از سال 2006 تا به اکنون، سخنان بسیاری دربارۀ بازنشستگی آنتی‌ویروس‌ها و جایگزینی سیستم امنیت اندپوینت نسل آیندۀ ابری، بارها به گوشمان رسیده است. آنتی‌ویروس‌ها، تنها زمانی کاربرد داشتند که سیستم‌های کامپیوتری، ساده بودند و ساختارشان، به اندازۀ امروز پیچیده نبود. در آن زمان، هکینگ تنها یک سرگرمی محسوب می‌شد و خبری از حملات مخرب و سرقت‌های مالی کلان نبود.

در آن زمان، باج افزار، بدافزار و نرم‌افزارهای غیربدافزار، هنوز تکامل و رشد پیدا نکرده بودند و آنتی‌ویروس‌ها به سادگی از پس آنها برمی‌آمدند. اما امروزه، تمام آن افزارها رشد و تکامل یافته‌اند. 53 درصد از سازمان‌های آمریکایی، از آنتی‌ویروس‌های منسوخ و بی‌کاربرد خود شکایت می‌کنند؛ چرا که این برنامه‌ها، دیگر قادر به کنترل و جلوگیری از حملات باج‌افزاری نیستند.

میانگین هزینه‌ای که هر شرکت، به طور سالانه، برای جبران خسارات ناشی از حملات باج‌افزارها پرداخت می‌کند، معادل 900.000 دلار است. این هزینه، شامل مبلغ باج پرداختی، زمان مصرفی برای رسیدگی و اتلاف ساعات کاری در سازمان می‌شود. در ایالات متحدۀ آمریکا، رسیدگی به حملات باج‌افزارها و جبران خسارت‌های ناشی از آن، منجر به اتلاف 44 ساعت کاری به ازای هر فرد مسئول می‌شود.

44 ساعت کاری به ازای هر فرد! این زمان، بیش از ساعات کاری یک شخص در کل یک هفته است. و علاوه بر این، شما باید به کارمندان خود، در ازای کاری حقوق پرداخت کنید که اصلاً جزء وظایف و مسئولیت‌هایشان نبوده است.

 

 

آیا می‌دانید حملات باج‌افزارها، چه خساراتی برای شرکتتان به بار می‌آورند؟

نتایج حاصل از تحقیقات اخیر نشان می‌دهند که قربانی شدن شما در حملات باج‌افزارها، تأثیرات بسیار منفی و مخربی بر شرکا و نمایندگان فروش شرکت شما اعمال خواهد کرد. آنچه برای شرکت شما اتفاق می افتد، به شرکا و نمایندگان فروشتان ضرر مالی و زمانی وارد می‌کند؛ و این تأثیر منفی، مثل دومینو به اعضای دیگر زنجیره نیز وارد می‌شود.

طی این تحقیقات، آمار زیر به دست آمده است:

  • حملات باج‌افزارها، منجر به 46 درصد اتلاف زمان کاری برای شرکا و نمایندگان فروشتان خواهند شد.
  • حملات باج‌افزارها، منجر به 35 درصد کاهش در بهره وری عملیات های شرکا و نمایندگان فروشتان خواهند شد.
  • حملات باج‌افزارها، منجر به 20 درصد کاهش درآمد برای شرکا و نمایندگان فروشتان خواهند شد.

مقصر کیست؟

آنتی‌ویروس قدیمی؟ کارمندان بی‌دقت؟ تصمیم‌گیرندگان و سیاست‌گذاران؟ بله! این سه گروه، همه مقصر هستند. و در ادامه توضیح می‌دهیم که تقصیرشان چیست.

  1. آنتی‌ویروس‌های قدیمی

برطبق آمار مؤسسۀ بیزینس وایر (Business Wire)، بسیاری از نرم افزارهای آنتی ویروس قدیمی فاقد قابلیت های ضداستثمار هستند. کلیدواژۀ مهم در این جمله، “استثمار” است. استثمار، تکنیک مورداستناد باج افزارها است که روی شما و سیستمتان پیاده میشود.

نرم افزارهای آنتی ویروس قدیمی، قادر به مدیریت و پیشگیری از استثمار  و باج خواهی نیستند. این نرم افزارها، فاقد بداعت و نوآوری هستند و نمیتوانند در مقابل باج افزارهای پیشرفتۀ امروزی دوام بیاورند. حجم حملات دی داس، حملات بدافزارها، حملات باج افزارها و حملات ویروس ها به قدری زیاد است که نرم افزارهای آنتی ویروس قدیمی از پسشان بر نمی آیند. هرروز، صدهاهزار نوع و گونۀ جدید از این افزارها و ویروس ها طراحی و تولید میشوند و حتی بهترین نرم افزارهای آنتی ویروس قدیمی نیز نمیتوانند آنها را از پای درآورند.

