روتر، یکی‌از اجزای اصلی و اساسی در شبکه‌ی محلی یا این که LAN محل کار شماست. این ابزار، گونه های متفاوت داده‌ها را حق تقدم‌بندی می‌نماید، امنیت شبکه را ارتقا می دهد، فضای بیشتری برای ذخیره‌ی داده‌ها مهیا میاورد و دسترسی به شبکه را از راه دور  امکان‌پذیر می‌سازد. به علاوه، روترها تنظیماتی را در چنگ شما قرار می دهند که شما‌را در با صرفه‌سازی ترافیک تلفن ویپ کمک خواهند کرد. در‌این نوشتار، به بعضی از خصوصیت‌های روترها اشاره میکنیم که در طول خرید روتر برای سیستم تلفن ابری محیط فعالیت خویش بایستی آن‌ها را مدنظر قرار دهید. درین نوشتار همینطور، یک راهنمای جامع جهت تعیین روترهای مطلوب نیز به شما ارائه خوا‌هیم کرد.

روترها و تلفن ویپ در گوشه و کنار کسب و عمل

یک شبکه ی اداری معمول، مشتمل بر تعداد متعددی دستگاه سخت‌افزاری، کابل و برنامه های نرم‌افزاری میباشد که به یوزرها شبکه ی محلی قابلیت و امکان میدهد تا با یکدیگر رابطه برقرار کرده و به سیرتکاملی ایمن و مؤثر، به اینترنت دسترسی داشته باشند. از بین ابزارهای مورد استعمال در یک شبکه ‌ی اداری میتوانیم به مُودم، روتر، سوییچ، فایروال، نقطه‌ی دسترسی وایرلس، کامپیوتر، تلفن و پرینتر اشاره کنیم.
روترها ابزارهایی میباشند که ترافیک اینترنت را از روش مخابره‌ی بسته‌های داده فی مابین شبکه ‌های کامپیوتر، هدایت و جهت‌دهی می‌نمایند. این پروسه، به سریع‌ترین و ایمن‌ترین صورت ممکن اجرا می‌گردد. یک روتر، دستگاه‌های شما (برای مثال تلفن ویپ ) را به اینترنت متصل می‌نماید و بر کیفیت تماس‌های بر طبق تلفن ویپ تأثیر می گذارد. البته چه طور؟
ترافیک تلفن ویپ ، در بسته‌های داده حمل می‌گردد، درست مانند هر ترافیک اینترنتی دیگری در صورتیکه روتر شما قدرتمند به اخذ بسته‌های داده‌ی تلفن ویپ نباشد، از مدیریت درست آن بسته‌ها باز میماند یا این که آنها‌را گم می‌نماید. همین دستور سبب ساز به بروز تأخیر، قطع تماس و دیگر اختلالات در سرویس ها شود.
شاید از قبل یک روتر مطلوب برای تلفن ویپ در کمپانی یا این که سازمان خویش تنظیم کرده باشید، البته تنظیمات آن را به صحت تهیه نکرده‌اید. شناخت با خصوصیات و پیکربندی این روترها به شما یاری می‌نماید تا بتوانید از آنان تحت عنوان بخشی از سیستم تلفن ابری در سازمان یا این که کمپانی خویش استعمال نمایید.

