اینستاگرام ، یک شبکۀ اجتماعی تازه تأسیس است که به کاربران خود امکان میدهد تا تصاویر و ویدئوهای خود را با دیگران به اشتراک بگذارند. این شبکۀ اجتماعی، توسط صاحب فیسبوک، یعنی مارک زاکربرگ خریداری شده است. کوین سیستروم و مایک کریگر، با همکاری یکدیگر این شبکۀ اجتماعی را طراحی کردند و در سال 2010، آن را رسماً به عموم معرفی نمودند. اینستاگرام ، در ابتدا برای سیستم عامل آیفون طراحی شد و پس از کسب محبوبیت، در سال 2012 برای سیستم عامل اندروید و در سال 2016، برای ویندوز نیز انتشار یافت. برخی از ویژگی ها و قابلیت های این شبکۀ اجتماعی عبارتند از فیلترهای ویرایش عکس و ویدئو، پیام رسانی، نمایش لوکیشن، جستجوی تگ ها، لایک یا پسند کردن محتواها و تماشای عکس ها و ویدئوهای ترند شده.

در سال گذشته، تعداد کاربران اینستاگرام معادل با 800 میلیون نفر گزارش شده است. زاکربرگ، این شبکۀ اجتماعی را با قیمت 1 میلیارد دلار خریداری کرد. از آن زمان تا به اکنون، کاربران بسیاری از اقصی نقاط جهان، تعداد زیادی تصویر در این شبکه بارگذاری کرده اند. به رغم آنکه اینستاگرام یک شبکۀ اجتماعی بسیار محبوب و پرسود است، اما به دلایل مختلف، در معرض انواع تهدیدهای سایبری قرار دارد. برخی از علل آسیب پذیری این شبکه عبارتند از:

 • تغییرات وارد بر مشخصه های اینترفیس و سیاست های کاربری
 • سانسور کردن محتواها
 • قابلیت کاربران برای بارگذاری محتواهای غیرقانونی یا نامناسب.

برنامۀ اینستاگرام ، از بسیاری جهات و ابعاد، آسیب پذیر است. برخی از کاربران این برنامه اعلام کرده اند که گذرواژه های آنها هک کرده اند. موتور جستجوی گوگل، همواره وبسایت هایی را نشان میدهد که نحوۀ هک کردن گذرواژه های اینستاگرام را به کاربران آموزش میدهند؛ و تعدادشان نیز اصلاً کم نیست. صاحبان حساب های کاربری هک شده، با معضلات و مشکلات بسیاری روبرو خواهند شد.

متخصصان امنیت سایبری بر این باور هستند که کاربران حساب های کاربری اینستاگرام باید بطور حرفه ای با ریسک ها و خطرات امنیتی این نرم افزار آشنا شوند. بسیاری از افراد، بدون اطلاع از روش های مورد استناد هکرها برای هک کردن، به حساب های کاربری خود وارد میشوند. البته، اینستاگرام به کاربران خود توصیه میکند که گذرواژه های قوی و غیر قابل حدس برای حساب های کاربری ـشان بسازند. و این اقدام، اولین و مهم ترین گام برای جلوگیری از ورود هکرها به حساب های کاربری است.

در ادامه، چند نکته دربارۀ نحوۀ انتخاب گذرواژه معرفی میکنیم.

گذرواژه 1: 378jsoTTkm84

گذرواژه 2: Password1234

گذرواژۀ 2، طی چند ثانیه و مثل آب خوردن، توسط هکر هک میشود.

حدس میزنید یک هکر برای هک کردن گذرواژۀ 1 چه مقدار زمان نیاز دارد؟ 33 قرن (که زمان بسیار زیادی است). در ادامه، مدت زمان هک کردن برخی از گذرواژه های رایج دیگر در اینستاگرام را نیز میخوانید.

Account123 : این گذرواژه طی 21 دقیقه هک میشود.

Home1234: این گذرواژه طی 5 دقیقه هک میشود.

Car2233: این گذرواژه طی 20 ساعت هک میشود.

بسیاری از افراد، از نام خود یا حیوان خانگی‌شان به علاوۀ یک سری عدد بعد از آن، به عنوان گذرواژه استفاده میکنند. هک کردن این گذرواژه ها نیز چندان دشوار نیست.

Charles1234: این گذرواژه طی 3 دقیقه هک میشود.

Rover2323: این گذرواژه طی 46 دقیقه هک میشود.

Carol3434: این گذرواژه طی 4 دقیقه هک میشود.

Spot8888: این گذرواژه طی 18 دقیقه هک میشود.

 

 

احراز هویت دو مرحله ای

احراز هویت دو مرحله ای، یکی از بهترین و ساده ترین روش ها برای تأمین امنیت حساب های کاربری است. شما میتوانید یک لایۀ امنیتی دیگر نیز برای حساب کاربری خود در اینستاگرام در نظر بگیرید و از سیستم احراز هویت بیولوژیک استفاده نمایید. این سیستم، از اثر انگشت و یا عکس چهرۀ شما به عنوان گذرواژه و تأیید هویت استفاده میکند. امروزه، روش های تازه ای برای حفاظت از حساب های کاربری در برابر هکرها طراحی شده اند.

