اینترنت اشیاء امروز به شدت مورد توجه قرار گرفته است و بسیار هم نقش پررنگی در زمینه صنعت فناوری اطلاعات دارد.

سیستم‌های اینترنتی و شبکۀ ما، در برابر حملات هکرهایی که قصد دارند یک شبه پول زیادی به جیب بزنند، آسیب‌پذیر است. دزدان اینترنتی، شبکه های کامپیوتری بی‌دفاع را نشانه می‌گیرند تا از اطلاعات شخصی در جهت دستیابی به امیال مجرمانۀ خود سوء‌استفاده کنند. اینترنت اشیاء، بر نحوۀ زندگی روزمرۀ ما در محیط کار و خانه تأثیر می‌گذارد و آن را دستخوش تغییر می‌سازد. ما باید تمام کنش‌های زندگی روزمرۀ خود را بر مبنای این سبک زندگی جدید تنظیم کنیم. همینطور ما باید اطلاعاتمان را از دسترس هکرها و دزدان اینترنتی دور نگه داریم. شرکت گارتنر (یکی از شرکت های پیشگام در عرصۀ تحقیق و مشاوره)، اخیراً یک نظرسنجی را به اجرا رسانده که طی آن کاشف به عمل آمده است که 20 درصد از افراد و شرکت ها، طی سه سال اخیر، مورد حملات مبتنی بر اینترنت اشیاء قرار گرفته‌اند.

اینترنت اشیاء چیست؟

اینترنت اشیاء، تبدیل به یک پدیدۀ پرسروصدا در دنیای کسب و کار و خارج از آن شده است. این پدیده، بر نحوۀ زندگی شخصی و حرفه‌ای ما تأثیرات جدی گذاشته است. از آنجا که ساختار اینترنت اشیاء بسیار پیچیده است، در این نوشتار آن را به تفصیل مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهیم تا شناخت بیشتری از آن پیدا کنیم.

اینترنت اشیاء، مبتنی بر متصل کردن یک دستگاه به اینترنت یا دستگاه دیگر است. این بدان معناست که اینترنت اشیاء می‌تواند بازۀ گسترده‌ای از فعالیت‌ها و کنش‌هایی را که طی زندگی روزانه انجام می‌دهیم، در بر بگیرد. مثل برقرار تماس تلفنی با تلفن همراه، تماشای تلویزیون، استفاده از لپ‌تاپ، استفاده از مایکروویو و غیره. ما به تدریج متوجه شده‌ایم که اینترنت اشیاء، در بسیاری از گجت‌های ساده و پیش‌پاافتاده‌ای که هر روز از آنها استفاده می‌کنیم، نقش دارد؛ مثل: قهوه‌ساز، ماشین لباسشویی، هدفون و حتی یخچال. اگر با هواپیما سفر می‌کنید، باید بدانید که موتور هواپیما نیز با استفاده از اینترنت اشیاء فعال و هدایت می‌شود. گارتنر ادعا کرده است که تا پایان سال 2020، تقریباً 26 میلیارد دستگاه با استناد به اینترنت اشیاء فعالیت می‌کنند.

 

 

تأثیر اینترنت اشیاء بر من چیست؟

با توجه به آنکه تعداد بسیار زیادی از دستگاه های الکترونیکی به اینترنت متصل هستند، به سادگی میتوانیم اهمیت اینترنت اشیاء در دنیای امروز را درک کنیم. این دستگاه ها که به اینترنت و به یکدیگر متصل هستند، در برابر هکرها بسیار آسیب پذیر میباشند. اما شما باید از چه طریق مطمئن شوید که اطلاعاتتان در امنیت کامل هستند؟ آیا واقعاً کسی میتواند مایکروویو شما را هک کرده و به کل شبکۀ شما دسترسی پیدا کند؟ اینترنت اشیاء، خانه و محیط کار را در معرض تهدیدهای امنیتی بسیاری قرار داده است که ده سال پیش، هیچ کس به آنها فکر نمیکرد.

آیا لوازم الکترونیکی هوشمند من واقعاً میتوانند اطلاعاتم را افشا کنند؟

کلی کانووی، سخنگوی اسبق دولت ترامپ، اعلام کرده است که برخی نهادهای دولتی میتوانند از مایکروویوها به عنوان دوربین های جاسوسی استفاده کنند. مایکروویوها هنوز به این قابلیت مجهز نیستند، اما به خوبی میدانیم که تلویزیون ها قطعاً این قابلیت را دارند. در برخی اسناد سازمان سیا که توسط ویکیلیکس (Wikileaks) منتشر شده، آمده است که برخی از مدل های تلویزیون های سامسونگ، توسط این سازمان هک شده اند و مکالمات درون منزل را رصد و مخابره میکرده اند.  شرکت های تولیدکنندۀ تلویزیون نیز تأیید کرده اند که تلویزیون های هوشمند، قابلیت جاسوسی دارند؛ و عادت های تماشای تلویزیون در مشتریان را رصد میکنند تا تولید کننده بتواند به نحو بهتری به نیازهای مشتریان پاسخ دهد.

چطور میتوانم خودم را از حملات سایبری مبتنی بر اینترنت اشیاء محافظت کنم؟

در زمان استفاده از تمام این دستگاه های هوشمند، چطور باید از خودتان محافظت کنید؟

در ادامه، برخی از استراتژی های کاربردی جهت تأمین امنیت خود و خانواده را معرفی میکنیم:

  • در زمان انتخاب فروشنده برای خرید دستگاه های هوشمند جدید، نهایت دقت و احتیاط را به کار بگیرید. حتی مانیتورهای کودک مجهز به فناوری هوشمند را باید از فروشنده هایی تهیه کنید که اعتبار آنها به اثبات رسیده است.
  • در صورت امکان، دستگاه های خود را ایمن سازی کنید. بعلاوه، نرم افزارهایتان را نیز بطور منظم بروزرسانی نمایید. استفاده از فیلتر و فایروال های امنیتی را نیز فراموش نکنید. عادت های اینترنتی صحیح و نحوۀ شناسایی طعمه های فیشینگ در وبسایت ها و ایمیل ها را به اعضای خانواده و کارمندان خود آموزش دهید. در صورت امکان، تمام دستگاه ها را تحت حفاظت گذرواژه درآورید.
  • از صحت و درستی شبکۀ مورد استفادۀ خود اطمینان حاصل کنید؛ شبکه ها نباید اطلاعات و داده های شما را بدون اطلاعتان به شخص دیگری ارسال کنند. گذرواژه هایتان را خلاف میل هکرها طراحی و انتخاب نمایید و آنها را دور از دسترس دیگران حفظ نمایید.
  • برروی روتر خود، از یک شبکۀ خصوصی مجازی (vpn) استفاده کنید؛ این شبکه، یک فایروال به ترافیک درون شبکه اضافه میکند. شبکۀ خصوصی مجازی، از حملات مبتنی بر نفوذ به شبکه پیشگیری میکند.
  • از ابزار تفکیک شبکه در محیط کار و منزل خود استفاده کنید. این ابزار، یک شبکه را به دو شبکۀ محلی (LAN) تقسیم میکند؛ کامپیوترهای غیرمطمئن را در یک شبکه نگه میدارد؛ و کامپیوترهایی را که قصد حفاظت از آنها را دارید، به یک شبکۀ امن جداگانه انتقال میدهد. ابزار تفکیک شبکه، با روترهای دی اس ال/ انتری لول کابل (Entry Level Cable) همراه است.