روتر، یکی از اجزای مهم و اصلی در شبکه‌ی محلی یا LAN دفتر کار شماست. این ابزار، انواع مختلف داده‌ها را اولویت‌بندی می‌کند، امنیت شبکه را ارتقاء می‌دهد، فضای بیشتری برای ذخیره‌ی داده‌ها فراهم می‌آورد و دسترسی به شبکه را از راه دور امکان‌پذیر می‌سازد. به علاوه، روترها تنظیماتی را در اختیار شما قرار می‌دهند که شما را در بهینه‌سازی ترافیک تلفن VoIP یاری خواهند داد. در این نوشتار، به برخی از ویژگی‌های روترها اشاره می‌کنیم که در زمان خرید روتر برای سیستم تلفن ابری محیط کار خود باید آنها را مدنظر قرار دهید. در این نوشتار همچنین، یک راهنمای جامع جهت انتخاب روترهای مناسب نیز به شما ارائه خواهیم کرد.

روترها و تلفن VoIP در محیط کسب و کار

یک شبکه‌ی اداری معمول، شامل تعداد زیادی دستگاه سخت‌افزاری، کابل و برنامه‌های نرم‌افزاری است که به کاربران شبکه‌ی محلی امکان می‌دهد تا با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و به گونه‌ای ایمن و مؤثر، به اینترنت دسترسی داشته باشند. از میان ابزارهای مورد استفاده در یک شبکه‌ی اداری می‌توانیم به مُودم، روتر، سوییچ، فایروال، نقطه‌ی دسترسی وایرلس، کامپیوتر، تلفن و پرینتر اشاره کنیم.
روترها ابزارهایی هستند که ترافیک اینترنت را از طریق مخابره‌ی بسته‌های داده میان شبکه‌های کامپیوتر، هدایت و جهت‌دهی می‌کنند. این فرآیند، به سریع‌ترین و ایمن‌ترین شکل ممکن اجرا می‌شود. یک روتر، دستگاه‌های شما (از جمله تلفن VoIP) را به اینترنت متصل می‌کند و بر کیفیت تماس‌های مبتنی بر تلفن VoIP تأثیر می‌گذارد. اما چگونه؟
ترافیک تلفن VoIP، در بسته‌های داده حمل می‌شود، درست مانند هر ترافیک اینترنتی دیگری اگر روتر شما قادر به دریافت بسته‌های داده‌ی تلفن VoIP نباشد، از مدیریت صحیح آن بسته‌ها باز می‌ماند یا آنها را گم می‌کند. همین امر منجر به بروز تأخیر، قطع تماس و دیگر اختلالات در خدمات خواهد شد.
شاید از قبل یک روتر مناسب برای تلفن VoIP در شرکت یا سازمان خود تهیه کرده باشید، اما پیکربندی آن را به درستی تنظیم نکرده‌اید. آشنایی با مشخصات و تنظیمات این روترها به شما کمک می‌کند تا بتوانید از آنها به عنوان بخشی از سیستم تلفن ابری در سازمان یا شرکت خود استفاده کنید.

کیفیت خدمات

کیفیت خدمات یا “تشکیل ترافیک”، یک فناوری روتر است که به شما امکان می‌دهد تا میزان پهنای باند مصرفی انواع خاصی از ترافیک را کنترل نمایید. کیفیت خدمات، بالاترین سطح اولویت را برای ترافیک تلفن VoIP در نظر می‌گیرید و کمترین سطح اولویت را نیز به ویدئوها، داده‌ها و دیگر انواع بسته‌های اطلاعاتی اختصاص می‌دهد.
بدین ترتیب، اگر شما در حال دانلود کردن یک فایل حجیم باشید و در همان حین، یک تماس تلفنی اینترنتی نیز دریافت یا برقرار کنید، روتر می‌تواند پهنای باند بیشتری را به ترافیک مورد نیاز برای تماس تلفن VoIP اختصاص دهد. این فرآیند تخصیص پهنای باند، مانع از بروز اختلال در کیفیت تماس می‌شود.
زمانی که اقدام به خرید یک روتر تلفن VoIP می‌کنید، قابلیت‌های مربوط به کیفیت خدمات آن روتر را نیز مد نظر داشته باشید. این مشخصات و قابلیت‌ها معمولاً به شکل واضحی تبلیغ می‌شوند. اگر یک روتر فاقد کیفیت خدمات باشد، قابل اطمینان و مناسب برای خرید نیست. البته علت ضعف این نوع روتر صرفاً به فقدان ویژگی کیفیت خدمات ارتباط ندارد، بلکه ساختار و کارکرد کلی دستگاه ضعیف خواهد بود. زیرا این مشخصات کنترلی، استاندارد هستند و نبود آنها، سطح کیفیت روتر را کاهش می‌دهد.

