در اینجا به شما نشان می‌دهیم که چگونه از قابلیت تایم لاین ویندوز 10 که در آپریل 2018 اضافه شده، استفاده کنید.
قابلیت جدید تایم لاین ویندوز 10 به این پرسش که “روی چه چیزی کار می کردم؟” پاسخ می‌دهد. این قابلیت، صفحات اینترنتی و اسنادی را که طی هفته ها و یا ماه های گذشته با آنها سروکار داشتید را در مجموعه‌ای از اسناد ذخیره می‌کند تا شما فقط با یک کلید به آن ها دسترسی پیدا کنید.
تایم لاین یا Redstone 4 در آپدیت 2018 ویندوز 10 آورده شده است. حتی اگر از آن استفاده هم نکرده باشید، احتمالا در پایین taskbar، کنار باکس جستجو Cortana، به آیکون کوچک Task View در Fall Creators Update برخورده اید. در ورژن جدید آیکون تایم لاین ویندوز 10 کمی تغییر کرده است.
یکی از دلایل قرارگیری تایم لاین ویندوز 10 در Task View این بود که کاربران کمی از Task View استفاده می کردند. Task View حذف نشده است. اگر تایم لاین را باز کنید هنوز هم می توانید آیکون پنجره هایی را که روی صفحه نمایش باز کرده‌اید، ببینید. اما در زیر این آیکون‌ها، قسمت جدیدی به نام Earlier Today اضافه شده است که نشان دهنده زمان آغازین تایم لاین ویندوز 10 است.

چگونه تایم لاین فعال را غیرفعال کنیم ؟

سیستم به صورت پیش فرض تایم لاین ویندوز 10 را فعال می کند. اگر می خواهید آن را غیرفعال کنید و یا نحوه استفاده از اطلاعاتتان را مدیریت کنید، از منو تنظیمات یا “Settings” به Settings > Privacy > Activity History بروید. در آنجا دو گزینه پیش روی شماست: اولی “Let Windows collect my activities from this PC” (به ویندوز اجازه می‌دهم فعالیت های من در این کامپیوتر را ذخیره کند) و دومی “Let Windows sync my activities from this PC to the cloud” (به ویندوز اجازه می دهم فعالیت های من در این کامپیوتر را با حافظه ابری همگام کند). تیک هر کدام از این دو گزینه ها را می توانید بزنید و یا بردارید.
گزینه اول واضح است؛ اگر تیک نداشته باشد تایم لاین برای شما غیرفعال می‌شود و اگر داشته باشد فعالیت‌هایتان فقط در این کامپیوتر ذخیره می‌شود. اگر تیک گزینه اول و دوم را با هم بزنید، فعالیت ها و تایم لاین تمام دستگاه ها با هم همگام می شوند. اگر با همان حساب کاربری به کامپیوتر دیگری وارد شوید، می‌توانید کار خود را از همان جا که رها کرده اید ادامه دهید.

چگونه از تایم لاین ویندوز 10 استفاده کنیم ؟

کارکرد تایم لاین ویندوز 10 شبیه به history مرورگر است ، با این تفاوت که به جای بازیابی صفحه‌های اینترنتی، برنامه‌ها و اسنادی که باز کرده‌اید و ویرایش شده اند را نشان می‌دهد. تایم لاین هم چنین اسنادی را که در یک زمان معین از آنها استفاده کرده اید را با نام Activities ذخیره می کند. Activity نشان دهنده تمام اسنادی است که در هر زمان باز کرده اید: مثلا یک صفحه اکسل از بودجه به اضافه چند صفحه اینترنتی و شاید یک صفحه ورد.
مشکل تایم لاین ویندوز 10 فقط این است که متاسفانه مایکروسافت فقط برنامه هایی که خودش ساپورت می‌کند را بازیابی می کند. بسیاری از برنامه های ویندوز مثل آفیس متعلق به مایکروسافت است ولی مرورگرهایی مثل کروم که متعلق به این شرکت نیست امکان بازیابی ندارند. علاوه بر این Activities برنامه‌های آفیس (ورد، پاورپوینت، اکسل و…) و Edge را به خوبی پشتیبانی می‌کند ولی اگر فایل PDF را بخواهید بازیابی کنید باید امیدوار باشید که قبلا با Edge آن را باز کرده بوده باشید.
اگر تایم لاین نتواند فایلی را که ذخیره کرده باز کند؛ مثل زمانیکه از میان چند عکس یک عکس در OneDrive بک آپ نشده باشد، به مشکل برمی خورد. در این حالت شما به جای عکس یا چیزی که انتظار دارید، آدرس اینترنتی و یا کدهای نامفهومی را مشاهده می کنید. تایم لاین باید بتواند اسناد مربوط به هفته‌ها، ماه ها و حتی سال‌ها بعد را بازیابی کند ولی ما می‌توانیم فقط تا ماه ها قبل را تایید کنیم.
اگر شما در یک زمان چند پروژه را پیش می برید، تایم لاین ویندوز 10 می تواند برای شما بسیار کاربردی باشد؛ چرا که به شما اجازه می‌دهد بین آن‌ها عقب و جلو بروید. این قابلیت به Task View که در آن برنامه‌های مختلف دسکتاپ را می‌توانید به همان شکل به کامپیوترهای دیگر منتقل کنید، شبیه است و به کارمندانی که قبل از بیماری و یا سفر کارشان را تمام نکرده اند، آرامش خاطر می‌دهد.
تایم لاین ویندوز 10 می‌تواند با دسته بندی هوشمند اسناد و برنامه‌هایی که متعلق به مایکروسافت نیست، به پیشرفت شما هم کمک کند. کافی است که شما فقط یک کلیک انجام دهید تا تمام اسناد در Activity یا Snap باز شود.
تایم لاین ویندوز 10 هم مثل بسیاری از امکانات مایکروسافت در taskbar تا زمانی که توجه شما را به خود جلب کند، پنهان است. البته به جز زمانی‌که در مرورگر مخصوص مایکروسافت Edge، ناخودآگاه ظاهر شود. در واقع وب سایتی که بر روی Edge باز می‌کنید را می‌توانید در موبایل یا کامپیوترهای دیگر خود هم ببینید. تایم لاین مایکروسافت بهره‌وری کارتان را بالا می‌برد و باعث می‌شود مدت زمان بیشتری را در اکوسیستم برنامه‌های مختلفش بمانید. آپدیت جدید ویندوز 10 در آوریل 2018 ارزش یک نگاه مختصر دارد.