگر اجازه بک‌آپ گرفتن از یک درایو یا شبکه خارجی را ندهند. اگر نیاز به انجام هر کدام از این موارد دارید، اول از همه مطمئن شوید خدماتی که انتخاب می‌کنید حتما از آنها پشتیبانی کند. برای مثال، Acronis True Image می‌تواند از کل هاردتان و هر درایو خارجی‌ای بک‌آپ بگیرد- پس می‌تواند بهترین محافظت در برابر خرابی کلی سیستم یا هر نوع فاجعه محلی باشد که سخت افزار را از کار می‌اندازد.

دو راه عمده وجود دارد برای تعیین اینکه یک سرویس باید چه زمانی فایل‌ها را به سرورهایش بفرستد. اول، با استفاده از یک برنامه‌ریزی ثابت، مثلا یک بار در روز، در هفته یا در ماه. دوم، که بنظر بهتر می‌آید، برطبق یک تنظیمات منظم است، هر تغییراتی که در فایل‌ها ایجاد کنید را آپلود می‌کند. طبق این سیستم، سرویس پشتیبانی داده فقط فایل‌های اصلاح شده را منتقل می‌کند، آنهم طوری که فشار اضافی به اتصال اینترنت‌تان وارد نشود. راه سوم اینست که به سادگی فایل‌ها را طبق نیازتان آپلود کنید. برخی ممکن است داشتن این حد از کنترل را ترجیح بدهند، اما باید حواس‌تان باشد مرتبا فایل‌های مهم را بک‌آپ بگیرید، که انجام این کار برای اکثر ما چندان آسان نیست.

 

امنیت اجرایی

اکثرا اینگونه خدمات قبل از فرستادن اطلاعات به سرورها، فایل‌های شما را با سیستم‌های قوی چون AES 256 رمزگذاری می‌کنند. اما نکته متمایز اصلی آنست که چطور کلید‌های رمزگذاری ایجاد می‌شوند. چندین سرویس مثل SpiderOak ONE، گزینه امنیت حریم خصوصی را ارائه می‌دهند که در آن فقط خود شما رمز عبور را دارید و هرگز در کامپیوترهای سرور خدمات ذخیره نمی‌شود. برخی دیگر مثل SOS Online به شما اجازه تعیین چندین رمزعبور جداگانه برای حساب اصلی‌تان و فرآیند رمزگذاری را می‌دهند.

نکته قابل ذکر درمورد این سطح بالای امنیت حریم خصوصی اینست که اگر گذرواژه رمزگذاری خود را فراموش کنید، دیگر برای بازگرداندن اطلاعات کاری از دست کسی برنمی‌آید. یعنی حتی با پیگیری قانونی هم نمی‌توانید کارکنان تامین کننده خدمات را مجبور به این کار کنید. با وجود چنین ریسکی، هنوز هم باید گذرواژه‌ای قوی و سخت انتخاب کنید، چون قرار است از کل زندگی دیجیتالی شما حفاظت کند. بهترین کار استفاده از یک برنامه مدیریت رمز عبور است تا مطمئن شوید بهترین گزینه را انتخاب کرده‌اید.

سرعت خدمات آنلاین پشتیبانی داده بستگی به میزان سرعت آن برای آماده سازی فایل‌ها (در کل رمزگذاری و فشرده سازی آنها) و انتقال آنها به سرورهای خود دارد. اگر نیاز به بک‌آپ گرفتن (یا بازیابی) مقدار زیادی داده دارید احتمالا کارتان بسیار سخت خواهد شد. بهترین مزیت یک سرویس بک‌آپ‌گیری با عملکرد بالا تاثیر کمتر بر منابع شبکه است. در بررسی‌های‌تان برای اطمینان بیشتر حتما تست سرعت بگیرید.

