خب، شما فقط احتیاج به بازیابی رمز عبور ویندوز خود دارید و آن را فراموش کرده اید . هنوز هم می توانید به رایانه شخصی- حتی در صورتیکه فقط یک حساب ادمین برای ویندوزتان ساخته باشید، وارد شوید.
از نظر امنیتی این خبر نگران کننده است ولی ترفند پایین به هیچ عنوان غیر قانونی نیست و بدون اطلاع شما به دیگران اجازه دسترسی به رایانه شخصی ( بازیابی رمز عبور بدون اینکه معلوم شود انجام میشود) و یا دیتاهای قفل شده شما را نمی دهد (فایل های حساس تان را رمزنگاری کرده اید، نه؟) .
در اینجا ترفندهایی را برای کاربران ویندوز 7 و 10 آماده کردم. کاربران ویندوز 8 نیز می توانند دستورالعمل های ویندوز 10 را به کار ببرند.

بازیابی رمز عبور در ویندوز 7

اول از همه به ریکاوری درایو ویندوز 7 (Windows 7 System Repair Disc) نیاز دارید. برای این کار می‌توانید از کامپیوتری دیگر که Windows 7 روی آن نصب است، استفاده کنید. فقط دقت داشته باشید که اگر سیستم شما 32-bit است، باید از یک ویندوز 32-bit دیگر کمک بگیرید و اگر 64 است از ویندوز 64-bit کمک بگیرید. ( برای آن که بدانید چطور 32 یا 64 بیت بودن سیستم خود را تشخیص دهید می توانید از این لینک استفاده کنید .)
برای تغییر و بازیابی رمز عبور ، از System Repair Disc بوت کنید. وقتی سیستم آماده پذیرش ورودی صفحه کلید شد، کلیدی را فشار دهید تا کم کم به صفحه System Recovery Options هدایت شوید. در نظر داشته باشید که محل ریکاوری سیستم می تواند بر روی درایو C:یا D: یا هر جای دیگری باشد. روی Next کلید کنید.
در صفحه بعد گزینه Command Prompt را انتخاب کنید.
بعد از آن دستورهای زیر را تایپ کنید و بعد از نوشتن هر سطر کلید Enter را فشار دهید. به جای x خط اول، نام درایوی که ویندوز را روی آن نصب کرده‌اید، را وارد کنید.
x:
cd windows\system32
ren utilman.exe utilhold.exe
copy cmd.exe utilman.exe
exit
دیسک را خارج کنید و دوباره بوت کنید.
در صفحه log-on، بر روی آیکون Ease of access در پایین سمت چپ کلید کنید تا به command prompt دوباره وارد شوید.
در command prompt اینبار “net user username newpassword” را تایپ کنید. به‌جای کلمه‌ی «username»، نام کاربری و به‌جای کلمه‌ی «newpassword»، رمز عبور جدید را وارد کنید. بعد از آن Enter را بزنید، Command Prompt را بسته و پس از بازیابی رمز عبور جدید به ویندوز وارد شوید.

بازیابی رمز عبور در ویندوز 10

از آنجایی که حساب کاربری ویندوز 10 به سرورهای وب‌سایت مایکروسافت (Microsoft.com) متصل است؛ بازیابی رمز عبور فراموش‌شده امن تر و آسان‌تر خواهد بود.
با یک کامپیوتر دیگر ایمیل خود را در صفحه Sign in مایکروسافت وارد کنید و سپس روی گزینه‌ی “Can’t access your account” کلیک کنید.
در مراحل بعد از طریق شماره تلفن و سوالاتی که قبلا به آن ها پاسخ داده اید باید ثابت کنید که این حساب متعلق به شماست.
بعد از اثبات هویت، ‌در نهایت مایکروسافت به شما اجازه می‌دهد که بازیابی رمز عبور را انجام دهید.
این تکنیک وقتی جواب می دهد که شما حساب کاربری تان را به سایت مایکروسافت متصل کرده باشید، در غیر این صورت مجبورید از دستورالعمل مربوط به ویندوز 7 که در بالا توضیح دادیم استفاده کنید با چند تفاوت:
* از Windows 10 Recovery Drive بوت کنید تا به صفحه Command Prompt وارد شوید. برای آشنایی بیشتر می توانید از مقالات آموزشی با عنوان Windows 10 Safe Mode article استفاده کنید.
* آیکون ease of access بین آیکون‌های Power و Connect to Internet، در بالا سمت راست قرار دارد.