تاریخ انسان آکنده از رویدادهای وسیع میباشد و هر قرن از معاش آدم معاصر با یک فناوری شاخص شناخته می‌گردد. مثلا، قرن هجدهم، عصر سیستم های پهناور مکانیکی و انقلاب صنعتی بود، قرن نوزدهم عصر بخار نامیده شد، و قرن بیستم که برای ما قرن آشناتری میباشد، عصر جمع‌آوری، پردازش و توزیع داده ها بود و تلفن، رادیو، تلویزیون، کامپیوتر و ماهواره‌های مخابراتی همگی از اختراعات این قرن بودند که تحول بخش اعظمی را در معاش انسان ساخته است.

البته اینک، در اولِ قرن 21 هستیم و تا پایان آن را صرفا میتوانیم پیش‌بینی کنیم. پیش‌بینی محققان این میباشد که‌این قرن، عصر شبکه خواهد بود و تا سالیان نهایی آن، همه چیز در یک شبکه وسیع به هم متصل می گردد. شبکه ای که متشکل از میلیاردها شبکه کوچک و وسیع خواهد بود و کلیه شی ها را به هم متصل میکند. در واقع دانش تازه وب شی ءها راجع‌به همین مورد سخن میکند… که چطور می‌توان شی ها را در یک شبکه به هم متصل کرد و آنگاه نرم افزار‌های کاربردهای جدیدی را به‌این شبکه بیش تر کنیم.

اشکال شبکه نیاز به اعمالی هستند که در اصطلاح به آن ها پشتیبانی و محافظت شبکه گفته میشود. کمپانی پشتیبانی شبکه پیراسیس تحت عنوان شرکتی که سالها در موضوع پشتیبانی شبکه های کامپیوتری تجربه دارد، یکی از کمپانی هایی میباشد که‌این سرویس ها را در سطح بالایی انجام میدهد. این سرویس ها در هر سطحی که صورت پذیرد نیاز به یک قرارداد پشتیبانی شبکه دارد تا به درستی صورت بپذیرد.

به این ترتیب بهتر میباشد که طولانی تر درباره‌ی شبکه های کامپیوتری بدانیم و با مفاهیم آن آشنا شویم.

تعریف شبکه های کامپیوتری

شبکه های کامپیوتری، گروهی از کامپیوترهای غیر وابسته می‌باشند که از روش یک فناوری واحد با یکدیگر متصل اند. مراد از کامپیوتر در‌این تعریف‌ صرفا یک کامپیوتر فردی یا این که لپ تاپ نیست. بلکه قادر است یک mainframe وسیع باشد یا این که یک ریزکامپیوتر. کلمه و واژه متصل هم در‌این تعریف، معنا ویژه‌ای داراست. دو کامپیوتر وقتی به هم متصل میباشند که بتوانند با یکدیگر تبادل داده ها داشته باشند.

اکثری از اشخاص تعریف وب و اینترنت را با شبکه های کامپیوتری اشتباه میگیرند. ولی بایستی بدانید که وب در واقع، شبکه ای از شبکه ها میباشد و نمی‌توانیم آن را یک شبکه واحد بدانیم. اینترنت در واقع یک شبکه نیست و یک سیستم توزیع شده‌است و با کانال های کامپیوتری متمایز میباشد. یک سیستم توزیع گردیده یا این که  Distributed System گروه‌ای از کامپیوترهای جدا میباشد که از نظر استفاده کننده واحد و متجانس میباشد. در یک سیستم توزیع گردیده از یک لایه نرم افزاری یا این که میان‌افزار (Middleware) برای پیاده‌سازی دسته متبوع استعمال می شود و ما بیش تر با این لایه نرم افزاری سروکار خوا هیم داشت.

کاربردهای شبکه های کامپیوتری

بهتر میباشد که کاربردهای شبکه های کامپیوتری را در یک‌سری جنبه متفاوت بازبینی کنیم:

کاربرد تجاری:

وسیع ترین معضل یک کمپانی، سوله و یا این که کسب و فعالیت سیاستی میباشد که می بایست بگیرد تا بازارش را از دست ندهد. هر واحد تجاری مشتمل بر قسمت های گوناگون از جمله، واحد فروش، بازاریابی، مالی، سرویس های بعد از فروش، ایجاد و … میباشد که هرمورد از این واحدها، خروجی مشخصی دارا‌هستند که مدیر برای تصمیم گیری پایانی نیاز دارد، این خروجی ها و داده ها را یک دست نماید و حتی آنها‌را با دیگر واحدها به اشتراک بگذارد تا بتواند برای نیل به هدف های تجاری خویش از آن ها به کارگیری نماید. در کنار اشتراک داده و منابع، اشتراک امکانات یا این که به عبارتی اشتراک سخت افزار هم در واحدهای تجاری واقعه می افتد. برای مثال به جای خرید پرینتر به تعداد اشخاص، یک پرینتر برای کل تیم تهیه و تنظیم کرده و آن را از روش شبکه در میان همه اشخاص به اشتراک میگذارید. و در غایت اشتراک نرم افزاری هم بسیار ضروری میباشد.

کاربرد خانگی:

امروزه اکثر مردم در منزل خویش یک کامپیوتر دارا هستند مهم ترین عوارض آن قادر است دسترسی به داده های دور از هم سراسر جهان، ارتباطات دو جانبه، سرگرمیهای تعاملی و تجارت الکترونیک باشد که همگی این امور از روش اتصال به وب قابلیت و امکان پذیر میباشد .

درین دسته کاربرد نیز از قابلیت و امکان ارتباطی موجود در وب ، رابطه همتا- به – همتا استعمال میگردد( دراین سیستم مقر داده مرکزی حذف و داده ها در کامپیوترهای تک تک اشخاص ذخیره میگردد که هریک لیستی از اشخاص همسایه خویش را در دست دارا هستند، مانند پست الکرونیکی).

تجارت الکترونیک نیز از مهم‌ترین کاربردهای خانگی شبکه های کامپیوتری میباشد . امروزه میلیون ها نفر در سرتاسر عالم هر روز، ما یحتاج خویش را به صورت بی واسطه از وب تهیه  می نمایند . هزاران کمپانی پهناور و کوچک کاتالوگ محصول ها خویش را با صورت و شمایلی دیدنی روی وب نهاده اند و برای خرید هرمورد از آن ها روی مال متبوع یک کلیک فرمایید. کالایی خریده اید اما نمی دانید چطور فعالیت مینماید؟ نگران نباشید، دوباره وب به شما امداد مینماید و هر داده های که بخواهید در اختیارتان قرار می‌دهد.

کاربردهای همراه:

کامپیوتر های سیار و دستیاران دیجیتالی یکی از سریعترین رشدها را در صنعت کامپیوتر تجربه مینماید.برای رابطه این کامپیوترها به همدیگر یا این که کامپیوترهای خانگی و دفتری می بایست به تفکر شبکه های بی سیم بود. جالبترین کاربرد شبکه های بی سیم ساخت دفترهای سیار میباشد .شبکه های بی سیم در کارهای حمل و نقل نیز تحولی وسیع را تولید کرده اند. این شبکه ها از نگاه نظامی نیز حائز اهمیت می باشند. می بایست بدین نکته اعتنا کرد که هر شبکه بی سیمی الزاما سیار نیست . می توان بعنوان نمونه به تلفن ها همراه (سیار) و تلفن های بی سیم اشاره نمود .