کیفیت سرویس ها

کیفیت سرویس ها یا این که “تشکیل ترافیک”، یک فناوری روتر میباشد که به شما قابلیت می دهد تا واحد سنجش پهنای باند مصرفی گونه های خاصی از ترافیک را کنترل نمائید. کیفیت سرویس ها، بالاترین سطح حق تقدم را برای ترافیک تلفن ویپ در نظر میگیرید و کمترین سطح حق تقدم را نیز به ویدئوها، داده‌ها و دیگر گونه های بسته‌های اطلاعاتی تخصیص میدهد.
بنابراین، در حالتی‌که شما در درحال دانلود کردن یک پوشه حجیم باشید و درهمان حین، یک ارتباط تلفنی اینترنتی نیز اخذ یا این که برقرار نمائید، روتر می تواند پهنای باند بیشتری را به ترافیک ما یحتاج برای تماس تلفن VoIP تخصیص دهد. این مراحل اختصاص پهنای باند، بازدارنده از بروز نقص‌ در کیفیت تماس می گردد.
هنگامی که مبادرت به خرید یک روتر تلفن VoIP می کنید، امکان‌های مرتبط با کیفیت سرویس ها آن روتر را نیز مد حیث داشته باشید. این ویژگی ها و قابلیت و امکان‌ها معمولاً به صورت واضحی تبلیغ می شوند. در حالتی‌که یک روتر فاقد کیفیت سرویس ها باشد، قابل اطمینان و مطلوب برای خرید نیست. ولی انگیزه ضعف این نوع روتر تنها به فقدان خصوصیت کیفیت سرویس ها رابطه ندارد، بلکه ساختار و کارکرد کلی دستگاه ضعیف خواهد بود. چون این خصوصیات کنترلی، استاندارد می‌باشند و نبود آن ها، سطح کیفیت روتر را کاهش میدهد.

شبکه‌ی محلی مجازی یا این که VLAN

شبکه ی محلی مجازی یا این که VLAN به شما قابلیت میدهد تا دستگاه‌ها یا این که یوزرها فعال در شبکه ‌ی خویش را به زیرگروه‌های متعدد تقسیم‌بندی فرمائید. از جمله، شما می توانید از یک شبکه ‌ی محلی مجازی برای جفت‌سازی مجموع یوزرها تلفن ویپ در محل کار خویش به کارگیری فرمایید و آن گاه، حدود پهنای باند هر تیم را برایشان انتخاب نمائید. بنابراین، شما می توانید ترافیک صوتی و داده را از هم تفکیک فرمایید.

فرکانس دو/ سه باندی

شما می توانید ترافیک تلفن ویپ را با استعمال از روترهای دوباندی که فرکانس‌های رادیویی 2.4 و 5 گیگاهرتز را بطور هم‌زمان انتقال می دهند، با صرفه‌سازی فرمائید.
باند 5 گیگاهرتز، داده‌ها را سریع‌تر از باند 2.4 گیگاهرتز انتقال میدهد. شما میتوانید ترافیک تلفن VoIP را منحصراً به باند 5 گیگاهرتز تخصیص دهید تا سرعت انتقال بالاتری در مشت داشته باشید. ترافیک نتیجه ها از انتقال پیام‌های ویدئویی، پیام فوری و دیگر منابع نیز میتوانند از باند 2.4 گیگاهرتز عبور نمایند. در‌این تقسیم‌بندی، بسته‌های داده‌ی بر پایه ی تلفن ویپ در حق تقدم قرار دارند. این روز ها، اکثر روترهای تجاری به فناوری دوباندی مجهز میباشند.
علاوه بر این، شما می توانید یک روتر سه باندی با باندهای 2.4، 5 و 5 گیگاهرتز خریداری نمائید. براین اساس، هیچکدام از دانلودهای دیگر را از دست نخواهید اعطا کرد و ترافیک پروتکل تلفن ویپ در باند 5 گیگاهرتز خویش باقی می ماند.