تکنیک های نرم افزارهای آنتی ویروس قدیمی، مبتنی بر جستجو به دنبال تهدیدهای دیجیتال بوده است. اما امروزه، این نرم افزارها باید به دنبال انواع و گونه های جدیدی از ویروس ها و بدافزار بگردند که فاقد امضا و فاقد فایل هستند! به همین دلیل، خطرات ناشی از این بدافزارها و ویروس ها، بسیار جدی خواهند بود و سارقان سایبری نیز به راحتی میتوانند به تمام شبکه های سازمانی فاقد امنیت دسترسی پیدا کنند.

  1. کارمندان بی‌دقت

بر طبق گزارش مؤسسۀ پونمون (Ponemon) در سال 2017، اصلی ترین مقصرها و عاملان وقوع حملات سایبری در یک شرکت، کارمندان آن شرکت هستند؛ به گونه ای که حدود 54 درصد از حملات سایبری، در اثر قصور و غفلت کارمندان یک شرکت اتفاق می افتند.

اما عامل این بی توجهی و غفلت چیست؟ پنجاه درصد از داده های شما، از یک تلفن همراه قابل دسترسی هستند؛ و نه صرفاً از طریق یک دستگاه متعلق به شرکت، بلکه از تلفن همسر یا دوستتان نیز هم! تمام انواع شرکت ها، در هر اندازه ای که باشند، هدف خوبی برای حملات بدافزارها و ویروس ها به شمار می آیند.

ثانیاً، این احتمال وجود دارد که سیاست ها و اصول امنیتی شرکت یا سازمان شما دارای خلاءهایی باشند که کارمندان را از پیگیری پروتکل های صحیح باز میدارند. برطبق تحقیقات اخیر، سیاست های انتخاب گذرواژه در 68 درصد از مواقع، نادیده گرفته میشوند و به درستی به اجرا در نمی آیند. و حدود 58 درصد از شرکت ها یا سازمان ها نیز فاقد سیاست و آیین جدی دربارۀ انتخاب گذرواژۀ صحیح هستند.

 

  1. تصمیم‌گیرنده‌ها یا سیاست‌گذاران

مالک یا سیاست گذار (ان) یک بنگاه کسب و کار نیز میتوانند عامل وقوع حملات سایبری در آن بنگاه باشند. در غالب اوقات، این افراد، به شعارهای قدیمی و تاریخ گذشته پایبند هستند: “این اتفاق برای ما نمی افتد”؛ یا “جایگزین کردن آنتی ویروس های قدیمی با ابزارهای اندپوینت، بسیار پرهزینه خواهد بود”.

حدود 45 درصد از این گروه از مالکان و سیاست گذاران، به دام باج افزارها می افتند؛ و باید برای قفل گشایی یا بازپس گیری فایل هایشان، به باج افزارها پول پرداخت کنند. این در حالی است که همین قربانی ها، مجدداً بارها و بارها مورد هدف باج افزارها قرار میگیرند و در 73 درصد مواقع، مجدد به آنها حمله میشود. مجرمان سایبری، بنگاه های کسب و کار را به چشم حساب بانکی میبینند. یعنی هر زمان که به پول نیاز داشته باشند، فایل هایتان را گروگان میگیرند تا از شما پول دریافت نمایند.

در گزارشات اخیر آمده است که “مجرمان سایبری، بطور مداوم و مستمر در حال توسعه و تکمیل تکنیک های حملۀ باج افزاری هستند. آنها، به سادگی از سد برنامه های آنتی ویروس قدیمی شما عبور میکنند؛ و کارمندان ناآگاه را به یک تهدید جدی برای شرکت بدل میسازند. این مجرمان، شما را وادار به پرداخت باج میکنند و اگر از این کار سر باز بزنید، داده ها و اطلاعات شما را به خریداران دیگر میفروشند”.

از میان 70 درصد از سازمانهایی که آنتی ویروس های قدیمیشان را با ابزارهای محافظت اندپوینت نسل بعد جایگزین کرده اند، حدود 96 درصد اطمینان دارند که از حملات آتی در امان خواهند بود.

در پایان باید یادآور شویم که امنیت اطلاعات در شبکه‌های کامپیوتری کاری است که باید در مورد آن بسیار سختگیر و دقیق باشید. ممکن است بتوانید این کار را خودتان انجام دهید. اگرچه خیلی بعید است و این خیلی به حجم سازمان و کاری که انجام می‌دهید هم بستگی دارد.

پیشنهاد ما استفاده از یک شرکت است تا بتواند در همه مراحل از نصب و راه اندازی شبکه گرفته تا پشتیبانی و نگهداری شبکه را انجام دهد. چنین اقدامی مسلماً هزینه های شما برای دفاع از خودتان در مقابل حمله‌های سایبری را می‌کاهد. یک قرارداد پشتیبانی شبکه خوب با یک شرکت پشتیبانی شبکه می‌تواند بیشتر مشکلات شما در این زمینه را حل کند.