دلایل زیادی برای گرفتن اسکرین شات در ویندوز 10 وجود دارد. ممکن است بخواهید از دسکتاپ خود سریع عکس بگیرید و برای کسی بفرستید و یا اینکه یک لحظه از فیلم را به اشتراک بگذارید. اسکرین شات گرفتن از ویندوز آسان است ولی باید بدانید که چگونه باید این کار را انجام دهید.
در اینجا سه راهکار برای گرفتن اسکرین شات در ویندوز  10 از طریق کلیدهای میانبر ارائه شده است. این روش ها معمولا در ویندوز های نسخه های جدید هم کار می کند.
علاوه بر این سه برنامه برای کسانی که می خواهند اسکرین شات را کاربردی تر کنند، نیز معرفی می شود.

اسکرین شات با پرینت اسکرین

روش قدیمی گرفتن اسکرین شات ، در ویندوز 10 نیز در دسترس است. کلید PrtScr کیبورد را فشار دهید تا تصویر صفحه نمایشگر (یا صفحات نمایشگر در حالتی که چندین مانیتور وجود داشته باشد) در clipboard کپی شود. پس از آن باید عکس را در Paint, GIMP, IrfanView,Photoshop یا هر برنامه دیگری که امکان paste به شما میدهد، بفرستید.

PrtScn + کلید ویندوز

نسخه جدید PrtScn همراه با ویندوز 8 معرفی شد. PrtScn + کلید ویندوز را باهم فشار دهید تا صفحه (یا صفحه های) نمایش لحظه ای روشن و خاموش شود. File Explorer را باز کنید و مسیر Pictures< Screenshots را دنبال کنید. اسکرین شات ها در این قسمت ذخیره شده اند.
از پنجره ای که هم اکنون باز است پرینت اسکرین بگیرید
اگر می خواهید از برنامه ای که هم اکنون بر روی نمایشگر باز است -مثل ورد، کروم، اکسل یا پاورپوینت- اسکرین شات بگیرید، Alt و PrtScn را با هم فشار دهید. با این کار تصویری از آنچه بر روی ویندوز باز است، در clipboard ویندوز کپی می شود. درست مثل زمانی که PrtScn را فشار میدهند، باید تصویر را در برنامه ویرایش عکس paste (مثل Gmail web app) کنید.

 ابزار Snipping Tool ویندوز

با ابزار Snipping Tool ویندوز می توانید تعداد زیادی اسکرین شات بگیرید و سپس از بین انها هر کدام را که می خواهید ذخیره و به اشتراک بگذارید.
برای شروع، Start را باز کنید و کلمه snip را تایپ کنید و بر روی Snipping Toll کلیک کنید. با استفاده از New میتوانید هر برشی که می خواهید را انتخاب کنید.
وقتی صفحه نمایش تار شد، برنامه برای برش عکس آماده است. نگران نباشید اگر صفحه نمایش برای برش آماده نیست می توانید cancel را بزنید.
با Snipping می توانید کادری قرمز رنگ دور محوطه ای که می خواهید ایجاد کنید و از آن اسکرین شات گرفته و ذخیره کنید. هر لحظه که انگشتتان را از روی موس بردارید، قسمتی را که انتخاب کرده اید بر روی پنجره Snipping Tool ظاهر می شود.
از آنجا می توانید فایل برش داده شده را در فرمت GIF,JPEG,PNG ویا HTML سیو کنید، در clipboard کپی کنید، ایمیل کنید، آن را هایلایت کنید و یا با قلم بر روی آن یادداشت بنویسید.
این قابلیت ویندوز کوچک ولی راهبردی است. آن را امتحان کنید.