802.11ac و MU-MIMO

روترها با یک استاندارد وای-فای یاروهمدم می باشند که با تیتر 802.11 شناخته میشود. حروف بعد از این عدد (a, b, g, n یا این که ac) سرعت و بازه‌ی روتر در شبکه ‌ی وایرلس را نشان میدهد.
برای تلفن VoIP در دور و اطراف فعالیت، به یک روتر با خصوصیات 802.11n نیاز خواهید داشت. روترهایی که با استاندارد 802.11ac عمل می‌نمایند، برای اکثر ترافیک‌ها، به عنوان مثال ترافیک تلفن VoIP ، ایده‎آل می‌باشند. این پروتکل، نسبت به واحد سنجش صنعت یعنی 802.11n، سه برابر سریع‌تر میباشد.
اما، شما به دستگاه‌های دیگری نیاز دارید که با 802.11ac سازش داشته باشند و قابلیت افتتاح از حداکثر سرعت پروتکل را مهیا آورد. البته حتی سوای این امکان نیز، دستگاه شما سرعت بالایی را تجربه خواهد کرد.
یکی‌ دیگر از ابزارهایی که سرعت بسته‌های پروتکل تلفن VoIP را ارتقا میدهد، MU-MIMO یا این که پروتکل چندکاربره، یک سری ورودی و چندخروجی میباشد. این ابزار به روتر قابلیت می دهد تا هر مورد از دستگاه‌های شبکه را با جریان داده‌ی خویش مشغول سازد. گویی که هر دستگاه، روتر فردی اختصاصی به خویش را دارد.
به ذکر دیگر، درصورت استعمال از استاندارد MU-MIMO، جریان‌های داده‌ی دربین دستگاه پروتکل تلفن ویپ و دانلود مکرر فولدر بوسیله همیاران شما، هیچگاه با هم تداخل پیدا نخواهند کرد. این شرایط، یک امتیاز بسیار گسترده برای ترافیک تلفن VoIP میباشد. اکنون، با اینکه این قابلیت و امکان نسبتاً تازه به شمار میاید، البته اکثری از روترهای تلفن ویپ به آن مجهز می باشند.

پشتیبان SIP و H.323

پروتکل H.323 یک پروتکل تلفن VoIP میباشد که امکان‌های یک سری رسانه‌ای زیادی نظیر امکان انتقال پیام صوتی، انتقال پیام تصویری و انتقال داده را داراست. پروتکل SIP نیز یک پروتکل میباشد که با مقصود تقویت اتصالات و ارتباطات پروتکل انتقال صوت اینترنتی، و همینطور انتقال پیام‌های صوتی و تصویری مورد استعمال قرار می گیرد. این پروتکل‌ها، به مخاطب اطمینان میدهند که فرآیندهای تماس بین مجموعه‌های متعدد به صدق اجرا و مدیریت گردیده و در طی و موقعیت مطلوب به انتها می‌رسند.
اکثر روترهای تجاری از این دو پروتکل پشتیبانی می‌نمایند. ولی حواستان به درگاه‌های لایه‌ی نرم‌افزاری (ALG) که‌این پروتکل‌ها را مسدود می‌نماید، باشد.

روترهای پیشنهادی برای تلفن اینترنتی ( ویپ ) در دور و اطراف کسب و عمل

فعلا که با بعضی از ابزارها و استانداردهای مؤثر بر ارتقاء کیفیت تماس‌های اینترنتی آشنا شدید، تعدادی مثال از مطمئن‌ترین روترها را به شما معرفی می کنیم:

سیسکو (Cisco):

از زمان پیدایش دنیای شبکه‌سازی تا در حال حاضر، سیسکو تحت عنوان یک اسم دارای اعتبار و آشنا شناخته می‌شده‌است. به رغم آنکه روترهای این مجموعه از ارزش نسبتاً بالایی برخوردار می‌باشند، ولی خصوصیت‌های توسعه یافته و رشته‌ای زیادی دارا هستند. روترهای سیسکو، برای کمپانی هایی که قسمت فناوری اطلاعاتشان را به متخصصان داخلی سپرده اند، بسیار مطلوب می باشند؛ چون تنظیمات و مدیر این روترها اندکی پیچیده میباشد و تنهاً متخصصان داخلی که به ساختار سازمان و فناوری داده ها آن مطلع می‌باشند، میتوانند از پس مدیر آن روترها برآیند.

جونیپر (Juniper Networks):

جونیپر، وسیع ترین حریف سیسکو میباشد و روترهای تجاری آن، حریف قدری برای روترهای تجاری سیسکو محسوب میشوند. تنظیمات روترهای جونیپر نسبتاً معمولی تر از سیسکو میباشد؛ ولی پیچیدگی آن به حدی میباشد که سفارش میکنیم یک کارشناس درون سازمانی نسبت به تنظیمات و مدیریت شبکه ی آن مبادرت نماید.

