(آموزش/ تعلیم)

بهترین راهکارها برای ارتقای سطح امنیت سایبری کدامند؟ به کارمندان خود آموزش بدهید. چرا یک گروه آگاه و خبره در سازمان، به بهترین نحو ممکن میتواند در مقابل مجرمان سایبری بایستد و از سازمان دفاع کند؟

حملات سایبری و سرقت داده، از جمله رویدادهای فاجعه آمیزی هستند که هیچ شرکت و سازمانی مایل نیست به آنها گرفتار شود. در دنیای دیجیتال امروز، شرکت ها به روش های مختلف اقدام به سرمایه گذاری بر امنیت سایبری در سازمان خود میکنند تا از ورود و نفوذ مجرمان سایبری به شبکه های کاری خود جلوگیری نمایند. این نوع از امنیت، در صنایع مرتبط با خدمات حرفه ای، مثل صنایع مالی، حقوقی و دولتی، از اهمیت بالاتری برخوردار است. هرچه داده ها حساس تر باشند، گرایش مجرمان سایبری به سرقت آنها بیشتر خواهد بود.

دنیای فناوری اطلاعات، روزبروز در حال رشد و تکامل است و به گونه ای پیشرفت میکند که بتواند در برابر تهدیدهای امنیتی، مقاومت کند. در حال حاضر، راه حل های فناورانه و استانداردهای رگولاتوری بسیار کارآمدی طراحی و عرضه شده اند؛ اما، تکنیک های مجرمان سایبری از پیچیدگی خاصی برخوردار هستند.

با توجه به اینکه بسیاری از ضعف ها و نفوذپذیری سیستم های امنیت سایبری دراثر خطاهای انسانی به وجود می آیند، پیشگیری از وقوع این نوع جنایت ها بسیار دشوار خواهد بود. درست است! کارمندانِ شما میتوانند یکی از منابع خطر و تهدید برای امنیت سایبری در شبکه باشند. و بخش تلخ تر ماجرا آنجاست که این تهدیدات داخلی، به سادگی قابل شناسایی و پیگیری نیستند. در غیاب یک گروه آگاه و دانشمند در حوزۀ امنیت سایبری، شبکۀ کسب و کار شما همیشه در معرض تهدیدات و خطر حملات سایبری خواهد بود.

نقش تیم های آگاه و خبره در تأمین امنیت شبکه

ارائۀ آموزش و آگاهی به کارمندان سازمان، از اهمیت ویژه ای برخوردار است؛ زیرا اکثر موردهای سرقت و فقدان داده ها، ناشی از خطا و عدم آگاهی کارمندان رخ میدهند. صرف نظر از آنکه تهدید داخلی پیش روی شما، مخرّب و فاجعه بار است یا بی تأثیر و جزئی، ضرورتاً باید به آن تهدیدها رسیدگی و آنها را حذف کرد.

کمینه سازی خطاهای انسانی، مثل دانلود فایل های مخرب یا کلیک برروی لینک های غیرامن، نقش به سزایی در کاهش آسیب پذیری شبکه نسبت به حملات سایبری دارد. بنابراین، باید به دنبال راهکاری برای کمینه سازی خطاهای انسانی باشیم. تعلیم و توانمندسازی اعضای گروه امنیت شبکه و ارتقای موقعیت آنها به “کارشناسان امنیت شبکه”، یکی از راهکارهای کارآمد برای کاهش خطای انسانی خواهد بود. اگر اعضای گروه از خطرات و تهدیدات حمله های سایبری آگاه نباشند و آنها را نشناسند، به هیچ وجه برای مقابله با آنها آماده نخواهند بود.

یکی از نکات جالبی که دربارۀ آموزش آگاهی و هوشیاری امنیتی مطرح است، این است که این آموزش ها به معنای سختگیری و تنگ کردن عرصه نیست. سرمایه گذاری زمانی و مالی بر تعلیم کارمندان، یک اقدام آگاهانه پیرامون تیم سازی سازمانی و ارتقای کیفیت اخلاق در سازمان به شمار می آید. ارائۀ آموزش های تخصصی و حرفه ای به کارمندان، ابزاری برای تأکید هرچه بیشتر بر ارزش ها و اصول مهم سازمان است. علاوه بر این، این راهکار، نرخ ماندگاری کارمندان در سازمان را نیز افزایش میدهد.

