برون سپاری سرویس ها پشتیبانی شبکه تا چه حد میتواند برای شرکت ها کوچک و میانگین اثر گذار باشد؟
موسسات زمانی از حدی بزرگتر می باشند با اطمینان بیشتری به سراغ برونسپاری سرویس ها مورد نیاز خویش می روند. ولی کمپانی‌های کوچک‌تر برای برون سپاری با تردیدهای بیشتری مواجه میباشند. آیا یک کمپانی پشتیبانی شبکه در کنار آن‌ها مشکلاتشان را کمرنگ‌تر می‌نماید؟ آیا برون سپاری هزینه آنان را بالا نمی‌برد؟ آیا میتوانند از پس اشتباهات قراردادی و حقوقی با یک پیمانکار بربیایند؟ آیا چنین قراردادی با یک کمپانی پشتیبانی شبکه امنیت اطلاعاتشان را تهدید نمی‌نماید؟ و بخش اعظمی سوال ها دیگر گرفتاری‌هایی می باشند که شرکت ها کوچک و میانگین برای چنین تصمیم مهمی با آن‌ها مواجه می باشند.
درین نوشته‌ی‌علمی تلاش خوا‌هیم کرد تا پاسخ تمامی این سوال های را بدهیم و مزایا و معایب برون سپاری پشتیبانی کانال برای شرکت ها کوچک و میانگین را باز بینی کنیم.
شرکت ها کوچک و میانگین (SMB (Small and Midsized Business درپی یافتن چاره‌های مقرون‌به‌صرفه برای برونسپاری پشتیبانی IT به نحوه سهل می باشند. با حال، نکته قابل توجه این میباشد که‌این گزینه پیش‌شرطی بیش نیست. بلکه بحران‌های کاری و موقعیت سرویس ها و پشتیبانی هم موجود است. به‌علاوه، برونسپاری پشتیبانی شبکه برای کسب و عمل کوچک نیاز به سرویس ها بعد از فروش قابل اعتماد دارد. SMB ها سرویس های مشتریان و پشتیبانی فنی را جدی نمی‌گیرند. برای اکثری از کمپانی‌های کوچک، راه‌حلی که بعضی از شرکتهای پشتیبانی شبکه ارائه می دهند قابل انجام نیست. یکی ازعارضه های این حادثه منابع محدود پرسنل IT، یا این که به عبارت معمولی‌تر تعداد نادر آن ها در سازمان‌ها میباشد.
معضل‌های یگانه SMB ها و همینطور نقاط ضعف آن ها نیازهای خاصشان را گزینش می‌نماید. اکثر شرکت های سرویس های شبکه به موسسات وسیع تعدادی ملیتی سرویس ها میدهند. به این ترتیب تعدادی تامین کننده تخصصی برای SMB ها موجود هست که میتوانند طبق نوع کسب و عمل و نیازهای آنان کار نمایند. با این حال، کمپانی‌های کوچک، هنوز هم کمپانی‌های متعلق به تکنولوژی می باشند نیاز دارند تا بعضی از سرویس های مورد نیازشان را برونسپاری نمایند. کسب و شغل های کوچک بایستی برونسپاری IT خویش را بین کمپانی هایی گزینش نمایند که تجربه عمل با SMB ها را داشته باشند.
ارائه راه‌حل مطلوب IT برای SMB ها مستلزم فهم ظریف تکنولوژی و نیازهای تجاری آنهاست. در کنار اینها چنین کاری نیاز به یک قرارداد پشتیبانی شبکه بی نقص و جامع دارد.

عامل ارجاع SMB ها به برونسپاری پشتیبانی IT

SMB ها برای بخش شبکه موردهایی با بها‌گذاری معمولی و بی واسطه را ترجیح می دهند. ولی انعطاف‌پذیری در مصرف تکنولوژی به صورتی که با سپری شدن زمان قابل بسط باشد هم برایشان مهم میباشد.
بنابراین نخست بایستی تمایلات SMB را فهمید. یعنی مورد‌های ارائه سرویس ها، پکیج سرویس ها و وفاداری برای برونسپاری و کاربرد آن تحت عنوان سرویس ها را به درستی بدانید. به نحوی که همراه با پرورش و ارتقای کمپانی، سرویس های پشتیبانی شبکه هم توسعه و گسترش پیدا نماید. با این حال، شاید هنوز هم مواقعی وجود داشته باشد که از آغاز همیاری SMB ها با شرکتهای پشتیبانی شبکه پرهیز نماید، گرفتاری‌هایی مثل:

استطاعت مالی:

بهتر میباشد بدانید در اکثر زمان ها موردهای برونسپاری نصب و فعال سازی شبکه به مراتب ارزان‌تر از استخدام کارمند داخلی خواهد بود. در واقع استخدام نیروی عمل یا این که هزینه‌های زیربنایی در ابتدا پایین‌تر میباشد.