شبکه‌ی محلی مجازی یا VLAN

شبکه ی محلی مجازی یا VLAN به شما امکان می‌دهد تا دستگاه‌ها یا کاربران فعال در شبکه‌ی خود را به زیرگروه‌های مختلف تقسیم‌بندی کنید. به عنوان مثال، شما می‌توانید از یک شبکه‌ی محلی مجازی برای جفت‌سازی تمام کاربران تلفن VoIP در دفتر کار خود استفاده کنید و سپس، حدود پهنای باند هر گروه را برایشان تعیین نمایید. بدین ترتیب، شما می‌توانید ترافیک صوتی و داده را از هم تفکیک کنید.

فرکانس دو/ سه باندی

شما می‌توانید ترافیک تلفن VoIP را با استفاده از روترهای دوباندی که فرکانس‌های رادیویی 2.4 و 5 گیگاهرتز را بطور همزمان انتقال می‌دهند، بهینه‌سازی کنید.
باند 5 گیگاهرتز، داده‌ها را سریع‌تر از باند 2.4 گیگاهرتز انتقال می‌دهد. شما می‌توانید ترافیک تلفن VoIP را منحصراً به باند 5 گیگاهرتز اختصاص دهید تا سرعت انتقال بالاتری در اختیار داشته باشید. ترافیک حاصل از انتقال پیام‌های ویدئویی، پیام فوری و دیگر منابع نیز می‌توانند از باند 2.4 گیگاهرتز عبور کنند. در این تقسیم‌بندی، بسته‌های داده‌ی مبتنی بر تلفن VoIP در اولویت قرار دارند. این روزها، اکثر روترهای تجاری به فناوری دوباندی مجهز هستند.
علاوه بر این، شما می‌توانید یک روتر سه باندی با باندهای 2.4، 5 و 5 گیگاهرتز خریداری کنید. بدین ترتیب، هیچکدام از دانلودهای دیگر را از دست نخواهید داد و ترافیک پروتکل تلفن VoIP در باند 5 گیگاهرتز خود باقی می‌ماند.

802.11ac و MU-MIMO

روترها با یک استاندارد وای-فای همراه هستند که با عنوان 802.11 شناخته می‌شود. حروف پس از این عدد (a, b, g, n یا ac) سرعت و بازه‌ی روتر در شبکه‌ی وایرلس را نشان می‌دهد.
برای تلفن VoIP در محیط کار، به یک روتر با مشخصات 802.11n نیاز خواهید داشت. روترهایی که با استاندارد 802.11ac کار می‌کنند، برای اکثر ترافیک‌ها، از جمله ترافیک تلفن VoIP ، ایده‎آل هستند. این پروتکل، نسبت به معیار صنعت یعنی 802.11n، سه برابر سریع‌تر است.
البته، شما به دستگاه‌های دیگری نیاز دارید که با 802.11ac سازگاری داشته باشند و امکان بهره‌برداری از حداکثر سرعت پروتکل را فراهم آورد. اما حتی بدون این قابلیت نیز، دستگاه شما سرعت بالایی را تجربه خواهد کرد.
یکی دیگر از ابزارهایی که سرعت بسته‌های پروتکل تلفن VoIP را افزایش می‌دهد، MU-MIMO یا پروتکل چندکاربره، چند ورودی و چندخروجی است. این ابزار به روتر امکان می‌دهد تا هرکدام از دستگاه‌های شبکه را با جریان داده‌ی خود درگیر سازد. گویی که هر دستگاه، روتر شخصی مخصوص به خود را دارد.
به بیان دیگر، درصورت استفاده از استاندارد MU-MIMO، جریان‌های داده‌ی میان دستگاه پروتکل تلفن VoIP و دانلود مکرر فایل توسط همکاران شما، هیچگاه با هم تداخل پیدا نخواهند کرد. این وضعیت، یک امتیاز بسیار بزرگ برای ترافیک تلفن VoIP است. در حال حاضر، با اینکه این قابلیت نسبتاً جدید به شمار می‌آید، اما بسیاری از روترهای تلفن VoIP به آن مجهز هستند.

پشتیبان SIP و H.323

پروتکل H.323 یک پروتکل تلفن VoIP است که قابلیت‌های چند رسانه‌ای متعددی نظیر قابلیت انتقال پیام صوتی، انتقال پیام تصویری و انتقال داده را دارد. پروتکل SIP نیز یک پروتکل است که با هدف تقویت اتصالات و ارتباطات پروتکل انتقال صوت اینترنتی، و همچنین انتقال پیام‌های صوتی و تصویری مورد استفاده قرار می‌گیرد. این پروتکل‌ها، به کاربر اطمینان می‌دهند که فرآیندهای تماس میان گروه‌های مختلف به درستی اجرا و مدیریت شده و در زمان و حالت مناسب به پایان می‌رسند.
اکثر روترهای تجاری از این دو پروتکل پشتیبانی می‌کنند. اما حواستان به درگاه‌های لایه‌ی نرم‌افزاری (ALG) که این پروتکل‌ها را مسدود می‌کند، باشد.