 

ذخیره مجدد پوشه‌ها و فایل‌ها

اگر خدمات پشتیبانی آنلاین داده روند ذخیره مجدد یا بازیابی سریع و ساده اطلاعات را نداشته باشد چندان کاربردی نخواهد داشت. پس همیشه به دنبال خدماتی باشید که ابزار جستجو برای یافتن یک فایل خاص ارائه دهند. بعلاوه خدمات مطلوب آنست که بتواند تمام ساختار بدون پوشه‌بندی را برگرداند تا درواقع بتواند به از دست رفتن داده‌های بزرگتر هم کمک کند. بعلاوه توجه داشته باشید درصورتی‌که طرحی با پوشش صرفا یک کامپیوتر بخرید، اگر نیاز به تغییر کامپیوتر یا بازیابی داده از یک کامپیوتر آسیب دیده دیگر داشته باشید کارتان سخت می‌شود چون مجبور می‌شوید حساب کاربری‌تان را کلا به یک کامپیوتر جدید انتقال دهید.

بسیاری از خدمات پشتیبانی داده دارای یک ویژگی به نام نسخه‌برداری هسنند. این قابلیت به شما اجازه دسترسی به نسخه‌های قبلی یک فایل را در صورت اعمال اصلاحات ناخواسته خواهد داد. این خدمات تفاوت عمده‌ای از لحاظ تعداد نسخه‌ها و مدت زمان نگهداری نسخه‌های پیشین دارند. مثلا IDrive و SOS Online Backup، همه نسخه‌های موجود را برای همیشه ذخیره می‌کنند. این دو مورد حتی فایل‌هایی که از کامپیوتر منبع به طور تصادفی و یا درهرحالت دیگری پاک شده را بطور دائمی ذخیره می‌کنند. از طرف دیگر Livedrive، به شما اجازه نگهداشتن حداکثر 30 نسخه قبلی اطلاعات را تا هر زمانی که خودتان مشخص کنید می‌دهد. درعوض برخی دیگر این کار را به عنوان عملکرد بک‌آپ آنلاین درنظر نمی‌گیرند، بلکه آن‌را زیرمجموعه قابلیت‌های بایگانی می‌دانند. اما چه چیزی می‌تواند بهتر از این باشد که بدانید فایلی که به اشتباه پاک کردید حتما جایی ذخیره شده است.

 

بک‌آپ وب و موبایل

یکی از بزرگ‌ترین مزایای استفاده از خدمات پشتیبانی آنلاین داده امکان داشتن دسترسی به اطلاعاتتان از هر کجا که بخواهید است. بیشتر ارائه دهندگان خدمات پشتیبانی آنلاین امکان مشاهده و دانلود فایل‌ها را از مرورگر وب ارائه می‌دهند، چنین قابلیتی در کمترین حالت ممکن هم می‌تواند بسیار مفید باشد. رابط‌های پیشرفته‌تر وب حتی اجازه مشاهده اسناد و عکس‌ها و حتی پخش موسیقی و فیلم را هم می‌دهند. بسیاری از آنها امکان اشتراک گذاری فایل را هم دارند، و حتی می‌توانید برای دسترسی به آن گذرواژه و یا مدت محدود مشخص کنید.

اکثر آنها اپلیکیشن‌های Android و iOS هم ارائه می‌دهند، که البته کیفیت و کارایی این برنامه‌ها بسیار متفاوت است. بعضی از آنها فقط اجازه دانلود اسناد و فایل‌های رسانه‌ای ساده را می‌دهند، کامل‌ترین ویژگی‌های آنها شامل مدیریت بک‌آپ از راه دور و بک‌آپ خودکار عکس و ویدئو می‌شود. بعلاوه بسیاری قابلیت اشتراک گذاری اطلاعات را در تلفن همراه درست همانطور که در وب وجود دارد ارائه می‌دهند.

 

نکات دیگر درمورد پشتیبانی آنلاین اطلاعات

بعضی از این خدمات فراتر از قابلیت‌های ساده رفته‌اند، و توانایی‌های بیشتری برای بهبود تجربه کاربر ارائه داده‌اند. مثلا برخی از آنها خدمات ویژه‌ دیسک برای بارگذاری و بازیابی داده‌های حجیم از هر درایو خارجی را ارائه می‌دهند که شرکت مدیریت و انتقال آن‌را بعهده دارد. تعدادی دیگر از این خدمات مربوط به مولفه بک‌آپ داخلی می‌شوند. دیگر ویژگی‌ها شامل یافتن مکان دستگاه و ردیابی از راه دور آن در صورت ربودن آن می‌شوند.