شاید این پرسش برای شما پیش بیاید که: آموزش نکات امنیتی، چطور میتواند تعهد و وفاداری کارمندان به سازمان را افزایش دهد؟ پاسخ این پرسش، بسیار ساده است:زمانی که اعضای تیم را در مسئولیت ها و عملیات های مهم شریک میکنید، ایشان به اهمیت خود در سازمان باور پیدا میکنند؛ و خود را به عنوان یک تکۀ مهم و ارزشمند از پازل سازمانی تلقی مینمایند. به همین سادگی! اگر کارمندان شما به ارزش و اهمیت خود در سازمان باور پیدا کنند، در مسئولیت های مهم شریک شوند و مورد توجه قرار بگیرند، وفاداریشان به سازمان ارتقا خواهد یافت و تعهدشان به اهداف سازمانی تقویت خواهد شد.

علاوه بر این، برنامه های آموزش امنیت سایبری، به مثابه یک زنگ تفریح در میان مسئولیت های سنگین و اجباری مرسوم عمل میکنند. چه کسی از تفریحات و هیجان های بین ساعات کاری بدش می آید؟ اگر در برنامه های آموزشی، اعضای تیم را ترغیب به تحقیق و کسب اطلاعات بیشتر دربارۀ تهدیدهای سایبری کنید، ایشان میتوانند تمرکز خود را بر سوژه های تازه و خارج از عادت معطوف سازند. برنامه های مبتنی بر طراحی حملات فرضی نیز بسیار سودمند خواهند بود. شما میتوانید یک مسابقه ترتیب دهید و توانمندی کارمندان در مقابله با حملات سایبری شبیه سازی شده را ارزیابی کنید. شما باید تمام توان خود را برای ارتقای آگاهی و دانش ‌کارمندان دربارۀ فناوری های مورد استفاده شان بکار بگیرید.

بزرگترین امتیاز برنامه های آموزشی در حوزۀ امنیت سایبری، آن است که احتمال کسب موفقیت در سازمان را افزایش میدهند. با حضور یک تیم راضی، آگاه و کارآمد، شبکۀ کاری سازمان شما در امنیت کامل خواهد بود و در برابر تمام انواع تهدیدها و خطرات، مقاومت خواهد کرد. اتخاذ یک رویکرد آموزشی سرگرم کننده و در عین حال، پربازده در حوزۀ امنیت سایبری، یک وجه تمایز نسبت سازمان های دیگر به شمار می آید و نتایج و پیامدهای طولانی مدت به دست خواهد داد. شما نباید بحث ها و مذاکرات پیرامون امنیت سایبری را به جلسات مدیران و پشت درهای بسته محدود کنید؛ بلکه باید اعضای تیم فناوری اطلاعات را نیز در جریان کار و تصمیم ها قرار دهید، نظرات ایشان را جویا شوید و همۀ اعضا را مهم بپندارید. این رویکرد، یک ابزار کاملاً مطمئن برای القای حس مهم بودن به کارمندان و افزایش احتمال کسب موفقیت در شرکت میباشد.

هدف و مقصود از ارتقای سطح امنیت سایبری در شرکت را برای کارمندان خود توضیح دهید؛ و پس از آن، همه چیز به خودی خود ردیف خواهد شد. آیا این ادعا درست است؟ بله درست است؛ اما شما باید با برنامه پیش بروید. طراحی و اجرای یک طرح آموزشی برای تعلیم کارکنان در زمینۀ امنیت سایبری، مستلزم آن است که شما از پیش، یک هدف و مقصود خاص در ذهن داشته باشید. شما باید آن اهداف و مقاصد را به مثابه یک نقطۀ شروع در نظر بگیرید و برمبنای آن ها، یک طرح سفارشی برای رفع نیازهای سازمانی و انتقال تمام اطلاعات مرتبط با امنیت سایبری به کارمندان خود تدوین نمایید.

