فناوری، از مدت ها پیش تا کنون، مورد استفادۀ بشر بوده است و امنیت آن از ارزش و اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. اما، در سال گذشته، برخی از غول های صنعت فناوری، مثل سیسکو سیستم، اعلام کرد که طرح ها و برنامه های جدیدی برای ارتقای سطح امنیت اینترنت معرفی شده اند. طبق گفتۀ بریت نوروود (Britt Norwood): زمان آن رسیده است که فناوری، در زندگی واقعی بشر نقش آفرینی کند.

طبق نظر آقای نوروود، دولت های محلی و ایالتی آینده، برای مدیریت امور به فناوری متکی خواهند بود. در پی ظهور پدیده های جدیدی مثل شهرهای هوشمند و رایانش ابری، زندگی روزمرۀ تمام ما عوض خواهد شد. زندگی به میزان قابل ملاحظه ای تسهیل میشود و دسترسی به سرویس های عمومی، ساده تر و ارزانتر خواهد شد.

یکی از مصادیق دستاوردهای فناوری، اینترنت اشیاء است. تمام دستگاه ها و لوازم پزشکی در دنیای امروز، به اینترنت اشیاء متصل هستند. اما این دستگاه ها، به سادگی قابل هک شدن هستند و به همین دلیل، کاربران را در معرض تهدیدهای جدی قرار داده اند. بر این اساس، اقدامات و تدابیر امنیتی در محیط سایبری باید روزبروز پیشرفت و تکامل یابند تا خود و داده هایمان از دست هکرها در امان بمانیم. دولت، طی همکاری با بخش خصوصی، بر اهمیت دور نگه داشتن هکرها از سیستم ها، شبکه ها و پایگاه های داده تأکید میکند.

برای دستیابی به این اهداف، مجموعه ای از برنامه های رادیکال و بدیع در طی چند سال آینده معرفی و اجرا خواهند شد. این برنامه ها، بر چهار حوزه متمرکز هستند. که در ادامه به آنها میپردازیم.

 

 

استفاده از اینترنت اشیاء در سطح جامعه

طی چندین سال اخیر، اینترنت اشیاء توجه بخش خصوصی را به خود جلب کرده است. مباحث غیررسمی متعددی دربارۀ استفاده از برنامه های مبتنی بر اینترنت اشیاء در دولت و به منظور ارائۀ خدمات به شهروندان، مطرح شده اند. فرض کنید پارک مترها به اینترنت اشیاء متصل باشند و هزینۀ پارکینگ، برحسب ساعات توقف ماشین در محل محاسبه شود. یا برنامه ای در دسترس باشد که حرکت اتوبوس ها را بصورت بلادرنگ پیگیری کند و اطلاعات دقیق مربوط به زمان حرکت و توقف آنها در ایستگاه ها را اعلام نماید. بدین ترتیب، کیفیت خدمات عمومی به میزان قابل ملاحظه ای ارتقا خواهد یافت.

هر شهر و روستایی، مجموعه مشکلات مختص به خود را دارد و خدمات خاصی را می طلبد. هر حوزۀ استحفاظی نیز از تسهیلات و تجهیزات مناسب خود استفاده میکند. این تجهیزات و امکانات، تأثیر بسیار مثبت و سازنده ای بر حیات شهرها و روستاها اعمال میکنند. اما تمام این تجهیزات، امکانات و سیستم های تسهیلات باید تحت حفاظت و در امنیت باشند.

 

امنیت سایبری برای دولت ها یک اولویت است.

پیشرفت و توسعۀ فناوری، موجب افزایش آسیب پذیری سیستم ها شده است؛ و دولت ها باید برای تأمین امنیت سیستم ها، ارزش و اهمیت قائل باشند. سرمایه گذاری بر دیجیتال سازی و ارتقای سطح اتصال پذیری دستگاه ها و سیستم ها، بدون اقدامات مقتضی جهت پیشگیری از حملات سایبری، بی نتیجه و بی فایده خواهد بود.