خروج از حساب کاربری

برخی از هکرها، پس از هک کردن حساب کاربری کاربران، آنها را از حساب کاربری ـشان خارج میکنند. این عمل، برای کاربران بسیار ترسناک و ناراحت کننده است. دِ سان (The Sun) گزارش کرده است که شمار زیادی از هکرهای روسیه که حساب های کاربری افراد مشهور را هک کرده اند، نام و تصاویر آن حساب ها را تغییر داده اند. برخی از کاربران نیز گزارش کرده اند که باز پس گیری حساب کاربری ـشان، چندین هفته زمان بُرده است. ایشان اعلام کرده اند که اینستاگرام ، در عمل باز پس گیری حساب کاربری چندان کمک و همکاری نکرده است؛ و آنها، تمام کارهای لازم را خودشان انجام داده اند.

علیرغم آنکه تکنیک های تأمین امنیت روزبروز در حال توسعه و تکامل هستند، اما هکرها نیز روزانه روش های جدیدی برای هک کردن انواع نرم افزارها، پلتفرم های رسانه های اجتماعی، حساب های کاربری ایمیل و حتی پایگاه های دادۀ شرکت ها پیدا میکنند. به نظر میرسد که هکرها، به هر حساب کاربری ای در اینستاگرام که اراده کنند، میتوانند وارد شوند. این افراد، از ابزار، منابع و پشتیبانی کافی برای هک کردن تعداد زیادی حساب کاربری در تمام روزهای سال برخوردار هستند.

برخی از هکرها، توسط دولت های بزرگ مثل چین و روسیه پشتیبانی میشوند. این کشورها، به خوبی میدانند که هک کردن حساب های کاربری چقدر پردرآمد است و به نظر میرسد که وجدانشان به خواب فرورفته است. یک حملۀ باج افزاری به یک شرکت میتواند معادل 30.000 یا 40.000 دلار خرج در دامان شرکت بگذارد. اکثر شرکت ها، اقدام به پرداخت باج میکنند تا فایل هایشان را پس بگیرند؛ البته در همۀ مواقع هم موفق نمیشوند.

امنیت اینستاگرام در حال تکامل است.

امنیت اینستاگرام ، به طرق مختلف در حال افزایش و تکامل است. مدیران این شبکۀ اجتماعی اعلام کرده اند که تلاش بیشتری در جهت پیگیری موارد هک حساب های کاربری به کار میگیرند. بدین منظور، آنها:

 • تمام جزئیات مربوط به وقایع و اتفاقات را ثبت و ضبط میکنند.
 • جوانب امنیتی را تحت بررسی قرار میدهند.
 • حساب های کاربری هک شده را در اسرع وقت بازگردانی میکنند.
 • نرم افزار را از طریق بروزرسانی ارتقا میدهند.
 • از هرگونه اقدام جهت ارتقای کیفیت نرم افزار و جلوگیری از هک شدن حساب های کاربری دریغ نمیکنند.

 

مشبل (Mashable) نیز هک شده است.

مشبل، در یکی از مقالات اخیر خود اعلام کرده است که حساب های کاربری برخی از کاربرانش، مثل حساب های کاربری کاربران اینستاگرام هک شده است. هکرها به حساب های کاربری وارد میشوند، نام حساب کاربری را عوض میکنند، و تصاویر دیگری نیز در پست ها قرار میدهند. حتی اطلاعات تماس (کانتکت) و تصویر پروفایل حساب های کاربری نیز عوض میشود. این داستان، بارها و بارها نقل شده است.

یکی از کاربران مشبل میگوید: “اینکه کاربران دائماً در معرض آسیب باشند، بسیار شرم آور و خسته کننده است”.

حساب کاربری من چطور هک میشود و چه منابعی برای تأمین امنیت حساب های کاربری وجود دارند؟

کاربران باید بدانند که حساب های کاربری‌شان به روش های مختلف هک می شوند. این روشها عبارتند از:

 • هک کردن گذرواژه های فراموش شده
 • کدگذاری
 • فیشینگ
 • چیت دروید
 • بازه ای از برنامه های ثالث

نتیجه گیری

مجلۀ فناوری یو جی، یک منبع عالی از دستورالعمل ها و نکات آنلاین برای محافظت از حساب های کاربری کاربران است. این مجله، مشخصاً برای کاربران اینستاگرام مناسب میباشد؛ زیرا اطلاعاتی دربارۀ نحوۀ افزایش امنیت حساب های کاربری شان در اختیار قرار میدهد. در تمام نقاط جهان، هکرها بی وقفه در حال تلاش برای پیدا کردن روش های جدید جهت هک کردن کامپیوترها، شبکه ها، حساب های کاربری شبکه های اجتماعی، ایمیل ها و … هستند؛ و هر کاری میکنند که به اطلاعات شخصی شما دسترسی پیدا کنند. و این، شغل آنهاست. به همین دلیل، ما همواره باید برای مقابله با حملات آماده باشیم و خود را در برابر سرقت های سایبری محافظت کنیم.