 

برای آنکه یک برنامۀ آموزشی آموزنده و کارآمد در حوزۀ امنیت سایبری طراحی و اجرا کنید، پیشنهادات زیر را بخوانید.

  1. نقاط ضعف سازمان خود را شناسایی کنید.

نخستین گام برای تدوین یک طرح آموزشی جهت انتقال مطالب آموزنده دربارۀ امنیت سایبری، آن است که نقاط ضعف سازمان را شناسایی کنید و کارمندان را برای رسیدگی به آن ضعف ها تعلیم دهید. آیا بزرگترین دغدغۀ شما، فیشینگ در ایمیل است؟ آیا اعضای تیم، باید در زمان به اشتراک گذاری داده های کنترل دسترسی دقت بیشتری به خرج دهند؟ شما باید تمام نقطه ضعف های سازمان را شناسایی کنید و صراحتاً، دربارۀ آنها با اعضای تیم صحبت نمایید.

  1. بدبینی و ناامیدی را کنار بگذارید.

شما باید اعضای تیم را از خطرات و تهدیداتی که متوجه شبکۀ فناوری اطلاعات سازمان یا شرکت هستند، آگاه کنید؛ اما نباید آنها را بترسانید یا کاری کنید که هراس یک بحران امنیتی همیشه همراهشان باشد. تا حد امکان، برنامه های آموزشی را سرگرم کننده و در آرامش کامل برگزار کنید. شما نباید حس بدبینی و ناامیدی را به کارمندانتان القا نمایید؛ بلکه باید راهی پیدا کنید که تدابیر امنیتی را به یک کنش سازنده و مؤثر بدل سازید.

  1. توان تیم امنیت شبکه را ارتقا بدهید.

بهترین رویکرد برای آموزش نکات مرتبط با امنیت سایبری در سازمان، این است که به کارمندان خود مسئولیت واگذار کنید. شما باید نظر ایشان را دربارۀ تهدیدهای مختلف بپرسید؛ به ایشان امکان دهید که پیشنهادات استراتژیک خود را مطرح کنند؛ و ایده هایشان را با شما در میان بگذارند. بدین ترتیب، کارآمدی ایشان در مراقبت از داده ها و اطلاعات سازمانی ارتقا خواهد یافت.

  1. با افراد متخصص و حرفه ای مشورت کنید.

یکی دیگر از پیشنهادات کارآمد ما که در زمان ارائۀ آموزش به کارمندان کاربرد خواهد داشت، این است که با یک متخصص یا کارشناس امنیت فناوری اطلاعات مشورت نمایید. اگر هنوز ایده ای دربارۀ چگونگی آغاز برنامه های آموزشیتان ندارید و نمیدانید که چه سوژه هایی را باید در کانون تمرکز قرار دهید، با یک متخصص یا کارشناس فناوری اطلاعات مشورت کنید؛ زیرا ایشان میتوانند مسیر درست را به شما و اعضای گروهتان نشان دهند. متخصصان و کارشناسان فناوری اطلاعات، از تخصص و تجربۀ کافی برای ساخت یک دیوار دفاعی در برابر مجرمان سایبری برخوردار هستند.

اجرای برنامه های مختلف جهت ارتقای شناخت و درک کارمندان از تهدیدهای سایبری و استراتژی های مدیریت آن تهدیدها، از ارکان مهم و ضروری برای موفقیت در هر کسب و کار مدرن به شمار می آید. کارمندان شما نباید خطاهایی را مرتکب شوند که راه را برای ورود مجرمان سایبری به شبکه باز کنند؛ و شما نباید دائم از هراس حملات سایبری در عذاب باشید. شما باید تهدیدها و خطرات حمله های سایبری را به کارمندان خود معرفی کرده و ایشان را به جهت اجرای اقدامات ضروری در زمان بروز حادثه توانمندسازی نمایید.

پس از آنکه تیم امنیت شبکۀ سازمان خود را آماده کردید، برای مقابله با هر حملۀ سایبری و امنیتی مجهز خواهید بود. برای کسب اطلاعات بیشتر دربارۀ اقدامات و تدابیر امنیتی سازنده، با یک گروه از افراد حرفه ای و متخصص در این حوزه مشورت کنید.