به همین دلیل است که طی چهار سال اخیر، انجمن ملی مدیران ارشد اطلاعات (NASCIO)، مسائل پیرامون ریسک های سایبری و امنیت را در اولویت قرار داده اند.

یجین کوک (Yejin Cooke)، مدیر امور دولتی انجمن ملی مدیران ارشد اطلاعات، بر این باور است که مدیریت ریسک و امنیت سایبری، به هیچ وجه اهمیت و ارزش خود را از دست نخواهد داد. در حقیقت، عموم مردم، تهدیدهای ناشی از حملات سایبری را به خوبی درک کرده اند. یک جامعه بقا نخواهد یافت؛ مگر آنکه دست هکرها را از مهم ترین اطلاعات و داده ها دور کند.

طراحی و اجرای طرح های جامع و خوش ساخت جهت ارتقای سطح امنیت سایبری به منظور مقابله با حملات سایبری، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. برخی از ایالت ها، مثل کالیفرنیا و میشیگان، به دستاوردهای تازه ای در زمینۀ امنیت سایبری دست یافته اند. و بستر را برای پیشرفت ایالت های دیگر آماده کرده اند.

 

بارگذاری داده ها در محیط ابر

مدیر ارشد شرکت نت اپ (Net App) میگوید: انتقال داده ها به محیط ابر، یکی از راهکارهایی است که دولت ها را قادر به غلبه بر محدودیت های مالی و عبور از فناوری های تاریخ گذشته میکند. طی یک نظرسنجی که توسط مری تاک (MeriTalk) به اجرا رسیده، کاشف به عمل آمده است که 76 درصد از نهادهای ایالتی و محلی، در حال برنامه ریزی برای افزایش بودجه های مختص به رایانش ابری هستند.

دولت های محلی و ایالتی باید به اهمیت و ارزش محیط زیست نیز واقف باشند و برنامه هایشان را طوری تنظیم کنند که به این میراث طبیعی، آسیب وارد نشود. محیط ابر بر سه نوع است: عمومی، خصوصی و هیبرید. اگر دولت ها، به چندین تأمین کنندۀ خدمات مدیریت ابری متکی باشند، فرآیند مدیریت داده ، مسائل و امور را پیچیده تر خواهد کرد.

در آینده ای نه چندان دور، زمانی که دولت ها درصدد ارزیابی تناسب مدل ها با نیازهایشان برمیآیند، باید این مسائل را مد نظر داشته باشند.

 

 

ابزارهای مکمل

یکی دیگر از مکانیسم هایی که در میان دولت ها طرفدار پیدا کرده است، استفاده از ابزارهای مکمل است که با استفاده از آنها، منابع متمرکز، بهینه سازی میشوند. ضمن بهینه سازی و متمرکزسازی فناوری، هزینه ها کاهش پیدا میکنند و پلت فرم های امنیتی ساده تری برای محیط های سایبری نصب میشوند. ابزارهای مکمل، بسیار کارآمد و مؤثر خواهند بود؛ هزینه ها را کاهش خواهند داد؛ و عدالت و برابری را ترویج خواهند داد.

 

نتیجه گیری

فناوری، مهمان دائم و همیشگی ماست؛ اما با سرعت بسیار بالایی در حال رشد و تکامل است. اگرچه این پیشرفت و تکامل از برخی مناظر بسیار خوشایند است، اما زمانی که صحبت از امنیت سایبری به میان می آید، کارشناسان به تهدیدهای جدی از سوی هکرها و عدم قابلیت سیستم ها در مبارزه با این تهدیدات اقرار میکنند. دست سارقان سایبری باید از داده ها کوتاه شود تا بنگاه های کسب و کار و دولت ها بتوانند بهترین خدمات را ارائه کنند؛ هزینه های خود را کاهش دهند؛ و مشتریان و مصرف کنندگان خود را از جرایم سایبری دور نگه دارند.