روترهای پیشنهادی برای تلفن اینترنتی (VoIP) در محیط کسب و کار

اکنون که با برخی از ابزارها و استانداردهای مؤثر بر افزایش کیفیت تماس‌های اینترنتی آشنا شدید، چند نمونه از مطمئن‌ترین روترها را به شما معرفی می‌کنیم:
  • سیسکو (Cisco):

    از زمان پیدایش دنیای شبکه‌سازی تا به اکنون، سیسکو به عنوان یک نام معتبر و آشنا شناخته می‌شده است. به رغم آنکه روترهای این شرکت از قیمت نسبتاً بالایی برخوردار هستند، اما ویژگی‌های پیشرفته و حرفه‌ای متعددی دارند. روترهای سیسکو، برای شرکت هایی که بخش فناوری اطلاعاتشان را به متخصصان داخلی سپرده اند، بسیار مناسب می‌باشند؛ زیرا پیکربندی و مدیریت این روترها اندکی پیچیده است و صرفاً متخصصان داخلی که به ساختار سازمان و فناوری اطلاعات آن آگاه هستند، می‌توانند از پس مدیریت آن روترها برآیند.

  • جونیپر (Juniper Networks):

جونیپر، بزرگترین رقیب سیسکو است و روترهای تجاری آن، رقیب جدی و قدری برای روترهای تجاری سیسکو محسوب می‌شوند. پیکربندی روترهای جونیپر نسبتاً ساده تر از سیسکو است؛ اما پیچیدگی آن به حدی است که توصیه می‌کنیم یک متخصص درون سازمانی نسبت به پیکربندی و مدیریت شبکه ی آن اقدام کند.

  • لینک سیس (Linksys):

محصولات لینک سیس، مشخصاً برای کاربران خانگی و شرکت ها/ سازمان‌ها طراحی شده‌اند؛ بنابراین، روترهای این برند برای آن دسته از دفاتر اداری که کمتر از 10 کاربر دارند و همچنین برای دفاتر خانگی کوچک، ایده آل خواهند بود. کاربران شرکت ها و سازمان های بزرگ، برای پشتیبانی از فرآیندهای اداری خود به ابزارهای قدرتمندتری نیاز خواهند داشت.

  • سیسکو مراکی (Cisco Meraki):

مراکی، به تولید و عرضه‌ی دستگاه‌ها و ابزارهای امنیتی مبتنی بر ابر (که با شبکه‌ی گسترده عمل می‌کنند) و همچنین نقاط دسترسی وایرلس ابری مشغول است. باوجود آنکه تنظیم و مدیریت ابزارها و دستگا‌های تولید برند مراکی بسیار ساده است، اما اخذ مجوزهای سالانه برای استفاده از آن ابزارها و دستگاه‌ها الزامی است؛ شایان ذکر است که اخذ این مجوزها، برای سازمان هزینه به همراه خواهد داشت.

  • یوبیکوییتی (Ubiquiti Networks):

یوبیکوییتی، به تولید و عرضه‌ی سخت افزارهای اداری کوچک مقیاس و ارزان قیمت مشغول است. روترها و WAP های این برند، به واسطه‌ی سرعت بالا و همچنین واسط‌های وب قدرتمند و گزینه‌های متعدد برای پیکربندی به شهرت رسیده‌اند؛ اما استفاده از آنها صرفاً به کاربرانی که از دانش کافی درباره‌ی شبکه‌سازی برخوردار هستند، توصیه می‌شود.

  • نت گیر (Netgear):

برند نت گیر، مدل‌های متعددی از روترها را برای دفاتر خانگی و کوچک ارائه کرده است؛ که به یک واسط وب کاربرپسند، وابسته هستند و از طریق آن پیکربندی می‌شوند. این ابزارها و دستگاه ها، موجبات صرفه جویی در هزینه‌ها را فراهم می‌آورند و برای کسب و کارهای کوچک، گزینه مناسبی می‌باشند.

روترها، ابزارهای دستیار پروتکل تماس تلفن اینترنتی در محیط کسب و کار

روترها، ابزارهایی کمک‌رسان و مساعد برای خدمات تلفن VoIP هستند. آن دسته از سازمان‌ها و شرکت‌ها که از فناوری‌های مربوط به روترها و پروتکل‌های تلفن VoIP استفاده می‌کنند، پیشرفت بیشتری نسبت به باقی شرکت‌ها و سازمان‌ها دارند؛ اما بخش زیادی از موفقیت یک سازمان در این زمینه، به نحوه‌ی برنامه‌ریزی روتر جهت پردازش ترافیک وابسته است. حتی ساده‌ترین تنظیمات کیفیت خدمات نیز تغییرات به سزایی در کیفیت تماس‌های اینترنتی به وجود می‌آورند.
در پایان این مقاله می‌خواهیم اضافه کنیم که ما در پیراسیس به عنوان یک شرکت پشتیبانی شبکه خدمات تلفن اینترنتی (VoIP) را در اختیار شما قرار می‌دهیم. این خدمات در قالب پروژه نخواهند بود و راه‌اندازی هر کدام از خدمات شبکه به صورت مجزا در حیطه کاری ما نیست. بلکه در صورت امضای قرارداد پشتیبانی شبکه با شرکت ما از همه این خدمات بهره خواهید برد. از نصب و راه اندازی شبکه تا تلفن ویپ و تمام امکانات جانبی که خدمات شبکه می‌تواند در اختیار شما قرار دهد.