لینک سیس (Linksys):

محصول های لینک سیس، مشخصاً برای یوزرهای خانگی و شرکت ها/ سازمان‌ها پباده سازی گردیده‌اند؛ براین اساس، روترهای این مارک برای آن دسته از دفترها اداری که کمتر از 10 استفاده کننده دارند و همینطور برای دفترها خانگی کوچک، ایده آل خواهند بود. یوزرها شرکت های و نهاد های پهناور، برای پشتیبانی از فرآیندهای اداری خویش به ابزارهای قدرتمندتری نیاز خواهند داشت.

سیسکو مراکی (Cisco Meraki):

مراکی، به ساخت‌و‌ساز و عرضه‌ی دستگاه‌ها و ابزارهای امنیتی بر طبق ابر (که با شبکه ‌ی وسیع فعالیت می‌نمایند) و همینطور نقاط دسترسی وایرلس ابری درگیر میباشد. باوجود آنکه تهیه و مدیریت ابزارها و دستگا‌های ساخت مارک مراکی بسیار بی آلایش میباشد، ولی دریافت مجوزهای هر ساله برای استعمال از آن ابزارها و دستگاه‌ها الزامی میباشد؛ شایان ذکر میباشد که دریافت این مجوزها، برای سازمان هزینه به همدم خواهد داشت.

یوبیکوییتی (Ubiquiti Networks):

یوبیکوییتی، به ساخت‌و‌ساز و عرضه‌ی سخت افزارهای اداری کوچک مقیاس و ارزان بها سرگرم میباشد. روترها و WAP های این مارک، به واسطه‌ی سرعت بالا و همینطور واسط‌های اینترنت قادر و آیتم‌های گوناگون برای تنظیمات به آوازه رسیده‌اند؛ ولی به کارگیری از آن‌ها فقط به کاربرانی که از علم کافی درباره ی شبکه ‌سازی برخوردار میباشند، سفارش می گردد.

نت گیر (Netgear):

مارک نت گیر، سبک‌های زیادی از روترها را برای دفتر های خانگی و کوچک ارائه نموده است؛ که به یک واسط اینترنت کاربرپسند، متعلق میباشند و از روش آن تنظیمات میشوند. این ابزارها و دستگاه ها، موجبات صرفه جویی در هزینه‌ها را مهیا میاورند و برای کسب و شغل های کوچک، آیتم قابل قبولی میباشند.

روترها، ابزارهای دستیار پروتکل تماس تلفن اینترنتی در فضای کسب و فعالیت

روترها، ابزارهایی یاری‌رسان و مساعد برای سرویس های تلفن ویپ می‌باشند. آن دسته از سازمان‌ها و کمپانی‌ها که از فناوری‌های مرتبط با روترها و پروتکل‌های تلفن ویپ استعمال می‌نمایند، پیشرفت بیشتری نسبت به باقی کمپانی‌ها و سازمان‌ها دارا‌هستند؛ البته نصیب متعددی از پیروزی یک سازمان در این مورد، به شیوه‌ی نرم‌افزار‌ریزی روتر جهت پردازش ترافیک متعلق میباشد. حتی معمولی‌ترین پیکربندی کیفیت سرویس ها نیز تغییرات به سزایی در کیفیت تماس‌های اینترنتی به وجود میاورند.

در انتها این نوشته‌ی‌علمی میخواهیم اضافه کنیم که ما در پیراسیس تحت عنوان یک کمپانی خدمات پشتیبانی شبکه سرویس ها تلفن اینترنتی ( ویپ ) را در دست شما قرار می دهیم. این سرویس ها در قالب پروژه نخواهند بود و فعال سازی هرمورد از سرویس های شبکه به طور منقطع در ناحیه کاری ما نیست. بلکه در صورت امضای قرارداد نگهداری شبکه با کمپانی ما از کلیه این سرویس ها سود خواهید پیروزی. از نصب و فعال سازی شبکه تا تلفن ویپ و مجموع تجهیزات جانبی که سرویس ها شبکه میتواند در دست شما قرار دهد.