اعتماد:

در ارتباط کمپانی هایی که سرویس های کامپیوتری به موسسات ارائه می دهند، عدم تمجید درست متدولوژی‌ها و قراردادها، گواهینامه کیفیت، اطمینان امنیتی و حتی مسائل فرهنگی سبب ساز به کاهش اعتماد SMB ها خواهد شد. فروشنده می بایست علاوه بر مراقبت اعتماد به‌نفس در جلب اعتماد مشتری هم کارایی نماید، طبق قرارداد کار نماید، و به صورت قابل اعتماد و عادلانه‌ای خلق نماید تا به مشتری خویش اطمینان بی نقص دهد.

مالکیت معنوی و امنیت داده‌ها:

یکی‌از وسیع ترین نقاط ضعف برونسپاری پشتیبانی IT از نگاه SMB ها، حفاظت و مشورت کلی مالکیت معنوی میباشد. به ویژه برای آغاز‌آپ‌های متعلق به فناوری که متکی بر ابتکار عمل میباشند، این‌ها مسائل مهم در حوزه کسب و عمل بحساب می آیند و کلیه تامین کنندگان بایستی چنین نکاتی را در نظر بگیرند.

فهم و شعور متقابل:

وصال به ادراک قطعی درباره‌ی راهکارها و منافع، دستکم نیاز کمپانی‌های کوچک میباشد. سرویس دهندگان IT بایستی بدانند مشتری صرفا به لیست سرویس ها نیاز ندارد، بلکه بایستی به هر کسب و عمل کوچکی در زمینه‌ی مزایای برون‌سپاری آموزش داده شود.

حجم فعالیت:

اکثر زمان ها کمپانی‌ها ترجیح میدهند با کمپانی‌های بزرگی فعالیت نمایند که حجم متعددی عمل برای برونسپاری داشته باشند. شاید حجم عمل برونسپاری گردیده بوسیله SMB برای فروشندگان پهناور قابل پذیرش نباشد. ولی به لحاظ می رسد این گرایش در درحال حاضر تغییر و تحول میباشد، البته به کندی.

تجربه مدیریت:

کمپانی‌های کوچک و میانگین \”تجربه مدیریت\” موردنیاز برای فعالیت با به کار گیری از سرویس های برونسپاری را ندارند. برای مثال، کمپانی‌های پهناور منابع تخصصی را به فروشندگان اختصاص می دهند.

مزایای برونسپاری پشتیبانی کانال برای SMB ها

رشد فرایند

احتمالا برهان اصلی اینکه اکثر وقت ها کمپانی‌ها قصد به برونسپاری پشتیبانی شبکه دارند، بکارگیری یک مجموعه با سابقه برای اطمینان از سعی‌هایشان در سوی توسعه و گسترش کمپانی میباشد.
دسته شیوه‌ها، سرمایه‌گذاری‌های انجام یافته روی سرویس ها، زیرساخت‌ها و سطح ارتباطات، اعتماد و فهم و شعور متقابل در میان فروشنده و کمپانی مشتری همگی بر کیفیت، حاصل و پیامدهای ارتباط کاری تاثیر میگذارند. با رشد و تکامل رابطه ها و سئو حاصل کسب و فعالیت، رویکردها هم می بایست انعطاف پذیرتر گردیده و از وضعیت ایستا بیرون شوند، تا دامنه و چارچوب کاری هم توسعه و گسترش یابد.
رویش مراحل هنگامی پیروزی آمیز خواهد بود که بتواند فایده وری، عملکرد و هزینه‌ها را بهمراه کنترل کیفیت بدون نقص در اختیار گرفت.

صرفه جویی در هزینه

ارزش زیر یکی از عوارض اصلی برونسپاری پشتیبانی IT میباشد. صرفه جویی در هزینه در اصل بر مبنای تفاوت حقوق و دستمزد فی مابین دنیای غرب و مقصد فرنگی میباشد. عامل های دیگری همچون اقتصاد مقیاس و تخصص آن کسب و عمل هم تاثیر قابل توجهی خواهد داشت.
شیوه های ممکن کاهش هزینه از روش برونسپاری برای SMB ها عبارتند از:
علم و تخصص
برونسپاری همینطور تمرکز شمارا بر کسب و عمل و بضاعت و توان‌های اصلی کمپانی طولانی تر خواهد کرد.
خطر و کنترل کیفیت
توافقنامه‌های برونسپاری را میتوان به سیرتکاملی پباده سازی کرد که در آن تامین کننده برونسپاری مسئولیت ایجاد مقدار / کیفیت خاصی از خروجی را بعهده بگیرد، به این ترتیب خط مش بهتری برای مدیریت ریسک در اختیارتان قرار خواهد گرفت. مسئولیت تامین کننده از روش به اصطلاح \”موافقتنامه سطح سرویس ها (SLA)\” معلوم می‌گردد.
مدیریت گنجایش
برونسپاری ابزاری برای مدیریت خروجی و یا این که گنجایش ایجاد بروشی به طور کامل انعطاف پذیردر اختیارتان قرار میدهد.
کارمندان
با استعمال از منابع فرنگی قدرتمند به ناکامی نقدینگی احتمالی در بازار عمل خواهید بود، ولی به ویژه برای همت بسیار تخصصی که دربرگیرنده بخش فناوری داده ها می گردد بسیار کارآمد خواهد بود.
با وجود مزایای ثابت گردیده برونسپاری، هنوز هم مدیران SMB ها چندان تمایلی به برونسپاری پشتیبانی IT نشان نمی‌دهند. اکثری از آن‌ها مشکل مشترکی دارد که در ذیل به آن‌ها اشاره می کنیم.

عوارض عدم تمایلSMB ها به برونسپاری پشتیبانی IT

بعضی از کارداران مانع نقل شده در صدر فقط تصورات نادرست رایج می باشند، البته بیشترین مواقعی که از سوی مدیران SMB گفته شده هنگامی کلام از برونسپاری به در بین میاید، عبارتند از:
ما کوچکتر از آن هستیم که بخواهیم برونسپاری داشته باشیم
استدلال حقیقی و واقعی: انتخاب اندازه شرکتی که کار کشته به برونسپاری باشد بسیار مشقت بار میباشد. مشاهده شده که کمپانی‌های مجازی تمام وضعیت بسط خویش را به برونسپاری دادند و خودشان صرفا تبلیغات و برندینگ را بعهده گرفتند.
به صورت خلاصه، هرکجا شم نیاز به توسعه و گسترش نرم افزاری مشاهده شد، قابلیت و امکان انجام برونسپاری موجود است.
گسترش تولیدهای اصلی را نمی‌توان برونسپاری کرد
برهان حقیقی و واقعی: توسعه و گسترش متاع اصلی را هم می‌توان برونسپاری کرد و یک سری گزینه غالب هم در این مورد موجود است. با این وجود، بهتر میباشد قبلی از هرکاری بازبینی کاملی درمورد پیش مسئله کاری فروشنده انجام دهید تا مطمئن گردید فروشنده پیشینه خوبی در حفاظت IP داراست.
استطاعت مالی برونسپاری را نداریم
برهان حقیقی وواقعی: معنای اصلی این گفته درواقع نشان‌دهنده تفاوت فهم و شعور برونسپاری اصلی و غیر اصلی میباشد. جذب یک کارشناس در بین المللی معمولا 30 تا 40 درصد ارزان‌تر از استخدام یک نیروی فعالیت اثبات یا این که پرداخت هزینه‌های زیرساخت میباشد.
در مقابل، بخش ROI (راندمان سرمایه) برونسپاری به کرات اثبات شده‌است. در واقع، حتی طبق محاسبات بازار هم برونسپاری سعی مفیدی برای SMB ها خواهد داشت. درنهایت امروز سوالی که مطرح می گردد این نیست که آیا قصد مبادرت به برونسپاری را دارید یا این که خیر، بلکه زمان و چگونگی مبادرت شما دارای اهمیت میباشد.
برونسپاری به معنای گذراندن وقت بیش تر برای در اختیار گرفتن فروشنده خارجی میباشد که احتمالا هیچ شناخت با کسب و فعالیت اینجانب ندارد
مانند اکثری دیگر از سرویس ها مربوط به IT، تعیین تامین کننده صحیح قادر است سود‌ای تماما گوناگون تولید نماید. علاوه بر SLAها، SMB‌ ها بایستی با دقت به برونسپاری وظایف موردنظر بدنبال تامین کننده‌ای زبده، مختص و ثابت گردیده در کسب و کارشان باشند. در برخی مواقع ممکن میباشد تامین کننده فرنگی مورد‌هایی هم‌راستا با کسب و فعالیت شما توصیه دهد.

معضل‌هایی که SMB‌ ها در برونسپاری IT با آن مواجهند

SMB هایی که سرویس هایی برونسپاری را برای بسط / مراقبت سرویس ها IT درنظر دارند، می بایست جنبه‌های خاصی را مد نظر قرار دهند که درواقع اصول فرایند برونسپاری می‌باشند. بعضی از این عامل ها تاثیرگذار که گذشته از امضای قرارداد می بایست در لحاظ بگیرید عبارتند از:
همراستا بودن نکات متبوع:
فروشندگان متفاوت در اندازه‌های گوناگون و با هدف های گوناگون وجود دارند! بعضی از آنان اپراتورهای وسیع می‌باشند و بعضی کوچک میباشند. SMB ها می بایست فروشنده‌ای را تعیین نمایند که با لازمات کاری کمپانی متناسب باشد.
تنی چند از فروشندگان هم اخیرا تبدیل به نهادهایی شدند که سرویس های برونسپاری غیرتوسعه‌ای ارائه می دهند که سبب ساز به عدم تمرکز کافی بر عمل‌های کاری خواهد شد. برای تمجید تناسب بدون نقص، بایستی تاکید کنیم که جدای از دست اندرکاران فرهنگی، شایستگی و غیره، همراستا بودن یک پارامتر کلیدی بحساب میاید.
نقص شیوه‌های تعریف گردیده:
در اکثر کمپانی‌های کوچک، بسط نرم افزاری بوسیله یک گروه تکنیکی باانگیزه مدیریت می‌گردد. کمپانی‌های متوسط و استارت‌آپ‌ها طریق‌های مدیریت بسط نرم افزاری برونسپاری خویش را مکررا توضیح نمی‌دهند و اکثری از فروشندگان با چنین موقعیتی کنار نمی‌آیند. شایسته ترین وضعیت برای انها عمل کردن با کمپانی‌هاییست که راه‌های خویش را بطور مشخص و معلوم توضیح دهند. پس کسب و کارهایی که به‌دنبال برونسپاری می باشند بایستی وقتی را صرف تمجید عمل‌ها و مسئولیت‌های گروه داخلی و همینطور گروه خارجی نمایند. کلیه فروشندگان شیوه‌های بسط توسعه یافته‌ای دارا‌هستند که کمپانی‌ها می توانند از آن‌ها کمال استعمال را ببرند.
تعهد به ارتباط کاری:
همگی فروشندگان پیشرو با کمپانی‌های یک سری ملیتی عمل می‌نمایند و یک مشتری میانگین ممکن میباشد چندان به چشمشان نیاید. به عبارت دیگر، یک فروشنده پهناور احتمالا اضافه علاقمند به تمرکز روی مشتریان پهناور با کسب و عمل پهناور میباشد. کمپانی‌های میانگین می بایست فروشنده‌ای را تعیین نمایند که برای ارتباط کاری‌شان هرچقدر هم که معدود باشد بها قائل شود و در دستیابی به شرکت کردن غالب نقش مهمی ایفا نماید.
علاوه بر تجربه، رزومه کاری را هم پیگیری نمائید:
کمپانی‌ها بایستی درپی رزومه کاری تامین کننده در عکس العمل با کمپانی‌های کوچک باشند. فروشندگانی که اضافه با کمپانی‌های پهناور فعالیت کردند ممکن میباشد ظرافت فعالیت با کمپانی‌های کوچک را درک نکنند. فروشنده‌ای که سوابق فعالیت با کمپانی‌های کوچک را داشته، آمادگی رویا رویی با حالت‌های شبیه را هم خواهد داشت.
رئیس ریسک:
SMBها می بایست به صورت جدی نحوه‌های مدیریت ریسک فروشنده را چک نمایند. فروشندگان با به کار گیری از BCP (برنامه مداوم تجاری) معلوم، بخت بهتری برای ارائه سرویس های بی وقفه حتی‌در مواجهه با خطرهای احتمالی خواهند داشت.
نتیجه‌گیری
برونسپاری مدتهاست بوسیله کمپانی‌های پهناور کشف گردیده، ولی به سختی توانسته کمپانی‌های کوچک و میانگین را به خویش جلب نماید. با این حال، مزایایی که در ابتدا ذکر شد می توانند منجر تشویق SMBها شوند تا عمل ITشان را برونسپاری نمایند. نکته قابل توجه‌تر آنکه، با یافتن تامین کننده سرویس های برونسپاری که سوابق فعالیت با قضیه تجاری دارای ارتباط را داشته بسیار بیش تر از آنکه فکر کنید برای کسب و کارتان موثر خواهد بود.